Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makedonija

+13
OPOZICIONER
Flora
cvetka
Bosonoga
zozoti
PRVOBOREC
Albatros
alienmk
SHARENI
трендафил
defo
Nebula
Dino
17 posters

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 20:32

За жал иако во 2006 година ДУИ не беше дел од власта но со тоа беа блокирани сите закони за кои малцинствата имаат право на вето, што би рекле се донесуваат диктаторски спротивно на волјата на мнозинството во 2008 година се вратија на власт. Обврска што ја наметнаа странските посредници од ЕУ и САД, откако не ни помогнаа да ги победиме терористите од УЧК (сега ДУИ), туку напротив бевме ставени под ембарго за набавка на оружје од нашите стратешки пријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by zozoti Чет Апр 27 2023, 09:25


zozoti

Број на мислења : 349
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by defo Чет Апр 27 2023, 12:35

Зошто мислиш дека се поштетни од Македонците??!!! Ете имавме Македонци, па стигнавме до 8% рејтинг??! Така да....._________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Чет Апр 27 2023, 19:28

Разрешувањето на претседателката на Судскиот совет повеќе личи на криминална пресметка помеѓу банди, отколку на државна институција. Апартхејдот во Македонија се прошири и на судскиот совет со дозвола на македонскиот дел од власта. Интересно беше вчера кога потпретседателот на советот го одзема зборот на претседателот, па потоа го разреши. Колку што слушам правни експерти прекршени се најмалку два члена на законот и деловникот на советот, Орво претседателката не може да биде разрешена од функцијата. Можеше да биде разрешена од членството во СОветот. Второ е тој што предлага разрешување нема право на глас, а вчера тој гласаше и неговиот глас беше броен. Ви конкретниот случај иако бев вчудоневиден кога претседателка на судскиот совет стана сега разрешената, но сега ќе ја бранам затоа што незаконски е разрешена. Повеќе пати сум пишувал дека секој што ќе прекрши некој закон треба да биде соодветно казнет, но при тоа мора да се спроведе соодветна процедура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Нед Апр 30 2023, 18:19

Stom nie sme vo tribunalot garant amnestija ke im izglasame so avtenticno tolkuvanje.

Makedonija - Page 6 I10

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пон Мај 01 2023, 16:07

Обично победникот или слугите на вистинскиот победник формираат судови од овој тип. Нешто не сум сигурен дека Русија ќе биде на поразената страна. Не знам само дали ќе имаме биполарен свет или коалицијата што е во процес на создавање ќе го преземе раководењето со целиот свет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Teo Вто Мај 02 2023, 10:44

Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Luxor Вто Мај 02 2023, 17:53

Ц ц ц.

Makedonija - Page 6 Bgt10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Мај 02 2023, 20:15

Типична либерална пропаганда. Украинците ги знаат загубите на Русија, а не и сопствените. Ајде да се вратам на темата, Македонија. Инфлацијата во еврозоната е 7%, а во Македонија над 16%. Значи ли ова дека ни треба девалвација за да имаме реален курс на денарот кон еврото? Слушам дека веќе и евроатлантските газди се незадоволни од случувањата во Македонија. На пример од изборот во судството. Исто и од покачувањето од 78% на платите на функционерите. Со напомена дека човекот што беше избран со непознат број на гласови првиот пат, претседателот на Собранието Талат Џафери има најголема плата во власта. И пратениците со 106 илјади денари сигурно е дека нема да гласаат никогаш за предвремени избори.
Шудно е и како пратеници без безбедносен сертификат предлагаат измени на закони во согласност со договорот за автопатите, а договорот е таен. Како се консултирале со избирачите што ги претставуваат кога и тие немаат незбедносен сертификат. Или пратениците ги претставуваат своите партии, поточно лидерите што ги брцаат рачињата во медот, а не народот. Од постапките во врска со автопатите и во судскиот совет незадоволство искажа и амбасадорот на ЕУ во интервкуто за Сител.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Luxor Сре Мај 03 2023, 10:36

А што вели пропагандата за тоа што Кина, Индија и Бразил ја прогласија Русија за агресор а ЈАР го предупреди Путин дека ќе биде уапсен и предаден на Меѓународниот Суд на Правдата доколку отиде на конференцијата на БРИКС? Што се случи со новиот светски поредок? Договорија ли Кина и САД конечен распад на Руската Федерација за свои лични интереси?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by OPOZICIONER Сре Мај 03 2023, 17:09

Porazot na Putin e na povidok.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 953
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by SHARENI Чет Мај 04 2023, 13:09

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Мај 06 2023, 21:38

Да ми ја покачеа пензијата за 78% како што е покачена платата на АЛи Ахмети, Димитар Ковачевски и другите од власта можеа и да ја укинат евтината струја ноќе и во недела.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Luxor Нед Мај 07 2023, 17:45

Ц ц ц, изгледа Мицко и дпне не им јавиле на Чарлс и Камила дека северна е завршена работа.

Makedonija - Page 6 Bgtyu10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Нед Мај 07 2023, 18:07

Сигурно е дека ќе има такви случаи и во иднина, но за жал се работи за грешка на протоколот. Претседателот Пендаровски го започна мандатот како претседател на Македонија, но актуелно е претседател на Северна Македонија. Затоа што така гласаше мнозинството на пратеници без да се консултираат со граѓаните кои божем би требало да ги претставуваат. Не верувам ниту дека во пасошот му пишува дека е од Македонија. Инаку се согласувам дека додавката северна е работа што може да му падне на ум само на будала (на Грција, НАТО и ЕУ, а дека само уште побудала може да ја прифати (власта и претениците што тоа го изгласаа). Нема друга држава со име Македонија, па да мора да има додавка за да се направи разлика.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Dino Чет Jул 06 2023, 09:36

Si gi podelija milionite. Kur gi boli za narodot.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/drzhavata-gi-opari-partiite/32490414.html

Makedonija - Page 6 01000010

Dino

Број на мислења : 632
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Jул 08 2023, 10:44

За тоа како се поделени парите имаат одлучено гласачите. И по ова се гледа која била најголема партија во Македонија и на последните парламентарни избори. На идните, според анкетите, разликата треба да биде уште поголема. Реално, за тоа поголема е вината на власта со серијата предавства и криминали. Власта е секогаш во предност и исклучиво од неа зависи дали ќа остане или ќе си замине.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by TRAJCHE Вто Jул 18 2023, 09:29

Go unistija dpmne i Ohrid.

(видео) ИЈЗ: Во Охридското езеро пливаат и фекалии, Пецаков вели дека колекторскиот систем не функционира само на неколку точки
18.07.2023 08:59

https://telma.com.mk/2023/07/18/video-ijz-vo-ohridskoto-ezero-plivaat-i-fekalii-pecakov-veli-deka-kolektorskiot-sistem-ne-funkcionira-samo-na-nekolku-tochki/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 673
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Jул 18 2023, 21:05

https://frontline.mk/2023/07/18/i-z-hoteli-privatni-domovi-i-shankovi-na-bregot-go-zagaduvaat-ohridskoto-ezero-plivaat-fekalii/

Во извештајот има список на потенцијални зљгадувачи, но не и резултати од меррњето на квалитетот на водата на езерото кој е добар според последното испитување. А потенцијалните загадувачи се старите, на потегот од хотел Десарет до свети Наум во општина Охрид и од Радожда до село Калиште во општина Струга кај што не е на власт ВМРО-ДПМНЕ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Нед Aвг 13 2023, 19:49

На т.н.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Сеп 01 2023, 16:02

Денеска навршуваат 10 дена откако започна седницата на Собранието за уставни измени и требаше да се гласа. Рокот од 10 дена е поставен за да не злоупотребува опозицијата со дискусии и реплики до недоглед, а не за да обезбеди власта мнозинство што го има само како фикција, но не и реално. Треба ли во иднина да очекуваме кога ќе има интерпелација на влада и дискусијата ќе заврши некој претседател на Собранието ќе го одложи гласањето и владата наместо да падне ќе си продолжи со работа додека не обезбеди мнозинство или не и заврши мандатот со редовни избори. Истото може да се направи, според видувањето на Талат Џафери и ако има мнозинство за предвремени избори. Седницата да се прекине без гласање. Ако ова не е заробена држава, дури и диктатура, не знам што е.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Сеп 01 2023, 18:56

Дека ДУИ и СДСМ внесоа многу дибеци во власта и државната администрација се гледа и од привремениот учебник објавен на веб страната на министерството за образование (редовниот не е отпечатен). Во него пишува дека реките Тигар и Еуфрат се во Африка, наместо во Азија. Срам. Ваква власт преговара за историјата со Бугарика, претходно со Грција, па затоа губиме секогаш катастрофално.

Makedonija - Page 6 Tigar-i-eufrat-vo-afrika-750x430

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by PRVOBOREC Саб Сеп 16 2023, 22:57

Добровечер небањати, не се пекмезете, ќе се вее официјалното знаме не тоа со вергината што си ја избрусивте од грбот партиски.

https://mk.voanews.com/a/7270949.html

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 6 Empty Re: Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот