Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одбрана на македонскиот идентитет

+7
Nebula
Albatros
defo
Dino
PRVOBOREC
Luxor
трендафил
11 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Чет Јун 03 2021, 18:52

Заев откако на мене ми избриша повеќе милениуми историја, а со самото тоа и идентитет, изгледа се спрема на фатаморгана, дека го задржуваме македонскиот идентитет и јазик, но дека тие биле бугарски до 1944 година, Ако говориме за потеклото сите знаеме дека Адам и Ева биле Евреи. За другата терорија не знам. Можеби мајмуните се Бугари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by PRVOBOREC Пет Јун 04 2021, 17:10

Ајде небањати во хор: Zajjef e krif sto nema pregovori.
Пошто вашиот Жмицко веќе упорно со месеци бара да почнеме преговори што е можно само со прифаќања на бугарските услови. СДСМ ќе ве разочара драги небањати бугарчета.

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Img_1057

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пет Јун 04 2021, 19:21

zozoti напиша:A, znaci nemavte tiranska platforma ko sto vikas implementirana vo zakonite i nisto ne ve sprecuvalo da gi uapsite i osudite storitelite. Namesto toa vo 2011 duri i gi amnestiravte ubijcite. A denes bez sram i obraz gi branis rusitelite na plocata bidejki kako sto velis ja razrusile so pravo deka ne bila dvojazicna spored zakonot. Uste sega koga sme daleku so meseci od lokalnite i godini od parlamentarnite si go prodadovte gazot na siptarite.
Во реалниот свет терористите беа амнестирани од Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг кој прифати да биде единствен суд што ги гони злосторниците против човештвото во војната во Македонија, а така е напишано и во законот за амнестија изгласан во 2002 година под притисок на спонзорите на терористите, евроатлантската меѓународна банда. Со тој закон македонските судови се откажаа од гонењето на воени злосторници, па излезе дека единствен воен злосторник од 2001 година е Јохан Тарчуловски, дека наводно полицијата влегла во Љуботен кај што има само невооружени цивили и пукала, а реално до пладне со помош на хеликоптери нашите бранители не можеа да влезат во целото село затоа што за нив се пукаше. Така одлучи судот во Хаг со тоа што ги врати предметите во Македонија, чии судови не смеат да ги гонат злосторниците од војната. Се разбира, тоа може да го смени Уставниот суд кога во него нема да има судии од типот на Кацарска во моментов, затоа што по Уставот не може да се откаже од гонење македонски суд за криминал направен во Македонија од македонски граѓани. Македонија се откажа и од гонење на воени злосторници Американци, Последната амнестија е селективна. Крсто Мукоски гласаше сам за себе и доби амнестија, а други се осудени на дведецениски затвор за исто дело.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Nebula Пет Јун 04 2021, 22:10

трендафил напиша:Ако говориме за потеклото сите знаеме дека Адам и Ева биле Евреи. За другата терорија не знам. Можеби мајмуните се Бугари.

Da ne znae covek da place, da se smee ili da zali.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Јун 06 2021, 17:35

Тоа што евроатлантската меѓународна банда и го прави на Македонија е повеќе за плачење. Уште повеќе за плачење е тоа што мојот идентитет треба да го бранам од луѓе кои се нарекуваат Македонци само за да го загрозат мојот идентитет. Иначе идентитетот воопшто не ги интересира освен ако мислат дека неговото непочитување моѓе да ги собори од власт. Будалиот лидер ако има оправдување што и попушти на Грција која ја имаше поддршката од САД и ЕУ, нема никакво оправдување што го потпиша т.н. договор за пријателство со Бугарија, затоа што тие немаат голема меѓународна поддршка. Но имаа поддршка од Ахмети и Заев.
Непризнавањето на правото на граѓаните на една земја сами да си ги утврдуваат идентитетот преку историјата, националните симболи и друго е непризнавање на државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by alienmk Вто Јун 08 2021, 08:35

Nebula напиша:
трендафил напиша:Ако говориме за потеклото сите знаеме дека Адам и Ева биле Евреи. За другата терорија не знам. Можеби мајмуните се Бугари.

Da ne znae covek da place, da se smee ili da zali.

Site sme evrei.

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Zhane Вто Јун 08 2021, 09:57

Ili majmuni. 😂

Zhane

Број на мислења : 159
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Вто Јун 08 2021, 17:56

Според тоа што во поголем дел го прифаќа науката сите потекнале од мајмуните. Иако тоа е претпоставка и не е докажано. Демократски секој има право сам да си го толкува идентитетот, нешто што на сите Македонци не им го признаваат евроатлантската меѓународна банда и хибридниот режим на Заев и Ахмети. Никој не форумов до сега не ме поддржал на форумов во борба за сочувување на мојот идентитет. Напротив, во обид за притисок да си го сменам идентитетот прогласуван сум за небањат, будала и слично. Демек ако си го сменам идентитетот моментално ќе станам чист и паметен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by alienmk Сре Јун 09 2021, 11:10

Zhane напиша:Ili majmuni. 😂

Majmunski raboti.😁

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Сре Јун 09 2021, 19:48

Ајде по кој пат ќе повторам дека за мене се што е направено во Македонија или го направиле Македонци било каде на светот е дел од мојот идентитет.  Дел од мојот идентитет се и Лед Зепелин, Пинк Флојд, Реј Чарлс и т.н., списокот е огромен. Околу тоа никој не може да преговара со мене. Секој што смета дека не смеам на пример да се индентификувам како индивидуалец со музиката на Лед Зепелин, на пример, врши притисок врз мојот идентитет. Сигурен сум дека ако некој побара од Македонија да се забрани оваа група, Заев сигурно би прифатил. За среќа Британците, кај што се родени и САД кај што ја стекнаа популарноста не се будали како Бугарија, Грција и сељачкото крило на СДСМ, па не постои опасност на загрозување на тој дел од мојот идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Саб Јун 12 2021, 14:58

Грчкиот министер за спорт испрати писмо до УЕФА со кое бара на дресот на нашата репрезентација да се избрише кратенката ФФМ (напишано е на кирилица) иако и самиот признава дека употребата на кратенки не е дефинирана во Преспанскиот договор, но дека смета за вообичаено да се користи НМ или РНМ. Мислам дека УЕФА не е составена од будали, како нашата власт, и дека ќе го игнорираат ова барање, затоа што со тоа е името на нашата фудбалска федерација и во неа има нормални луѓе што не дозволуваат да го менуваат името според желбите на секоја будала.

Sports minister objects to North Macedonia kit in Euro soccer cup | eKathimerini.com

Нашиот дрес е инаку прогласен за најубав на првенството.

ЕСПН: Македонија го има најубавиот дрес на Европското првенство (ВИДЕО) – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Dino Нед Јун 13 2021, 17:53

Denidijas moze samo da lae. Spored dogovorot MKD i MK se priznaeni za upotreba od Makedonija.

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Јун 13 2021, 21:04

Се согласувам под услов хибридниот режомец да не реагира на лаењето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Јун 14 2021, 19:23

Грците се бунат зошто коментаторите на МРТ говореле за Македонија во преносот од првиот натпревар на европското првеннство во Фудбал, а не за фудбалската репрезентација на граѓаните на Република Северна (Боже прости ми што го пишувам глупавиот израз затоа што цитирам) Македонија. Треба да им се одговори дека никој што има барем грам мозок нема никогаш да употребува зборови што не се потребни за да прецизира нешто што само по себе е прецизно одредено. Прашајте било кој психијатар (ако не е идеолошки посилен отколку како стручен) дали е нормално да бара некој наместо никот на некој на учесниците на форумов да напишам граѓанинот на Република Северна (нека ми прости Господ што го користам абнормалниот и непотребен збор затоа што цитирам) пред неговиот ник. Сочувство до Грција, Бугарија, НАТО и ЕУ поради влошената здравствена состојба, но не може да ги лечат своите комплекси со наше понижување и кршење на нашите човекови права.
Гледам сега имаме и поддршка од Макрон. Веројатно французите сватија дека имаат работа со биолни луѓе и се плашат дека Бугарите ќе ги обвинат дека им го украле зборот МЕРСИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by PRVOBOREC Пон Јун 14 2021, 20:28

Абе небањати, да ви чкрипи нешто идентететот?

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 E30pl410

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Jул 05 2021, 12:00

Од една демократска држава очекував дека ќе се бори за идентитетот на сите граѓани. За жал хобридниот режим на Заев и Ахмети не ми помога во зачувување на мојот идентитет на кого основа му е се македонско, како и кај сите народи, туку ми останува да се борам сам како во времето на бугарската фашистичка и сите претходни окупации. Македонија се откажа и од помагање на зачувување на македонскиот идентитет во околните земји, па се случува земјите членки на ЕУ, Бугарија и Грција системски да го загрозуваат. Тоа да не им е пречка за членство. Членството веќе го искористи Грција, а се обидува тоа да го стори и Бугарија за принуда и државата Македонија да се однесува исто како нив. Срамна ситуација невидена во светската историја.
Јас не знам дали Заев и СДСМ имаат полза од Преспанскиот договор и НАТО. Јас до сега немам никаква полза од тоа, а загрозен е поголемиот дел од мојот идентитет. Бадијала.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Jул 05 2021, 14:27

Да ја поздравам најавата дека СДСМ ja poddr\uva резолуцијата предложена од ВМРО за одбрана на македонскиот јазик и идентитет што се нападнати од страна на Бугарија врз основа на идеологијата од времето на фашизмот што подоцна ја возобнови Тодор Живков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by alienmk Пет Jул 09 2021, 19:53


alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Jул 11 2021, 20:43

Бугарите присвојуваат и авторски песни, на пример Македонско девојче од Јонче Хриостовски или Битола мој роден крај од Ајди Демировски кој е етнички Турчин. И двојцата се починатри, Бог да ги прости. Токму Ајри го побива тврдењето на вештачка нација создадена од Тито, затоа што овој бил диктатор но на идеолошка, не на национална основа, за разлика на Тодор Живков кој бил диктатор по двете основи и лично е одговорен за повампирување на фашистичката идеологија од Втората светска војна за Македонија и Македонците која преку обтазованието е всадена во главите на Бугарите. Нешто што сака да го направи Царовска со децата во Македонија, но со бришење на наша историја како што ќе сакаат „експерти“, односно платеници на Сорос. Од кои еден е и самата Мила.
Секој во ЕУ што има ментални проблеми ги лечи преку изживување со Македонија и Македонците. Не само Грците и Бугарите, туку и Франција, Холандија, Данска и други балканофоби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Nebula Нед Jул 11 2021, 22:35

I ovaa sto ja krade partijata na Karakacanov e avtorska. Pokojniot Vojo Stojannovski ja peese.


-----------------
Macedonian patriotic folk song "Edna Misla Imame"/ "We Have One Thought Only" performed by Vojo Stojanoski (G.F.1996) -- music (original): "VIS Pelister" (Australia, 1992); lyrics (original): Vlado Georgievski; arrangement: Zoran Markovski (1995-6).

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Jул 12 2021, 15:01

Интересно, во Бугарија перјаницата на политиката на Ванчо Михајчов Красимир Каракачанов по втор пат не доби ниту еден пратеник. Кај нас Заев уште е премиер. Претпоставувам дека сега на сите им е јасно дека не води човек со сомнителен интелект и дека и понатаму водиме битка да задржиме од идентитетот тоа што ни остана по Преспанскиоѕ договор. И дека овој договор не ни донесе ни почеток на преговорите со ЕУ, а камо ли членство како што беше прашањето на неуспешниот референдум, кој не беше почитуван од властодршците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by alienmk Пон Jул 12 2021, 16:48

"Uspehot" na bugarskata propaganda so prodavanje pasosi na makedoncite.

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Img_2053

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Пон Jул 12 2021, 19:42

Не знам дали ЕУ намерно се изживува со Македонија или навистина не може да направи ништо кога некоја земја поединечно се изживува со друга и по секоја одлука може до бесконечност да поставува ново барање, но мислам дека не е така, но на сите им е јасно дека скоро 100% од барателите на бугарски пасош тоа го имаат направено од економски причини. За да можат да работат во земјите од ЕУ. Од тие што се претставуваат како Бугари во Македонија, исто така добар дел беа на платен список на Каракачанов или некој друг активист на неговата партија. За жал Заев и другите од владата толку неспретно ги водеа преговорите што сега сме вратени прилично назад и кога некогаш ќе добиеме нормална власт ќе треба долго време да воспоставиме нормални односи со ЕУ, пред се со Грција и Бугарија. Сега верпјатно не сметаат за ненормални.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Вто Сеп 21 2021, 14:44

Научниот собир „Современата македонска држава – две етапи во нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991/1991 – 2021“ ќе се одржи на 27 септември.  Воведни обраќања, покрај академик Љупчо Коцарев, претседателот на МАНУ, ќе имаат и актуелниот претседател Стево Пендаровски, како и поранешните шефови на државата Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов. Исто така и проф. д-р Владо Поповски, некогашен советник на Борис Трајковски и Живко Кондев, некогашен шеф на кабинетот на Киро Глигоров.
Ова во некоја рака ќе биде претседателски собир.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by трендафил Нед Окт 24 2021, 20:50

Дали првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави, Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички притисоци врз одлуките на мешовитата комисија за историја? До сега нема демант на ова тврдење.

Алфа дознава:Методија Белевски од МНР вршел притисок во Комисијата, му се заканувал на Ѓорѓиев за оставката - Национална телевизија (alfa.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одбрана на македонскиот идентитет - Page 3 Empty Re: Одбрана на македонскиот идентитет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот