Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нефункционален систем

4 posters

Go down

Нефункционален систем Empty Нефункционален систем

Пишување by defo Сре Јун 30 2021, 11:18

Повод за темава ми беше оваа сторија, детали за убиството во Тетово. Кога жена си го уби невенчаниот сопруг.
Жената која утрово го усмртила својот невенчан сопруг, постојано пријавувала семејно насилство, пренесува албанскиот портал ИНА повикувајќи се на свои извори.


По мое праведно би било да се осуди женава со помала казна, или психијатриски престој, пошто секојдневното семејно насилство носи последици. Е сега плус треба одредени ликови и сектори и во МВР да одговараат, да се крена бука, како не би се повторил случајов, ама познавајќи ги приликите во Македонија, нема ништо од тоа. Нема ни грам прашинка да се крене а треба за ваков случај.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by defo Пон Aвг 08 2022, 10:02

„На 2 август, по вербална расправија, осомничениот извршил семејно насилство врз жена со која претходно повеќе години живеел во вонбрачна заедница. Тој повеќе пати ја удирал со бокс во главата, а потоа ја турнал кон туш кабината во бањата. Оштетената паднала и се здобила со тешка телесна повреда од која западнала во коматозна состојба. По интервенција во Општа болница – Кавадарци, таа била итно пренесена на лекување во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје“, информираа тогаш од Обвинителството
Почина жената од Неготино што ја претепа партнерот, судот ќе го гони за потешко кривично дело

И сега, нејзе ја нема, тој ќе лежи во затвор, а книжните молци по своите глувчешки дупки ќе ги отспиваат своите плати.  Реков нна  друга колумна,  центрите се социјални работи се претворени во експозитури  за партиски вработувања.И од тука почнува се. Ова не треба да се заврши само со  тужба за  напаѓачот(убиец),  него со кривични гонење на сите оние кои индирекно допринеле до случајов да  се деси.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by Flora Пон Aвг 08 2022, 10:37

Cela administracija e ekspozitura za partiski vrabotuvanja. Od tamu e i celiot otrov sto go blujat po socijalnite mrezi partiskite vojnici. Kolku poveke zloba i omraza isturaat tolku pogolemi sansi za vrabotuvanje ili unapreduvanje.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by defo Пон Aвг 08 2022, 11:12

Flora напиша:Cela administracija e ekspozitura za partiski vrabotuvanja. Od tamu e i celiot otrov sto go blujat po socijalnite mrezi partiskite vojnici. Kolku poveke zloba i omraza isturaat tolku pogolemi sansi za vrabotuvanje ili unapreduvanje.

Да ама не видов никој да спомне за ова, ниту еден, од сите тие експерти, да го спомнат ова. Твитер сем некои „шарлатани“ ко мене и бумери никој. Да искаже жалост,или било што, да покрене иницијатива. Бившата шефица на Хелсиншки, 300 мудрости ќе каже за ова мукла. Новата исто.Едино Тодоров можда ќе пише колумна, за килкбајт на DW. Ко со колумната за питачите.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by defo Вто Сеп 27 2022, 12:24

Грозоморно убиство во Скопје: Татко го претепа до смрт тримесечното бебе

Ноќта меѓу 25 и 26 септември, додека осомничениот бил во домот со четири малолетни деца, меѓу кои и тримесечниот син, започнал да го удира детето со раце и нозе по главата и телото. На тој начин му нанел повеќе повреди кои предизвикале крварење во черепната празнина, како резултат на кои тримесечното бебе починало.

Не ми се верува шо прочитав, центрите за социјални работи нигде ги нема. Не ми се верува, значи до ова ни под знак разно не требало да дојде. Ова требало уше пред месеци и години да се превенира. Уште колку жртви на сметка на нечиво неработење треба да има, за да се освестиме. Се размислувам дали една кривична против регионалните центри за социјални работи би ја помогнало во случајов. Чисто под мотото да не се деси.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by defo Нед Дек 11 2022, 21:27

(Видео) Скандал во Велес: Професорка нападната од ученик во ОСУ „Јовче Тесличков“!!!

Канал 5 ТВ објави видео на кое се гледа како ученик малтретира наствничка. Според телевизијата се работи за настан кој се случил во октомври 2019 год, нападнатата професорка е со иницијали Б.С. , а директорка во тоа време била лицето О.К., која според изворот,не превземала соодветни мерки!

Шо да кажам, кастрација, абортус и слично се сосема легитимни се со цел да не се раѓаат вакви изроди!!!

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by zozoti Пон Дек 12 2022, 10:35

Fala za toa na sdsm i vmro alcni za pari i vlast za da brkaat race vo medot pa mu bacuvaat gaz na poglavicata na divoto pleme Ahmeti.

zozoti

Број на мислења : 332
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by Luxor Пон Дек 12 2022, 12:10

Ц ц ц.

Нефункционален систем 25247210
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Нефункционален систем Empty Re: Нефункционален систем

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот