Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Partiite i finansiite

+4
трендафил
defo
Dino
Zhane
8 posters

Go down

Partiite i finansiite Empty Partiite i finansiite

Пишување by Zhane Чет Апр 01 2021, 11:55

ВМРО-ДПМНЕ и блокирана и должна на сите страни
01/04/2021 11:24

Освен што и е блокиран дел од недвижниот имот поради судски спор ВМРО-ДПМНЕ, според ДЗР, има и долгови во висина од 328.301.000 денари (над 5.300.000 евра), а поради еден од нив и била блокирана банкарската сметка во периодот од септември до декември 2020 година.

Околу изворите на финансирање ДЗР забележува дека јавното финансирање, т.е. од државниот буџет има се поголем удел во приходите на партијата, така што од 27 отсто во 2016 година стигнал до 67 отсто во 2019 година.

Воспоставениот начин на прибирање, уплата и известување за приходите по основ на членарина во СДСМ не обезбедува целосен увид и потврдување во поединечно уплатените средства. Одговорното лице на партијата да преземе активности за донесување на акт за доуредување на начинот на прибирање, уплата и известување за поединечни износи на средства по основ од членарина, заради потврдување дека поединечните износи на членарина се во рамките на законски утврдениот лимит, се наведува во извештајот.

Во однос на трите партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ) ДЗР изразува резерва околу вистинитоста и објективноста во прикажувањето на финансиските извештаи, како и околу нивната усогласеност со законската регулатива.

https://nezavisen.mk/vmro-dpmne-i-blokirana-i-dolzhna-na-site-strani/

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by Dino Чет Апр 01 2021, 12:30

Malce nadvor od temata ama neli za partii i politicari e. Jas sum ZA.

Partiite i finansiite Img_2121

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by defo Чет Апр 01 2021, 15:06

Zhane напиша:ВМРО-ДПМНЕ и блокирана и должна на сите страни
01/04/2021 11:24

Освен што и е блокиран дел од недвижниот имот поради судски спор ВМРО-ДПМНЕ, според ДЗР, има и долгови во висина од  328.301.000 денари (над 5.300.000 евра), а поради еден од нив и била блокирана  банкарската сметка во периодот од септември до декември 2020 година.

Околу изворите на финансирање ДЗР  забележува дека јавното финансирање, т.е. од државниот буџет има се поголем удел во приходите на партијата, така што од 27 отсто во 2016 година стигнал до 67 отсто во 2019 година.

Воспоставениот начин на прибирање, уплата и известување за приходите по основ на членарина во СДСМ не обезбедува целосен увид и потврдување во поединечно уплатените средства. Одговорното лице на партијата да преземе активности за донесување на акт за доуредување на начинот на прибирање, уплата и известување за поединечни износи на средства по основ од членарина, заради потврдување дека поединечните износи на членарина се во рамките на законски утврдениот лимит, се наведува во извештајот.

Во однос на трите партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ)  ДЗР изразува резерва околу вистинитоста и објективноста во прикажувањето на финансиските извештаи, како и околу нивната усогласеност со законската регулатива.

https://nezavisen.mk/vmro-dpmne-i-blokirana-i-dolzhna-na-site-strani/

Не ме чуди ништо од ова. ДПМНЕ едно време се финансираше и нелегално преку уцени во пари, и имаше случај каде беа побарани возила нови и гориво на отворена сметка, да трошат колку сакаат. Ова ми е инфо од прва рака, од човек на кој му беа побарани пари и возило на кое за време на изборите 2016, ќе тураат гориво од ОКТА на отворено, а фирмата ќе го плати.
За ДПМНЕ друго јас им викав од дамна дека тоа е А.Д и дека парите се во 2-3 луѓе Сега нив ги нема, а немаат и резерва од кај да земаат пари, пошо никој ги неќе. Сигурно никој не оди ко јас во ЛДП, и од чиста мира да остави 1200, 2015,2016 им оставив X2 од она што го побаруваа за чланарина, бараа од обични членови 50 месечно, јас им дадов 1200 годишно, ама сакав и од срце ги дадов.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by трендафил Чет Апр 01 2021, 18:21

Мислам дека партиите со парите што легално ги добиваат од државата ги финансираат легалните активности, а со приватните донации работат на црно. Кога партија на власт бара донација тоа само по себе е уцена, затоа што секој бизнисмен очекува непријатности ако не ги уплати. Да се потсетиме дека за кус период по повик од владата за кусо време се собраа парите потребни за реновирање на опожарениот струмички Глобал. За вакцини и лекови донирањето оди потешко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by defo Пет Апр 02 2021, 08:15

трендафил напиша:Мислам дека партиите со парите што легално ги добиваат од државата ги финансираат легалните активности, а со приватните донации работат на црно. Кога партија на власт бара донација тоа само по себе е уцена, затоа што секој бизнисмен очекува непријатности ако не ги уплати. Да се потсетиме дека за кус период по повик од владата за кусо време се собраа парите потребни за реновирање на опожарениот струмички Глобал. За вакцини и лекови донирањето оди потешко.

Јас не гледам зошто би се донирало и за двете.
1.За Глобал е приватна фирма, која по правило би требало да се осигура. Татко ми 2008 направи таков пропуст, ненамерно од немарност, се префрли во нов дуќан, 3 месеци денес утре ќе осигура стока, му влегоа една вечер, 3 лаптопи со вредност од 115.000 му украдоа. Ни аларм ставено ни осигурано. Грешка негова. Истото и со Глобал.
2. За вакцините, зошто да донирам, ако треба би си ја платил, ама да донирам не. Па  секој месец ми земаат 8% задолжително и некое дополнително за кое ен ме прашле 0,5% од бруто плата. Така да владата и ресорното министерство треба да си се погрижат.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by трендафил Пет Апр 02 2021, 20:12

Во потполност се согласувам дека ако владата ги надополнува штетите воопшто не треба да постојат осигурителни компании. Сите што даваат „донации“ сметаат дека тоа е добра инвестиција што повеќекратно ќе им се врати. И што е најлошо во право се.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by alienmk Чет Апр 08 2021, 15:16

Ne e nesto vau no sepak e napredok iako tempoto e so brzina na polzav.

Во 2019 година биле вработени во органите на државната власт 16522 лица, а во 2020 година овој број е 15945. Тоа е намалување за 577 вработувања или 3% – Јетон Шаќири-министер за информатичко општество и администрација.
Според Шаќири, од вкупниот број вработени во јавниот сектор до крајот на 2020 година, кој изнесува 131183 лица, најмногу вработувања се во образованието- 32%, потоа во здравството- 19%, во Управата- 14%, во јавните претпријатија- 9, 6% и во детската и социјалната заштита -6, 8%.Во овој сектор и во здравството , како два клучни, има најмногу нововработени, рече министерот, без да каже прецизна бројка.
54, 83% од вработените се жени, а 45,17% се мажи, со просечна старост од 46 години.


https://telma.com.mk/2021/04/08/%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-3-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82/

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by трендафил Чет Апр 08 2021, 15:42

И ти веруваш во тоа што го кажа министерот од администрацијата што управува со Македонија? А колку има што работат по договор за дело?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by OPOZICIONER Чет Апр 08 2021, 16:01

Poveke zeni otkolku mazi, dokaz za iskrenoto zalaganje na vladata za ramnopravnost i nediskriminacija na zenite.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 956
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by Luxor Чет Апр 08 2021, 17:08

Одличен потег, половата дискриминација не смее да постои. Посебно во институциите.

OPOZICIONER напиша:Poveke zeni otkolku mazi, dokaz za iskrenoto zalaganje na vladata za ramnopravnost i nediskriminacija na zenite.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by трендафил Чет Апр 08 2021, 17:17

Ако има повеќе жени отколку мажи не ли се дискриминирани мажите?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by Luxor Чет Апр 08 2021, 18:29

Биле вработени повеќе жени отколку мажи во 2020. Дали е некој дискриминиран ќе знаеме ако имаме точна информација за сите вработени. Дотогаш потегот е одличен и води кон полова рамноправност.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by трендафил Чет Апр 08 2021, 19:53

Ако процентуалната застапеност по полова, етничка, партиска или било кој друг вид на припадност не влијае на квалитетот на кандидатот не ми пречи воопшто кој и да биде вработен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by Bosonoga Пет Апр 09 2021, 17:18

Luxor напиша:Биле вработени повеќе жени отколку мажи во 2020. Дали е некој дискриминиран ќе знаеме ако имаме точна информација за сите вработени. Дотогаш потегот е одличен и води кон полова рамноправност.  

Na crepovi sto mislat deka Zaev e pretsedatel na SAD, SDSM e na vlast vo SAD a Spasovski e nacalnik na DEA se objasnuva li.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Partiite i finansiite Empty Re: Partiite i finansiite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот