Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сашо Мијалков

5 posters

Go down

Сашо Мијалков Empty Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Вто Фед 23, 2021 4:42 pm

Гледам дека на форумов до бегството на Мијалков се пишуваше за само еден сегмент од неговата работа, обидот на т.н. вонреден конгрес нелегално да се сруши лидерот на ВМРО. Во македонската историја ќе остане запишан како негативна личност со најдолг стаж. Веројатмо најцрно дело му е обезбедувањето на „гласови“ во Собранието за поддршка на Тиранската платформа, Преспанскиот договор и договорот со Бугарија. Тоа веројатно и му ја подари слободата.
Интересно се води и истрагата. На иннформативен разговор не е повикат „реформаторот“ Ивица Коневски кој е последната јавна личност што се има сретнато со бегалецот.
Груевски сам се јави од Будимпешта. Не верувам дека своето одредиште ќе го објави Мијалков. Што влада имаме. Им бега кој како ќе посака и никој не одговара.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Вто Фед 23, 2021 4:54 pm

Пак ќе прашам, што ти кажаа од штабот, Сашо е поопасен за Жмицко кога е во бегство или во затвор?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Вто Фед 23, 2021 5:12 pm

Изгледа не сака да го пропушти вонредниот конгрес на дпне закажан за 28 март.

Сашо Мијалков Img_2540
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Вто Фед 23, 2021 5:15 pm

Пак си заборавил дека Заев е на власт и дека соработуваа за промена на Уставот и уставното име, односно на рекетирањето и купување на пратеници како демократско средство за влез во ЕУ (нели така беше). Кога сме кај короната се зборува дека Мијалков побегнал за да не ни троши од вакцините.
Прашај во штабот дали е точно дека против т.н. делегати на т.н. вонреден конгрес на ВМРО има вкупно повеќе од 700 кривични пријави. 
Во секој случај бегството на Мијалков е топ тема во македонската политика, па ќе беше срам за нашиот форум ако дискутираме за Левица, а не и за бегството на највлијателната личност во последните години во Македонија. Човек кој го реши проблемот меѓу Груби и Меџити на пример. Човек кој има архива од прислушувани разговори веројатно против сите повидни личнпсти, не само од политиката, во последните повеќе од 10 години. Колку вредат тие на светската берза ќе дознаеме во следните месеци. Барем на балканската ако не на светската.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Вто Фед 23, 2021 5:29 pm

Се работи за два дена, не за еден. Веројатно се испазарил со помош на снимените разговори да ги добие ветените 3 години затвор, со кои не се оди во притвор по пресудата и има право на жалба која се чека на слобода. Во секој случај интересни настани што треба да го одвлечат вниманието од катастрофите во здравството, економијата и други работи што живот значат. Чудно е што за температурата не знаело ни неговото семејство ни обезбедувањето. Интересен серијал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Вто Фед 23, 2021 5:35 pm

Ако предал се или барем поголем дел од тоа што поседува за дпне и некои други навистина ќе биде интересно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by PRVOBOREC Вто Фед 23, 2021 6:20 pm

Жмицко кога му јавиле оти Мијалков е у Скопје.

Сашо Мијалков Eu7nrk10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Вто Фед 23, 2021 7:18 pm

Прво да се извинам. Треба да биде осуден на помалку од 10 години, не 3, за да сње брани од слобода по изрекувањето на првичната пресуда. Што да кажам за сапуницава со Мијалков. Не може некој што избегал да оди во куќен притвор. Потоа решение за притвор се зема во суд, а не во обвинителство. Обвинителството бара притвор, а по тоа барање одлучува и постапува понатаму судот. Поточно го доставува до МВР. Јасно е дека Мијалков сакаше да побегне, а се предаде или затоа што се испазари со Заев или затоа што не му даваат азил таму кај што сакал да избега. Ви врска со т.н. вонреден конгрес на ВМРО, тој не може да биде свикан на овој начин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Вто Фед 23, 2021 7:32 pm

Ама си смешен, до вчера се крстеше во него, сега нечини. Јас да не сум ко тебе ќе ти кажам за макс една година ќе викаш уа Мицко. Толку ви е моќта на расудување.
А колективната мака е тоа што во Македонија сеуште не профункционирува правната држава. Така што сеуште нема, и не треба да има мир, дур не дојде правда во Македонија.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Вто Фед 23, 2021 10:03 pm

А силен наслов си напишал трендо, сега ми текна, пред 4-5 години ваков наслов ни за пофалба не ти ситскаше да напишеш.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Сре Фед 24, 2021 6:15 pm

Не бев јас сам на форумот ни пред 4-5 години, не сум ни сега. Немаше ваква тема, а ја отворив затоа што преку него се гледа целата работа на власта. Не знам дали се беше глума, на моменти катастрофално лоша, или Мијалков има уште адути во раце. Прво не знам која странска амбасада (барем така се пишува, а никој не демантира) го донесе Мијалков од Белград во Скопје без да биде апсен ни во Србија, ни во Македонија на неговиот пат до обвинителството, а не до судот кој е надлежен за спроведување на неговата одлука. Ако Мијалков дознал, така барем изјави, дека наутро дознал дека добил притвор, што правел до 17 часот. Дали толку требало да се организира превоз и да се патува до Скопје без попатно апсење по меѓународната потерница?
Интересно е и тврдењето на Заев дека е вршан притисок врз семејството на бегалецот и така е принуден да се предаде. За хибриден режим признавам дека тоа е нормално. За демократија не. Не може ако некој од семејството е криминалец да одговараат сите членови на неговото семејство.
Во изјавата на Спасовски дека бегалецот бил во Скопје и даека ако не се предал сам ќе бил уапсен, можеби е точна за 15 часот, кога министерот се одважи да се појави во јавноста, но не е сигурно дека така било и порано.
Блиската иднина ќе покаже многу работи. Дали Заев ќе има храброст да се судри со Мијалков, односно дали бегалецот има докази против премиерот во приватната архива. Во секој случај не чекаат интересни настани кои би требало да се случат во скора иднина. Се надевам дека ќе допринесат Македонија од хибриден режим да се врати во демократска земја со не многу недостатоци. Без разлика дали тоа ќе се случи во судот, на редовниот конгрес на СДСМ или на некој друг настан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Сре Фед 24, 2021 8:31 pm

Така дижеш нож на мртов Германец....Very Happy

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Чет Фед 25, 2021 4:41 pm

За жал хибридниот режим во Македонија е жив и млад. 

Интересен е твитот дека водата испарува на 100 степени целзиусови, а Сашо Мијалков на 40.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Чет Фед 25, 2021 6:28 pm

Ти подобро да одговориш затоа ли баравте оставка од Заев за неприфаќањето на условите на Бугарија за почеток на преговори со ЕУ. Дали Бугарија го уценува Жмицко со уништување на бизнисите и одземање на пасошите ако не ги направи македонците бугари? Затоа ли му помагаат бугарските политичари да ја сруши владата и да дојде на власт.

Сашо Мијалков Img_2541

Сашо Мијалков Evfbyx10

Сашо Мијалков Evfbyh10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Чет Фед 25, 2021 9:29 pm

Каква врска има ова со Сашо Мијалков, односно со темата. На секој му е јасно дека најголем број на баратели на бугарски пасош тоа го имаат направено од економски причини, за вработување во странство, поевтина регистрација на возило и слично. Во секој случај не е одговорен зетот за постапките на сестрата на неговата сопруга. И ова под услов да не се работи за фотошопирана вест. 
Интересно е кога модератор го спинува форумот, но не е мое право да се мешам во модераторската политика.
Да видиме дали утре каков бил договорот на Заев со Мијалков, односно дали режимот на Заев е похибриден од Мијалков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Чет Фед 25, 2021 10:28 pm

Има докази дека сестрата на Рози се декларира како бугарка по потекло. И тоа не може да го правдате со економски причини. Следува дека и сопругата на Жмицко е бугарка а тој бугарски зет со бизниси во Бугарија. А вие сакате да го продадете како патриот што ќе ја бранел Македонија од бугарите. Тоа никој нема да го купи, барајте лидер кој не е во директна врска со тие што не ни го признаваат јазикот и нацијата
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Чет Фед 25, 2021 11:32 pm

@luxor ништо ова не значи....ова е маркетинг за луѓњ со IQ, еднаков на чевлите шо го носат. Нема да донесе никакви турбуленции. Ама ова со Сашо носи негативни поени. Можда има и нешто друго, ќе видиме деновиве. Не избрзувам со заклучоци.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Luxor Пет Фед 26, 2021 9:22 am

Не значи за тебе и мене ама и тоа како има значење за свикувачите и поддржувачите на вонредниот конгрес на дпне на 28 март.
За Мијалков веќе го прашав Трендо што е подобро за Жмицко, Сашо во бегство или Сашо во затвор.
Убеден сум дека ако Грујо влезеше во Идризово тогаш, денес тој ќе беше премиерот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Nebula Пет Фед 26, 2021 10:51 am

Gruevski vo zatvor e noz so dve seciva. Moze ke go odrzuvase gnevot i edinstvoto kaj vmro no moze i ke vlijaese negativno na nivniot moral.

Nebula

Број на мислења : 854
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Пет Фед 26, 2021 11:35 am
Му го честитам заминувањето на началникот на привремен престој. Фала браќо Американци. Редно беше. До земја наклон.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by defo Пет Фед 26, 2021 11:39 amНовата химна на ВМРО-ДПМНЕ.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by трендафил Пет Фед 26, 2021 3:20 pm

На сите им е јасно дека по пресудата на меѓународниот суд во Хаг сите аболицирани од Претседателот Иванов ќе бидат на слобода. Мислам дека по пресудата на Мијалков, поточно по принудувањето да се врати пред судот, и наЗаев му е јасно дека откако ќе му се исцеди сокот лимонот се фрла. Ако тоа не му беше јасно по објавувањето на листите за корупција и прогласувањето на државата за хибриден режим. Да се надеваме дека првите избори во поголем дел, а следните целосно ќе бидат слободни и демократски.
Да повторам, за жал Сашо Мијалков до крајот на годинава, зависи од брзината на судот во Хаг ќе биде на слобода за делово за кое е осуден. Што не ми е мило, но за жал е во согласност со правото. Исто не ми е мило одамна што Заев не одговараше за Глобал, иако сега има можност да одговара по пожарот во трговскиот центар, што добил употребна дозвола без да ги исполнува условите. За жал стапот најповеќе ќе го јадат извршителите на наредбите, кои се усмени, па не може да се докаже, но мора луѓето еднаш да се научат дека треба да се плашат од законот, а не од криминалците.
Ајде да ја забележам и шегата на Заев дека мијалков можеби се криел во седиштето на ВМРО (белата палата според СДСМ). Да не се криел во седиштето на СДСМ кое е поблиску до станот на Мијалков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Сашо Мијалков Empty Re: Сашо Мијалков

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот