Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

+4
PRVOBOREC
трендафил
Nebula
Luxor
8 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by defo Вто Јан 19 2021, 20:30

трендафил напиша:Лапсус кибордус. Се знае дека кривични пријави против опозиционери поднесува МВР. Инаку за жал гледам дека и во Вевчани веќе не живее еден македонски народ туку два. И таму на Заев му успеа да го раздвои македонското ткиво на според неговите приврзаници „небањати“ и „северџани“ според нас „небањатите“. Се случува тие што не ја славеа Василица да се сметаат за вистински василичари, а тие што ја славеа да се сметаат за непријатели на државата. Да славеа изборна победа на СДСМ против Интегра, како што се случи во Штип, ќе беше се во ред. Иако во Вевчани манифестацијата се одржуваше на отворен простор,  кај што нема аеросоли, а во Штип во затворен простор. Се делеше и храна и пијалоци во време кога беше забранета работа на  угостителските објекти.

Море ко папагал си мајка му стара, кога ќе го научиш пичка ти матер, и цел ден пичкосуе...најди еден пост каде некој го оправдува тоа што го направија во Штип, нема....ЕВЕ ти ако толку ти значи, не беше во ред, и треба соодветните лица да бидат санкционирани. И ај терај сеа повтори пак.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Вто Јан 19 2021, 21:24

Ќе повторувам додека не бидат казнети и сторителите во Штип од СДСМ и сторителите во СКопје од ДУИ. Делата не се застарени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by defo Сре Јан 20 2021, 09:25

трендафил напиша:Ќе повторувам додека не бидат казнети и сторителите во Штип од СДСМ и сторителите во СКопје од ДУИ. Делата не се застарени.
И тоа му дава за право на екипа моронски, зли, и неинелектуални говеда членови на ДПМНЕ, да користат свети  празници за остварување на своите ниски страсти да се власт, само власт. И од позиција на власт да спроведуваат крајно нехристијански мерки, за клевети, навреди и слично према луѓе кои не мислат како нив.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 16:29

Ни на власта никој не и дал право да ги крши законите, туку тоа прави си го дава самата и никој не ја гони. Опозиционерите се под полициско судски прогон мој впечаток дури и претерано, а на тие што треба да дадат пример како власт им се прогледува низ прсти.

Интересна анкета на Галуп за тоа кои нации се најнесреќни. Т.н. Северна Македонија (откако кум и стана Заев) е на трето место на светот со 32% од населението што се чувствува несреќно. Интересно е што Радио Слободна Европа анкетата ја нема објавено и на македонски јазик.

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Dede3cfe-a81f-4162-a07b-6865104ef26a_w1300_r0

https://www.rferl.org/a/ukraine-north-macedonia-feeling-frustrated/31053762.html

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Luxor Сре Јан 20 2021, 17:28

Збачи 68% се среќни. Одличен резултат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 19:19

2.739 се починати од корона вирус. Значи 2.080.000 останале живи. Одличен резултат. Алал нека му е на тој што те обучувал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Albatros Сре Јан 20 2021, 19:23

Kako ti znaes kolku ostanale zivi? Go napravi popisot pred da pocne?

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Пет Јан 22 2021, 21:57

Ги користам бројките што ги соопштува заводот за статистика. Додека не излезат нови бројки важат тие.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Luxor Пет Јан 22 2021, 22:01

А кога тоа заводот ги објавил зелените што ги тресеш?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Пет Јан 29 2021, 19:11


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Саб Јан 30 2021, 13:27

Повторно изгледа дека собирања и носење маски се задолжителни само за Македонците, тие од Вевчани на пример. Вчера имаше масовно собирање во Скопје како подршка на терористите што убија 5 Македонци, од нив 4 млади момчиња, матуранти, кај Смилковското Езеро и притисок врз судот за нивно ослободување. Немаше ниту еден притворен или изречена глоба за неносење маска. Да не говорам за казна за напад врз полицијата или за скрнавење на македонското знаме. Да објаснам имаше само знамиња на етничкото малцинство што си замислува дека е мнозинство, а го немаше државното знаме на државата Македонија (која спротивно на Уставот во договор со странци е северџанска) кое според законот треба да го има до секое етничко знаме. Се разбира, партиите на Албанците СДСМ, ДУИ, ДПА од властра, но и опозиционите Алијанса на Албанците и Алтернатива молчат по сите основи. И против основната, притисок врз судот. Ги нема никаде ни амбасадорите кои јадат фекалии секогаш кога има некаков протест од Македонците кои не се сметаат за северни. Ќе си помисли човек дека евроатлантската меѓународна банда не ставила под проалбанска администрација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Саб Јан 30 2021, 15:21

Да дополнам и дека северџанската администрација (секоја случајност со поимот бугарска администрација за бугарската фашистичка окупација е намерна) ги казни и охриѓаните што се фрлаа по крстот. Наводно поради короната, а не поради тоа што се христијани. Ако се казнуваше поради пандемијата ќе имаше не мал број на глоби за неносење на маска вчера, на протестот за поддршка на терористите од УЧК, евроатлантска антимакедонска (и антисрпска) терористичка група.. Но очигледно е дека маските се само изговор. Пример се и мерките за Велигден и Бајрам минатата година. Кога веќе ја споменав Србија, се работи за заемја во која има настава на македонски јазик, за разлика од членките на ЕУ Србија и Бугарија. Па не е за чудење тоа што Македонија на реципрочна основа ќе дозволи изучување на српски јазик за тие што тоа го сакаат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by PRVOBOREC Нед Јан 31 2021, 12:03

Абе тој фашизмот да ти бил кај небањатите фашисти.


_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2377
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Јан 31 2021, 13:35

Во извештајот на МВР не гледам дека постои таква пријава. И партизаните ги напаѓале фашистите на пе ја изгубиле војната, туку победиле. Сигурно е дека не е лесно да се победи на легален начин, на избори, најкорумпираната власт од западниот Балкан според Транспаренси интернешнл. Не по моја оценка. Корумпирана власт ги краде изборите, суди невини луѓе, а ослободува криминалци, на пример што на едно евро за државата наплатуваат по едно евро за себе и едно за црквата на која се водат како ктитори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Luxor Нед Јан 31 2021, 18:28

И да си видел ќе излажеш дека нема.

Сигурно е дека не е лесно да се победи на легален начин, на избори

Затоа ли се служите со криминали, закани и уцени по живот? Така полесно ќе победите на избори?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Нед Јан 31 2021, 21:46

Извештаите на МВР се објавуваат на нивниот портал. Не на партиски канал на Јутјуб. Таму, на пример, се објавува дека пред две години сме добиле датум за преговори со ЕУ и дека по членството во НАТО сме рамноправни со Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by PRVOBOREC Нед Јан 31 2021, 21:53

Абе набањатите да ти биле победници на претседателските избори. Абе зошто не кажувате вакви работи. Јас цело време мислам Пендаровски претседател а оно пастирот на небањатите Жмицко Гога јога ја бојкотирал.


_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2377
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Фед 03 2021, 15:09

Говорот на омраза го препуштам на северџаните на форумов. Повторно ќе се обидам да го вратам форумот во нормала, односно дијалог со факти.
По падот на листата на Транспаренси поради зголемена корупција со влегувањето на Заев со СДСМ во власта (ДУИ беше на власт и порано) имаме и пад на листата за демократија. Повторно имаме најлоша оценка во историјата на Македонија и за прв пат од групата демократија со недостатоци поминуваме во групата хибриден режим. Знам дека СДСМ во коалиција со ДУИ може и подобро. На линкот подолу ја има и табелата. Македонија е на 77 место. Хибриден режим да објаснам значи дека има демократија за работи кои не и се важни на власта, а диктатура за тоа што ја засега.

https://recruitmentresult.com/global-democracy-index/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Сре Фед 03 2021, 16:17

Бидејќи обично учесниците на форумот ги мрзи да читаат подолги тексттови, да напоменам дека на линкот во претходниот мој одговор има објаснување што е тоа хибриден режим. Еве ја оценката за власта:

Хибридни режими
Ова се земјите каде се случуваат редовни изборни измами, тие спречуваат фер и независна демократија. Овие нации обично имаат влади што создаваат ограничување за политичкиte противници, независниte судови, широко распространета корупција, угнетување и притисоци наметнати врз медиумите, хаотично владеење на правото и неразвиена политичка култура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Luxor Сре Фед 03 2021, 17:01

Ова е за 2019, сега сигурно сме дакеку подобри. Бајата вест што нема да го промени фактот дека ве очекуваат уште 3,5 години опозиција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Пон Фед 08 2021, 19:29

Зошто е Македонија хибриден режим се гледа и во јавното обраќање на деканот на филозофскиот факултет пеофесор др Ратко Дуев во врска со глумењето на јавна расправа за реформите во образованието.

„ По повод „Јавната“ расправа за Нацрт концепцијата за основно образование во Собранието се прашувам: дали е Јавна расправа да се заобиколуваат институциите и според кое начело Комисијата за образование (според предлог од МОН верувам) ги поканил учесниците на расправата? Институциите се основа на секоја држава. Институцијата Филозофски факултет (од која започнал развојот на сите степени на образование во нашата земја), на својата седница на Наставно-научниот совет, донесе заклучоци со 74 гласови „За“ и еден глас „Против“ од вкупно 101 наставник (26 беа отсутни). Студентското собрание едногласно донесе заклучоци, кои се застапени со 11 членови во Советот. Комисијата за образование поканила само една наша „независна“ колешка (инаку лидер на независна организација) која единствено беше против заклучоците на факултетот (четирите професорки вклучени во комисијата немаа храброст да учествуваат на факултетската расправа на вонредниот совет).
Колку што барем јас разбирам, основа на демократијата е плурализмот, а не монизмот! Дали јавноста треба да биде запознаена со гласот на мнозинството на една Инстиуција или само со гласот на еден „против“ и гласот на четири „кои според нив биле нападнати од политички (а кои за жал се научни) причини“?
Сократ верувал дека знаењето за човекот е најголема доблест, преку која можат да се сочуваат во секоја држава највисоките доблести, а тоа се слободата и демократијата. Но, тие не се дадени еднаш засекогаш, не се соништа или визии од кои не смееме да се откажеме, туку доблести за кои мораме секојдневно да се бориме, ако сакаме да ги сочуваме. Во спротивно, како што многу пати ни докажа историјата, иако тешко се здобиваат, многу лесно се губат.
Како човек кој верува безусловно во „Владеењето на народот“, знам дека штом исчезне демократијата, образованието станува бегалец, бидејќи во тиранијата тоа е речиси и непотребно. Затоа, сите ние мора секојдневно да се бориме за демократијата во нашата држава, бидејќи во спротивно сите ќе станеме бегалци, и ќе талкаме низ светот барајќи други држави каде што ќе може слободно да мислиме, пишуваме и поучуваме.
Филозофскиот факултет отсекогаш бил средиште на критичката мисла. Само преку критика и расправа може да се дојде до вистински и трајни решенија за напластените проблеми во нашето општество. Доколку се слушне гласот на јавноста, сите вклучени во овие реформи ќе разберат дека со тоа им помагаат на своите сограѓани, на мнозинството наставници и ученици, на својата заедница, им ја зацврстуваат вербата во демократијата – во „Владеењето на народот“, во почитта на мислењето на мнозинството! “

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Вто Фед 09 2021, 17:14

Ајде да одбележам уште еден кикс на министерката која пред да влезе во владата на Заев имаше работно искуство по невладини организации, пред се работеше на дистрибуција на подмачкувачи за газови.

Дамјан Давков, наречен штипскиот Питагора, осмооделенец кој победи на натпревар по математика натпеварувајчи се со средношколци, нема да биде награден со одлука на министерката Царовска, со образложение дека како ученик на основно не смеел да се такмичи со средношколци. Јас знам дека е обратно. Средношколци не можат да се такмичат на натпревар за основци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Luxor Вто Фед 09 2021, 18:05

Затоа ќе те вакцинираат меѓу првите да можеш да ги нарекуваш фашисти.

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Img_2521
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by трендафил Чет Фед 11 2021, 16:24

Ни денес не пристигнаа Фајзер вакцините од Србија. Уште нема дозвола од фирмата.

Во врска со сајтот чудна е брзината со која беше испрашуван во полицијска станица скопјанецот Адил Бакиу затое што има отворено сајт со име vaksajns.mk . Повикувањето на овој сајт само го пренасочува корисникот (директно, без мникаква потреба од друга интервенција, на сајтот за пријавување vakciniranje.mk каде се врши примањето. Авторот на сајтот едноставно претѕпоставил дека не е прост и на англиски иазовара ваксајнс само еден фумкционер на власта родум од Муртино, туку тоа може да го направи и друг граѓанин и решил да им помогне. Во случајов нема штета за никого, је потсмев, но во согласност со стореното од Муртичанецот, за некого ако ќе повторам е со ограничени ментални квалитети барем кога се работи за англискиот јазик може да биде и корисен. Во овој случај сторителот на не знам какво дело (ваљда смее да се употреби збор што го користи некој функционер од Македонија) е пронајден за ппомалку од еден ден. За разлика од сторителите на Јавна соба или веќе со години не вештачениот телефон на идниот кандидат за претседател на една партија,познат како Боки 13.

Дека полека не ставаат во стеги во какви се Македонците во Бугарија и Грција се гледа по решението на министерот Маричиќ со кое се одбива регистрација на невладино здружение затоа што во името го користи зборот Македонија. При тоа во документот се лаже дека тоа било согласно Преспанскиот договор и Уставот, што не е точно и не важи за тие што не се платени од власта. На форумов тоа би требало да значи дека доколку има платени од власта треба да пишуваат т.н. северна, а другите имаат право на избор. За жал во хибриден режим, односно диктатура, нема избор.
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/ministerot-za-pravda-marichikj-ne-go-dozvoluva-terminot-makedonija-vo-imeto-na

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by PRVOBOREC Чет Фед 11 2021, 18:19

Кажете му чао на чобанот Жмици небањати.

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Img_2870
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2377
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Фашизмот кај СДСМ и ДУИ - Page 4 Empty Re: Фашизмот кај СДСМ и ДУИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот