Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Електрична енергија - криза

2 posters

Go down

Електрична енергија - криза Empty Електрична енергија - криза

Пишување by трендафил Пет Окт 29 2021, 17:43

Сеад Кочан е во затвор затоа што немал голема машина за ископ, но во тоа време секогаш имаше јаглен за производство на струја. Сега нема обвинение за никој, нема ни политичка, ни морална одговорност, но јаглен скоро и да нема. При тоа ископувањето порано беше многу поевтино отколку што е сега.
Македонија е пред струен колапс, а во Мепсо се вработени големи умови. Синот на Бучко, ќерката на Талат Џафери, синот на Мирослав Грчев, ќерката на Невзат Бејта, сестрата на министерот Бектеши и уште многу знаени и незнаени „експерти“ ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Електрична енергија - криза Empty Re: Електрична енергија - криза

Пишување by трендафил Саб Мар 12 2022, 20:38

Читам дека повторно во име на владата одговара една партија која и не е задолжена за економските министерства. Одговорот е:
„Некој во Белиот дворец треба да му каже на Христијан Мицкоски дека кризата е поради агресијата врз Украина и последици врз енергетиката и економијата има во целиот свет. Мора ли ВМРО ДПМНЕ целиот свој политички активизам да го сведува на критика само заради критика, без ниту една идеја или реална издражност?“
Ако ЕУ и еден куп земји си ги гледаа своите интереси наместо да бидат слуги на една, војната во Украина ќе беше болатерален проблем. Русија не воведе санкции или на било кој друг начин не ги уценуваше со гасот и нафтата другите земји. Тие самите се откажаа од долгорочни договори за руските енергенси, па цената им се покачи. Веруваа дека САД ќе може да ги снабдува со гас, но тоа испадна обична лага. Барем ние знаеме дека т.н. меѓународна заедница (што всушност е САД) се смета за Господ и господар на светот. Така и беше во последните триесет и кусур години, но за жал се покажаа како лош газда. Сега очигледно има конкуренција, силата ја покажува Русија, а Кина по обичај никогаш не се истрчува. САД си ги решава проблемите. Ќе почне да набавува нафта од Венецуела, а покрај забраната за извоз на нафта ќе и се укинат и други санкции. ЕУ ќе остане со прстот во уста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Електрична енергија - криза Empty Re: Електрична енергија - криза

Пишување by alienmk Нед Мар 13 2022, 10:25

Zaebano e sto vo Makedonija site se krstat na eu. U stvari opkoleni sme so nato i eu. Na krajot i tebe ke te piknat u eu so prstot vo ustata.

alienmk

Број на мислења : 308
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Електрична енергија - криза Empty Re: Електрична енергија - криза

Пишување by трендафил Нед Мар 13 2022, 13:12

Кој ти рекол дека јас не сакам во ЕУ. Но како и сите други, со својот идентитет и со почитување на моите човекови права. Ако ЕУ не се упикуваше во газот на САД, односно на англосаксонскиите имперјалисти во заминување не ќе имаше сега војна во Украина, а и Украина и Русија ќе беа членки на ЕУ. НАТО немаше да постои, а одбрамбените сили на Европа ќе беа најголемата воена сила на светот. Ќе интервенираа надвор од границите на ЕУ само со одлука на ОН, не еднострано.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Електрична енергија - криза Empty Re: Електрична енергија - криза

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот