Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 17 of 35 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 26 ... 35  Next

Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 6:28 pm

Ајде да ви честитам и на новите 6,6 милиони евра што денес си ги лапнавте, а ние сите ќе ги враќаме. Дали со тие пари ќе купувате гласови за референдумот и пратеници за промена на Уставот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 6:39 pm

Ќе ги враќаме долговите на твојот пастир.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 6:59 pm

Овој пат враќате долг што вие го направивте пред една година. Што би рекле од вашиот говедар.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 7:01 pm

Како што гледаш СДСМ ги сервисира своите долгови не ја остава државата задолжена пет украдени милијарди.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 7:40 pm

Кога ќе земеш краткорочен кредит со рок на враќање од една година, не можеш да го оставиш да го врати некој после некоја година. После никој нема да ти даде кредит повеќе.
Ајде да претпоставам и дека не знаеш дека просечната плата во јуни е помала за 300 денари од просечната плата во мај. И покрај ветувањата дека се, па и осиромашениот ураниум ќе се збогати по доаѓањето на црпнатиот од Муртино.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by misterija on Вто Aвг 21, 2018 7:43 pm

PRVOBOREC напиша:Како што гледаш СДСМ ги сервисира своите долгови не ја остава државата задолжена пет украдени милијарди.

А што бидна со ветувањето на сдсм дека ке ги врати сите украдени пари и ќе ги казни злосторниците?
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 7:46 pm

Просечната плата пораснала за 6,1 процент во однос на лани, варирање на месечно ниво е сосема нормално за сите економии и се должи на повеќе параметри.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 7:47 pm

misterija напиша:
PRVOBOREC напиша:Како што гледаш СДСМ ги сервисира своите долгови не ја остава државата задолжена пет украдени милијарди.

А што бидна со ветувањето на сдсм дека ке ги врати сите украдени пари и ќе ги казни злосторниците?

Судењата се одвиваат според законот, не се СДСМ криминалци како дпмне па со нарачани пресуди набрзина да ги решава работите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 7:49 pm

До сега немаме ниту една пресуда ѕа украдени пари. Нема ниту некое посериозно обвинение. Дали евентуалните криминалци од минатото можеби ги враќаат парите во менувачницата кај Вицето не би можел да кажам. Да не испадне дека клеветам и јас како куртон револуционерите.
Немате ли коментар и за нешто надвор од историјата. За намалената просечна плата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 7:51 pm

Ќе имаме не бразај, што ли ти зграшија па толку ги мразиш. И стави цвикерите ако не гледаш па не читаш се што сум напишал.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Aвг 21, 2018 8:02 pm

Извини, но на секоја минута праќаш по еден одговор, па го прочитав само твојот последен пост. Во времето кога бевте во опозиција немавте вакво разбирање за владата. За мене е нормално кога има пад на економијата да има и пад на платите и дека за жал ова е само почеток. Без државни инвестиции за жал нормално е да има пад на економијата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 21, 2018 8:11 pm

Многу подобро би било кога економијата не би зависела од државата и политичарите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 22, 2018 4:29 pm

Мислев дека по традицијата на куртон владата ќе напишеш дека не е виновна власта, туку опозицијата. Можеби се работи и за дупење на пензионерите кои треба да добијат покачување сразмерно на порастот на просечната плата за периодот април-јуни.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Сре Aвг 22, 2018 4:33 pm

Сакаш да кажеш дека владата те дупи, бидејки на едно место спомна дека си пензионер.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 22, 2018 4:45 pm

Не сум само јас пензионер. Плус премиерот не е познат по дупење туку по тоа што му го баци на Столтенберг -пенкалото).

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Сре Aвг 22, 2018 4:48 pm

Имаш право, БЦ е задолжен за таа работа, сега како пензионер може ќе успее да стигне и да ги издупи сите небањати.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 10:25 pm

Ново задолжување денес. 780 милиони македонски денари, кои ако не го бојкотираме референдумот ќе ги враќаме како северномакедонски денари.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Сеп 05, 2018 11:09 am

I pak za vrakjanje na parite shto vie gi pozajmivte a potoa namesto da gi vlozhite vo kapitalni investicii gi ukradove...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE on Чет Сеп 06, 2018 1:17 pm

Informacija DZS, raste BDP-to a izvozot e dvojno pogolem od uvozot.

Бруто-домашен производ, второ тримесечје од 2018 година

четврток, 06 септември 2018


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2018 година е 3.1 %.

Во второто тримесечје од 2018 година, најголем пораст е забележан во секторите: Њ, О и П - Уметност, забава и рекреација; Други услужни дејности; Дејности на домаќинствата како работодавачи; дејности на домаќинствата кои произведуваат разновидна стока и вршат различни услуги за сопствени потреби од 13.9 %; Е, Ж и З - Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; Транспорт и складирање; Објекти за сместување и сервисни дејности со храна од 12.7 % и К и Л - Стручни, научни и технички дејности; Административни и помошни услужни дејности од 4.5 %.

Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во второто тримесечје од 2018 година, номинално расте за 3.2 %, а нејзиното учество во структурата на брутодомашниот производ изнесува 69.6 %.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 13.0 %, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 6.6 %.

http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbr=2742
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Чет Сеп 06, 2018 1:57 pm

Сега ке дојде небањатиот и ке ти објасни дека се тоа е фасификат и заговор против народот, сеуште не може да се ослободи од секавањата кога тие лажеа и фалсификуваа па мисли дека сите се како нив.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 06, 2018 5:36 pm

Тие со испран мозок и што не научиле да мислат со свој мозок не забележале дека лани кога СДСМ дојде на власт во второто тромесечје имаше пад на БДП од 1,3%. Реалниот пораст е 1,8% и во најголем процент се потпира на извозот од слободните зони. Во меѓувреме државата има земено кредити во износ од 1,5 милијарда евра.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Чет Сеп 06, 2018 7:29 pm

Toa so padot na BDP beshe posledica na vasheto vladeenje...A inaku kreditite mora da se zemaat, treba da se plakjaat ratite i kamatite od kreditite shto vie gi zemavte...I gi ukradovte...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 07, 2018 8:16 pm

Јас не сум бил на власт, а сегашниот пораст на БДП е последица на владеењето на ВМРО. Во оваа година нема ниту една странска инвестиција што почнала со работа, нема инвестиции ...
Ајде повторно да напишам иако сум сигурен дека не си во состојба да го разбереш тоа дека ако СДСМ не краде сега, а наводно се крадело порано, ќе можеше да ги враќа кредитите со буџетски пари. Не со нови задолжувања и со трошење на девизните резерви.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Сеп 07, 2018 8:26 pm

И промената на името и склучувањето на договорот со Бугарија е исто така последица на владеењето на дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 1:48 pm

Да бе. Само порастот на економијата не е последица на владеењето на ВМРО иако сите економски субјекти што го носат се изградени во слободните индустриски зони во времето пред воспоставувањето на режимот на Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6673
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 17 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 35 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 26 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот