Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-OFCI

+11
Albatros
трендафил
SHARENI
defo
PRVOBOREC
zozoti
Nebula
Bosonoga
alienmk
Luxor
OPOZICIONER
15 posters

Страна 24 of 27 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27  Next

Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Јан 08 2023, 12:38

Во Македонија и во 2015 година и сега помал број од луѓето добиваа минимална плата, а тоа е само еден од сегментите во општеството. Многу е поголем број на луѓето што земаат поголема плата од минималната , пензија или живеат од други приходи (хонорари, договори за дело, кирии ...) а кај нив покачувањето на приходи е многу помало од инфлацијата. И парите што ги дели државата не се заработени сега, туку се работи за кредити што граѓаните ќе треба да ги платат во иднина и со некоја друга, се надевам нормална власт.
Што се однесува до војните нив ги има цело време брзо по завршувањето на Втората светска војна. Војни имаше и во времињата кога ВМРО беше на власт, па немаше вакви катастрофални резултати за македонската економија. И Русија е во војна и под економски санкции од една четвртина од земјите во светот , па нема зголемување на сиромаштијата како кај нас, А војува со 49 земји (од 193 членки на ОН) кои воено и со економски санкции и помагаат на Украина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by OPOZICIONER Нед Јан 08 2023, 13:18

Kade vo Evropa imase vojna koga dpmne bese na vlast?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 957
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Јан 08 2023, 15:06

Претпоставувам дека под ДПМНЕ подразбираш ВМРО-ДПМНЕ, но сметаш дека си некој што има право да го менува името на друг, односно дека СДСМ ги има правата кон другите партии како што прифати дека има право Грција кога се работи за нашата држава, затоа што имате поддршка од евроатлантската меѓународна банда. Војна во Европа имаше во Македонија во 2001 година и во Србија и Црна Гора (тогаш СР Југославија) во 1999, па тоа немаше економски последици како сега кога се војува далеку од нас. Немаше последици ни кога Украинската војска ги напаѓаше Русите што се бореа за своите човекови права во деловите од Украина што сега се дел од Русија. Проблемите станаа кога Русија реши да им помогне на своите сонародници во Украина со својата војска, а некои сметаа дека со санкции ќе и ископаат економска јама, а самите упаднаа во нејзе. Русија не запре испорака на било кој енергенс или било кој друг производ. Не беше така во обратен правец. Цените се покачија на светските берзи пред се поради тоа што богатите земји почнаа да се тркаат која повеќе резерви на руски производи ќе увезе и ќе складира.
Ајде за крај да напишам и дека јас, а така изгледа е и со мнозинството граѓани на Македонија, сега живеам полошо, имам помал стандард, отколку пред продавањето на неколку илјади години историја на Грците како услов за наше влегување во НАТО. Сега откако сме членка на НАТО живеам посиромашно и безбедносно сум позагрозен.

П.С.:Не знам зошто лидерот на СДСМ Ковачевски не е поканет од Еди РАма на состанокот на кој треба да се креира нова Тиранска платформа, кога во СДСМ е трета по големина албанска партија во Македонија, а ќе треба да даде најповеќе гласови во Собранието за истата да се преточи во закони и евентуални уставни промени заедно со бугарофилските.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Јан 08 2023, 20:43

Ковачевски изгле4да не е поканет во Тирана затоа што истата ќе се одржи какпсвеќена бечера, во рестоан, а тој се храни по студентски домови, работнички мензи и дуќанчиња за брза храна (ќебапи и сендвичи).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by defo Сре Јан 11 2023, 10:21

DPNE-OFCI - Page 24 Fmiux410

И сеа, логикава на ДПМНЕ-Ваљево, не со Бугарите не сме браќа и еден народ, ама со Србите сме г'з и гаќи. Не бе браќа сами сме и единствени. И да ДПМНЕ не сте патриоти, вие сте смао кавзи патриоти кои едновреме сакаа џубрика, сега носат шајкачи.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Сре Јан 11 2023, 19:47

Мора да ги одработат рубљите. Патем, не е овој Зоран Јовановски, братот на Ленин?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Сре Јан 11 2023, 21:54

За жал федерацијата со Србите и други народи подибро го чуваше македонскиот идентитет од политичарите со свиткана кичма што владеат со Македонија последниве години. Практично владеат со народот, а им слугуваат на странци. Ѕогаш ако некој итидеше во странство да преговара за македонски Устав, како што по втор пат се случи во Тирана, ќе беше уапсен веднаш по враќањето во земјата. Исто би се случило и со некој што во договор со странци би бришел делови од македонската историја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 10:49

Затоа другите народи па и македонскиот заедно со нив, со брзина на молња исчезнаа од таа федерација при првата прилика.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by defo Чет Јан 12 2023, 11:56

Идеме по ред.
Не сум живеел во Југославија, ама по муабети добар концепт бил. Секогаш и сегде се наоѓа некој што сака да скрши нешто, т.е да предизвика некоја турбуленција, па од тука по инерција некој го јаде стапот. Затоа имало и по некој испратен на Голи Оток. Дека била совршена држава, не била. Имала свои погоелми и помали мани.
Инаку да на крај на денот, чим престанавме/те да бидеме/те Југословени, сааа присилно да не направат Срби. И ден денес се обидуваат. Затоа јас не сум многу присталица ан тоа братство со Србите. Не дека треба да сме браќа со Бугарите.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 13:06

За жал во времето кога Југославија ги испраќала луѓето на Голи Оток не било подобро никаде. Не треба да се споредува нешто со сегашни вредности, со нешто што било во друго време. И во САД во тоа време гонеле луѓе на идеолошка основа. Тие се плашеле од комунизмот, социјалистичките земји од капитализмот. Во секој случај мислам дека ако Југославија останеше цела одамна ќе беше членка на ЕУ. Вака некој влезе, некој се бири да влезе со релативно мали шанси тоа да биде во блиска иднина, за на пример 10 години. А кај сите преовладува желбата за заеднички живот, само во поширока заедница. На Албанците им пречеше, ова како пример, заеднички живот со Србите во рамки на Југославија, а не им пречи во рамки на ЕУ.
Во Македонија и сега имаме затвореници осудени за наводен тероризам и судскиот совет не се секира што се пробиени сите рокови за одлука по нивната жалба, а се паничат поради оправдано поништената одлука за поништување на пресудата за Таргет тврдина, од неколку месеци. Не гледам зошто да не може во рок од една година да заврши постапката според препораките од Апелациониот суд, ако се исклучи еден проблем. Во желба да се изрече што поголема казна, има повеќе прекршувања на постапката и прифаѓање на докази што не се докази и не се поврзани со името на било кој од обвинетите.
Секогаш сум пишувал и ќе напишам повторно. Секој криминалец треба да биде осуден, но во постапката треба да се почитуваат законите и неговите права. Во политичките случаи треба да се пролонгира застарувањето на делата поради продолжената можност за делување и на поранешни функционери преку нивни инсталации во судството што ги направиле како власт, можеби и да нема застарување на криминал од функционери.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 18:42

Се уби бранејки ја будалаштината на Јовановски. Со овие сакаш федерација?  Браво Трендо, патриоту српски. Убаво од тебе што признаваш дека србите ти го измислиле јазикот.

трендафил напиша:федерацијата со Србите и други народи подибро го чуваше македонскиот идентитет

DPNE-OFCI - Page 24 Fmsbuz10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 18:52

Ова може да го напише секоја будала, но не е државна политика поддржана од евроатглантската меѓународна банда што ни ја донесе актуелната власт, за разлика од односот на Бугарија и Грција и домашните предавници. Децата ни сега не го учат ова во училиштата ви Србија, ниту во времето на Југославија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 20:43

Прашај во Галичник.

http://galichnik.com.mk/?p=1026
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Пет Јан 13 2023, 23:08

Ајде уште еднаш да напишам дека не се работи за систематско негирање на македонскиот идентитет какбо што има он некои земји членки на НАТО и ЕУ. Наши соседи. Но во секој случај контрола на работата на граѓанските здруженија треба да направи власта, а не опозицијата, па ова треба да се помести на некоја тема што се однесува на ДУИ и нивните потчинети од СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Albatros Нед Јан 15 2023, 12:29

Vmrovci koga ke se obides da im gi sprecis kriminalite. Po narednite izbori ke si odgovaraat.

DPNE-OFCI - Page 24 Img_2111

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Јан 15 2023, 14:38

Самото тоа што во статусот не се користи вистинското име на ВМРО-ДПМНЕ туку терминологијата што за неа ја користи СДСМ, партија која смета дека има право сама да го менува името на државата и на сите национални институции во неа, па и име на партија поголема од нивната, дури и идентитетот на граѓаните, дава сомнеж за евентуална коалиција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by OPOZICIONER Нед Јан 15 2023, 17:39

Nov uspeh na gradonacalnikot od dpmne na Bitola Konjanovski.

DPNE-OFCI - Page 24 Img_2274
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 957
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Јан 15 2023, 20:20

За жал проблемот со нападите на кучиња постои секаде, не само во општините во кои опозицијата е на власт како што сака некој да претстави. Напади имаше и во време на градоначалничката од СДСМ. За жал голема улога во тоа имаат и невладините ирганизации кои со донациите што ги добиваат за да се борат за подобрување на условите на животните парите ги трошат за свои потреби (градење куќи, купување автомобили, луксузен живот ...). За жал не може правата на животните да се стават над правата на луѓето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Пон Јан 16 2023, 17:22

DPNE-OFCI - Page 24 Img_1380

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Пон Јан 16 2023, 20:36

Кој и да го води ВМРО ќе победи на следните избори. Тоа ништо не му менува на СДСМ. А со него ќе си замине и ДУИ по две децении власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Сре Јан 18 2023, 17:28

Како сте вечерва небањати?

DPNE-OFCI - Page 24 Img_1383

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Сре Јан 18 2023, 18:26

Никој не ги присили министерката за култура и премиерот да ветуваат дека ќе го превземат реставрирањето на Универзална сала. Реално Универзална сала веќе е скапана, а скапано не може да скапе. Салата треба целосно да се обнови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 21 2023, 08:53

Небањатите против Стево, затоа што бранел - небањати.

DPNE-OFCI - Page 24 Img_1391

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Саб Јан 21 2023, 09:52

Никој од ВМРО - ДПМНЕ не си ја вика скратено својата партија ДПМНЕ туку ВМРО. Обичај да ги именуваат тие што ги мразат со додавка, а не со името имаат само т.н. северџани, кои се лутат кога нивниот обичај се применува врз нив

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 21 2023, 10:46

DPNE-OFCI - Page 24 Img_1395

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI - Page 24 Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 27 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот