Od EU i NATO

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Пет Сеп 27, 2019 3:10 pm

Уште една шамарчина за дпне.

Od EU i NATO - Page 13 Img_2094
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI on Пет Сеп 27, 2019 7:02 pm

Pompeo doaga vo Makedonija. Posleden pat politicar od takov rang sto ja posetil drzavata bese Hilari Klinton vo 2001 godina. Zmicko ne e na agendata.

Aмериканскиот државен секретар Мајк Помпео следната недела патува за Ватикан, Црна Гора, Северна Македонија и Грција, објави Стејт департментот.

Во Северна Македонија Помпео ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев. Во Охрид ќе го посети манастирскиот комплекс „Св. Богородица Перивлепта“.

https://fokus.mk/majk-pompeo-doaga-vo-makedonija/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 616
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE on Саб Сеп 28, 2019 12:37 pm

Niru so blokiranje na donesuvanjeto na zakonot za obvinitelstvo nema da ja sprecat vladata na SDSM da dobie datum za pregovori.

Od EU i NATO - Page 13 Img_2018
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE on Вто Окт 15, 2019 10:00 am

Tesko ke bide datumot drugi interesi se vo igra.

Od EU i NATO - Page 13 W10
Od EU i NATO - Page 13 Z10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC on Сре Окт 16, 2019 12:06 pm

Не дека не сме сорени, бе дека владее мито и корупција, не дека владата е криминална како што лажат небањатите туку мотивите на Франција се сосема поинакви и ги користи Македонија и Албанија да уценува.

Od EU i NATO - Page 13 Img_2060

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1066
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER on Сре Окт 16, 2019 3:26 pm

Gnasi.

Опозицијата фатена како одмага во клучни моменти пред конечната одлука за почеток на преговори

Нашите дипломатски извори со чудење констатираат комплетно отсуство на свест и чувство за националните интереси кај опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ верува дека ако ѝ се стемни на државата, ќе профитира политички, обвинувајќи ги СДСМ и ДУИ за евентуалниот неуспех.
October 16, 2019

ФРОНТЛАЈН.МК дознава дека видни функционери на ВМРО-ДПМНЕ користејќи ги личните контакти во сестринските партии лобираат да се прифати позицијата на Франција, да се одложи одлуката за одредување датум за преговори за јуни 2020. Во нивните лобирања против сопствената земја ги критикувале реформите кои се спроведуваат во Македонија, искажувајќи аргументи и против реформите кои самите ги поддржаа и за кои гласаа во Парламентот, и оние кои ги кочеа.

Опозициските претставници се фокусирани на Грција и Италија кои се најгласни против разделувањето на Македонија и Албанија. Иако, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски уште пред неколку месеци јавно го обвинуваше Бујар Османи дека свесно работел Македонија и Албанија да одат во пакет пред Европскиот Совет, сега токму опозициските претставници тајно прават сѐ што е во нивна моќ пакетот да не биде раздвоен.

Дури и Никола Груевски вртел телефони за да убедува европски претставници од ЕПП давајќи гаранција дека Мицкоски ќе бил ревносен и дисциплиниран исполнувач на сите обврски кон Бугарија и Грција.

Нашите дипломатски извори со чудење констатираат комплетно отсуство на свест и чувство за националните интереси кај опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ верува дека ако ѝ се стемни на државата, ќе профитира политички, обвинувајќи го СДСМ за евентуалниот неуспех.

Нашите извори велат дека инволвираноста на опозицијата, контра напорите за добивање почеток на преговорите, уште повеќе ги мотивира нашите меѓународни сојузници да притискаат Макрон да се прекрши и да дозволи компромисна формулација со која Северна Македонија ќе биде наградена за, како што велат, храбрите и одважни жртви за враќање на стратешкиот колосек за интегрирање во НАТО и ЕУ. Европските дипломати сметаат дека не смее да им се даде погонско гориво на камелеоните во опозицијата кои јавно се крстат во ЕУ и НАТО, а тајно се колнат во Путин и неговите методи на владеење.

https://frontline.mk/2019/10/16/opozici-ata-fatena-kako-odmaga-vo-kluchni-momenti-pred-konechnata-odluka-za-pochetok-na-pregovori/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 737
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Окт 18, 2019 2:28 pm

Веројатно вака мислело СДСМ кога Грција не блокираше за влез во ЕУ и НАТО. Не знам кој е тој портал Фронтлајн и од каде ја добило информацијата која очигледно е лажна. Не верувам дека веста е вистинита, но ако е ебати власта ако опозицијата има поголемо влијание во ЕУ од нејзе.
ЕУ не ги „дупи“ ВМРО и СДСМ или Македонците и Албанците поединечно, туку сите што живееме во Македонија. За жал и обидот на Заев во стил на проститутка (за жал од најнизок ранг и со самото тоа исклучително евтина) со продавање на историјата и идентитетот не успеа. За жал железото се кове додека е вруќо и вториот пат ќе биде полесно да се заборави на тоа, па од сожалување да добиеме датум за преговори. Не знам по кој пат е веќе со политичка одлука да се сруши мислењето на европските експерти за Македонија, почнувајќи од признавањето по распадот на СФРЈ кога Бадинтеровата комисија заклучи дека само Словенија и Македонија заслужуваат признавање. За жал тогаш направивме грешка и дозволивме трговија со името кое подоцна се прошири и не само на Грција туку и Бугарија и не само на името туку и на идентитетот.
Сега што? Прво мора да имаме план Б ако продолжи непријателскиот однос на ЕУ кон Македонија еднаш да се обединиме наместо да се делиме. Обично кога се случува несреќа, луѓето се обединуваат за да ја совладаат. За да се случи тоа СДСМ како водечка партија во власта мора да го смени Заев и да избере некој лидер поприфатлив и надвор од партијата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Окт 18, 2019 3:20 pm

Ne se vadi sega, sami se falevte deka kodoshite vo Brisel...Zatoa namesto Zaev neka si zaminat kodoshite na chelo so Zhmicko od dpsmne (ako imash problem so imeto na tvojata partija seti se deka pod toa ime nastapuvate sekade)...Posebno koga plachete vo Brisel so sila da ve donesat na vlast...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Пет Окт 18, 2019 3:43 pm

Јасно и недвосмислено, нема вина кај Заев и владата на Макеонија.

Od EU i NATO - Page 13 22210
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Zhane on Пет Окт 18, 2019 5:44 pm

Ne ve sakame ramnopravni clenki ama bi ve koristele kako kolonija.

Od EU i NATO - Page 13 Untitl10

Zhane

Број на мислења : 89
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Пет Окт 18, 2019 5:50 pm

Точно, ама овој пат треба да се погрижиме да не излеземе будали и да наседнуваме на лаги и лицемерие.

Od EU i NATO - Page 13 124
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Окт 18, 2019 6:13 pm

Teo напиша:Ne se vadi sega, sami se falevte deka kodoshite vo Brisel...Zatoa namesto Zaev neka si zaminat kodoshite na chelo so Zhmicko od dpsmne (ako imash problem so imeto na tvojata partija seti se deka pod toa ime nastapuvate sekade)...Posebno koga plachete vo Brisel so sila da ve donesat na vlast...
Според информациите кочницата за Македонија не дојде од Брисел туку од Париз. Таму работеше најскапо платениот советник на владата на Заев, а не знам дека имало контакти со некој од ВМРО-ДПМНЕ или скратено ВМРО. Ајде пак да напишам иако тоа не е воопшто важно дека не сум член на ниту една партија.
Нова информација од италијанската државна новинска агенција (АНСА) е дека Заев дал оставка во Брисел. Не знам дали на премиерското место во Македонија или на евроатлантската меѓународна банда како нивен слуга што треба да го сруши македонизмот.

https://expres.mk/italijanskata-drzhavna-agencija-go-ostavi-zaev-bez-rabota/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Окт 18, 2019 6:21 pm

Nemashe potreba da odite do Pariz, kodoshevte kaj Timonie...A za rushenje na makedonizmot obratete se kaj vashiot poraneshen lider Vanche Mihajlov...Moram da priznaam deka solidno gi sledite negovite stapki...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 18, 2019 6:33 pm

Бабоебачот со сиот ум мисли пак да не превесла. Нека си ги чува стратешките агенди за жолтите елеци дома.

Тој истакна дека со “овие земји“ треба да се има “стратешка агенда“, но дека не нужно тие треба да бидат идни земји членки на ЕУ.

https://www.libertas.mk/makron-prizna-deka-odbil-pregovori-samo-za-makedoni%D1%98a-veli-deka-ne-mora-zapadniot-balkan-da-vleze-vo-eu/

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1066
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Окт 18, 2019 6:39 pm

Колку да сакаш да го затскриеш тоа, и слепец гледа дека група будали ни го сменија името за бадијала. Не добивме ни датум за преговори, што би рекле не го положивме приемниот испит, а  некои веруваа дека тоа ни е гаранција за дипломирање (членство во ЕУ).
Ако за ветото од Грција и покрај Времената спогодба и судската пресуда дека Грција се однесувала криминално (го прекршила договорот), вие го обвинувавте Груевски, сега е виновен Заев. Заев во секој случај треба да сноси политичка одговорност затоа што лажеше (и вие на форумов ги пренесувавте тие лаги како вистини) дека од минатата година имаме датум за преговори. Имате ли доблест вие што лажевте на форумов да се извините што лажевте, па заедно да се бориме за Македонија?
Една од опциите е СДСМ да добие друг лидер (некој нормален, не амнестиран криминалец) што ќе го стави Заев во затвор за велепредавство, за рекет или за некој друг криминал. Некој што интересите на Албанците ќе ги симне на исто рамниште како интересите на Македонците и другите етнички заедници.

Нека ни биде јасно дека Макрон ги штити интересите на Франција во која е огромен бројот на баратели на азил Албанци. А во Македонија еден од официјалните јазици во сите општини стана и албанскиот.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Окт 18, 2019 6:58 pm

Vo sluchaj da mi replicirash mene...Shtotuku dobiv informacija deka Zaev kje podnese ostavka vednash otkako vashiot Zhmicko kje se izjasni protiv vleguvanje vo NATO i EU i kje si podnese ostavka zaradi kolaboracionizmot za promena na imeto...Ups...Zaboraviv deka vie nagolemo pushite tamu za Zhmicko da stane kalif namesto kalifot...

Od EU i NATO - Page 13 Zzz10
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Окт 18, 2019 7:44 pm

Во времето на ВМРО имавме само една земја и една пречка за влез во ЕУ. Грција и името. Сега сменивме име плус историја, идентитет и јазик, а немаме датум за преговори. Веројатно тоа е причината за поддршка на оваа партија и од некои странци. Но сепак крајната одлука е на гласачите. Се надевам дека нема да се повтори 2016 година кога под притисок на странци според Артим Зеколи „ на декемвриските предвремени избори кај нас триумфираше Груевски, победи Заев, тепаше Али.“.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Окт 18, 2019 8:23 pm

Jazikot ne ti e smenet...Da ti se pluknam vo identitetot koj zavisi od ime na drzhava...Promena na imeto ovozmozhija Zhmickovite cenzusoidi...Se soglasuvam deka narodot kje go kazhe svoeto...Sepak ne sum siguren deka odlukata kje ti se dopadne...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Окт 19, 2019 3:15 pm

Не зависи идентитетот од државата но зависи од тврдењето дека татко ми и предците пред него биле Бугари, што е гнасна лага. Тоа во прва генерација пред мене. Да не зборувам за тоа што некој како тебе сака да ми забрани да се идентификувам со Александар Македонски како делче од мојот идентитет. По којзнае кој пат да напишам дека дел од идентитетот ми се и Битлси,
Лед Зепелин и многу други живи личности, групи и настани или Верди, Шекспир или други починати. Замисли поради некоја себична будала да се палат грамофонски плочи или касети како што се брусеа шахти. За жал таа приказна е завршена времено (се надевам барем) неславно затоа што владата не обезбедила гаранции дека за екстремно големата цена ќе обезбеди и нешто во полза на Македонија. (Во НАТО ќе добиеме членство поради интересите на САД, а не поради нас).
Кога сме кај реформите ќе ми каже ли некој што е исполнето од планот 3-6-9, нешто што требаше да се исполни во првите месеци од владеењето на ДУИ и СДСМ. Мислев дека заедничката несреќа, недобивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ, нешто за што многумина мислеа дека ни е платено со Преспанскиот договор и само треба да ни се испорача и нешто што го посакува мнозинството граѓани на Македонија, ќе не обедини. За жал гледам, барем на форумов нема такво нешто.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Саб Окт 19, 2019 3:38 pm

Nikoj ne mozhe da ti go odzeme identitetot bez ogled koj shto tvrdi...Mozhe samo negovoto mislenje da bide razlichno...Shto e potpolno prifatlivo i demokratski vo deneshno vreme...dpsmneovcite izghleda spagjaat vo kategorijata koja nikogash i ne bila sigurna koi se i shto se...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Окт 19, 2019 5:53 pm

Ајде повторно да напишам дека во моментов Заев и Борисов преку своите комисии преговараат дали татко ми да биде прогласен за Бугарин. Свидетелствата на учениците, на пример, според Преспанската спогодба, требаше да бидат со сменето име на државата пет години по отворањето на поглавјето за образование со ЕУ. Во моментов не знаеме кога и дали воопшто тоа ќе се случи, затоа што образованието нема да биде прво поглавје што ќе го отвориме ако добиеме датум некогаш. Идентитетот на мене не може да ми го загрози никој, но веќе е загрозен на моите внуци затоа што ќе учат лажна историја. Историја што се учела во време на бугарската фашистичка окупација на Македонија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Саб Окт 19, 2019 6:12 pm

Nikoj ne mozhe da go proglasi za bugarin ako toj sekogash se izjasnuval kako makedonec...A imeto na drzhavata vo takov sluchaj e nebitno...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Окт 19, 2019 8:54 pm

Според бугарската историја која Заев постепено ја прифаќа Македонците се измислени од Коминтерната чија директива ја спровел Тито. Ако имаме власт што брусеше шахти затоа што на нив се наоѓа симболот што голем број Македонци го сметаат за свој национален симбол можам да очекувам притисок од власта за етничко претопување на Македонците од мој вид. На пример учениците што го сметаат цар Самоил за Македонец да добијат единица и да повторуваат. Фали само уште ако некое дете каже Солун наместо Тесалоники да му го ожарат јазикот со коприва како што е правено во демократска Грција. Наместо да се извинат за геноцидот, Бугарите и Грците го користат членството во ЕУ за да не уценуваат. Со едногласна поддршка на сите останати земји.
Во РС Македонија Македонците немаат еднакви права со етничките малцинства. На пример во општина во која повеќе од половина Македонци не се северни туку обични да го истакнат паралелно со државното знаме и Сонцето од Кутлеш.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Саб Окт 19, 2019 9:42 pm

Shto ti e gajle tebe shto mislat bugarite...I shto pishuva vo uchebnicite...Ako ti znaesh koj si i shto si i taka gi uchish tvoite deca...Mislish deka vo uchilishtata niz beliot svet makedonskite deca uchat makedonska istorija? Pa pak znaat koi se i shto se...
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Окт 21, 2019 3:06 pm

Мое право е за што ќе се грижам. Во ниту една нормална земја нема потреба децата да учат за својот идентитет дома. За жал така мора да прават Македонците во Бугарија и Грција, а сега изгледа треба да почнат тоа да го прават и во Македонија поради несреќата еден Заев да биде неколку години премиер. За жал тоа што еден будала може да го расипе, тешко е сто умни потоа да го поправат.
Македонците во нормалниот свет или учат локална историја или македонска историја. Во Австралија на пример. Никаде не учат политички фалсификувана историја каква што ќе учат напите деца.
Услов да станеме членка на НАТО (и дај Боже на ЕУ ако се случи некогаш) ни беше токму да си ја фалсификуваме историјата, а со самото тоа и идентитетот. Чудно за демократска институција.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 13 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот