Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МПЦ ОА

+2
defo
Luxor
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

МПЦ ОА Empty МПЦ ОА

Пишување by Luxor Пон Мај 09 2022, 22:33

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Luxor Пон Мај 09 2022, 22:36

Реакција од Москва. Со оглед на влијанието во Бугарија веројатно и тие ќе заземат исти став. Србите веќе плачат по медиумите.

https://360stepeni.mk/reaktsija-od-moskva-priznavame-samo-kanonski-prava-na-srpskata-tsrkva-vo-makedonija/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by defo Вто Мај 10 2022, 13:27

Не си читал TWITTER изгледа да видиш како ова се прикажува како пораз?!?
Јас реално не ги знам црковниве работи и неможам да се мешам. Ама бар вака ми стои ок,

„Една работа која се наметнува е именувањето со оглед на православниот поредок дека не постои можност за именување и издавање на црква со национално име. Сите цркви се нарекуваат по седиштата на нивните претстојатели. На пример, руската е Московска, српската е Печка, грчката е Атинска… Постои можност за именување по државата, како што е православната црква во Украина и во Албанија, но во случајот со нашето ново уставно име, името на таа нова црква би било ’Праволсавна црква на Северна Македонија‘ што е попонижувачко и навредливо од ’Охридска архиепископија‘, кое овозможува историски континуитет од над 1 100 години со древната Охридска арихиепископија“,

Плус Николоски е условно „ВМРО-ски“ новинар.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Luxor Вто Мај 10 2022, 15:40

Николовски е во право. Името на македонската   црква во целост гласи Македонска Православна Црква Охридска Архиепископија Јустинијана Прва. Со признавање како Охридска Архиепископија остварен е континутитет. Освен тоа во одлуката на Вселенската Патријаршија јасно се нагласува јурисдикцијата на новопризнатата црква на територија на Северна Македонија. А во ОН јасно се нагласени националниот идентитет (македонец) и мајчиниот јазик (македонски) на мнозинството граѓани на државата како и на мнозинството верници на црквата. Точно заради неговиот коментар и го ставив линкот. Инаку во глобала целиот текст и коментарите се коректни и ја отсликуваат реалноста, барем според информациите кои ги има.

П.С. Дпне и приврзокот левица секогаш биле деструктивни. Ако тие не се на власт и најголемиот успех го доживуваат како пораз.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Nebula Вто Мај 10 2022, 18:53

Pod imeto MPC ne ja priznavaat zatoa sto toa bi impliciralo deka ima jurisdikcija nad celata geografska teritorija Makedonija. Zatoa e naglaseno deka ima jurisdikcija samo na teritorijata na drzavata Severna Makedonija. Inaku bi trebalo da ja priznaat kako PCSM sto navistina bi bilo ponizuvanje kako sto izjavil novinarot Nikolovski.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Nebula Вто Мај 10 2022, 19:14

Ova bi trebalo da bide najvalidnoto objasnuvanje dadeno oficijalno od SAS.

Ние се викаме Македонска православна црква, а го користиме древното име Охридска архиепископија и затоа велиме тие не признаа под еклисиолошко, односно црковно име. Ние ќе се викаме МПЦ-ОА. Охридска архиепископија не е понижувачко име со себе имате една историја од десет века, изјави денеска портпаролот на МПЦ-ОА, миторполитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски, Тимотеј.

„Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изрази најсрдечна благодарност до вселенскиот патријарх г.г.Вартоломеј за синодалниот акт за признавање на каноничноста на нашата црква. Тоа значи дека од сега сослужувањето со останатите православни цркви, свештенството ќе ги држи како МПЦ,“ истакна Тимотеј.

https://m.mkd.mk/makedonija/razno/timotej-ohridska-arhiepiskopija-ne-e-ponizhuvachko-ime-so-sebe-imate-edna-istorija

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Вто Мај 10 2022, 19:57

Да имавме црква со овие услови пред 110 години, не ќе бевме распарчени во Букурешт пред век и една деценија. Секој народ што тогаш имал своја цтква добил и држава.
Се разбира дека ова не е целосна автокефалност во формален смисол, но е целосна самостојност. Правото на одлучување на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, Јустинијана Прима, е посамостојно (поголемо) отколку тоа во НАТО каде што сме наводно рамноправна членка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Мај 12 2022, 19:07

Некои сметаат дека проблем е тоа што канонизацијата на нашата црква се однесува само на територијата на Македонија, односно дека се откажуваме од јурисдикција врз дијаспората. Тоа е апстрактен проблем затоа што во дијаспората црквата премолчено прави исклучок. Не постои единствена православна црква, туку на една територија постојат повеќе национални цркви и владици (канонски треба да има еден). За жал православието е исполитизирано и многу често продолжена рака на национализмот во поедини земји. Затоа и се случи Охридската архиепископија како мајка на многу соседни и подалечни земји да не биде призната од своите ќерки, туку мајката да очекува признавање од ќерките. Да не зборувам за Јустинијана прима.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Вто Мај 24 2022, 11:33

МПЦ-ОА од денес е автокефална. Нека ни е вечна.
Со тоа конечно со еден сосед, Србија, немаме никакви проблеми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by OPOZICIONER Вто Мај 24 2022, 20:59

Vlez vo NATO, priznavannje na avtokefalnosta na MPC OA, BRAVO za SDSM.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 953
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Сре Мај 25 2022, 15:39

А ЕУ? Овдека пишуваме за црквата, не за други политички организации организации полни со гревови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Сре Мај 25 2022, 16:49

Во времето кога српскиот патријарх ја соопшти одлуката за автокефалност, во соборната црква слета голуб.

МПЦ ОА Mpc-gulab-mia-750x430

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Нед Јун 12 2022, 19:04


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Aвг 25 2022, 19:57

Руската православна црква ја призна автокефалноста на нашата МПЦ-ОА.

http://www.patriarchia.ru/db/text/5953106.html

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 09:33

северџаните

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 10:43

Северџани не постојат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 13:20

Се согласувам, но како израз постои. Тие што јас ги нареков северџани се на пример тие што не го почитуваат правото на државата сама да си го озбере името туку за тоа преговараа со странци заедно со тие што тоа го поддржуваат. И јас сум за коректно користење на имиња. Ова е сепак форум, па има такви случаи. Најповеќе во непочитувањето на името на најголемата партија во Македонија и нејзиниот лидер. Па имаме теми на кои ВМРО-ДПМНЕ се нарекува ДПМНЕ дури и ДПНЕ. За жал тоа го направи политиката. Поделбите и омразата. Јас не знам дали суп припадник на ист народ со некој што мисли дека Александар Македонски бил АЛександар Грчки, дека Грците кога ќе посакаат ги гонат Македонците (кога тоа се Македонци како нас), а се работи за време од помалку од половина век, на кое јас сум жив сведок, а сега Македонци се доселените Грци во Грција од пред еден век при размената на население помеѓу Туркије (чудно спелер чекерот не го признава правото на Турците да го сменат името на својата земја и ми покаѓува грешка. Ваљда затоа што си го сменија името по сопствена земја, а не под притисок на евроатлантската меѓународна банда) и Грција од пред еден век. Македонците што со своето име со векови живеат во Грција се Грци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 18:45

Еве што ги поврзува македонската и руската православна црква.

Писменоста и покрстувањето на Русите доаѓаат од Македонија и Македонците.

Великата Руска Кнегиња Олга е покрстена и крунисана во Патријаршиската црква “Света Софија“ во Охрид од Охридскиот Архиепископ г. г. Тимотеј во 955 година.

Великиот Руски Кнез Владимир, внук на Великата Руска Кнегиња Олга, е покрстен во Патријаршиската црква “Света Софија“ во Охрид, од Охридскиот Патријарх г. г. Николај во 987 година. Тој, пак, за да го зацврсти братството со Македонското Царство на Цар Самуил, се жени по четврти пат со самуиловата внука Марија, од кој брак ги имаат децата Роман и Давид, со нивните монашки имиња Борис и Глеб.

Така, благодарение на Охридската Патријаршија Великата Руска Кнегиња Олга е првата покрстена Русинка, а Великиот Руски Кнез Владимир со декрет го воведува христијанството како државна религија во Руската Империја.

И еве, повеќе од илјада години, овие чинови, како заеднички вредности, не само што ја определуваат историјата на Македонија и Русија, туку, во огромна мерка ја определуваат и светската историја и развојот на човештвото во вистинскиот правец. Вредности кои траат и ќе траат, вредности кои не зависат од дневна политика и од постоењето на политички, воени и какви да се сојузи.

Проблем е што лидерите (по шарената револуција) и приврзаниците на СДСМ изгледа дека сметаат дека Охридската архиепископија е бугарска, а не македонска црква, зотоа што тоа за нив значат добрососедски односи со бугарската власт, државна и црковна, на кои им се продале, затоа што за тоа, да го уништат македонскиот народ и се донесени од непријателите на Македонија и Македонците на власт. Во обид, се надевам неуспешен е трансформација на Македонците во поранешни Бугари (се преговара за датумот од кога, до сега е дојдено до 11 век) и кои може да се викаат Македонци во рамките на државата, а за надвор се државјани на северна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 18:50

Ајде не се вознемирувај, ако не бугарин, дпне ваљево ќе те направи горд србин.

https://melnica.forummk.com/t2317p575-topic#88092
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 19:12

Ајде и тука да одговорам дека на интернет може секоја будала да напише што сака, но дека во Србија и порано во Југославија тоа што си го напишал по втор пат не е државна политика. Не сум забележал дека нешто вакво имаш цитирано кога се работи за Отворен Балкан во кој сме заедно со Србија. Проблемот со другите соседи е што во Грција и Бугарија негирањето на Македонците е државна политика, а Албанија се меша директно во внатрешните работи на Македонија преку партиите на албанското малцинство со т.н. Тирански платформи.
Факт е дека и српската и руската црква на признаа нашата со нејзиното име - МПЦ-ОА. И како македонска и како наследник на Охридската архиепископија. На Грците им пречи првото, на Бугарите и двете. Така повеќе од 1,5 век учат и во училиштата. Така СДСМ и ДУИ прифаќаат да учат и нашите деца и внуци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 20:41

Овие галичаниве нешто не се согласуваат со тебе.

Грабањето и крадењето на македонскиот национален идентитет со векови е „спорт“ кој го практикувале нашите соседи, а особено кога се работи за нешто што потекнува од центарот на македонската култура, уметност и столб на македонскиот национален идентитет – Галичник.

Желбата да се присвои Ѓорѓија Пулевски останува само желба и за истата имаме разбирање. Големец како него ниту имале ниту ќе имаат.
http://galichnik.com.mk/?p=1026
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Пет Јан 13 2023, 23:18

Не знам каква врска има нашата црква со некое си здружение на граѓани. Со новиот српски патријарх прекина и национализмот што го имаше во СПЦ. Токму МПЦ-ОА покажа дека не треба да се потклекнува пред тие што не го признаваат постоењето на Македонците затоа што кога еднаш ќе попуштиш те притискаат уште повеќе. Едноставно и во случајот со нашето зачленување во НАТО и во ЕУ требаше да ги одбиваме непристојните предлози од страна на евроатлантската меѓународна банда, јасно да стабвиме до знаење дека сме суверена држава што не прифаќа некој садистички да се изживува со неа и да почекаме во НАТО и во ЕУ да дојдат нормални лидери. Не може вечно да раковподат лудаци садисти. Барем во односот со Македонија и Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Albatros Вто Апр 25 2023, 17:54


Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by defo Чет Апр 27 2023, 08:02

Синодот на МПЦ-ОА одобри интеграција со ПОА, поделбата на епархии треба да ја одобри СПЦ

Зошти СПЦ?!?!?

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Чет Апр 27 2023, 19:42

Затоа што тоа е дел од договорот пред да добие МПЦ-ОА томос од СПЦ. Едноставно си водат сметка за своите. За жал ниедна црква нема национален предзнак, па српската црква на пример е црква и на Македонците што живеат во Србија, како што Србите во Македонија во најголем дел одеа во МПЦ, не во ПОА. МПЦ-ОА може да добие томос како северномакедонска или Охридска архиепископија. Додека некој бо иднина не го испере срамот на нас Македонците што дозволивме странци да ни ја именуваат државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот