Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite

3 posters

Go down

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite Empty Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite

Пишување by Dino Пет Jул 31 2020, 12:01

Ubavo sto potsetuvaat ama ne e loso i malku na teren megu rabotnicite da slezat i ako doznaat nepravilnosti tie da gi prijavat zosto kaj nas rabotnikot sto ke se pozali vo trudova ostanuva bezraboten za rekordno vreme.

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite Img_2079

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite Empty Re: Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite

Пишување by misterija Пет Aвг 07 2020, 13:44

Синдикалните лидери во Македонија земаат плати огромни, триста повластици а не работат ништо..клатат врата, лажат раја и земаат плата.
Најлоша работа е што се изродија триста синдикати и им се изгуби моќта на делување, но за лапање пари од нивните членови остана иста.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite Empty Re: Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite

Пишување by трендафил Пет Aвг 07 2020, 19:45

По пресметка на синдикатот иако минималната плата е зголемена за 2,99%, вештачки, со буџетска интервенција (со народни пари), просечната плата во Македонија е намалена за 4,18%. Во исто време потрошувачката кошница оза четиричлено семејство од 32.900 е покачена на 33.500 денари (1,82%). Третина од парите, 10.500 денари се за трошоци за домување. Истите ќе бидат зголемени со најновото поскапување на струјата. При тоа во енергетските компании има превработеност, партиски војници и во приватната ЕВН.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite Empty Re: Zastana li sindikatot konecno zad rabotnicite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот