Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 16 of 35 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 35  Next

Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 9:09 am

Не треба да биде човек експерт, туку само треба да не биде заслепен или будала за да оцени дека владата нема појма зошто фирмите банкротираат. Да имаше такви податоци владата до сега ќе ги соопштеше или не ги соопштува затоа што е самата виновна. Тоа е класична логика на размислување. Чудно што овој пат не ја спомнаа папагалската реченица дека поранешната власт и режимот на Груевски е виновен и за тоа што сега се случува во Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 10:42 am

Што не ти е јасно во реченицата ''фирмите се банкротирани уште во времето на Грујокио, сега само ги користат поволностите што новата влада им ги овозможи поефтино да ги затворат фирмите'', затоа што твојот пастир намерно им го отежнуваше и тоа за да лажете полесно дека сте прва економија во светот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 4:38 pm

Ова што го измислуваш не беше соопштено од претставникот на владата. Никој никогаш нема кажано дека сме прва економија во светот. Но пред да почнете да ја рушите државата имавме меѓу најголемите зголемувања на БДП, бевме во врвот за започнување бизнис. За прв пат откако постои како независна држава Македонија имаше поголем раст на економијата од најголемиот број на земји во Европа, што значи дека за прв пат почнавме да ја намалува економската разлика. Со доаѓањето на северноцрпнатоалбанската влада на власт разликата меѓу нас и другите повторно се зголемува.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 4:41 pm

И СДСМ ако сака да се служи со вашите методи на лажење и манипулирање со бројките ќе покаже најголем раст на еконо0мијата во последните 20 години. За среќа сега имаме одговорна влада која политиката па и во економијата ќе ја води според реални факти а не според фикциите на бајачката на Грујо.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 5:53 pm

Во моментов ти лажеш. Бројките не беа владини, туку од меѓународните финансиски организации.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 5:56 pm

Според лажните информации што им ги презентираше кумот на пастирот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Aвг 17, 2018 6:01 pm

Знаеш ли колкаво беше БДП-то во 2006 година кога Груевски дојде на власт и колкаво кога си замина. Или веруваш дека толкав развој направил Али Ахмети со Заев за една година без да се изгради ниту еден позначаен инфраструктурен објект или да се изгради нова фабрика? Ако така мислиш, Господ нека ти е на помош.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 17, 2018 6:04 pm

Со задолжување на државата за 5 милијарди евра и баба ми ќе продуцираше хиперпродуктивност во градежништвото со лудачкиот проект за антиквизација. Така беше креиран лажниот економски раст од страна на твојот пастир и кумот стаор.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 2:53 pm

http://www.javendolg.mk/

Овој бројчаник не зборува за историјата, туку за сегашноста. Власта на арнаутите и северноцрпнатите македонци не задолжува со 16 евра во секунда.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 8:05 pm

Точно колку што треба да се вратат долговите што ги направи твојот пастир.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 11:00 pm

Ајде повторно да прашам каде се тие половина милијарда евра за кои тврдевте дека годишно ги краделе Али Ахмети и Груевски. Со тие пари можеше да се врати долгот без дополнителни задолжувања. Следното е во седмицата што следи, а треба да има уште 6 до крајот на годината. Дали лажевте за крадењето или крадете и вие сега. СО таа разлика што порано и се градеше, имаше помалку комарци и кучиња скитници ...

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 12:00 am

Па ги враќаме  таму од каде ги украле, т.е. ги враќаме кредитите кои твојот пастир ги земаше а парите наместо на државната ги ставаше на приватна сметка во Белизе..

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 12:42 pm

За враќање користите нови кредити. Единствено минатата година вративте еден кредит користејќи пари што ви ги остави на сметка мината власт. Вие и земате кредити и ги намаливте девизните резерви ем ништо не градите. Зошто никогаш не спомнувате дека во време на ВМРО девизните резерви се зголемија за милијарда евра.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 12:44 pm

Јавниот долг се намалува, што не ти е јасно?

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 5:02 pm

По податоците од Народната банка бруто надворешниот долг во 2017 година бил 73,6% од БДП, во првиот квартал од оваа година е 78,7%. За вториот квартал нема податоци уште, но треба да има благ пораст. Види на сајтот подолу, во долниот ред десно. Во претпоследниот ред можеш да видиш дека долгот го имате зголемено за околу 880 милиона евра во пари. За жал ништо не се прави со овие пари доколку не се крадат, па некој си прави нешто приватно со нив во странство.

http://www.nbrm.mk/content/statistika/pokazateli/Osnovni_makroek_indikatori_mak.xlsx

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 5:41 pm

Толку се каматите што мора да ги вратиме заради вашите криминални задолжувања.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 5:49 pm

Во овој период, дури и до крајот на следната година немаме за враќање 880 милиона евра, плус 500 милиона што наводно се крадеа 1,3 милијарди евра. Те молам немој да тресеш зелени на форумов, туку дискутирај со аргументи. Во земја во која инфлацијата е поголема од порастот на БДП не може да се живее подобро на просечно ниво. Јас не тврдам дека ти не живееш подобро, Но тоа го „плаќа“ некој друг. За среќа не сум ни јас или тоа го правам занемарувачки минимално.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 5:58 pm

Имаме, имаме.

Во Министерството посочуваат дека во наредните три години Македонија треба да врати над 1,7 милијарди евра за долгови и за камати. Наредната година за враќање доспеваат 510 милиони евра, во 2019 скоро 420 милиони, а во 2020 година треба да се вратат 810 милиони евра стари долгови. Во овие три години само за камати треба да се платат над 530 милиони евра.


https://www.slobodnaevropa.mk/a/28929016.html

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1162
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 9:59 pm

За жал вовремето на светската економска криза каматите беа високи.
Ако не лажете, старата власт крадеше по половина милијарда евра годишно. Тоа за три години е 1,5 милијарда. Значи останува да се приберат уште 200 милиона, а вие се задолживте 880 милиона за една година. Плус по фалсификувањето на референдумот или негово игнорирање ако не успее и членството во НАТО и ЕУ ќе се збогатиме. Нели се, па и осиромашениот ураниум ќе се збогати во северна Македонија, па 1,7 милијарди ќе ни бидат ситна пара.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Aвг 20, 2018 10:05 pm

Сега ке шириш лажни вести пласирани од Златко Ковач?

http://www.libertas.mk/koj-e-zlatko-kovach-koj-shireshe-vesti-za-osiromashen-uranium-i-sledene-na-viber-komunikatsiite/
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Вто Aвг 21, 2018 3:47 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 771
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Вто Aвг 21, 2018 4:02 pm

Pa i koga rudnicite ke pocnat da rabotat kaj ke ni e krajot, tie sto vikavte rudnici na smrtta i ke gi zabranevte ama otkoga Viceto dobi licenca za iskop na mineralni suroivini ustavniot sud go koristite za ponistuvanje voljata na narodot.

Локалните референдуми паѓаат на Уставен, граѓаните револтирани

Граѓаните се револтирани од одлуките на Уставниот суд, кој ги поништи локалните референдуми за отворањето рудници во Валандово, Ново Село, Босилово и Дојран. Одлуките се скандалозни, велат активисти.

https://www.dw.com/mk/%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8/a-45146187

Dino

Број на мислења : 511
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Вто Aвг 21, 2018 4:18 pm

Dogovorot so ukraincite za kazandol e raskinat, za Ilovica seuste se vodat nekakvi pregovori so nevladinite i ekoloskite zdruzenija.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 652
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE on Вто Aвг 21, 2018 4:29 pm

Sega dosle na red zalbite pred ustaven i vednas da se zloupotrebi, sudot raboti spored ustavot i mora da resava iako u meguvreme se smenila sostojbata.

НЕЗАВИСНО МОНИТОРИНГ ТЕЛО ЌЕ ГО КОНТРОЛИРА СЕКОЈ ЧЕКОР ЗА РУДНИКОТ ИЛОВИЦА, СЕ ДОГОВОРИЈА АКТИВИСТИТЕ, ИНВЕСТИТОРОТ И ВЛАДАТА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/nezavisno-monitoring-telo-ke-gi-kontrolira-sekoj-chekor-za-rudnikot-ilovitsa-se-dogovorija-aktivistite-investitorot-vladata/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 517
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 6:09 pm

Dino напиша:Pa i koga rudnicite ke pocnat da rabotat kaj ke ni e krajot, tie sto vikavte rudnici na smrtta i ke gi zabranevte ama otkoga Viceto dobi licenca za iskop na mineralni suroivini ustavniot sud go koristite za ponistuvanje voljata na narodot.

Локалните референдуми паѓаат на Уставен, граѓаните револтирани

Граѓаните се револтирани од одлуките на Уставниот суд, кој ги поништи локалните референдуми за отворањето рудници во Валандово, Ново Село, Босилово и Дојран. Одлуките се скандалозни, велат активисти.

https://www.dw.com/mk/%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8/a-45146187
Треба ли да ви честитам за тоа што сте го реформирале судството.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 16 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 35 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот