Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МПЦ ОА

+2
defo
Luxor
6 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

МПЦ ОА  - Page 2 Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by Albatros Чет Апр 27 2023, 21:26

Gledam odgovorile. Inaku MPC OA ima dobieno toms za avtokefalnst od Carigradskata Vselenska  Patrijarsija samo kako Ohridska Arhiepiskopija so obrazlozenie deka ima jurisdikcija samo na teritorijata na drzavata Makedonija. SPC ne prizna kako MPC OA i dobrite odnosi se vo pravec SPC da izdejstvuva RPC cie vlijanie realno e pogolemo od ona na CVP da vlijae na ostanatite pomesni crkvi da ne priznaat kako MPC OA.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

МПЦ ОА  - Page 2 Empty Re: МПЦ ОА

Пишување by трендафил Саб Апр 29 2023, 17:06

Во дијаспората, кај што скоро и да нема автохтоно православно население сите цркви го прекршуваат правилото дека на иста територија не може да има двојца раководители, владици или епископи. Секоја православна црква си има своја, па не верувам дека ќе има проблеми и за епархиите на МПЦ-ОА во прекуокеанските и западните земји. Стравот кај Грците е дека МПЦ-ОА би формирала епархија во окупираните територии на Македонија во Грција или Бугарија на пример. Откако ќе добиеме томос, уште не ни е доделен, тешко дека некој ќе може да ни го одземе, а тоа да го прифатат сите цркви освен нашите непријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот