Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 4 of 41 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next

Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Вто Aвг 25, 2015 12:08 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Aвг 25, 2015 9:13 pm

Тео, јас сосема кус период бев во СДСМ, партијата од која како што велиш татко ти побегнал во странство и ја имам напуштено пред повеќе од 2,5 десетлетија.
Оса. проектите обиколница и автопат Скопје-Тетово, што е нормално се проекти на една влада. Македонската. Иако во еден период на нејзино чело беше Црвенковски, а во друг Љубчо Георгиевски. Но оваа влада моментално гради поголема километража на автопатишта отколку сите досегашни македонски влади заедно. Се градат делниците Демир Капија-Смоквица, Кичево-Охрид и Скопје-Штип. Во СКопје е изградена целата делница од надвозникот кон Пржино до Ѓорче Петров, од Црвен Крст до Цементара,повеќе кружни текови, реновирани се километри улици.
Колку што гледам се возат новите автобуси. И луѓето во нив не се препотени како порано и на скопските летни горештини.
Не знам за какво милионче бладаш. Колку што ми е познато Талевска тужи за клевета, па ќе почекам на одлуката на судот. Иначе мислам дека противпожарните авиони и возила чинат повеќе од еден милион евра.
Пензионерите имаат покачување на пензиите откако си замина владата што вработуваше по еден од секое семејство за 67%. Во тој период нема толкаво покачување на цените. А во времето на СДСМ не се спроведе ни судска одлука за покачување на пензиите во согласност со законот.
Кога сме кај долгот, кредитниот рејтинг на Македонија не е влошен веќе 10 години. Стално е ББ+. И покрај светската и европската економска криза.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Aвг 25, 2015 10:17 pm

Narode, stojte pocekajte!!!! Pred da si zaminete od Makedonija so bilet vo eden pravec, procitajte go prethodniov post - pogore! Mozhebi ke se pishmanite ?!?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa Вто Aвг 25, 2015 11:20 pm

трендафил напиша:Тео, јас сосема кус период бев во СДСМ, партијата од која како што велиш татко ти побегнал во странство и ја имам напуштено пред повеќе од 2,5 десетлетија.
Оса. проектите обиколница и автопат Скопје-Тетово, што е нормално се проекти на една влада. Македонската. Иако во еден период на нејзино чело беше Црвенковски, а во друг Љубчо Георгиевски. Но оваа влада моментално гради поголема километража на автопатишта отколку сите досегашни македонски влади заедно. Се градат делниците Демир Капија-Смоквица, Кичево-Охрид и Скопје-Штип. Во СКопје е изградена целата делница од надвозникот кон Пржино до Ѓорче Петров, од Црвен Крст до Цементара,повеќе кружни текови, реновирани се километри улици.
Колку што гледам се возат новите автобуси. И луѓето во нив не се препотени како порано и на скопските летни горештини.
Не знам за какво милионче бладаш. Колку што ми е познато Талевска тужи за клевета, па ќе почекам на одлуката на судот. Иначе мислам дека противпожарните авиони и возила чинат повеќе од еден милион евра.
Пензионерите имаат покачување на пензиите откако си замина владата што вработуваше по еден од секое семејство за 67%. Во тој период нема толкаво покачување на цените. А во времето на СДСМ не се спроведе ни судска одлука за покачување на пензиите во согласност со законот.
Кога сме кај долгот, кредитниот рејтинг на Македонија не е влошен веќе 10 години. Стално е ББ+. И покрај светската и европската економска криза.

со толку ДОБАР РЕЈТИНГ он ке се задолжуваше надвор ...а сега со сила зема од домашните компании ....два пати му пропадна продажба на обврзница на мегународен пазар ...тоа значи никој веке не му дава пари ...тука ,дома со сила зема од домашните компании и ги уценува

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16125
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Aвг 26, 2015 11:15 am

Дај еден пример. Која компаније е уценета? Погледни колкаво беше задолжувањето на Македонија во 1992 година, а колкаво во 1998ма. Иако тогаш масовно се продаваше државен имот (приватизација), па требаше да има суфицит. Исто така колкав беше долгот во 2002, а колкав во 2006та иако во тој период е продадена ЕВН, на пример. А и други фирми. И што е направено во тој период. Да се разбереме. Не верувам утопијски дека оваа влада е идеална или дека било која во иднина ќе биде. Но оваа влада е подобра од било која што сме ја имале до сега или што има реални шанси да биде во блиска иднина. Тоа е мое мислење и можеби некој ќе ме разубеди, но со факти. Затоа што по мои сознанија, во периодите што ги споменав има задолжување од скоро 2 милијарди евра, без видливи резултати да е направено нешто. Плус е продаден голем процент од имотот што заеднички го создававме во времето кога бевме дел од југословенската федерација. Напиши ми и кои фабрики беа отворени во времето кога СДСМ беше на власт. И кои се отворени по 2006та година. Ајде да не ги заборавам платениците на Сорос. Какви последици по нас ќе имаше ако беа послушани експертските совети да се девалвира денарот за наводно да се спаси македонската економија од пропаст. Која не пропадна. Напротив, се искачи во европскиот врв по пораст на БДП. Сме имале ли такво нешто од ослободувањето на Македонија. Без разлика дали како слободни се сметаме од 1944 или 1992 година?
Иначе планот за хартии од вредност е познат уште од почетокот на оваа година. Последното задолжување не е инцидентно. Поради изборите како што сака да прикаже опозицијата. Дефицитот на буџетот е исто така планиран. И е во рамки на условите што важат за еврозоната. Затоа и немаме девалвација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 26, 2015 11:19 am

Ekonomija - Page 4 SVAJCARSKI%20SIR%20-%20profimedia-0192999571_1000x0

Postot na trendo vo JPG format!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Aвг 26, 2015 12:31 pm

Сега што очекуваш да ти одговорам на ваквиот начин на учество на форумов. Да ти пратам друга слика?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 26, 2015 3:20 pm

Ne ocekuvam odgovor. Postovite ti se polni so dupki ko svajcarsko sirenje. Ne znam od kaj da pocnam da ti gi komentiram ama aj od pocetokot i tuka ke zastanam, ne vredi vreme gubenje: prashuvash "Koja kompanija e uceneta" ????
Neznam od koj kraj na svetot pishuvash ama izgleda deka ne si voopsto vo nego. Mozebi mars ili pologicno pluton! Luge se javuvaat od Amerika, Avstralija, Svedska, so zagrizenost okolu situacijava ti prashuvash za dali ima uceni?!?!? I posle treba da ti repliciram ozbilno na postovite. Ne zasluzuvash ni sliki, duri ni crtani..... Ti mozesh slepo da mu veruvash na grkot i negovite 40 poslushnici, ama toa ne znaci deka vo Makedonija postojat samo moroni i debili!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Aвг 26, 2015 8:18 pm

Дали тие што се јавуваат од Америка, Австралија или Шведска се независни или од невладини организации од подземјето на Сорос. Ме знам на кој Грк мислиш. На Заев ли затоа што таму има вила. Напиши поконкретно за да можеме да дискутираме. Колку што гледам Дуинг бизнис, Фич и други сериозни организации немаат исто мислење како платениците на Сорос. Пд кои дел, како експертутки, веќе напишав, тврдеа дека Македонија нема да преживее ако нема девалвација.
Потполно го почитувам твоето мислење. Но во Македонија, како и во секоја демократска земја, одлучува мнозинството. На следните избори, според анкетите, нои според однесувањето на СДСМ, опозицијата ќе си остане опозиција. Дали ако се случи тоа со прочистен бирачки список по ваш терк, со контрола ма изборите исто така по ваш терк, дали ќе си признаеш самиот на себе си дека си се лажел кога си мислел дека изборите се украдени. Или ќе се однесуваш како експертутките што повикуваа на девалвација? Или можеби ќе мислиш дека рејтингот на СДСМ паднал поради бомбите?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 26, 2015 8:54 pm

Definitivno si od Mars.....ili Lezbos! A grkot si e grk, po dedomu - Nikos Grujos, ... i po agendata sto si ja odrabotuva!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Aвг 26, 2015 9:16 pm

Ќе видиме во април на изборите кој е од Македонија, а кој од Марс. Да сме живии здрави. Иначе задолжувањата во земјата се по претходен план, во рамки на дефицитот предвиден со буџетот. Дефицит што е во рамки на тој во еврозоната. Еве како ќе оди до крајот на третото тромесечје. Не се работи за инцидентно задолжување поради недостаток на пари како што сака некој тоа да го представи, туку за планско задолжување. Иначе наместопразни муабети би сакал да дискутираме за „дупките во моите постови“. Една по една. И повторно ќе напишам дека е срамота да се мајтапиш со несреќата на македонскиот народ разни поробувачи да не преименуваат со нивни имиња и презимиња. По мое мислење. Мнозинството на форумов очигледно не мисли како мене, па не реагира на ова антимакедонско однесување. Можеби им е и мило. Но секој си го носи својот крст. Сенадевам дека не ја мразите Македонија и дека нема да ја мразите уште повеќе ако СДСМ загуби и на изборите во априлм односно дека ќе ја прифатите волјата на мнозинството. По повеќе години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Сре Aвг 26, 2015 9:25 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Aвг 27, 2015 12:55 am

Sto e kriva Makedonija sto ja zaposednale ovci bleacki i pastiri da si gi molzat ???
Nitu pak omraza imam kon takvi "Makedonci" ko tebe. Povekje moze da se kaze deka imam empatija i zal za vas. Pogotovo za toa sto ke vi se slucuva posle 24 april. A za glavnite krivci nema ni omraza ni zal, za niv samo vo soglasnost so ustavot i zakonite!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Сеп 09, 2015 4:13 am

Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Нед Сеп 13, 2015 10:19 am

Сем Вакнин: Кому да веруваме, на ММФ или на Владата?Нa 3 септември ММФ го објави извештајот за Член 4 Консултација во Република Македонија. Но, што е ММФ и што значи Член 4 Консултација ?

ММФ е скратеница од Меѓународен монетарен фонд. Се работи за повеќестрана финансиска организација основана по Втората светска војна со седиште во Вашингтон, САД. ММФ се занимава со еден единствен предмет да се спречат економски кризи. Но зошто сака да се спречат економски кризи? За земјите да останат способни и да можат да отплаќаат долгови, пари кои им ги должат на странци: на банки од странство, на странскиинвеститори, и на други влади.

Да, ММФ се бави исклучиво со странци и, со билансот на промет. Тојне се занимава со состојбата на локалното население, или пак не е целосно загрижен за делувањето на домашниот сектор. Всушност, доколку локалното население страда, и е во фаза на рецесија, но ако земјата продолжува да си ги исплаќа своите долгови регуларно, ММФ е задоволен. Ако не ми верувате, погледнете ја Грција.

Ова е она што се однесува на ММФ но, што е со Член 4 Консултација?

Тоа е прославеното име за годишната посета на претставниците на ММФ, кои кога доаѓаат во земјата се среќаваат со претставници на Министерството за финансии, зборуваат долго, јадат и пијат, а потоа си одат во Вашингтон и пишуваат еден многу долг извештај за нивната многу кратка посета. И ова е тој Член 4 Консултација.

Првата работа која ја направи Владата на Груевски во 2007 година е, ги врати парите или големиот дел од нив, кои ги должеше Македонија кон ММФ. Причината беше што Груевски сакаше да го исклучи ММФ од донесувањето на економски одлуки во Македонија. Тој не сакаше ММФ да доаѓа овде на секои три месеци за да проверува што се прави со економијата, и зошто се носат одредени одлуки или генерално да им се дише во врат.

Владата на Груевски сакаше се да решава сама, без интервенции од ММФ. Добро, тогаш кој е проблемот?

Всушност, има четири проблеми и сите тие се многу сериозни.

Најнапред, ММФ има многу лоша репутација кога се работи за анализирање, претпоставки и проекции. ММФ скоро секогаш греши.

Еве еден пример. Во 2001 година, ММФ објави извештај за Аргентина. Фондот рече дека сите земји во светот треба да се огледаат на Аргентина, како таа ја менаџира економијата бидејќи Аргентинците тоа најдобро го правеле. Само еден месец подоцна, аргентинската економија се распадна. Аргентина се најде помеѓу рушевини, престана да ги плаќа своите долгови кон странските банки и странските инвеститори, и Аргентина го завлече целиот финансиски систем во една од најлошите кризи кои се случиле некогаш.

ММФ досега не прогнозираше ниедна од големите економски кризи во овој век, вклучувајќи ја и азиската во 1998, или кризата во САД во 2008 година, што значи тие се многу лоши аналитичари.

Вториот проблем на Фондот е неговиот извор на информации. Македонија нема независна тинк-тенк, или независен институт за истражување кои би објавувал свои анализи, своја статистика. Во САД на пример, тоа е Националното биро за економски истражувања, а американскиот Конгрес има своја буџетска канцеларија. Овие тела ја анализираат економијата и објавуваат сопствени податоци кои многу често се подобри од владините. Но Македонија нема такви тела, така што ексклузивниот извор за податоци, единствениот извор на информации за македонската економија е... да, погодивте, Владата на Македонија.
ММФ кога доаѓа овде, исклучиво се потпира на информациите кои ги доставува Владата, односно Министерството за финансии, и од строго политизираната и нетранспарентната Народна банка на Македонија, така што нема со што да се споредуваат овие податоци, нема други податоци и други информации за да се проверат информациите кои Фондот ги добива од Владата.

Сите знаеме дека овие информации се високополитизирани и многу често манипулирани. Не можете да се потпрете на владината официјална статистика. Не можете ни да се потпрете на статистиката од Народната банка на Македонија. Тоа е вистината за некоивлади во светот, таквите статистики подлежат на влијание и манипулации.
И тука е проблемот за тоа како информацијата се интепретира. И ММФ и Владата информацијата ја интерпретираат на начин на кои нив им одговара, на начин на кој им служи на нивните интереси и нивните цели. Тие не се праведни судии, тие не се неутрални и објективни аналитичари, и тие имаат свои агенди, и Владата и ММФ.

ММФ сака земјата да има што е можно повеќе девизи за да продолжи да си ги плаќадолговите кон странство. Запомнете, ова е главната цел на ММФ! Така што ММФ е заинтересирана за директни странски инвестирања. Бидејќи странските директни инвестиции носат девизи во земјата, а потоа земјата ги користи истите за да си ги отплати долговите. Што значи, во секој извештај на ММФ, странските директни инвестиции се назначени како најдоброто решение за проблемите на Македонија. Во реалноста, тоа не е така. Реалноста покажува дека странските инвеститори во Македонија вработуваат многу малку луѓе и земаат многу пари од државата во форма на даночни олеснувања, грантови и други видови поддршка.

Се на се, странските инвеститори во Македонија профитираат повеќе отколку што економијата профитира од нив, но ММФ никогаш не би го кажал ова.
Слично, и Владата избира специфични бројки, зборови од извештајот, а намерноги занемарува останатите работи.

На пример, Владата преку своите претставници, вклучувајќи го и премиерот, само рече дека ММФ го поздравува менаџирањето со надворешниот долг, дека ММФ е многу задоволен со начинот на кој Владата ја одржува Македонија на ниско ниво на задолжување. Всушност, ММФ ова никогаш и не го кажа. Ни од далеку не кажа нешто такво.

Доколку го прочитате извештајот, ММФ предупредува дека надворешниот долг на Македонија може да излезе надвор од контрола, бидејќи Владата го дуплирала изминативе десет години.

И така, извор на информацијата е Владата, информацијата е неверодостојна, интепретацијата е сомнителна, а учинокот на ММФ за прогнозирање на економските ситуации и проектирање на иднината, е многу слаб.

Зошто би му верувале на овој извештај, и што е поважно, кому да веруваме: на ММФ илипак на Владата?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Нед Сеп 13, 2015 10:26 am

Eve neshto tochno od dpmne-ovcite...

ВМРО-ДПМНЕ: Бројките се немилосрдни за СДСМ

Откако ВМРО-ДПМНЕ ја презема власта во Република Македонија, бројките се немилосрдни за СДСМ и ги прави се повеќе нервозни. Од денот кога СДСМ ја напушти власта до денес отворени се нови 144 842 работни места и денес ист толкав број на луѓе имаат работно место, порачува владејачката ВМРО-ДПМНЕ во своето соопштение со кое реагира на денешното соопштение од СДСМ.

http://plusinfo.mk/vest/39701/vmro-dpmne-brojkite-se-nemilosrdni-za-sdsm

So ogled na toa, deka tie rabotni mesta se vsushnost vo stranstvo, kade ovie koi sega imaat rabotno mesto izbegaa za parche leb, moram da priznaam deka brojkite navistina se nemilosrdni, i predizvikuvaat nervoza ne samo za SDSM, tuku i za site tie shto ja sakaat Makedonija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Сре Сеп 16, 2015 8:28 am

трендафил напиша: Иначе задолжувањата во земјата се по претходен план, во рамки на дефицитот предвиден со буџетот. Дефицит што е во рамки на тој во еврозоната.  Не се работи за инцидентно задолжување поради недостаток на пари како што сака некој тоа да го представи, туку за планско задолжување.

lazhi, lazhi Trendoooo...Ekonomija - Page 4 Z

PS. Shto kje im kazhesh na vnucite...Deka ti si eden od onie koi gi zadolzhile 2000 evra, za da go zbogatite pastirot???


Нов долг на Владата

Владата го зголеми долгот за нови 3,18 милиони евра. На денешната аукција беа понудени и купени обврзници кои по  3, 10 и 15 години ќе се враќаат со камата од 2,65 % до 4%, наспроти досегашната пракса банките да бидат главните купувачи на хартиуите од вредност, деенска тие во 100 % износ беа купени одфирми и поединци

По основ на допсеани долгови утре на домапшните кредитори и банки треба да им с еврати долг од 440 милиони денари или 7,15 милиони евра. Денешната аукција беше втора планирана за овој месец а до крајот на годината ке се одржат уште 10.

Владата за оваа година најавуваше  дека ќе се задолжи за 84,3 милиони евра но, со ребалансот сумата ја зголеми на 383 милиони евра.

На почетокот на септемрви  долгот се зголеми за 7,4 милиони евра. Тогаш фирмите откупија 63,3 %  од вкупно понудените обврзници.

Ваквите бројки покажуваат дека по претпоставка дека Македонија нема 2 милиони жители, како резултат на јавниот долг секој од нив должи околу 2000 евра. Ваквата состојба, економистите ја оценија како апсурдна и неодржлива политика на власта која мора да запре бидејки за 10 или 15 години за колку владата се почесто се задолжува, парите ќе ги вракаат нашите деца. Се задолжува за пензии, плати. Испуштена од раце фисклана политика, политика на преживување на власта.

Јавниот долг споредподатоците на Мин з афинанссии изнесува 3,92 милијарди евра или 43,7 % од БДП.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 16, 2015 12:04 pm

Ниту во оваа година, ниту пак во било која година порано не е пречекорен планираниот буџетски дефицит кој е во рамките на тој во еврозоната. И не не правете будали со тоа што ги објавувате само задолжувањата, а се правите дека не знаете дека има и раздолжување, односно враќање на земените кредити или обврзници.
Зошто не ги зголеми буквите на текстот во кој пишува дека се зимаат 3,18 милиони евра, а се враќаат 7,15. односно дека долгот се намалува за 3,97 милиони евра. Или дека сегашната влада, што не ја сметате за своја, враќа долгови земени од ВАШАТА влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Сре Сеп 16, 2015 12:30 pm

трендафил напиша:Ниту во оваа година, ниту пак во било која година порано не е пречекорен планираниот буџетски дефицит кој е во рамките на тој во еврозоната. И не не правете будали со тоа што ги објавувате само задолжувањата, а се правите дека не знаете дека има и раздолжување, односно враќање на земените кредити или обврзници.
Зошто не ги зголеми буквите на текстот во кој пишува дека се зимаат 3,18 милиони евра, а се враќаат 7,15. односно дека долгот се намалува за 3,97 милиони евра. Или дека сегашната влада, што не ја сметате за своја, враќа долгови земени од ВАШАТА влада.

Vrakjate  velish??? Zadolzheni ste od porano??? A bre, tebe da ne te machat vo shtabot shto mora vaka da se brukash??? Ova ti e od NBM...

Долгот кон странство стана 5,5 милијарди евра

16 септември 2015

Бруто-надворешниот долг на Македонија кон крајот на март достигна 5,5 милијарди евра, а главниот дел од порастот е на задолжувањата на државата. Долгот на приватниот сектор стагнира, соопшти Народната банка на Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 16, 2015 2:16 pm

Според опозициониот ПлусИнфо и сите медиуми платени од Сорос и СДСМ долгот на 31 март ни бил 6,185 милијарди евра.
Бруто надворешниот долг на земјава, заклучно со првиот квартал од годинава, според податоците на Народната банка, изнесува 6,185 милијарди евра, што е 68,68 отсто од домашниот бруто производ (БДП). Најмногу должи државата 2,02 милијарди евра, потоа следат компаниите, осигурителните компании, домаќинствата кои должат 1,9 милијарди евра, банките со долг од 602 милиони евра и на крајот е Народната банка со долг од 336,7 милиони евра.
ЗНачи ли тоа дека долгот е намален на 5,5 милијарди евра, за 0,6 милијарди како што сега тврдите или некој толку многу често лаже што веќе не може да води сметка за тоа што излажал во минатото.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Сре Сеп 16, 2015 2:41 pm

Gledash kako sam gi dokazhuvash tezite na Sem Vaknin deka vladata lazhe...Pa taka i narodna banka, koja se razbira e ekspozitura na Grujoshesku...Inaku blagodaram shto ni otkri kolkav navistina e javniot dolg na Makedonija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 16, 2015 7:23 pm

Најголем пораст на долгот имавме во 2005 година. За една четвртина. Тогаш вие бевте на власт, а не знам што е направено со тоа задолжување. Немавме ниту автобуси, противпожарни авиони и возила, медицинска опрема, споменици, театри, музеи, болници, автопатишта ... Во тоа време немаше ни економска криза.
Македонија покрај долгот има и побарувања  од странство. Кои стално избегнувате да ги спомнете. На 31 март тие се 4,297 милијарди евра. Па ако од 6,185 извадите 4,297 останува долг од 1,888 милијарди евра.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sotir Чет Сеп 17, 2015 5:07 am

desetgodini Grujo e na vlast, I sekoja godina placate vaka ke bilo onaka ke bilo, ene go krajo-samo so nedosol Smile Smile
oti be ne propadna Makedonija ko so velite I ko so go lazite narodo?
ami krediti se zemale od ko dojdoa na vlast, da bese taka dosega ke si dojdese gjaolo po svoeto
ama nema nisto od to. ko befte na vlast lugjeno odea so skapani avtobusi Tito so gi kupval na vremeto, I to ne znajvte da go odrzvate, a sega ovije barem novi kupija.
investicii kolku sakas, da ne mu gi vrza nekoj racete na Brankovci da kupat nesto za drzavata ili narodo?

plati pokacija ovije, penziine, davit pari za treto dete, pocnaja da se ragjaat pak makedoncinja.
kakogi motivira togasnana vlast mladine da ragjat? nikako. sega baren imat lugjeno nadez.

mnogu rabokje ubai se donesoja, ama vas oti ne vi teknalo,sega krivo vi et. Smile
ic ne vi bese gajle vo vase, kako ke kupit coek nova kola, sega narodo mozi da si uvezi ubo kolice, a togaj srbine gi stitevte so onie kanackine jugovci. za tugj narod gajle berevte, ne za svoj.srbine da imat pari, narodo da vozi jugo a samo vije mercedesi. jaaa majkata.


Sotir

Број на мислења : 124
Join date : 2015-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Сеп 17, 2015 2:51 pm

Sotir напиша:desetgodini Grujo e na vlast, I sekoja godina placate vaka ke bilo onaka ke bilo, ene go krajo-samo so nedosol Smile Smile
oti be ne propadna Makedonija ko so velite I ko so go lazite narodo?

Propadnata e ekonomski i toa dlaboko...Samo tebe ne ti kazhuvaat vo shtab...

Sotir напиша:ami krediti se zemale od ko dojdoa na vlast, da bese taka dosega ke si dojdese gjaolo po svoeto
ama nema nisto od to. ko befte na vlast lugjeno odea so skapani avtobusi Tito so gi kupval na vremeto, I to ne znajvte da go odrzvate, a sega ovije barem novi kupija.

Dojde gjavolot po svoeto, pa zatoa posledniot izveshtaj na MMF, mame mu rasplaka na grujokio...

Sotir напиша:investicii kolku sakas, da ne mu gi vrza nekoj racete na Brankovci da kupat nesto za drzavata ili narodo?

Kakvi investicii...Od onie shto si odat vednash shtom kje im isteche rokot vo koj dobivaat subvencii, od parite na gragjanite???

Sotir напиша:plati pokacija ovije, penziine, davit pari za treto dete, pocnaja da se ragjaat pak makedoncinja.
kakogi motivira togasnana vlast mladine da ragjat? nikako. sega baren imat lugjeno nadez.

Za penziite kje ti plakjaat vnucite...A makedonchinja se ragjaat ama vo stranstvo, kade shto blagodarenie na vas pobegnaa pola milion mladi od Makedonija.

Sotir напиша:mnogu rabokje ubai se donesoja, ama vas oti ne vi teknalo,sega krivo vi et. Smile
ic ne vi bese gajle vo vase, kako ke kupit coek nova kola, sega narodo mozi da si uvezi ubo kolice, a togaj srbine gi stitevte so onie kanackine jugovci. za tugj narod gajle berevte, ne za svoj.srbine da imat pari, narodo da vozi jugo a samo vije mercedesi. jaaa majkata.

Se donesoa Sotire...Ama za kriminalcite od vrvot na familijata...Ti i ponatamu od daleku kje gi gledash tie raboti, zatoa shto standardot , kako tvojot, taka i na tvoite deca i vnuci, familijata go smesti vo bankite od Belize...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Сеп 17, 2015 8:20 pm

И понатаму ја пласирате лагата дека половина милион ваљда државјани на Македонија, а не Македонци по род, заминале во странство за 9 години, откако е ВМРО на власт. Таа бројка, која е претпоставена, се однесува на сите години. Од АСНОМ до денес.
Толку фабрики, на пример, во Македонија не се отворени со децении. Тоа што поранешен Џонсон Контролс си заминува, не значи дека така ќе направат сите. Во оваа фирма е сменет сопственикот. Иначе фабриката нема да испари. Ќе се продава, па да се надеваме дека ќе ја купи некој друг. Не знам можеби вие посакувате на местото на фабриката да остане ледина како нешто добро за вашата партија. Не верувам во тоа.
Многу е потешко да се краде откако парите ќе влезат во буџетот, отколку кога се зимаат пред тоа. А во времето на СДСМ давачките беа поголеми, а буџетот беше помал за повеќе од една четвртина. Што значи или дека тие пари се краделе, или дека економијата била многу полоша.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 4 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 41 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот