Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 6 of 32 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Јун 14, 2019 3:15 pm

Добро што има луѓе одвнатре па да дознаеме што, како и за кого одработуваат дпмне-оФците.

Od EU i NATO - Page 6 2019-06-14-031156
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 14, 2019 4:03 pm

Конечно да се согласам во нешто. Секој од нас па и опозицијата како поголема група има вина и за тоа што ја добивме ненормалната додавка Северна и за кастрацијата на историјата, идентитетот и македонскиот јазик и сите ќе имаме вина доколку се покаже дека си во право и дека власта ќе продолжи со своите според мене и тебе предавства. Секогаш има решенија, но сигурно не очекуваш јавно да повикувам на насилство и со тоа да направам кривично дело. Пишувам за делувања дозволени со закон. Често пати многу ми е жал што сме влезени во 21 век и што ова не се случува во 19 век со постоечка македонска држава. Што глави ќе беа летнати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пет Јун 14, 2019 6:58 pm

Tochno toa e poentata, da se utvrdi vinata na KPOSM i da ne se dozvoli da go manipuliraat narodot so svojot lazhen patriotizam.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 14, 2019 8:11 pm

Ќе ми објасниш ли зошто за СДСМ и ДУИ користиш заедничка кратенка? Не велам дека не си во право, но јас сум за тоа секој субјект да се именува самиот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER Пет Јун 14, 2019 8:24 pm

a koja e taa zaednichka kratenka
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 14, 2019 8:29 pm

КПОСМ. Знам дека К е криминална, а М Македонија. За буквите во средина треба да објасни кумот Тео. Лично мислам дека треба да има и Л лажење. Меѓу другото и кога се работи за датумот за преговори со ЕУ што со наши пари се славеше пред 11 месеци на плоштадите низ Македонија. Којзнае колку пиво се испило пред кооперација во Муртино.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER Пет Јун 14, 2019 8:31 pm

se slagam mora da go pochekame kumot da objasni
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 8:27 am

На лагите се куси нозете. Зголемен е и бројот на земји што сметаат дека Македонија не ги исполнува условите за почеток на преговорите. Нема да коментирам повеќе затоа што не сакам да бидам обвинет за клевета доколку пишувам за власта или за навреда ако пишувам за тие што и веруваа. Мислам дека Заев лаже и сега кога тврди дека ќе сме добиле датум за преговори до крајот на годината. Мислам дека во октомври одлуката ќе биде дека за датум во некој рок, да речеме до март ќе треба да одработиме некои услови кои ќе бидат наброени. Сега за сега бадијала си го сменивме името и си ги опоганивме историјата, идентитетот и јазикот.  Пардон, ни ги опоганија ЗОран Заев и неговите поддржувачи во Собранието и воопшто во државата.
Очигледно е дека со бомби може да дојдеш на власт во Македонија, но не може да влезеш во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Сре Јун 19, 2019 10:00 am

Trendafile jas znam deka tvojot kapacitet na sfakjanje e ogranichen no ne se nadevav deka ke moram da go baram vo podrum. Zatoa otsega kje go pishuvam celoto ime na tvojata sekta KPOSM - dpsmne, plus i slikovito kje go objasnam.

Od EU i NATO - Page 6 IMG-20190619-094412-831
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 11:39 am

Тоа е една варијанта. Втората е да го копираме случајот со Албанија, односно да се потепаме меѓу себе. И да имаше избори во октомври, иако не верувам затоа што веќе напишав СДСМ имаше и има демософобија, односно страв од народот, па на избори оди со крајниот рок, кога мора, повторно изборот е ВМРО или СДСМ со трета опција албанските партии. Нема трета македонска опција ниту за жал ќе ја има на следните избори и ако се случат во редовниот термин. Теретски, ако никој не излезе на избори повторно останува оваа влада без парламент. Во политиката човек мора да биде прагматичен. ВМРО и било која друга промакедонска власт во иднина ќе има проблем со албанските партии (тука го влучувам и СДСМ) доколку Македонците ги бојкотираат изборите. Кога немаш добра партија гласаш за помалото зло ако не сакаш да ти дојде поголемото. Кај нас е проблем тоа што СОрос има освоено скоро 100% од граѓанскиот простор, па тешко е да има протести доколку зад нив не стои некоја партија, а во моментов единствена голема партија што може да направи нешто за Македонија е сепак ВМРО. Се разбира дека големината на партиите ја дава народот, но партии како ЛДП, ДОМ, таа на Амди Бајрам и други кои шетаат лево десно според сопствените интереси се една од причините за недоверба во трета опција. Интересно е што Пази Леџа барем според тоа што го презентираш на форумов не пишува ништо против СДСМ. Се надевам дека не е странски платеник (бугарски на пример) што треба да откине некој глас од ВМРО за да овозможи победа на албанските партии (во кои веќе напишав го вклучувам и СДСМ) кои ја спроведуваат политиката на Ванчо Михајлов, за Македонија Швајцарија на Балканот, што би рекле кантонизирана. Само без пари како Швајцарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Јун 19, 2019 12:07 pm

Вие дпмне-оФците веќе се обидовте со албанско сценарио на 27 април и освен што вашиот пастир ве остави на цедило и избега ништо друго не постигнавте. А Ванчо Михајлов беше водач на организацијата на која вие претендирате да и бидете наследници. Како што гледам убаво ви оди предавството на сопствените луѓе, уште пастирот од Будимпешта да го предадете како што ги предадовте и се откажавте од сите поранешни водачи на ВМРО.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 12:54 pm

Заев ззпотпиша договор по кој Македонците треба да се укинат, а да се формира нов народ со тоа име. Среќа што не е успешен, па на крај можеби ќе имаме нов народ со работно име северџани.
Без албанци нема албанско сценарио. СДСМ е партијата што ги апсорбира скоро сите Албанци во Македонија во обид да се избришат Македонците. Веќе нема што да испорачате на евроатлантската меѓународна банда па ве откачи. Исто ќе ви направат и Албанците. Само ќе ни ги оставите проблемите на нас Македонците без додавка. Ги насскавте малцинствата на нас. На овие простори такви работи не траеле долго никогаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Јун 19, 2019 1:02 pm

Многу паметно од тебе, ако без албанци нема албанско сценарио тогаш вие сте спремни заедно со албанците да се кренете против сопствениот народ затоа што сами не сте способни ниту да бидете опозиција без да се испоколете помеѓу себе.

Туку што правиме со забивањето ножеви во грб на сите ваши досегашни водачи? Ги острите нежевите и за Жмицко?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Сре Јун 19, 2019 2:46 pm

За да не се просераваат небањатите дека во нивно време проблен била само Грција а сега имало против повеќе земји членки на ЕУ, еве од прва рака.

Лајчак: Ниту една земја не кажа “не” за Северна Македонија
Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по денешните разговори со министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, изјави дека не можеме да биде задоволни без да дојде одлуката во Октомври, дека европската врата е отворена. Нашата цел е да почнеме преговори во Декември 2019-та година, вели Димитров.

Лајчак, од своја страна, потенцираше дека ниту еден министер за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, не кажал “не” на вчерашниот самит на шефовите на европските дипломатии.

https://telma.com.mk/lajchak-nitu-edna-zemja-ne-kazha-ne-za-severna-makedonija/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 4:27 pm

Да се разбереме. Дај Боже да добиевме датум за преговори сега или да добиеме во октомври. Кога веќе не го добивме во 2005 кога станавме кандидати или во 2009 година кога формално ги исполнивме условите, но ни измислија нов услов. Договор за името со Грција, а без услов избришавме скоро цела историја, со тоа и идентитет и дијалектите на македонскиот јазик во Грција и Бугарија ги прогласивме за странски јазик. И пак немаме датум за преговори. Реално, не се знае ништо што ќе биде во октомври. Дали Кипар (само грчкиот дел е во ЕУ) нема да не блокира затоа што не е задоволен на пример од тоа што ЕУ не ги заштитува од тоа Турција да експлоатира гас во меѓународните води меѓу Турција и Кипар. Се надевам дека нема да ни се случи како во вицот кога една проститутка отишла да ги замени еврата заработени со давање на своите услуги. Кога и рекле дека не можат да и ги заменат затоа што се фалсификувани, таа коментирала дека не знаела дека била силувана. Не дај Боже така да се чувствува и Македонија. Очигледно е дека власта не обезбеди гаранции дека капитулантскиот Преспански договор ќе ни гарантира датум за преговори, а зошто не и членство во ЕУ без измислување на проблеми таму кај што ги нема.
Што се однесува до коментарот на Луксор му предлагам да ја погледне последната анкета на ИПИС
https://press24.mk/ipis-anketa-vmro-dpmne-212-sdsm-195

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Јун 19, 2019 5:06 pm

А бе ти тресеш зелени бетер од Жмицко, кој паметен уште му верува на Божиновски кога и врапчињата на гранка знаат дека сите анкети му се лажирани во корист на дпмне.

Бидејки не ги спомнуваш значи веќе се спремни ножевите за Жмицко. Уште од колку свои ледери ќе се откажете како што тоа го направивте со Ванчо Михајлов и Никола Груевски?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 10:08 pm

PRVOBOREC напиша:За да не се просераваат небањатите дека во нивно време проблен била само Грција а сега имало против повеќе земји членки на ЕУ, еве од прва рака.

Лајчак: Ниту една земја не кажа “не” за Северна Македонија
Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по денешните разговори со министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, изјави дека не можеме да биде задоволни без да дојде одлуката во Октомври, дека европската врата е отворена. Нашата цел е да почнеме преговори во Декември 2019-та година, вели Димитров.

Лајчак, од своја страна, потенцираше дека ниту еден министер за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, не кажал “не” на вчерашниот самит на шефовите на европските дипломатии.

https://telma.com.mk/lajchak-nitu-edna-zemja-ne-kazha-ne-za-severna-makedonija/
Францускиот весник Ле Монд тврди дека не е така
https://www.lemonde.fr/international/article/2019/06/19/l-elargissement-de-l-ue-aux-balkans-bloque-par-paris-berlin-et-amsterdam_5478466_3210.html
https://infomax.mk/wp/членство-на-македонија-во-еу-heboзmoжна-мис/

https://expres.mk/miloshoski-lazhni-vesti-shirat-zaev-osmani-i-dimitrov/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 19, 2019 10:14 pm

luxor напиша:А бе ти тресеш зелени бетер од Жмицко, кој паметен уште му верува на Божиновски кога и врапчињата на гранка знаат дека сите анкети му се лажирани во корист на дпмне.

Бидејки не ги спомнуваш значи веќе се спремни ножевите за Жмицко. Уште од колку свои ледери ќе се откажете како што тоа го направивте со Ванчо Михајлов и Никола Груевски?
Оваа анкета би требало да те радува затоа што кога ќе се соберат гласовите на СДСМ и другите партии на Албанците, според анкетата резултатот е послаб отколку на претседателските избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by osa Чет Јун 20, 2019 12:21 am

Bozinovski nitu ovci nemoze da pase ne pa anketi da sproveduva .. aj ne me smej trendafile

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by osa Чет Јун 20, 2019 12:24 am

Zapamti ne sekoja anketa e relevantna ..ovoj tipov Bozinovski neznae da se obleche kako treba ,ne da prai anketa ...aj te molam ,daj " drugo dete " ...potochno druga saglam anketa ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE Чет Јун 20, 2019 1:13 am

braos be osa ubavo si videla
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 20, 2019 8:59 am

Ле Монд никаде не тврди дека било која земја членка била против преговори прво, а второ земјите членки најдобро знаат. Затоа не изненадува што МНР на тие земји реагира на лагите што ги ширите.

Грција, Белгија и Луксембург демантираат дека биле против преговори со С. Македонија

https://360stepeni.mk/grtsija-belgija-i-luksemburg-demantiraat-deka-bile-protiv-pregovori-so-s-makedonija/
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 20, 2019 9:07 am

Да не го заборавам и вашиот Хер Флик кој после потопот на Стевананџија на социјалните мрежи за ширење лажни вести ја доживува истата судбина. Не само што земји членки официјално ги демантираат неговите лаги туку и го фатија како сака да се правда со стари вести од медиуми.

https://360stepeni.mk/video-datum-za-pregovori-so-eu-koj-ja-zboruva-vistinata-lajchak-ili-miloshoski/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Јун 20, 2019 9:37 am

Еве зошто ЕУ демантираше според загрепски Јутарњи лист. Глуми дека сака да ги прими во членство земјите од т.н. Западен Балкан.

https://expres.mk/eu-da-prestane-da-glumi-deka-saka-da-gi-primi-zemjite-od-zapaden-balkan/
https://euractiv.jutarnji.hr/PiD/prosirenje/europska-unija-treba-se-prestati-pretvarati-da-zeli-primiti-u-clanstvo-drzave-zapadnog-balkana/9026306/

Ова му дојде како некој да полага испит и професорот не сака да му напише петка во индекс туку му дозволува да полага повторно во октомвриска сесија. Нема гаранција дека ќе положи, нели? Не знам ниту зошто толку пенавење окулу еден твит на Милошевски ако не е во право. Во секој случај октомври ќе дојде многу брзо, па ќе видиме дали ќе добиеме датум за преговори. Власта еднаш лажеше дека сме добиле датум за овој јуни. Зошто би му верувал на некого што веќе ме излажал. Ајде уште еднаш да напишам дај Боже Заев за прв пат да не излажал кога ќе каже нешто и навистина да добиеме датум за преговори во октомври. Ако не добиеме ќе дискутираме дали се во право тие што мислат дека името ни е продадено за пари и дали некој и кој треба да оди во затвор за велепредавство. Или можеби народот ќе ја земе правдата во свои раце доколку правосудните органи затајат, што не го посакувам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 20, 2019 11:10 am

Небањат ова е од линкот што си го ставил:

" Ali sada otvaranje pregovora blokira Francuska, uz pomoć Nizozemske i prešutnu potporu Njemačke. Teško je reći je li iskrenije to što rade Nizozemska i Francuska koje jednostavno kažu da su protiv ili Njemačka koja se izvlači na potrebne procedure u Bundestagu. Nizozemci su uvijek govorili da oni imaju “striktan, ali pošten pristup”, no potonje je sada ispalo pa je ostao samo “striktan pristup”."

Но твоето небањато пријателче Љупче Златев пренесе сосема друга вест:

"Холандија одлучи: За Македонија „зелено светло” – за Албанија „црвен аларм”".

https://lider.com.mk/makedonija/holandija-odluchi-za-makedonija-zeleno-svetlo-za-albanija-crven-alarm/

Ако небањатиот Златев објавил позитивна вест во корист на СДСМ а знаеме дека ги мрази, тогаш наравоучението е дека и во Хрватска медиумите и новинарите се со балкански мкенталитет и спинуваат секакви вести само за повеке кликови на порталот. Твојот Хер Флик тоа го злоупотребува за ширење лажни вести.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 6 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 32 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот