Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 32 of 37 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37  Next

Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Чет Сеп 26, 2019 2:37 pm

Spored NBM ekonomijata odi vo vistinska nasoka.

Ekonomija - Page 32 Zombod13
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 734
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Чет Сеп 26, 2019 9:15 pm

Za  pari koa e rabotata se slozni kako popovi u petok so mrsat. Samo narodot strada od osamostojuvanje do denesen den.

Ekonomija - Page 32 Img_2010


https://www.libertas.mk/fokus-kogo-saka-da-zashtiti-verushevski-miјalkov-ili-sebe-si/

Dino

Број на мислења : 583
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Пет Сеп 27, 2019 9:34 am

Ne moze taka od ova da zaklucuvas. Eve na primer ako negovite ponudi bile najpovolni zosto opstinata da ne skluci dogovor so negovata firma? Samo od inaet deka e sin na Cavkov i zatoa da prifatat druga poskapa i ponekvalitetna ponuda i so toa da gi ostetatt graganite?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 847
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Саб Сеп 28, 2019 11:04 pm

Porast oskoro deset procenti, bravo za vladata.

Ekonomija - Page 32 Img_2019
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 734
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE on Сре Окт 02, 2019 7:50 pm

Tri milioni nazad kaj graganite. I posle place dpmne deka losa bila merkata. Losa e za niv oni da bea na vlast ke gi ukradea.

Ekonomija - Page 32 Img_2019
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 04, 2019 12:48 pm

Срамота небањати ја мразите и ширите лаги за сопствената земја.

Ekonomija - Page 32 10
Ekonomija - Page 32 10
Ekonomija - Page 32 11

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1489
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE on Вто Окт 15, 2019 4:51 pm

Najdobri vo regionot.

Ekonomija - Page 32 Img_2020
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Сре Окт 16, 2019 9:36 am

Zgolemeni deviznite rezervi na storiski rekordno nivo.

Ekonomija - Page 32 Img_2022
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 734
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 23, 2019 9:31 am

TRAJCHE напиша:Najdobri vo regionot.

Ekonomija - Page 32 Img_2020
Не е важно само колкава е минималната плата, туку и колкав број на работници ја земаат. Кај нас околу една петина од вработените се со минимална плата. Лично повеќе сакам наместо со административна мерка, определување на минимална плата од Заев лично, тоа да се направи пазарно, со отворање на нови работни места во стопанството (не во администрацијата). Кај нас во индустријата и земјоделството бројот на вработени се намалува, за жал.

Еве уште еден податок. До крајот на годината државата треба да врати 144 милиони евра. Од тоа 139 милиони се задолжувања направени од владата на Заев, а 5 милиона се наследени од претходната власт.

https://infomax.mk/wp/растат-задолжувањата-само-по-основ-на/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Окт 23, 2019 1:33 pm

Како и обично нимфомакс лаже.
luxor
luxor

Број на мислења : 5838
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 23, 2019 4:59 pm

Еве податоци директно од министерството за финансии за цела година. Јасно е дека најголем дел од записите се краткорочни, односно владата сама си ги плаќа своите задолжувања. Со наши пари се разбира.

https://www.finance.gov.mk/files/u1361/Kalendar_Q3_Q4_2019.pdf

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros on Сре Окт 23, 2019 5:36 pm

Ako moze da zabelezam deka na linkot vo prviot del od tabelata se podatoci za hartii od vrednost koi se emitiraat dodeka na vtoriot del od tabelata se hartiite od vrednost koi dostasuvaat megutoa bez datumot koga se izdadeni. Inaku eve samo za oktomvri ne moze drzavni zapisi od aukcijata odrzana na 15 oktomvri da dostasuvaat na 2 oktomvri istata godina. Taka da vo prvata tabele se aukciite koi sega se pravat a na vtrorata ne se informacii koga tie pari treba da se vrakaat tuku se informacii za dolgovite koi dostasuvaat za vrakanje.

Albatros

Број на мислења : 602
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 23, 2019 6:03 pm

DZ2018 значи државен запис од 2018 година, а DO2014 државна обврзница од 2014 година. Потоа е бројот под кој е заведено задолжувањето. Тоа на десната страна на табелата која се однесува за враќање на парите. Левата страна е со датуми на нови задолжувања, за жал без наведена сума.
На 15 октомври оваа година беа побарани скоро 8 милијарди денари, а беа понудени и реализирано 2,3 милијарди. Достасуваат за 364 дена, на 14 октомври следната година, што значи дека ќе ги исплати следната власт. Еве го документот,

https://www.finance.gov.mk/files/dz_2019_14_364_izvestuvanje.pdf

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Окт 28, 2019 7:32 pm

Утре државата се задолжува со 41 милион евра за да ги врати парите што владата на Ахмети и Заев ги сема минатата година.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Ное 03, 2019 6:05 pm

Да забележам дека владата разбра дека прогресивниот данок, персонален и на капитални добивки, не е добар за земја што очекува странски капитал, што би рекле странски богаташи да инвестираат во земјата. За да се санира штетата направена во оваа година ќе требаат неколку години. Едниот данок беше покачен за 80%, од 10 на 18%, другиот за 50, од 10 на 15%.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Пон Ное 04, 2019 12:38 pm

Sepak imaa doblest i da kazat deka analizite pokazale loshi rezultati ,a nebanjatite samo si kradea od narodot i pokraj dokazi od bombite seushte negiraat deka se lopovi

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15991
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Ное 04, 2019 8:12 pm

Кој крадел, колку украл и со која судска пресуда е тоа санкционирано? Дури и со правосуден систем кој е под целосна контрола на диктаторот.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Ное 18, 2019 3:20 pm

Најнова прогноза на ММФ, небањатите на апарати.

Ekonomija - Page 32 Img_2063

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1489
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Ное 18, 2019 4:45 pm

Интересно, и ММФ почна да употребува ЌЕ за Македонија. Како да се дел од предизборната кампања на власта.
За информација, утре власта ќе не задолжи со нови 67 милиони евра.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Ное 18, 2019 5:01 pm

За вас ни ЌЕ не употребуваше. Вие сами преку куртон медиумите на дпне лажевѕе дека сме најдобра економија во светот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5838
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 11:43 am

За жал кога зборувам за убавите работи во економијата морам да употребувам минато време. Бевме во врвот по раст на БДП не само во регионот туку и во Европа, бевме и во врвот по условите за почнување бизнис. Фирмите градени во време на минатата власт произведуваат повеќе од половина од македонскиот извоз. СДСМ јадеше фекалии дека минатата власт енормно се задолжува, а имавме две милијарди зголемен долг со преку една милијарда зголемени девизни резерви за 10 години. Сега зголемувањето на долгот е една милијарда за неполни 3 години. При тоа инвестициите во инфраструктурни објекти (патишта, здравствени, образовни, објекти од културата и слично се драстично намалени. И покрај продажбата на името, идентитетот и јазикот.
За што ќе ги потрошите овие 67 милиона евра со кои денес ќе не задолжите ако не е тајна.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Вто Ное 19, 2019 3:52 pm

Контролирај се, ако ги пишуваш истите лаги за некакви први места во економијата под водство на твојот пастир тоа не значи дека ќе станат вистина туку дека и тогаш и сега немаш контакт со реалноста.
luxor
luxor

Број на мислења : 5838
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 4:32 pm

Контролирај се и ти кога пишуваш лаги за сегашната економија. Ако е економијата добра зошто наместо планираните 67 милиона евра владата не задолжи со 82 милиона. 15 милиони повеќе.

https://infomax.mk/wp/фото-наместо-плaнираните-67-милиони-вла/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Ное 19, 2019 5:44 pm

Zatoa shto ekonomijata e vo odlichna kondicija i BDP se zgolemuva nad proektiranoto nivo. Toa dava mozhnost da se zemaat krediti za ushte povekje kapitalni investicii.
Teo
Teo

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 5:46 pm

Пари се позајмуваат кога ги немаш. Не кога приходите ти се зголемуваат. Посебно ако не се работи за инвестиција во градење на нешто ново.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 32 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 32 of 37 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот