Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 28 of 35 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 31 ... 35  Next

Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 7:25 pm

Македонија има помал економски напредок од сите земји во регионот. Тоа значи дека имаме назадување во однос на нив. Не може да се споредуваме сами со себе. Прочитај ги извештаите од 2009, 2010 и 2011 година, па ќе видиш дека тие извештаи беа подобри од овој. После, за да се оправда себе си затоа што не ги почнавме препораките почнаа да пишуваат и наводни влошени состојби во што имаа помош во вас од СДСМ. Се надевам дека сега нема да се повтори историјата. Тоа ќе зависи и од новото раководство на ЕУ, и новата комисија, што треба да се формира. Ако не добиеме датум за преговори во јуни, ќе имаме уште еден непријател - Мицотакис.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Мај 30, 2019 7:32 pm

Ајде без тресење зелени, збориме за извештајот на ЕУ а не за твоите конструкции. Убаво признај си дека се обиде да излажеш ама не ти помина.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Мај 31, 2019 10:32 am

Прочитај го извештајот. Се користат зборови „одреден напредок“ во однос на минатата катастрофална година, што значи мал напредок. Потоа „остануваат клучните слабости“ односно дека тоа што е лошо си останало лошо, Се бара властите да воспостават контрола на задолжувањето и на трошењето на парите, што најгрубо речено значи да не се задолжуваат за да ги украдат парите, се бара справување со сивата економија (шверц, затајување даноци ...), се бара реформа на образовниот систем, односно образување на луѓе потребни на пазарот на труд, а не со формално завршено образование што не му треба на стопанството, кое потоа мора да се зачлени во некоја партија за да се вработи во државна администрација за да може да опстане.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Мај 31, 2019 11:29 am

Izveshtajot e najdobriot dosega, a vie od KPOSM mozhete da kukate kolku sakata. Gragjansko opshtestvo i pravna drzhava kje ima a vie kje si ostanete so prstot vo usta (opozicija) ushte dolgo vreme.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Мај 31, 2019 12:23 pm

Каков е извештајот ќе видиме наскоро. Ако добиеме датум за преговори значи дека е најдобар, ако не добиеме дека е полош од досегашните во повеќе сегменти. До сега не исполнувавме само еден услов кој безобразно ни беше накалемен откако ги исполнивме договорените услови со ЕУ. Тој услов некако е исполнет (нема овде да коментирам како), па јасно е дека ако повторно не добиеме датум за преговори сме влошиле нешто што порано било добро. Или ЕУ се подебава со нас, но во тој случај не знам што бараме во заедница со нив. Трето нема. Во секој случај ЕУ е таа што оценува, односно ја има улогата на професор. Ние сме ученици и сакаме да станеме студенти. Дали ќе го положиме приемниот ќе видиме.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Мај 31, 2019 12:28 pm

Bravo, bravo, pochnavte i kaj eupedofilite da pushite, dodeka tvojata KPOSM beshe na vlast vinovni bea tie a sega naednash vinoven vi e sopstveniot narod i drzhava. Ushte komu kje mu sednete vo skut za da dojdete na vlast i gi dounishtite makedonskiot narod i negovata drzhava?
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Мај 31, 2019 2:58 pm

Власта не е народ. Македонскиот народ беше „виновен“ кога не прифаќаше кршење на основните колективни човекови права во замена за членство. Сега кога против неговата волја власта го „реши“ тој проблем, остануваат нормалните проблеми.
почитување на правото, корупција, економија ... Ако не добиеме датум за преговори сега ќе значи дека некој од тие параметри што до сега со години беа добри сега се влошени.
До сега немавме проблеми ни со народите на ЕУ кои преку своите претставници, пратениците во европарламентот 10 години по ред изгласуваат дека треба да ги почнеме преговорите. Врхушката на ЕУ, европските Заев и Ахмети, не ја почитуваа народната волја до сега. Ако до сега мислевме дека се мајтапат со Груевски, ако истото се случи и сега ќе знаеме дека се мајтапат со македонскиот народ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Мај 31, 2019 3:57 pm

Vlasta ne pushi kaj eupedofilite bre, vie od KPOSM pushite, plus im sedite vo skut i se mrdate da im bide poubavo. I pokraj toa najsmeshno e shto ni so nivna pomosh nema da dojdete na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 11:41 am

АКо добро те разбирам мислиш дека им досадило пушењето од актуелната власт, па сакаат да сменат. Не знам, не сум како тебе во тој тип на политика. Дали во СДСМ и другите партии е задолжително задоволување на странците за сите членови?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Јун 01, 2019 12:00 pm

Aktuelnata vlast gi rastura sechenite, vashata Goga zapna da im pushi so mazhenjeto za sechen a vash zhmicko posle iftarskata vechera kaj i da e i sunet kje se pravi. Posebno zadovolstvo e da gledash kako i chlenstvoto na KPOSM go teraat da go pravi toa pa imash priglasuvanje na valjon belja za vojvoda.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 5:21 pm

Гледам дека од многу растурање имаме растурена табла на подрачната единица на министерството за труд и во Пробиштип кај што нема ниту еден Албанец.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Саб Јун 01, 2019 5:59 pm

Цената што е платена за никогаш повеќе Македонија да не биде феуд на еден господар. Ако реално гледаме и не е толку скапо за рушење на диктатурата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 4:16 pm

И јас се надевам дека Ахмети и Заев ќе паднат и дека ќе ја укинеме диктатурата. Да најавам и ново задол7ување од 8 милиона евра во следната недела.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Јун 14, 2019 6:56 pm

Nikoj ne ostanuva vechno na vlst i ne e problem shto Zaev i Alji eden den kje ja izgubat vlasta. Rabotata e da ne dozvolime KPOSM ushte ednash da dojde na vlast. Vreme e za treta opcija.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 8:16 pm

За жал таква во Македонија во моментов нема. Се согласувам дека би било добро ако имаше не само трета, туку и повеќе опции. Барем Макдонците реално немаат таква опција. Северните ќе си гласаат за СДСМ, а само Македонците за ВМРО. Инаку веќе се знае што ќе скандираат граѓаните кога Заев ќе оди во Затвор. Македонија, Македонија ...

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Јун 14, 2019 8:41 pm

Gluposti, makedoncite kje glasaat za SDSM, vie severdzhanite kje glasate za KPOSM.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 9:00 pm

Да се вратам на темава - економија. Според извештајот на Народната банка во првите три месеца од годината буџетот има дефицит од 55,3 милиони евра и покрај намалените инвестиции во инфраструктурата. Социјалните надоместоци за март беа исплатени на 3 мај, а за април на 10 јуни. А со доцнење по 2-3 дена за 12 месеци се крати еден месечен надоместок во таа година.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Саб Јун 15, 2019 9:47 am

A kade e toj izvestaj da go vidime?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 771
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Bosonoga on Саб Јун 15, 2019 3:02 pm

lopovite od dpmne ni ukradoa po edna cela plata
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 851
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Јун 15, 2019 4:09 pm

A kade e toj izvestaj da go vidime?

Ако СДСМ не краде, каде се сега парите кога скоро ништо не се гради. Во врска со извештајот, го спомна лидерот на опозицијата, а СДСМ никаде не го демантира тој податок. https://infomax.mk/wp/власта-потфрли-на-секое-поле-македони/

Ако го добиеме датумот за преговори со ЕУ, што го добивме минатата година, до крајот на месецов, ќе почнам да му верувам и на СДСМ. Показател за виталноста на буџетот секогаш е исплатата на социјалните надоместоци, а овој пат доцнеа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Саб Јун 15, 2019 7:27 pm

Мицковси изјавил во интервју, ивчева пренела на инфомакс и ти тоа го приложуваш како релевантен доказ. Колку што видов побаран ти е извештајот од народна банка на кој се повикуваш. Но, не може да се даде нешто што не постои нели? Заклучок, на твојата лага и беа многу кратки нозете.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 3:51 pm

Ќе видиме дали е лага кога ќе се објават економските показатели за мај месец. Останува фактот дека СДСМ не ги демантира овие информации. На форум не мора да се изнесуваат докази. Секој си го пишува своето мислење. И јас не побарав доказ дека минатата година сме добиле датум за преговори со ЕУ, ниту имам намера да го барам.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Пон Јун 24, 2019 10:31 am

Biznisot so poddrska za premierot Zaev.

Бизнисмените го поздравуваат потегот на Заев

Потегот на Заев предизвика многу реакции во јавноста. Од поддршка, преку пофалби, сѐ до критики. За многумина изненадување, но не и за стопанствениците:

„Потегот е за поздравување. Јас не знам кој е жртвено јагне, но знам дека во делот на растењето на стопанството ние две и пол години со оваа влада само во последниот квартал имаме некаков раст. Ако сакаме да стасаме до пазарна економија и да обезбедиме позначен развој, ни треба бизнис заедница на повисоко рамниште, но дефинитивно и проактивен министер кој ќе носи сериозни закони во корист на државата и сите во неа. Не е првпат да имаме ваков министер како Тевдовски и затоа сметам дека потегот на премиерот да ја преземе одговорноста и да направи сериозен пораст на економијата во државата е исклучително храбар и за поздравување“, реагира бизнисменот Горан Рафајловски.

https://m.dw.com/mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B3%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-49327249?maca=maz-rss-maz-eco_timemk-4723-xml-mrss
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 652
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Jул 01, 2019 6:27 pm

Утре ново задолжување од нешто повеќе од 10 милиони евра. Севте на Заев како незаконски прв човек на Министерството за финансии.

Ekonomija - Page 28 Prospekt-768x885

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6429
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 3:45 pm

Пристигнуваат резултатите од успешната економска политика на Заев.

Ekonomija - Page 28 IMG-20190710-154256-510
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 28 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 28 of 35 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 31 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот