Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одбрана на македонскиот идентитет

+7
Nebula
Albatros
defo
Dino
PRVOBOREC
Luxor
трендафил
11 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 15:17

За жал меѓу Албанците нема толку кодоши како кај нас, па тешко е да се утврди кој е сторителот на делото. Но сега има многу ефтин видео надзор кј треба да се постави на местата каде се одбележјата на злосторствата што ги извршија амнестираните терористи од ДУИ.
Може да се користи и опремата што ја набави Рашковски, а не му треба на МВР.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 19:38


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Мај 21 2021, 21:23


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Саб Мај 22 2021, 16:13


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Нед Мај 23 2021, 10:44

Обични будалаштини, не се тоа никакви нови докази. Познати се многу одамна. Дебелиот од нимфомакс веќе не знае што да излаже па тресе зелени. Освен тоа бугарите веднаш ќе ти одговорат дека под тоа Македонци се мисли на територијалната припадност. Исто и грците. Зошто не се повикаат на Пулевски кој  уште во средината на 19 век во Тријазичникот пишува за македонски народ и македонски јазик. Ама лажниот платен патриот од нимфомакс толку знае затоа што неговиот патриотизам се мери со евра.

Имаш линк подолу, можеш книгата да ја симнеш како ПДФ.

И да не се шокираш, тос С не значи северно туку славјанско македонски.

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Img_2594

https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Податотека:Тријазичник,_Ѓорѓиіа_Пулевски.pdf
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Мај 23 2021, 16:04

Мене ми се познати, но изгледа не им се познати на Зоран Заев, Мила Царовска и други. Во пописот на САД не се работи за територијални Македонци, туку за Македонци кои говорат македонски јазик, кој како јазик е дел од инструкциите што ги добивале попишувачите. Како што за одложениот попис кај нас добиваат инструкции да ги попишат сите за кои некој ќе даде матичен број.
Бидејќи ми е забрането да ја коментирам работата на модераторите иако тоа не е напишано во правилата на форумот, нема да го коментирам тоа „дебелиот од Инфомакс“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Albatros Нед Мај 23 2021, 17:39

Luxor напиша:Обични будалаштини, не се тоа никакви нови докази. Познати се многу одамна. Дебелиот од нимфомакс веќе не знае што да излаже па тресе зелени. Освен тоа бугарите веднаш ќе ти одговорат дека под тоа Македонци се мисли на територијалната припадност. Исто и грците. Зошто не се повикаат на Пулевски кој  уште во средината на 19 век во Тријазичникот пишува за македонски народ и македонски јазик. Ама лажниот платен патриот од нимфомакс толку знае затоа што неговиот патриотизам се мери со евра.

Имаш линк подолу, можеш книгата да ја симнеш како ПДФ.

И да не се шокираш, тос С не значи северно туку славјанско македонски.

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Img_2594

https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Податотека:Тријазичник,_Ѓорѓиіа_Пулевски.pdf

Ima i cetirijazicnik, bukvar i nekoi drugi knigi napisano Pulevski. Za razlika od Sapkarev koj sakal zaednicki jazik so bugarite Pulevski zastapuval makedonska nacija i jazik. Toj prv vsusnost pisuva za makedonski nacija i jazik posebni od bugarite i nivniot jazik.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Мај 23 2021, 20:14

Не сум историчар, но позната ми е македомнската историја. Ова треба да му го напишете на Заев. Овде ќе одбележам една актуелна работа. Бугарија (и Албанија) оваа година не добија ниту еден поен од Македонија на Евровизија. Каде им се Бугарите за кои лажат дека ги има во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Нед Мај 23 2021, 22:22

Бугарско малцинство во Македонија постои. После пописот ќе знаеме и колку се. Тоа што Албанија не добила поени што всушност докажува дека твојата теза е невалидна. Или ќе тврдиш и дека нема албанци во Македонија и ќе прашуваш каде се.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Мај 24 2021, 15:46

Има бугарско малцинство во Македонија, но е мало. И до сега се попишуваа и никој не им правел проблем поради тоа. Не би можеч да кажам дали некој Бугарин се срамел да го каже јавно тоа поради патолошкиот однос на Бугарија кон Македонија. Немаа проблем ни Грците. Секогаш сме и гледале на вистината во очи и сме се однесувале во стилот - мани ги будали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Мај 24 2021, 18:50


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Вто Мај 25 2021, 20:59

На што мислеше Заев кога се потпишуваше договорот за заедничка историја со Бугарија? Дека Бугарите ќе бидат прогласени за Македонци побугарчени од Татарите?

Во секој случај тоа што се повеќе Македонци не се спремни да си ја избришат историјата и да се укинат како народ за влез во ЕУ, па тоа северна може да истане за употреба само во рамки на НАТО доколку не излеземе и од таму (јас не сум за ова бидејќи глупо е да се откаже човек од право на вето во една воена организација) почнува да ги освестува и земјите што го примиле христијанството преку Македонија. . Почнуваат да делуваат и Русија и Кина. Ме чуди што до сега не го користеа идиотскиот однис на евроатлантската меѓународна банда кон Македонија. Вклучувајќи го и ветувањето за вакцините. Тоа доведува до притисок врз Бугарија за почеток на преговорите. Што не значи дека нема да ги тегнеме повеќе од Турција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Сре Мај 26 2021, 12:26

Пред да влеземе во НАТО за Русија и Кина бевме без значајна територија спремна за поделба помеѓу Албанија и  Бугарија. Сега сме дел од најмоќниот воен сојуз и не знам што е чудно во нивната промена на односот кон Македонија. Инаку на што мислеше ти кога го пишуваше ова? Ако договорот со Бугарија беше неповолен за Македонија како што инсинуираш зошто тогаш Бугарија бара анекси или нов договор? Очигледно Заев мислел  што потпишува за разлика од дпне оФците кои се убија од лажење дека договорот е штетен.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Сре Мај 26 2021, 18:33

Работите се менуваат со промена на ситуација. Кипар е поделен на два дела. Само едниот е член на ЕУ, на пример. Се согласувам дека НАТО е во моментов најсилна воена организација. Разликата се намалува. До кога НАТО ќе биде најголема воена сила?
Да не беше Преспанскиот договор не ќе беше ни договорот за „пријателство“ со Бугарија. Анексите не се бараат во наша полза, туку и досега нерамноправниот договор сакаат да го направат уште попонижувачки за Македонија. Според двата договора нема Македонци како народ. Во Бугарија и Грција признавме дека ги нема, а со последните предлози се дига раце од моментално менување на идентитетот на постарите кои паметат од давнина и идентитетот им е пренесен од предците и се удара врз децата. Се прави обид да се создаде нова нација со работно име граѓани на Република Македонија. Таква будалаштина не се учи никаде. Нема граѓани на САД, туку Американци, граѓани на Франција туку Французи, но најважно од се секој сам си го дал името и на државата и на народот. Се разбира дека и секое малцинство има право само да се именува, но името на државата доаѓа од народот. Колку сме рамноправни со другите земји од НАТО се гледа од однесувањето на Бугарија. Токму тој идиотски однос на источниот сосед им даде можност на Русија и Кина да се обидат тоа да го искористат и обидот им е успешен. Пак ќе кажам не толку по нивна заслуга, туку поради идиотскиот однос на нашите „пријатели“ од евроатлантските асоцијации.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Сре Мај 26 2021, 18:38

трендафил напиша:
Да не беше Преспанскиот договор не ќе беше ни договорот за „пријателство“ со Бугарија.

Сакаш да покажеш незнаење или?

Анексите се бараат затоа што со договорот бугарите прифатиле признавање на македонски народ и јазик па сега се предомислиле. Твоето е чиста манипулација.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Сре Мај 26 2021, 20:16

Проблемпт е што тое сакаат да натурат датум, час и минура од кога според нив постои македонскиот јазик и народ, а немаат никакво право на тоа. Ако не го прифатиме нивниот диктат нема ЕУ. За НАТО немаа храброст да се спротивстават на САД.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Nebula Чет Мај 27 2021, 13:18

Strateski interes na SAD e Zapaden Balkan da vleze vo EU. I ne se bugarite tie sto stavija veto, Bugarija ne smeese da se sprotivstavi na Germanija i SAD i ke gi pocnevme pregovorite, no togas vetoto go stavi vistinskiot protivnik na prosiruvanjeto na EU, Francija pod prevez na nekakva nova metodologija. Koga vidoa deka i taa se prifaka vetoto go stavija preku Bugarija vetuvajki im ostvaruvanje na San Stefano. A so toa gi blokiraa i ostanatite. Maloto Napoleonce Makron saka da se ustolici kako imperator na EU i gi poddrzuva site vnatresni trienja. Tramp ne prezede nisto, ili prezede no ne uspea. Sega Bajden ima sosema drug pristap, dava silna poddrska na Germanija pa da se nadevame deka Napoleonceto ke si ostane samo so zelbite za golemina.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by alienmk Чет Мај 27 2021, 15:41

Ne trebalo neli? Znaat dobro sto ke im kazat.

Радев: Не треба европски историчари да ни помагаат во решавање на спорот

https://www.slobodnaevropa.mk/a/31276723.html

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Чет Мај 27 2021, 20:31


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Пет Мај 28 2021, 21:53

Убаво скоцкано од Драги Стојковски. Да ги посочел изворите на неговите тврдења ќе било далеку поубедливо. Вака останува на рекла казала муабети.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Мај 28 2021, 21:58

Во Хрватска поради идиотскиот однос на Бугарија кон Македонија имало три инциденти. Таксист попатно застанал и ја замолил патничката да го напушти таксито кога дознал дека е Бугарка, дете од истите причини не било примено во градинка, но подоцна случајот е решен и по Бугар и Бугарка на пазар е фрлано со земјоделски производи.

Премиерот и претседателот на Хрватска се скараа за Македонија?! - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Пет Мај 28 2021, 22:11

Замисли другарчето на Жмицко Пленковиќ ги брани бугарите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Саб Мај 29 2021, 21:00

Не ги брани Бугарите, туку го напаѓа политичкиот конкурент Милановиќ. За мене сепак е поинтересно тоа зошто кај нас има луѓе што поддржуваат дека со Бугарија наводно сме имале заедничка историја од секогаш, што е историска лага, и што тие се на власт. Кај нас членовите на СДСМ Бојко Борисов го гледаат како брат на нивниот пастир Заев, а сите говнарии во моментов се нивно братско дело. Сега кога брат ви Бојко е во аут има некакви шанси за почеток на преговорите во јуни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Luxor Нед Мај 30 2021, 13:18

А напаѓајки го политичкиот  конкурент ја поддржува бугарската теза дека македонците се бугари. Убаво ве издресирал шкембе војводата. Сега бидејки ги браниш ставовите и ја заземаш страната на Пленковиќ сигурно ќе успееш да се идентификуваш со овие „кај нас има луѓе што поддржуваат дека со Бугарија наводно сме имале заедничка историја од секогаш," кои ги спомнуваш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Мај 30 2021, 17:06

Ако сметаш дека Хрватите што нападнале Бугари го избрале вистинскиот начин на пресметка со Бугарите поради Македонија, можеш да го спроведеш истото во Македонија. Јас лично не мислам не ги мразам ниту Бугарите ниту Македонците што за да направам разлика со мојот идентитет ги нарекувам „северџани“, со напомена дека тоа е уште еднаш само за да се направи разлика дека повеќе не сме еден народ и покрај тоа што го признавам правото на нивно самоопределување и самоименување. Бугарите ја следат одлуката на ЦК на нивната комунистичка партија (диктатот на Тодор Живков) од почетокот на шестата деценија на минатиот век со кој Бугарија ја смени историјата која од тогаш ја споредува во нонтинуитет. Според Бугарите Тито бил диктатор, а Тошко не. Реално биле и двојцата, но во Југославија сепак имаше повеќе демократија отколку во Бугарија. Посебно по условно да кажам скопскиот земјотрес во 1963 година. Не поради земјотресот, туку се работи за случајно поклопување на времето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 2 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот