Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 40 of 42 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42  Next

Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Апр 26 2021, 18:39

Според часописот нашата гувернерка е најдобра кај земјите членки на НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пон Апр 26 2021, 19:11

Браво за СДСМ кој ја предложи и изгласа за гувернер на НБРМ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Апр 28 2021, 19:42

Колку е добра економијата кажува генералниот секретар на НАТО кој преку Пендаровски му порачува на диктаторот: „ ... дека и покрај здравствената криза во државата, финансиски обврски кон Алијансата мора да се исполнуваат.“

Средба Пендаровски - Столтенберг: Порака за дијалог за продолжување на интеграциите | Сител Телевизија (sitel.com.mk)

Генсекот очекува и нови попуштања на Македонија во дијалог со Бугарија како тој со Бугарија иако договорите  се со обврски само кон Македонија и се плод на монолог.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 30 2021, 17:47

Македонската фирма Интеркод потпиша договор за производство на софтвер за „Тесла“ на Елон Маск, американски гиган за електро автомобили. Сопственил на фирмата е Роберт Милески, познат и како борец за човекови права на Македонците кои ги загрозува евроатлантската меѓународна банда и македонската вазалска влада.


,Македонец стана стратешки партнер на моќниот Илон Маск од Тесла - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 15:10

Пред три години еден гражанин на Република Северна Македонија по потекло од село Муртино му вети на лидерот на опозицијата дека ќе му држи лекција на лидерот на опозицијата. Резултатите од таа лекција, за разлика од порастот на БДП во однос на јавниот долг беше 1,292 милијарди евра, до сега по доаѓањето на куртон револуционерите на власт имаме раст на јавниот долг од 968 милиони евра. Колку ќе не задолжи оваа власт до крајот на мандатот ако не ја принудиме да си замине? Еве го одговорот од Мицковски:
 Зоран Заев на 7 април 2018 година, во интервју за МИА, ќе изјави: „лекција од економија Мицкоски може да добие кога сака…”. Нешто повеќе од 3 години поминаа од тогаш, ова се резултатите од лекцијата:


Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, период 1 јануари 2007 – 31 декември 2016 година.


⁃ раст на бруто домашен производ: 4,185 милијарди евра;


⁃ раст на јавен долг: 2,893 милијарди евра;


⁃ просечен годишен раст на бруто домашен производ: 3 отсто.


Влада предводена од СДСМ, период 1 јануари 2018 – 31 декември 2020 година


⁃ раст на бруто домашен производ: 0,728 милијарди евра;


⁃ раст на јавен долг: 1,696 милијарди евра;


⁃ просечен годишен раст на бруто домашен производ: 0,53 отсто.


Заклучок: Во периодот од владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, разликата помеѓу растот на БДП и растот на јавниот долг е 1.292 милијарди евра, а во периодот на владата предводена од СДСМ, разликата помеѓу растот на БДП и растот на јавниот долг е 968 милиони евра. Во периодот од 1 јануари 2007 – 31 декември 2016 имаме додадена вредност, а во периодот 1 јануари 2018 – 31 декември 2020 имаме одземена вредност. Во периодот од 1 јануари 2007 – 31 декември 2016 се задолжуваме но економијата расте, а во периодот 1 јануари 2018 – 31 декември 2020 се задолжуваме но економијата паѓа.


Ако некој имал дилема каде завршуваат парите кои ги позајмува владата предводена од Зоран Заев пред, за време на избори, но и после избори одговорот е во три збора: криминал, корупција и поткуп.


П.С: слабо со лекцијата за економија, држете се до лекцијата евро за евро, тука сте најсилен, но за кратко…, а потоа следи одговорност“

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пон Мај 17 2021, 19:15

Му стана личен курир на Мицкоски?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Пон Мај 17 2021, 19:41

A kade mu se izgubile na matematicki precizniot Mickoski prvite 5 meseci od vladeenjeto na Gruevski i prvite 7 meseci od vladeenjeto na Zaev?

I kako toa vo matematikata za sdsm vleguva i vremeto na vladeenje na tehnickata vlada a vo matematikata za vmro ja nema?

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 20:53

Колку што гледам мешаните години во кои се менува власта не се земени во обзир мешаните години кога имало промена на власт. Ако се исфрлат резултатите од техничката влада со само еден министер од опозицијата, затопа што Рахела Мизрахи беше безобразно разрешена, резултатите на власта се уште полоши. Тогаш имаше пораст на БДП и многу помали задолжувања отколку по враќањето на Заев во премиерската фотелја.
Да напоменам дека Заев ги покачи даноците и многу давачки (пензиско, здравствено, акцизи на гориво ...). Не се исти давачките кога литар зејтин е 49 и 86 денари. Не сретнав до сега одговор од прозваниот Заев или од некој портпарол на СДСМ. Ќе напишете ли линк доколку има такво нешто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Пон Мај 17 2021, 22:24

Tocno toa isfrlanje na godinite na doaganje na vlast i tehnicka vlada ja pravi matematicki preciznata matematika na Mickoski neprecizna. Cista manipulacija so brojki i nisto poveke. I navistina ne mi e jasno koi sme toa nie sto treba da napiseme link do nekakov odgovor na Zaev na matematicki nepreciznata matematika na matematicki precizniot Mickoski. Sepak pointeresno e toa sto mislis deka na sekoja laga od vmro mora da ima odgovor od sdsm i obratno.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Мај 18 2021, 11:21

Стара демагогија на партиските ботови. Пласираат лага и ако другите демантираат следи спин зошто демантираат ако не е вистина. Доколку нема демант следи спин зошто не демантираат ако не е вистина.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by alienmk Сре Мај 19 2021, 16:36

Barem nesto utesitelno.

Монетарната политика е соодветна и треба сѐ уште да биде олабавена. Скорешното зголемување на инфлацијата најмногу се должни на глобалните фактори и е привремено. Во последните месеци, растот на глобалните цени на енергијата и на храната влијаеше врз инфлацијата. Иако веројатно ќе има некои преносни ефекти, се очекува дека инфлацијата ќе се намали во втората половина од годината. Се очекува дека потрошувачките цени ќе растат умерено – 2,2 проценти, во просек, во 2021 година.

https://mk.tv21.tv/misijata-na-mmf-inflatsijata-i-natamu-ke-bide-umerena-i-e-odraz-na-globalnite-faktori/

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 17:48

Тоа што се воведе 3 денари дополнителна акциза на нафтата, а потоа се намалија 2 денари кога нафтата послапе, не е дел од глобалната состојба со економијата. Ниту тоа што во пандемија Македонија потроши 200 милиони евра за набавка на оружје.
Морам да признаам дека монеторна политика без пари тешко се води. А поголеми трошоци имаме за новите партијски вработувања отколку за остатокот од народот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by alienmk Чет Мај 20 2021, 18:52

Podobro e od nisto. A ti sto sakas, armija bez oruzje i da pees solunsko pole nase ke bide i albancite ke ni zemat drzavata. Ako ne znaese drzava se brani so oruzje ne so statusi po socijalni mrezi.

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 19:34

Треба и луѓе што ја сакаат татковината. Не велепредавник и офци што го следат. Комитите и партизаните немале многу оружје, но имале големо срце. Оружјето го одземале од непријателот. Владата во тек има тендер за набавка на 45 возила за министрите и замениците.
Што се однесува до економијата СДСМ и ДУИ и евтината тарифа ќе ја направат скапа. На еден граѓанин не му е важно колку тарифи има, туку колку плаќа вкупно за струја. Инаку како кај акцизите за нафтени деривати владата на предавникот и лажго прво им утуви во глава на стадото следбеници дека порано воопшто немало евтина струја. Останаа 33 часа неделно, а се укинаа 18 часа. СДСМ не врати 18, туку 12 часа. И тука врати 2 од 3. Цена за тоа беше покачување на двете тарифи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мај 30 2021, 11:05

Пред две години СДСМ вети инвестициски циклус од 5 милијарди евра.

СДСМ: Нов инвестициски циклус од 5 милијaрди евра | МКД.мк (mkd.mk)

Сега ветуваат ист инвестициски циклус во вредност од над 8 милијарди евра. Од каде поскапувањето од 60%.

Заев најави инвестиции од над 8 милијарди евра до 2027 година - Независен Весник (nezavisen.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Нед Мај 30 2021, 14:18

Ахахахахаааааа.

Ekonomija - Page 40 Img_1055

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мај 30 2021, 16:20

А колку беа исполнети кога тврдиш дека се работи за лажна вест во минато време. Ајде за да ти направам задиоволство ќе почнам со проектот Скопје 2014, Театрите во Велес и Тетово, автопатите Скопје-Штип на кој СДСМ пресели една бандера и постави знаци, автопатот Демир Капија- Смоквица, најголемиот дел од тоа што е направено на автопатот Кичево-Охрид, повеќе фирми во слободните зони и да не набројувам. Не е исполнето 100%, но околу 2/3. Нема пад како во ветените 5 милијарди на Заев, со страшно задолжување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Чет Јун 03 2021, 12:15

Najdobro od prekrsocno da se prekvalifikuva vo krivicno delo.

https://www.24.mk/details/glasen-tekstilec-bara-izmeni-na-zakonot-za-prekrshoci

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Јун 03 2021, 18:59

Синдикатите, сите здружени, за вакво нешто треба да организираат генерален штрајк. Со продажба на едно семејно возило од еден од газдите на фирмите може да се исплатат долговите кон вработените од двете фирми. И тоа не најскапото семејно возило.
Интересно е во врска со економијата тоа што фирмата СВ инвест од Струмица за која опозицијата обвинува дека со рекетирање го превземала ископот на јаловина во РЕК Битола има почнато стечајна постапка (должи 2,5 милиони евра за данок), а чесниот управител е заминат за САД. Да прашам и дали Трајче Заев се врати од Дубаи?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Jул 24 2021, 11:56

Задолжувањето на Македонија во оваа година според ребалансот на буџетот треба да биде 1,5 милијарди евра. Да ги одбиеме тие половина милион за еврообврзницата од 2014 година останува една милијарда. Тоа обично било задолжување за 4 години. При тоа БДПто е намалено, а голем дел од буџетот ќе се троши за времени (партиски) вработувања, намештај и автомобили. Противпожарните авиони не се сервисирани ни во оваа ни во минатата година, па не може да летаат и да гасат шумски пожари што може да се очекуваат поради високите температури што се очекуваат. Не е отстварени ни капиталните инвестиции. На нив секогаш се штеди.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Aвг 02 2021, 13:02

Во последните три месеца Македонија се задолжи за нови 213 милиони евра. При тоа дел од тие пари се дадени на Заев и други олигарски, затоа што Македонија ги помага богатите со многу повеќе пари отколку сиромашните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Сеп 05 2021, 17:57

Заев и Ахмети планираат со стратегијата за јавен долг да не задолѓат за дополнителни 2 милијарди евра во периодот од 2022 до 2026. Добро е што веројатно ќе има предвремени избори.
Да одбележиме и дека е покачена комуналната такса за улично осветлување за 12,75%, од 149 на 168 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Пон Сеп 06 2021, 14:06

Pisle porazot sto ke go pretrpite na lokalnite predvremeni nema na um da vi padnat. Ponapred sdsm i dui ke go iskoristat toa a ne vmro i aa. A  vie ke prodolzite da lazete deka imate mnozinstvo i ste na vlast.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Сеп 06 2021, 19:57

Така ли вели Заев? Ќе видиме, да сме жово и здрави. Јас не сум баба Ванѓа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Вто Сеп 07 2021, 16:15

Taka velat Mickoski i Nikolovski. Doseva edno 100 pati izlazaa deka imate mnozinstvo i ste na vlast.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 40 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 40 of 42 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот