Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Легализација на дивоградби

5 posters

Go down

Легализација на дивоградби Empty Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 17:20

Николовски по „ветото“ од Пендаровски: Нема да оставиме 50.000 семејства без покрив - Expres.mk

Чудна изјава на министерот што треба да се бори за почитување на законите. Закон за легализација беше донесен во март 2011 година, а рокот за тие што не ги комплетирале барањата беше продолжем во 2018 година. Зарем од тогаш се изградени нови 50 илјади куќи. Да не се лажеме, и по тогашниот и по сегашниот закон се легализираат сите објекти. По законот за легализација беше легализирана и дивоградбата Глобал во Струмица за чие криминално градење актуелниот премиер Заев беше аболициран. По новиот закон ќе се легализира и дивоградбата кај Мавровка која еднаш беше срушена па повторно е изградена. Доколку верувате дека законот ќе пројде можете сега да изградите дивоградба и по донесувањето на законот да ја легализирате.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by Luxor Пет Мај 14 2021, 19:19

Браво за Пендаровски. Сега треба уште посилен притисок од јавноста врз пратениците за да не се изгласа по вторпат па претседателот да мора да го потпише.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Саб Мај 15 2021, 12:14

За волја на вистината Уставот беше прекршен и со промената на самиот Устав по неуспешен референдум, па името ни остана опогането со додавка што самите не ја сакавме и која е недоволна за да ги почнеме преговорите со ЕУ, а да не зборувам за нивно завршување. Во секој случај ќе видиме како ќе се одвиваат настаните. Дали ќе победи пастирот и стадото во партиите или пратениците ќе покажат дека се луѓе. Откако тоа не го покажаа во доволен број во заштита на мојот и идентитетот на стотици илјади Македонци во земјата и уште повеќе во дијаспората во која бројот на партиски ботови е минимален. Знам дека мнозинството на форумов, кога се работи за дијаспората, сметаат дека таа не треба да одлучува околу државата Македонија доколку се разбира не се од албанско етничко потекло.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by Luxor Саб Мај 15 2021, 17:30

За СДСМ не знам ама во дпне сигурно победува оФчарот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by PRVOBOREC Саб Мај 15 2021, 17:53

Небањатите и името.

Легализација на дивоградби Media_13

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Саб Мај 15 2021, 18:42

Не ми беше намера да ви дадам повод да ја спонувате темата, туку само да одбележам дека претседателот се разбуди и се сети дека една од неговите функции е и заштита на Уставот и дека ова е прв случај така да постапи. Сепак е за поздравување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Саб Мај 15 2021, 20:18

Заев е амнестиран за градење на најголемата дивоградба легализирана со законот од 2011 година, трговскиот центар Глобал во Струмица. За ќал има многу чудни објекти за легализација како на пример платформите на Езерото Матка кои сигурно не се еден од 50те илјади домови што ги спомнува Заев. Или по втор пат изградената дивоградба кај Мавровка, Тие што не можеа да платат едно евро по квадрат и покрај бесплатните геодетски елаборати што ги платија за нив граѓаните даночни обврзници на Македонија преку буџетот, тешко дека сега ќе платат целосни комуналии зголемени за 50%. Ова повеќе ми личи на легализација на хациенди, стопански објекти, викендички во национални паркови...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by Luxor Сре Мај 19 2021, 18:22

Ова се бараше, власта мора да го почитува гласот на граѓаните.

Легализација на дивоградби Img_2593
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 17:41

Не сум слушнал дека народот барал легализација на викендиците по националните паркови или во заштотниѕр подраќја на водоводите. Сериозно ли сметаш дека граѓаните сакаат да се рекреираат и да појат води загадени со фекалии затоа што тој ќе плати 50% плус комуналии, наместо да оди во затвор, да му се сруши објектот и да му се наплатат трошоците за целата постапка. Наместо дивоградбите се урива правниот систем кој нема уште абер за праведност без да се меша политиката вклучувајќи тука и амнестирани, а можеби и активни криминалци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by alienmk Чет Мај 20 2021, 19:00

Se sto si napisal vrska nema so toa sto se bara. Javna debata ne e baranje za legalizacija. Usput potprasaj si vo stab zosto glasavte za toa sto pisuvas.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 19:15

Не знма, зошто сите што се членови на некој штаб мислат дека луѓе се членови секаде. Еднаш нашиѓав кое е моето мислење во врска со гласањето на овој закон. СДСМ (прашајте си во штабот) или не сакаше да се изгласа овој закон или да се изгласа со гласови само од партиите на Албанците (СДСМ, ДУИ, АА, Алтенатива и ДПА). Законот е предложен пред година и половина, а не знам дека имало дебата за него.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by alienmk Чет Мај 20 2021, 19:19

Znaes, znaes, im se lizete na albanskite partii zatoa. So i da pravite nema pomos, na slednite izbori zbogom vmro dobredojde levica.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by defo Пет Мај 21 2021, 08:55

Трендафил, секторите за урбанизам и просторно планирање (од лично искуство) се или дувла на корупција или полни со некомпетитивни службеници. Задниве 5 години имам искуство и со општина Охрид и со Општина Карпош, нигде не завршив работа. Нервно оболен сум..... Пази знам луѓе кои поднесоа со прошлиот закон од ДПМНЕ донесен , уште предметитие им се во процедура и после 6 години. Имоти градени пред 1995, ради недостаток на ДУП-ови.
А колку за законов, законов е циљано спремен за поткуп на избори и парадирање. Еве јас немам пари и пријатели па на пријателкса база и со поткуп да изградам дивоградба па да ја легализирам. А ниту ми даваат легално да градам. И јас не сум од 2 о д 3 ред граганин сум. И затоа убаво Стево шо не го потпиша законот. Ама ќе помине, потребен ќе е пред избори.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by трендафил Пет Мај 21 2021, 21:13

За жал тоа е традиција што нема лесно да исчезне од Македонија. Се додека не почне казнување вклучувајќи и бркање од работа. За тоа сме и самите виновни. Не се обединуваме во борба за усмерување на власта без разлика која партија е на власт да работи во интерес на граѓаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Легализација на дивоградби Empty Re: Легализација на дивоградби

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот