Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одбрана на македонскиот идентитет

+7
Nebula
Albatros
defo
Dino
PRVOBOREC
Luxor
трендафил
11 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Вто Мај 04 2021, 16:29

Бидејчи темата за нападите врз македонскиот идентитет е заклучена ја отворам оваа тема. Денес на годишнината од смртта на Гоце Делчев ниту еден од владетелите. Претседателите на државата, владата и собранието не се појави да положи венец на неговиот гроб. За волја на вистината и претставникот на еден од агресорите врз македонскиот идентитет, Бугарија, преку својот амбасадор положи венец по званичниот дел од церемонијата, попладне.
Слава му и благодарност на Гоце Делчев за се што направи за Македонија, иако неговиот сон се потствари само на дел од Македонија, а евроатлантската меѓународна банда со помош на домашните предавници сака да го уништи и тука.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Вто Мај 04 2021, 18:18

Твојот оФчар Жмицко се појави и положи венец на гробот на Гоце?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by PRVOBOREC Вто Мај 04 2021, 20:18

Бугарот Антонија ни објаснува дека неговото другарче Вархеји од неговата сестринска партија на заштитникот на неговиот фирер Грујо, унгарскиот диктатор Орбан ни се заканува оти ако не постигнеме договор со бугарите, у превод ако не признаеме дека сме бугари Албанија сама ќе ги почнела преговорите. Којзнае колку е радосен Хер Флик кој Конески го нарекуваше џуџето од Небрегово и спиеше по таваните на Џамбаски и Каракачанов мислејки дека сега можеби конечно ќе му се оствари сонот македонците да ги направи бугари.

Одбрана на македонскиот идентитет Img_1037

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Вто Мај 04 2021, 20:40

Ајде повторно да мапишам дека повеќе од 4 децении не сум член на ниту една партија, а кусо време бев член на СДСМ, тогаш со име СКМ. Токму затоа што не сакам да имам овчар. СДСМ не го сакам, тоа го признавам, затоа што го укина накедонскиот национален симбол, сонцето од Кутлеш, како државно знаме, прифати промена на име прво како референца, пред некое време и со промена на Уставот и покрај неуспешниот референдум. За својот идентитет покрај со Грците, Бугарите и други морам да се борам и со СДСМ. Тоа што Грците и Бугарите им го направија и им го прават на Македонците кои како малцинство живеат во овие земји, почнува да ни го прави Заев и во матичната земја. Колку што знам Мицкоски денес имал средба со австриската министерка за Европа и Устав. Како опозиционер сигурно е дека не можел да избира термин. Но ако лидерот на опозицијата не присуствувал некаде, тоа не е оправдување за Претседателите на државата, владата и собранието што сите ги плаќаме. Можеби некој не сака да се најде на исто место со луѓе што ги смета за криминалци. 
Чудно е тоа што власта не ја додели денес ни наградата Гоце Делчев, Стана обичај да не се доделуваат државните награди на денови значајни за македонскиот народ. Можеби причината е што комисијата одлучила наградата да ја добие Катица Ќулавкова, остар критичар на предавничките потези на власта, со кои врши притисок врз македонскиот идентитет. Нормален човек не верува секогаш во една иста лага. На пример дека додавката северна ни носи почеток на преговорите со ЕУ. Тоа се тври од 2017 година, а никаде го нема.
Сигурно е дека англосаксонската империја, односно евроатлантските сојузи на се иднина. Следен светски лидер се гледа дека ќе биде евроазија, со Кина како лидер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Dino Вто Мај 04 2021, 22:32

Ke odbranime nie moj kurac. Sega ke se ssnat i ke ni pravat kompromis od koj nikoj ne ke bide zadovolen. Bugarite kako grcite pa ke dobijat nesto nie ke si ostaneme so prstot vo usta. Ni Zaev ni Mickoski ne spasuvat. So pocnale vo Bukurest ke zavrsat vo Brisel.https://mk.voanews.com/a/state-department-macedonia-bugaria-veto-/5877956.html

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by defo Сре Мај 05 2021, 08:35

Ама кога во Букурешт, не 1913, него сега од понов датум.

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Мај 07 2021, 15:33

Веројатно мислиш на понудата за додавка во заграда после името на државата, на пример според додавката северна името да биде Република Македонија (Северна) и тоа само за употреба во НАТО (веројатно подоцна и во ЕУ) не секаде и во комуникацијата со други земји кои не признаа со уставното име и без условување друг да ни ја пишува историјата. Ние почнавме со бришење на античката историја, сега сме во процес да избришеме се до 1944 година, и комитите и партизаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Мај 09 2021, 14:41

Тажно е што Македонија 76 години по победата над фашизмот повторно е нападната, сега не со војска, од истите тие што како фашисти ја окупираа. Интересно е тврдењето на Албанците дека биле граѓани од втор ред во Македонија малтретирани од Македонците. Чудно е зошто тогаш бегаа од Косово во Македонија (повеќе од половина Албанци во нашата земја се дојдени од поранешната српска покраина). Зошто не бегаа во Албанија ако на Косово биле загрозени?
Покрај денот на победа над фашизмот, денес е и ден на Европа. ЕУ и НАТО за жал ги паметиме до сега како организации кои овозможуваат секоја будала да може да се изживува со Македонија.
Да се потсетиме и дека на денешен ден во Диво Насеље, Куманово, од страна на терористичка група од Косово беа убиени 8 припадници на македонската полиција. Загинатите терористи беа со почести погребани на Косово.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Albatros Нед Мај 09 2021, 20:40

Za albanskite uceni sami sme si vinovni. Nikade vo ramkovniot ne pisuva deka albanska partija mora da bide vo vladata. Vo NATO sme i ne postoi moznost od nasilno otcepuvanje na albancite, a vo EU ionaka nema da vlezeme pa da gi ispolnuvame nivnite licemerni baranja za liberalizam i demokratija.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Мај 09 2021, 21:40

За влез во НАТО сменивме толку работи што е загрозен мојот идентитет и идентитетот на повеќе стотици илјади граѓани на Македонија.
Млад странец, блофер од Данска ја прикажува Македонија како земја што го мрази своето име. На линкот подолу има и видео.

Блогер од Данска во посета на „земјата што си го мрази своето име“ - Република (republika.mk)

Никој, освен екстремни Албанцви, некои и во власта, не го мрази името Македонија, туку силувањето на името и додавката северна. Тоа не им пречи само на главоклимачите на Заев.
Сите сме свесни дека со влезот во НАТО не сме рамноправни со стандардните земји. Ако една Бугарија се мајтапи со нас за влез во ЕУ, што би било ако имаме различно мислење од САД, Германија ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Nebula Пон Мај 10 2021, 10:20

Potpolno nelogicno. NATO i EU se dve razlicni strukturi.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Мај 10 2021, 19:24

Со скоро исти членки.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Пон Мај 10 2021, 22:41

И како тоа е поврзано? Во НАТО сме полноправна чкенка со право на глас и никој не може да не уценува. Во ЕУ сакаме да влеземе, таму Бугарија веќе е членка и тоа што и двете земји се рамноправни членки на НАТО не ја спречува Бугарија да поставува услови.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Сре Мај 12 2021, 19:17

Ние не баравме воен сојуз со Грција или политичко-економско парнерство со Бугарија. Внатрешните проблеми треба да си ги решат самите тие организации, а не да се решаваат со изживување, педофолство, врз нас. Очигледно е дека таму не не сакаат, па не е чудо ако смениме дел од идентитетот и македонскиот јазик го претвориме во бугарски дијалект, некоја трета земја да продолжи со изживувањето. Албанија на пример ако влезе пред нас во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Albatros Сре Мај 12 2021, 20:27

Prodolzi si ja mislata i vidi sto ke izleze na krajot. Presmetaj i deka nemame more, opkoleni sme so toj voen sojuz vo koj sme i taa unija vo koja sakame da vlezeme. I ne ne sporeduvaj so Srbija. Nim nikoj ne im go osporuva identitetot. Cenkanjeto e kolku ke bide Kosovo unitarno ili konfederirano.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Сре Мај 12 2021, 20:37

Море немаат ни Швајцарија, Унгарија, Австрија. Како ќе не блокира Грција ако влеземе во Евроазиска унија кога пристаништата се купени од Кина и од таму е предвиден брз железнички транспорт низ Македонија и Србија до Унгарија, а можеби и до Австрија?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Nebula Сре Мај 12 2021, 22:45

Navistina nemas nikakvi poznavanja od funkcioniranjeto na megunarodnite odnosi. Toa sto Kina gi kupila pristanistata ne znaci deka se pod kineski suverenitet i tamu se primenuvaat kineskite zakoni. Grcija ja ima kontrolata i suverenitetot. Potocno, carinata i kontrolata nad se ona sto vleguva i izleguva. Plus za da stigne bilo koj makedonski proizvod ili proizvod namenet za Makedonija do tie pristanista i od tamu vo Makedonija treba da ja pominat kopnenata granica. Samo nema da propustaat makedonski proizvodi vo Grcija nitu proizvodi nameneti za makedonskiot pazar vo Makedonija. I toa nema da bide grcka, tuku blokada od site zemji na EU. Mozebi ne javno, no dovolno da ja frli makedonskata ekonomija na kolena.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Чет Мај 13 2021, 20:11

Си ги прочитал ли правилата на Светската трговска организација или на ЕУ. Ние бевме под такво ембарго од страна на Грција затоа што почитувањето на правото не е силна страна на Грција, но од страна на надлежната комисија беше дадена на Европски суд и ќе го загувеше спорот. Интерно во ЕУ. Затоа и ја потпишаа Времената спогодба. Не сум слушнал дека некоја членка на НАТО била под ембарго.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Чет Мај 13 2021, 21:24

Ниту една членка на НАТО и не била член на евроазиска унија. Ако ни наметнат ембарго тоа нема да биде од една држава. И никаков суд нема да помогне.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 13:41

Кажи дека НАТО повеќе ја почитува силата отколку правото. Но што ако еден ден во блиска иднина така почнат да се однесуваат и Кина и Русија. Дали е нереална претпоставката дека Кина е во моментов веќе земја со највисок БДП на светот. Што би рекле најбогата земја. Колку време ќе и треба да стане и воено најсилна. Ако имаме таков грб тешко дека Грција ќе може да се спотивстави. Всушност Грција иако е членка на ЕУ и НАТО има извонредно добри односи и со Кина и со Русија. Не знаеме ни каков договор има Македонија (по средбата на Заев и Мицкоски) со Кина, па наскоро ќе добиеме 100 илјади вакцини како донација на кинеската АРМИЈА. Откако кинескиот министер за одбрана беше во посета на нашата земја пред некоја недела.
Ако ембарго е економска војна, сакаш ли да кажеш дека Македонија е уценета од НАТО и ЕУ и нема право на сопствен избор со кого ќе соработува, односно дека не е слободна туку окупирана земја?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 15:01

Одбрана на македонскиот идентитет Spomen-ploca-vejce-2-696x419

По којзнае кој пат уништени се спомен плочите на припадниците на македонските безбедносни сили што учествуваа во војната во 2001 година. Веројатно во име на соживотот што го спроведуваат Али Ахмети и ЗОран Заев. Овој пат во Вејце.

Cтpaшнa paбoтa..: Oштeтeни и yништeни плoчитe зa y6иeнитe бpaнитeли кaj Вejцe | iNFOMAX.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Пет Мај 14 2021, 23:33

А во име на што истото тоа било направено во 2010 додека твоите дпне оФци беа на власт заедно со тој истиот Али? Или само да треснеш зелена колку да те пофалат во штабот?

Одбрана на македонскиот идентитет Img_2591

https://makfax.com.mk/makedonija/106446/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Саб Мај 15 2021, 12:24

Во 2010 година немавме Тиранска платформа имплементирана во законите. Сега можеби таблата е одстранета затоа што не била напишана и на албански јазик односно е незаконсак, па можеби ја одстранила и власта, па ги споменувам премиерите. Едниот што тоа е и званично и вториот што својата волја ја натура како првиот заменик премиер поранешен лидер на Шверцерите. Не е исто ако се сквернават табли 9 години по настанот или 20 години. Иако актуелната власт бруси и симболи стари 23 века, да не говорам за тие од времето на НОБ и бугарската ФАШИСТИЧКА окупација, на барање од државата сторител на злосторствата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by zozoti Саб Мај 15 2021, 13:14

A, znaci nemavte tiranska platforma ko sto vikas implementirana vo zakonite i nisto ne ve sprecuvalo da gi uapsite i osudite storitelite. Namesto toa vo 2011 duri i gi amnestiravte ubijcite. A denes bez sram i obraz gi branis rusitelite na plocata bidejki kako sto velis ja razrusile so pravo deka ne bila dvojazicna spored zakonot. Uste sega koga sme daleku so meseci od lokalnite i godini od parlamentarnite si go prodadovte gazot na siptarite.

zozoti

Број на мислења : 316
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Саб Мај 15 2021, 17:26

Полека со квалификувањето на албанците, Трендо ќе ти се налути. После ќе нема со кого неговиот оФчар Жмицко да коалицира.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот