Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makedonija

+13
OPOZICIONER
Flora
cvetka
Bosonoga
zozoti
PRVOBOREC
Albatros
alienmk
SHARENI
трендафил
defo
Nebula
Dino
17 posters

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by SHARENI Пон Окт 17 2022, 12:40

Se zasiluva poddrskata za zemjodelcite.

Мерката зелена нафта е уште една мерка која ја креиравме за поддршка на земјоделците и која даде резултат.

🔸Оваа година сите земјоделци добиваат 50% поддршка за зелена нафта, а со законските измени кои ги направивме овозможивме оваа поддршка да достигне до 100%.

https://twitter.com/lj_nikolovski/status/1581927229566889989

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пон Окт 17 2022, 20:12

А кој е резултатот од мерките на владата. Двојно повисоки цени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by SHARENI Вто Окт 18 2022, 07:54

Dvojno povisoki ceni e rezultat na ludiloto na tvojot omilen Putin. Vladata gi sanira stetite od negovoto ludilo dodeka ti se raduvas sto ubiva ukrainci.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Окт 18 2022, 15:57

Што би требало според тебе да прави Путин. Да се откаже од постоење на руско малцинство (кое можеби е мнозинство) во Украина. Во секој случај цените почнаа да се качуваат пред почетокот на војната. Русија очигледно покажа дека нема намера да биде слуга на глобалистите либерали и очигледно е во право дека е доволно силна да се избори за своите права. Што мислиш, дека кога по неколку месеци Украина ќе капитулира дека проблемите со цените ќе станат уште поголеми. За зголемувањето на цените во Еврипа е виновен слугаторскиот однос на ЕУ кон САД и ништо друго. Доколку Украина го почитуваше барем делумно мировниот договор од Минс сигурно немаше да дојде до војна. Не знам дали знаеш дека американските гранати што ги има потрошено војската на Украина се во во количина која со сегашното производство може да се надополни кај продавачот за 10 години доколку не се дрпнат пари од американскиот народ за да се зголеми производството. Не сум слушнал дека не постои украински јазик и ураински народ. Не знам дали си бил роден кога на почетокот на самостојноста на Македонија нашите стратешки сојузници не викаа СЛовени што говорат словенски јазик. Кога поради името Македонија не не примаа во ОН. Што мислиш, ако Украина ја имаше силата на Русија, колку жртви ќе имаше на руска страна? Знаеш ли колку Руси се убиени во Украина по инсталирањето на проамериканска власт? ЗНаеш ли за случајот кога во театарот во Одеса живи изгореа неколку десетини Руси од страна на украинските фашисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by SHARENI Пет Окт 21 2022, 18:55

Novo zgolemuvanje na prosecnata plata. Vladata znee uspesi.

Податоците од Државниот завод за статистика покажуваат дека зголемувањето на просечната месечна нето-плата за 11,3 % во август годинава, се должи пред сѐ на растот на платите во секторите: Преработувачка индустрија (16,2 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (16,1 %) и Уметност, забава и рекреација (15,6 %).

https://mk.tv21.tv/vlada-prosechnata-neto-plata-vo-avgust-se-zgolemi-za-11-3-i-dostigna-31-871-denari/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Окт 21 2022, 19:51

Кога покачувањето на плата ќе се спореди со онфлацијата која е 18,7% и тое што добиле најголемо покачување на плата (од пререботувачката индустрија) имаа намалена куповна моќ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Окт 21 2022, 20:18

Да нотираме и дека здружението Млади за Македонија ја доби тужбата против државата, поточно против поранешниот министер за правда Маричиќ кој самостојно (доколку не му наредил така тогашниот шпицен министер од Муртино), што би требало да значи дека името Македонија може слободно да се употребува како име на здруженија.

https://www.expres.mk/pretstavnichkata-na-marichikj-od-pravda-na-sudenje-se-borela-protiv-upotreba-na-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by TRAJCHE Саб Окт 22 2022, 11:31

Bravo, vladata na dobar pat efikasno da se spravi so energetskata kriza.

АД ЕСМ вчера произведе 11.861 MWh електрична енергија
22/10/2022 10:05

АД ЕСМ на 21.10.2022 година целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените, домашни капацитети, соопштија од Владата.

https://lokalno.mk/ad-esm-vcher-proizvede-11-861-mwh-elektrichna-energija/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Окт 22 2022, 21:14

Во најголем број на земји се задоволува потребата за струја на сите потрошувачи од најмалите до најголемите. Струја се увезува само ако е поевтина од домашното производство. За нормални работи никој не вика браво. Посебно во ситуација како нашата кога граѓаните ќе ги отплаќаат кредитите (и каматите на нив) затоа што ЕСМ нема пари за тоа. Ниту е направен гасоводот кој требаше да биде завршен пред две години, па транспортот на гас да биде поевтин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Albatros likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Albatros Сре Ное 02 2022, 10:10


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by alienmk Сре Ное 02 2022, 10:54

Posle i izborite ke mu gi ukradat pred nosot na konstruktivniot.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Сре Ное 02 2022, 11:31

Ниту еден лидер на ВМРО- ДПМНЕ до сега не направил предавство. Дури ни Љубчо Георгиевски кога беше лидер не смееше да го покаже бугарофилството, затоа што ќе го изедеа членовите на партијата. Такви работи поминуваат само во СДСМ, кои се дресирани на послушност и кон лидерите и кон евроатлантската меѓународна банда.Во секој случај не би се концентрирала власта само кон Мицкоски со пропагандата што ја пуштаат провокаторите од македонските тајни служби и новинарите платеници ако е кооперативен. Напротив би го поддржале да остане на чело во „Белиот дворец' како што велат. Во секој случај првата следна демократски избрана власт ќе сруши било каков обид за бугаризација како најобична дивоградба, без разлика дали тоа ќе биде веднаш, после две или повеќе години. Сигурно е дека ќе има крадење на изборите, како што беше случај и на последните кога тоа го правеше власта, иако читачите на отисок од прст ја намалуваат, но не ја исклучуваат можноста за тоа. Не е лесна борбата против евроатлантската меѓународна банда, па со самото тоа и против нивните слуги во Македонија. Во 1944 година победивме. Не гледам причина зошто тоа да не се повтори и сега, кога колку толку имаме своја држава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Сре Ное 09 2022, 17:14


Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Сре Ное 09 2022, 17:29

Факт е дека тие што се способни немаат потреба од членување во партија. И дека тие што влегуваат на работа како АЛбанци всушност добиле работа затоа што се членови на ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Чет Ное 10 2022, 13:54

Заменици на директори, началници, инструктори, експерти, раководители на сектори, 12 на број, вчера поднеле оставки на своите позиции во М-НАВ (Воздухопловна навигација), незадоволни од одлуките на тројцата директори за одолговлекување на испраќањето на школување во Данска на нови контролори на летање, кои веќе ги поминале сите тестирања.

https://plusinfo.mk/do-koga-partiski-kamikazi-e-ateriraat-na-na-dobri-pozicii-12-direktori-i-eksperti-od-vozduhoplovnata-avi-aci-a-rekoa-dosta-e-ova-ne-se-trpi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by alienmk Пет Ное 11 2022, 12:37

A himnata da ja smenime, moze ke se opravi narodot malku.

Народе Македонски

Народе Македонски,
со какви идеи си ти?
Доста веќе, разбуди се,
свести се не спиј ти.

Не знаеш кој си, што си,
други тебе знајат,
срам голем је за тебе,
сам да се не знајеш.

Не сакаме богатство,
не сакаме пари,
тук сакаме слобода,
и човечки правдини.

https://youtu.be/99PJxy8_HSI

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Чет Ное 17 2022, 09:57

За жал Македонија не е демократска земја и малцинствата имаат право на бадинтерова диктатура, па не верувам дека би го прифатиле ова, па подобро е да не се чепка химната и Уставот за да не почне да смрди омразата што бугарофилите и пратениците Албанци ја имаат кон Македонија и Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by SHARENI Пет Ное 18 2022, 09:09

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пет Ное 18 2022, 10:19

Нормално е да се здружуваат сите албански партии. Одреден број на актуелни министри и директори ќе бидат сменети и ќе земаат една година апанажа, а на нивно место ќе дојдат партијски војници на Алијанса и ќе земаат плата. Освен губиток на еден милион евра поради апанажата никаква значајна промена не ма да има за граѓаните на Македонија. Не знам само дали меѓу албанските партии лидерската улога со аоваа промена ќе ја преземе СДСМ или лидер на државата ќе остане ДУИ. Ќе видиме дали доколку Алијанса одлучи да грабне што може да грабне за најповеќе две години додека трае мандатот на оваа власт, ако по катастрофалните избори за совет на Тетово смета дека нема шанси за опстанок, или ќе одлучи да работи на подолг рок и да влезе во идната влада по изборите, во која најверојатно че нема место за партиите што сега се на власт. Можеби очекуваат и дека земјите од ЕУ ќе ги намалат или укинат самоубиствените санкции од кои трпат повеќе од Русија, па подобрувањето ќе можат да го прикажат како нивна заслуга.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Albatros Саб Ное 19 2022, 08:20


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Ное 19 2022, 10:00

Давањето на народни пари на медиумите е само уште еден пример за тоа дека шарените куртон револуционери предводени од Заев и странските амбасадори (на земјите од евроатлантската меѓународна банда) јадеа фекалии (гомна на нашиот македонски јазик) кога бараа да се укине државната поткрепа на медиумите. Разликата е што тогаш корумпорањето беше што покрај политичките придобивки за власта се плаќаше за пропагирање на зачувување на името на државата и македонскиот идентитет, а сега би било за бугаризација и албанизација на државата. Нормално е овој обид да се блокира и македонски пари да не се користат против Македонија и Македонците. Исто како што блокирањето на уставните промени е брана на загрозувањето на македонскиот идентитет со безобразните услови според т.н. француски договор.
После ова сигурно е дека че се зголеми рејтингот на Левица што би требала по последните анкети да добие околу 105 илјади гласови, а ќе се намали на СДСМ од актуелните 180 илјади.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Пон Ное 21 2022, 11:30

Afera "Paraziti". Vmro i sdsm so dokumenti dokazuvaat koj podlaboko gi brcnal racinjata vo medot. I ednite i drugite go ograbuvale i seuste go ograbuvaat narodot, no partiskite botovi i klientelisti oci ke si iskopaat da dokazat deka na tie drugite racinjata sepak im bile podlaboko. Kvazi neutralata molci, narodot ne gleda, ne slusa i ne zboruva, a koga partiskite vlastelini ke se pojavat pred nego race ke iskrsat aplaudirajki im. I potoa ke si gi izglasaat za da prodolzi natprevarot vo dlaboko brcanje, ne vodejki smetka deka toa e vsusnost brcanje vo nivni dzeb. Blesavi kreaturi kako nas ne zasluzuvaat drzava.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by defo Пон Ное 21 2022, 12:13

Nebula паметен муабет. Ама оди излези збори против СДСМ/Левица/ДПМНЕ, сите се врзани за ова свето тројство. А не сфаќаат дека се само обична збирштина на безрбетници. И пази ова веќе УСА не купува политичари со уцена ги раководи, на принцип на или-или.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Luxor Сре Ное 23 2022, 08:36

Не успеа како шпицен премиер на редовни па сега бара предвремени за да биде шпицен градоначалник плус премиер. Мицкоски - две во едно.

Makedonija - Page 4 Fimoon10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Сре Ное 23 2022, 20:22

Причина за барање предвремени избори е тоа што актуелната состојба не соодвестува со реалната состојба бидејќи многу од тие што на последните избори гласаа за СДСМ сега се каат. По последната анкета на МКД,МК ВМРО-ДПМНЕ има двојно поголем рејтинг од СДСМ. Рејтингот на ВМРО е поголем од рејтингот на сите партии од власта заедно. Расте и рејтингот на Левица, но и на БЕСА. При тоа Максим Димитриевски уште ја нема формирано партијата, што ќе одземе уште гласви од поранешните комунисти.

Makedonija - Page 4 Mkd-572639

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 4 Empty Re: Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот