Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zloupotreba na epidemijata

+3
Nebula
defo
Dino
7 posters

Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Dino Вто Jул 28 2020, 14:05

I vo cel tekst nitu zbor kakvi ke bidat posledicite za gazdite sto u stvari gi ukrale parite.

Zloupotreba na epidemijata Img_2076

https://makfax.com.mk/top/газди-злоупотребиле-милиони-од-држав/

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Dino Вто Jул 28 2020, 14:09


Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by defo Вто Jул 28 2020, 17:17

јас на твитер чешав ребра со председателката на Сојуз на стопански комори , Даниела и ја блокнав, кога беше со отпуштањето на работници од Штип, нејзиниот одговор беше ама не се наши членови, ок fuck you.  Значи поидиотско и да неможе.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Dino Вто Jул 28 2020, 17:35

Od krazbi i kratenje od rabotnicite im se parite ne oti se nesto sposobni. Da treba cesno da rabotat pola ke propadnat. Ama oni davat donacii po partiite i zatoa se izzivuvaat.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Dino Сре Jул 29 2020, 10:46

Taka treba oti za niv i ponatamu zakon nema da vazi. Ama pa koj gi prasuva sindikatot i rabotnicite. Tie sto gi pecalat parite se bezglasna bukva.


Zloupotreba na epidemijata Img_2078

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Nebula Сре Jул 29 2020, 12:37

Dino напиша:Od krazbi i kratenje od rabotnicite im se parite ne oti se nesto sposobni. Da treba cesno da rabotat pola ke propadnat. Ama oni davat donacii po partiite i zatoa se izzivuvaat.

I tenderi, sto samo po sebe ne mora da znaci deka e kriminal no verojatnosta e golema, a osven toa zboruvame za sposobnost da se opstane na sloboden pazar vo ednakvi uslovi za site.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by defo Чет Jул 30 2020, 08:53

НИСКИ ДО КРАЈ: Овие два дена газди исплаќале плати за да не бидат казнети, денеска ќе бидат објавени


.Таа најави и казни, а во меѓувреме во овие два дена газди побрзале да им ги исплатат платите на вработените. Соочени со можноста да треба да ги враќаат парите, дел од работодавачите сакале да избегнат санкции па се раздолжиле.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Dino Вто Aвг 11 2020, 11:15

Da vidam ne veruvam.

Zloupotreba na epidemijata Img_2080

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by трендафил Вто Aвг 18 2020, 21:35

Освен неколкуте десетици милиони евра што владата ги подели на одредени категории на граѓани (некои сметаат дека за возврат истите гласале за СДСМ и ДУИ) и на фирмите, не знам за што се потроши милијардата евра со кои се задолжи Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Nebula Чет Окт 15 2020, 20:51

Ministerstvo za zdravstvo: rekordni 535 novozarazeni.
Mickoski: odlicno, utre pravime uste eden klaster, neka pocrkaat graganite i medicinskiot personal.

Zloupotreba na epidemijata Img_2105Zloupotreba na epidemijata Img_2106

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by alienmk Чет Окт 15 2020, 20:59

Ako prodolzi vaka ke nema koj da go glasa ama ne mu teknuva.

alienmk

Број на мислења : 356
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Flora Сре Окт 21 2020, 11:23

Zlocinci protiv svojot narod.

МИЦКОСКИ СЕ ПРЕМИСЛИ – НЕ САКА ПРЕГОВОРИ СО ФИЛИПЧЕ, БАРА СПЕЦИЈАЛНА КОМИСИЈА ИЗБРАНА ОД СОБРАНИЕТО
Душица Мрѓа сре, 21.10.2020 | 10:34 am 0 Коментари
Христијан Мицкоски се премисли – не сака преговори за Законот за заразни болести. Но ВМРО-ДПМНЕ ќе бара да се формира специјална комисија за справување со Ковид 19 која што ќе ја избира Собранието. Ова е одлуката на синоќешниот состанок на ИК на партијата.

Комисијата според предлогот на ВМРО-ДПМНЕ треба да содржи 11 члена, меѓу кои министерот за здравство и директорот на Центарот за Управување со кризи, а останатите членови да бидат инфектолози, епидемиолози, имунолози и интернисти.

Иако вчера координаторот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за ТВ24 изјави дека на ИК ќе бидат избрани членовите на работната група, и дека очекува власта и опозицијата да се договорат по средбата на работните групи. Договор за преговори имало и со министерот за здравство Венко Филипче, откако имало и првична средба меѓу него и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Вело Марковски, а стратегијата била договорена и со лидерот на Мицкоски.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Nebula Сре Окт 21 2020, 11:34

Blesavite sustestva pravat se za da ovozmozat sto pomasovno sirenje na epidemijata i sto pogolem broj smrtni slucai. Se nadevaat deka zdravstveniot sistem ke krahira i ke iznudat predvremeni izbori gazejki preku mrtvite tela na narodot kogo bozem go stitat i rabotat vo negov interes.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by SHARENI Чет Окт 22 2020, 16:25

Zestoki reakcii na socijalnite mrezi so osuda na dpmne za opstrukcija na merkite protiv pandemijata.

Zloupotreba na epidemijata Img_2289Zloupotreba na epidemijata Img_2290
Zloupotreba na epidemijata Img_2291
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 824
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by трендафил Саб Окт 24 2020, 21:44

За законот за здравство да се измени потребни се кворум, над 61 пратеник, и 41 глас ЗА, што не би требало да биде проблем да го обезбеди власта сама. Не знам дали се работи за непознавање на прописите или за намерна лага. Не е опозицијата таа што ги блокира законските измени, туку власта. Прво немаше одлука на владата и законските измени не беа доставени до Собранието, сега не закажува собраниска седница. Од предлогот на комисијата за здравство само еден ден е на душа на опозицијата, затоа што побара два дена за да ги разгледа измените што и беа доставени директно на седница, а не претходно, но потоа тоа го скуси на еден ден. Другите десетина дена се на сметка на власта. Во досегашните законски измени има само предлог за измена на санкциите, а не и здравствени мерки во однос на носењето на маски и други ограничувања кои се исто така предлог на комисијата.
Во ситуација кога имаме партиска комисија за заразни болести (во која членуваат само луѓе од СДСМ и ДУИ) може да има и несогласувања со други партиски или неоартиски експерти.
Има и уште една лага во врска со кредитот од Светска банка за модуларните болници. Точно е дека заменската министерка за финансии не го потпиша тој заем, но во тој случај кога има судир одлучува ДИК. Нивната одлука беше дека за тој закон нема потреба од потпис на опозиционата заменик министерка во техничката влада. Мое мислење е дека се работи за злоупотреба на короната. Наместо да биде распишан тендер уште летоска, сега опремата ќе се набавува по итна постапка. Претпоставувам дека некоја фирма блиска до власта или некој како Крсто Мукоски веќе ги има набавено или резервирано модулите и на тедер со кус рок на испорака ќе добие без разлика на понудената цена. Уште ќе бидеме задоволни што толку брзо се обезбедуваат дополнителни места за заболени. Провиден трик кој проаѓа во Македонија. Посебно откако стана така наречена северна според Уставот сменет по пропаднат референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Nebula Пон Окт 26 2020, 13:01

Navistina zosto? Se stitat li necii biznis interesi?

ВМРО-НП: Зошто македонските фармацевтски гиганти не увезуваат и пуштаат на пазарот брзи ПЦР тестови?
26 октомври, 2020
ВМРО-Народна партија денеска соопшти дека според нејзини потврдени информации, во некои од соседните земји се продаваат брзи ПЦР тестови кои може да се купат во аптека и во рок од петнаесет минути да се направи проверка дали се позитивни на коронавирус.

„Зачудени сме зошто македонските фармацевтски гиганти не ги увезуваат и пуштаат на пазарот ваквиот тип на тестови кои од една страна ќе доведат до значитечно финансиско олеснување на луѓето, а од друга страна пак ќе се избегнат долгите редици во медицинските центри и лабораториите со што дополнително ќе се спречи и можноста за ширење на дополнителна зараза. Ако фармацевтските компании немаат интерес за ваков увоз тогаш може и самата Влада да направи директен увоз на вакви ПЦР тестови и да се пуштат во широка продажба за масовна самоконтрола и проверка на луѓето“, се наведува во соопштението на ВМРО-Народна.

Според партијата, цената на овие брзи ПЦР тестови изнесува околу 12 евра.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zloupotreba na epidemijata Empty Re: Zloupotreba na epidemijata

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот