Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Биотероризам во Собранието

+3
alienmk
zozoti
трендафил
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Пон Апр 19 2021, 14:09

Ајде да ве потсетам на градоначалникот на Куманово кој доби кривична пријава не од МВР со кое раководеше Наќе Чулев, туку од здравствениот инспекторат со кој и тогаш и сега е под министерот за здравство и тогаш и сега Венко Филипче. А разликите беа што Максим Димитриевски беше негативен, а во изолација, еден вид домашен притвор, а пријава доби затоа што замина во приватна болница да направи ново тестирање, исто така негативно, Сега имаме случај со пратеник и пратеничка позитивни на корона кои по партиска задача ја напуштија иозолацијата. Работата беше да се направи циркус, дека ВМРО ја блокира помошта на тие што имаат загуби поради короната што е обична и доста гнасна лага. ВМРО го блокираше законот за државјанство, а АА и Алтернатива сите други закони со многу амандмани. Но веќе една недела опозиционите партии ја молат власта да ја закаже 36 седница што оваа не го правеше. Чуму циркусот со скафандерите. Сите знаеме дека корона не се пренесува преку газот, со прдење, туку преку устата и носот. Здрави луѓе носат скафандер во заразена средина за да не закаќат вирус на алишта, коса и слично и на тој начин да го закачат вирусот или да го пренесат на друг. Ова беше само претстава за будали без разлика на причината зошто се збудалени. Дали е природна или стекната од политички причини.
Не знам што ми падна на ум но да прашам. Уште ли Трајче Заев разработува бизнис во Дубаи? Дали добива дознаки од Македонија или пари на картичка за да опстане таму.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Пон Апр 19 2021, 17:16

Џафери нешто се збунил. Тој не ги толкува законите туку деловникот на Собранието. Македонскиот хибриден режим е единствен на светот што направил ваква глупост. Можеби би имало нешто слично ни во имењачката Кореја, но таму нема пандемија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by alienmk Пон Апр 19 2021, 19:05

Ke crknete od maka sto ne vi uspea narodot da go drzite vo glad i beda a za toa kriv da bide sdsm. Sto mislevte, ke zbesne narodot bez pari i vo dolgovi i ke udri ne po tie sto im go pravat toa tuku po tie sto sakaat da im pomognat pa vas ke ve donesat na vlast. Nikoj veke ne e budala, ako kako opozicija ja blokirate pomosta,  togas kako vlast ke gi ostavite da umrat od glad. I ke lazete deka sdsm i Zaev se krivi oti ne ostavile pari za pomos vo bugetot. Ne oti pari ke nema tuku sto vie ke gi ukradete. Zatoa i pizmata kon sekoj sto ne gi pomaga i slepo ne im veruva na vasite lagi, iako vie ste slepite od alcnost i pozuda za vlast i pari.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Пон Апр 19 2021, 20:13

Петтиот пакет помош за јануари и февруари прв пат беше ставен на седница на Собранието на 21 март. 81 ден по 1 јануари од кога важи помошта. Размислете без да го следите слепо овчарот дали за тоа е виновна опозицијата. ВМРО воопшто не ги блокираше мерките, туку тоа беа партиите од опозицијата на етничките Албанци. Иако кај Албанците затоа што сакаат оваа влада да го спроведе пописот и која Ромите поради купувањето со социјална помош владата има доверба над 60%, сепак според анкетата на МЦМС вкупната доверба на владата е под половина од анкетираните, 42%, а недоверба над половина, 56,6% Анкетата е правена во средината на март.

https://meta.mk/anketa-na-mczms-vkupno-78-otsto-od-gragjanite-smetaat-deka-drzhavata-e-vo-politichka-kriza/

Изненадува и тоа што пратеничката во скафандер облечен ваљда по претпоставка дека со прдеж може да го пренесе вирусот на околината имаше две маски наопачки ставени. Прво хируршка, па врз неа КН95 ваљда според протоколот на Џафери. На тој начин, бидејќи воздухот си брка најмал отпор ефектот се сведува на хируршката маска која јасно се гледа на сликата, не е покриена со респираторната. Правилно е хируршката маска да се стави над респираторната иако тоа не го подобрува многу вкупниот ефект. Чудно е и тоа што по протоколот треба да се користи КН95 маска по кинески стандарди, а не и Н95 по европски или ФФП2 по европски, ДС2 по јапонски и да не набројувам стандарди од други земји. Уште повеќе зошто да не се користи маска Н99 оло ФФП3 која задржува 99% од честичките наспроти 95% од маската по протоколот.
Интересно е и што предвидува протоколот во врска со користењето тоалет, бидејќи пратеничката од Битола беше отсутна од домашната самоизолација десетина часа. Дали резултат на нејзиниот глас е да се вратила дома посрана, па СДСМ има посран херој.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Пон Апр 19 2021, 20:36

Биотероризам во Собранието - Page 2 Bisera-kostadinovska-stojcevska-750x430


На фотографијата јасно се гледа дека хируршката маска едоста повисоко од респираторната, а КН95 маската е ниско, на врв на носот, па заштитата е сведена на хируршката која е со низок степен на заштита. Се работи за пропаганда што ги загрозува сите што биле во контакт со неа. Би било интересно пратеничката да прикаже фискална сметка за да го потврди изјавеното дека сама го платила такси превозот со болничко возило и дека не се работи на пример за рекетирање на здравствена установа да го донира превозот, што не е невообичаено во Македонија.
Дали скафандерот е вклучен во цената за превоз?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by defo Вто Апр 20 2021, 09:34

Не тропај глупости.....и малце ви беше циркузов, сеа ќе пуштите од вашите Стопански комори, кои нелегално ги преземавте,,,малце циркуз праење......Ајде деструктивно до макс сте бе Трендо. И едино зошто би гласал за СДСМ и колаицијата е оваа деструктивност. Локалниве ќе си гласам за ЛДП.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Вто Апр 20 2021, 14:59

Очигледно е дека од северна и од обична Македонија погледите не се исти. Не се прашуваш ли зошто никој не го спомнува пратеникот од ДОМ кој жив срам го изеде поради тоа што го направи и се криеше да не биде мета на медиумите, туку само пратеничката од СДСМ која со задоволство ја играше улогата на болен мајмун и од поаѓањето од дома почна со пропагандата. Не велам дека сме единствена земја во која имало гласање со скафандери. Истото се има случено и во Малезија кај што така гласаа тројца пратеници, еден повеќе отколку кај нас. Инаку од 193 членки на ОН (има и непризнати земји кои не се членки- Косово или Палестина на пример) само во 17 е дозволена он-лајн работа, па нема проблеми во работата. Не знам дали медиумите што ги следиш пренеле дека ВМРО предложи во четврток веднаш по актуелната седница да се продолжи со 36-тата и да се изгласа петтиот пакет во врска со финансиските последици од короната. Тогаш не знаевме дека на СДСМ му бил поважен циркусот за кој имале сценарио и тогаш отколку граѓаните на Македонија. Тоа во мојот несеверен свет не е конструктивно.
Интересна беше и вчерашната изјава на главниот во циркуската претстава дека само тој како Претседател може да закаже седница. Интересно е кој ј закажа посебната седница место тогашниот претседател Трајко Бељановски на која на 27 април 2017 година беше избран Џафери на ова место. Си пукаше ли во нога и призна дека на 27 април е извршен државен удар од страна на актуелната власт. Настрана што имаше гласање со две раце, а сите и лева и десна се броева.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Вто Апр 20 2021, 15:53

Дали овие факти допреле до мозокот на приврзаниците Македонија да биде северна:
- Прв пат за помошта за јануари и февруари се разгледува во Собранието на 21 март
- ВМРО-ДПМНЕ нема амандмани за таа (36-та) седница на Собранието, туку Алијанса на Албанците и Алтернатива.
- Ако веќе имаа намера да носат болни до Собранието и да шират евентуално зараза, зошто тоа не го направија и власта сама да си обезбеди мнозинство некој ден порано. Дали целта беше да се зарази некој пратеник од опозицијата?
- Дали другите две личности што се возеа со пратеничката од Битола беа статисти или со медицинско образование. Ако беа медицинари зошто маските на пратеничката беа поставени обратно и неправилно (не лежат на лицето во пределот на носот)?
Има и други прашања, но за сега доста. Да не каже некој дека не сака да чита романи па затоа не одговара, а не дека нема одговор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Вто Апр 20 2021, 18:22

Биотероризам во Собранието - Page 2 Tvit-7-519x640

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by Luxor Вто Апр 20 2021, 19:08

Според тоа колку и што се си пишувал се гледа дека си на крај на нервите. А СДСМ има уште повеќе од три години од овој плус четири од наредниот мандат. Ќе мора малку да внимаваш инаку не дај боже ќе се разболиш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by defo Сре Апр 21 2021, 16:37

хехе не да е при крај....СДСМ со потегов си фати плус поенчиња. Дава подршка....а од ДПМНЕ и нивните сателити минирање. Па мораа Мартин Веранда и Пеџа Тренд(кој патем има пријава во фиока за двојно книговодство) да ги пуштат на протест, и да кажат задоцнета е помошта. Е другарџиња, ама по вина на вашите другарчиња и патрони.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by трендафил Сре Апр 21 2021, 20:01

Не спорам дека кај тие што веруваат дека сме добиле датум за преговори со ЕУ веруваат и дека поддршката од петтиот корона пакет не ќе се изгласаше без кршење на кривичниот законик член 206 и дека кршењето закони од страна на власта е во полза на граѓаните. СДСМ се бори да не ги загуби досегашните гласачи. Дека притисокот врз хибридниот реѓим е голем од страна на газдите покаѓуваат повеќе работи, пред се заминувањето на Рашковски во притвор. Иако на почетокот на аферата Заев се обидуваше да го одбрани. Као нормално било секретаријатот на владата да купи што ќе посака без никаква одлука или потреба од истото. Дека Заев лажеше покажува и денешната одлука на судот, за жал донесена под притисок од Кале. Претходно НАТО врати двојца војници на АРМ од Косово поради недисциплина, да не кажам појанчење во касарна.
ВМРО имаше неколку амандмани кои по обичај експресно беа одбиени затоа што со нив се бараше поголема помош, но и покрај тоа не го блокираа гласањето. Напротив, бараа да се гласа уште во минатиот четврток, а ја напуштија 32 седница, која Џафери ја туркаше насилно. Пратениците со решение за изолација беа потребни за таа седница, не за пакетот помош. Амандмани за ова имаа албанските партии од опозицијата, а не најголемата партија во Македонија.
Ќе видиме што ќе стане на 25 април кога се закажани големи протести за уставобранителите според ВМРО, протестанти според судовите во ЕУ, односно терористи според СДСМ и куртон револуционерното судство на нордистан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Биотероризам во Собранието - Page 2 Empty Re: Биотероризам во Собранието

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот