Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПИШИИ

Go down

ПИШИИ Empty ПИШИИ

Пишување by osa Нед Јан 24, 2021 2:57 pm

СОСТОЈКИ:
– 3 јајца
– брашно по потреба
– 1 чаша јогурт
– ½ чаша масло
– 1 прашок за печиво
– сирење по потреба

ПОДГОТОВКА:
Во еден сад со виљушка изматете ги јајцата, додајте го јогуртот, маслото и прашокот за печиво и изматете. Потоа додајте сирење по желба и почнете да додавате брашно. Месете да добиете средно меко тесто. Ако лепи на раце, при месење посипувајте по малку брашно, ама не претерувајте, тестото не треба да е тврдо. На побрашнета работна површина, расукајте кора со дебелина пола сантиметар. Исечете коцки и пржете ги во врело масло.

СОСТОЈКИ:
– 3 јајца
– брашно по потреба
– 1 чаша јогурт
– ½ чаша масло
– 1 прашок за печиво
– сирење по потреба

ПОДГОТОВКА:
Во еден сад со виљушка изматете ги јајцата, додајте го јогуртот, маслото и прашокот за печиво и изматете. Потоа додајте сирење по желба и почнете да додавате брашно. Месете да добиете средно меко тесто. Ако лепи на раце, при месење посипувајте по малку брашно, ама не претерувајте, тестото не треба да е тврдо. На побрашнета работна површина, расукајте кора со дебелина пола сантиметар. Исечете коцки и пржете ги во врело масло.СОСТОЈКИ:
– 3 јајца
– брашно по потреба
– 1 чаша јогурт
– ½ чаша масло
– 1 прашок за печиво
– сирење по потреба

ПОДГОТОВКА:
Во еден сад со виљушка изматете ги јајцата, додајте го јогуртот, маслото и прашокот за печиво и изматете. Потоа додајте сирење по желба и почнете да додавате брашно. Месете да добиете средно меко тесто. Ако лепи на раце, при месење посипувајте по малку брашно, ама не претерувајте, тестото не треба да е тврдо. На побрашнета работна површина, расукајте кора со дебелина пола сантиметар. Исечете коцки и пржете ги во врело масло.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 16042
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот