Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

+4
PRVOBOREC
трендафил
Nebula
Luxor
8 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Чет Фед 11 2021, 18:49

Не сум член на ВМРО, па да повторам, не би смеел да се мешам во внатрешните работи на партијата. Но тоа право уште помалку го имаат Заев, мијалков и останатите од Мериот, од кои голем дел се исклучени од партијата, па не можат да бидат делегати на нејзин конгрес. Во секој случај кога Заев и неговите папагали го напаѓаат лидерот на опозицијата и се обидуваат да го сменат само уште повеќе ја потврдува оценката дека во Македонија нема демократија, туку хибриден режим. Трагично е кога се обвинува некој што му се украдени изборите дека ги загубил. Но и со кражба СДСМ успеа да победи толку тесно што не може да обезбеди кворум за поголемиот број на гласања во Собранието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Пет Јун 11 2021, 19:45

Малку и за црната листа на САД. Таа не се формира сега, туку постои две децении. Реално, многу тешко се излегува од неа. На листата единствен Македонец (му се извинувам ако се смета за нешто друго или не е сигурен што е) е советникот на Заев Љубе Бошковски. На листата е и Мендух Тачи ...

Eleven Macedonians On US Black List | Balkan Insight

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Albatros Пет Јун 11 2021, 20:31

Mnogu povazno e koj ke se najde kako nov clen na taa lista. Nesto mi kazuva deka toa nema da bide Zaev.

Albatros

Број на мислења : 788
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Саб Јун 12 2021, 14:38

Во моментов тешко дека ќе има некој нов допишан на таа листа. Теоретски власта има поголеми шанси поради корупцијата. Договорот со Бугарија не е причина за ставање на црната листа. Тоа во некоја рака е приватен договор помеѓу Бојко Борисов и Црпко наш муртински.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Nebula Саб Јун 12 2021, 16:10


Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Јун 13 2021, 21:12

Не верувам дека министрите за надворешни работи и за спорт ќе се најдат на црна листа затоа што бараат отганизација (ФФМ) да не го користи своето име туку да користи северна иако не е финансирана од државата или се што бара кратенка на Европското првенство да не биде меѓународната кратенка по ИСО стандарди за нашата земја МК или МКД. НМК е договорено само како меѓународна автомобилска ознака.
Не верувам ниту дека на црна листа ќе се најдат тие што спротивно на Охридскиот договор воведоа двојазичност таму кај што нема ниту еден, да не зборувам за над 20% од некое малцинство. Вклучувајќи ги тука и судиите на Уставниот суд што барањето за преиспитување на овој закон го држи во фиока.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Саб Aвг 21 2021, 19:20

Од понеделник конечно почнува издавањето на нови лични карти, за жал со насилно наметнатото име изгласано со корупција и рекетирање на пратеници. Објаснувањето од страна на режимот е дека не се суспензира Собранието, во кое во процедура е закон за лична карта, туку со постоечките закони министерството може со подзаконски акт да го смени изгледот на документот. Доколку е така, не знам за кој кyр владата малтретираше повеќе десетици илјади граѓани подолго време и ја обвинуваше опозицијата, а не тие од власта што се заебавале со граѓаните неколку месеци и не го направиле веднаш тоа што го прават сега.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Nebula Нед Aвг 22 2021, 12:46

Jas pa ne znam zosto blesite od vmro voopsto blokirale takov zakon. Sega prasanje e dali graganite ke ja obvinuvaat vlasta ili ke i bidat blagodarni sto i pokraj opstrukciite od vmro im go resila problemot.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 12:53

Законот е блокиран од Левица, но со средства дозволени со деловникот на Собранието. Со личните карти има една работа што е благо речено сомнителна. Како се нарачани картички што не одговараат на важечки закон и подзаконски акти, па сега отпосле треба да се прилагодува законот и 9или) подзаконските акти на законот. Има и друга работа што не си сакал да ја прочиташ, зошто е инсистирано на промена на законот и покрај блокадата на Левица ако тое не епотребно, како што излегува сега. Да не говорам за тоа што власта не го злоупотреби европското знаменце како во многу други случаи. На крај ќе излезе дека СДСМ се вади со Левица, а постоел некој друг проблем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 15:51

Да не остане заборавено дека македонските Талибанци од власта, конкретно ДУИ, на вчерашен ден, 21 август во 2001 година го срушија Лешочкиот манастир. Корените на оваа партија се терористички.
Не сум слушнал дека од некоја зелена партија, доколку не се работи за зелена боја од верски , а не од еколошки причини) да рушеле верски објект кој е културно-историски споменик. Гледам дека и Талибанците во Авганистан ветуваат зелени површини, паркови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 10:35

На денешен ден пред 30 години се одржа единствениот успешен референдум во Република Македонија, со кој се озваничи независноста на нашата држава. За жал после неуспешен референдум на криминален начин, со ракетирање и корупција на пратеници на нашето име имаме канцероген израсток „северна“. Референдумот од 1991 година покажа дека Македонците обединети можат да одлучуваат во земјата. Албанците го бојкотираа референдумот. Не сакаа самостојна Македонија одвоена од Косово.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 11:36

Не знам дали имаше поголемо загрозување на човековите права во времето на едноумието или во времето на неолиберализмот. Во социјализмот немав проблем со името на Република Македонија. Имаше додавка само за политичкото уредување, прво народна, потоа социјалистичка. Немаше додавка и маратонска форма на државјанството. Имав две државјанства, напишани во скратена форма, на СРМ и СФРЈ. Сега треба да напишам километарски македонско/граѓанин на Северна Република Македонија. Само да се задоволат менталните фрустрации што евроатлантската меѓународна банда која управува со државата која божем е независна ги има со Македонија. Многу помалку луѓе бегаа во странство отколку сега. Ваљда од убавината на животот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 18:11

Не се сеѓавам дека некогаш во времето на Груевски некогаш не беше положен венец или цвеќе на гробот на Киро Глигоров по неговата смрт на некој празник кога се одбележувала некоја годишнина поврзана со државата. Режимот на Заев денеска не положи цвеќе на гробот на првиот премиер на Република Македонија Никола Кљусев. Веројатно како обид за обединување на Македонците или како револт затоа што Заев не успеа да го изеде жив како што вети пред нешто повеќе од 5 години. Во моментов на прославата наместо сите фолклорни ансамбли да бидат обединети во еден раздвоени се во етнички групи. И тоа веројатно во знак на обединување.

Гледам и дека во Куманово на Албанци им пречи што ги попишуваат попишувачи Македонци. Тоа го сметаат како провокација.

Kumanovë: Regjistrues maqedonas në familjet shqiptare, ankohen kumanovarët | Gazeta Lajm (lajmpress.org)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Пет Сеп 17 2021, 19:42

Пред 20 години ДУИ (тогаш со име УЧК) убиваше полицајци. Денеска полицијата го бранеше од народот.

ДВАЈЦА ПРИВЕДЕНИ ДЕМОНСТРАНТИ, ЧЕТВОРИЦА ПОВРЕДЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ Протестот во Тетово излезе од контрола – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Nebula Саб Сеп 18 2021, 10:27

Taa policija ti e pola od dui, vrabotuvani od 2002 pa se do den denes. Zatoa fasizmot baraj si go i kaj tvoite od vmro ne gi diskriminiraj.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Саб Сеп 18 2021, 11:38

Заев ако не се лажам се рекламира со едно општество за сите, па сакам само да подвлечам дека некои се поеднакви од другите. За тоа како било во времето на ВМРО има форум за историја. Актуелната власт владее 4,5 години и нема никакво подобрување. Напротив. 
За вчерашните протести чудно немаше специјалци. Ги чуваат изгледа за случај ако протестираат Македонци. Или проценката на полицијата беше дека љубовта кон ДУИ (но и СДСМ) е толкава што луѓето ќе заборават на 15-те жртви во болницата на Заев и Филипче.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Nebula Нед Сеп 19 2021, 09:50

Zaev i sdsmovci vikaa Taci vojvodo? I ako nema podobruvanje znaci i porano bilo isto.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Сеп 19 2021, 12:21

сдсмОВЦИ озгледа го сметаат Артан Груби за војвода, па затоа му имаат дадено криминално снимени разговори на Али Ахмети за да може да го уценува. Се работи за разговори што Заев ги поседувал, а ги нема предадено своевремено на СЈО.
Интересно е деновиве тоа што Шеќеринска се сретна со секретарот (министерот) за одбрана на САД Лојд Остин во Пентагон придружувана и од амбасадорката на САД во Македонија, при што во НАТО собата во Пентагон се постави знамето на Република Македонија. Оваа посета беше скоро игнорирана од провладините поддржувачи.

"Пукна ли тиквата" меѓу Заев и Шеќеринска - пишува Горан Момироски - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 5 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот