Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 18 of 38 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 28 ... 38  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пет Мај 01 2020, 21:29

Kade pishuva deka toa e semejstvoto na Aleksandrov? Patem i samiot Todor napishal i potpishal po neshto gospodine vanchemihajlovistu.

Od EU i NATO - Page 18 Img_2228
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Мај 01 2020, 21:35

КЛИКНИ ОВДЕ

Да бев ванчомихајловист ќе го почитував неговиот следбеник црпнат од нива во Муртино.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пет Мај 01 2020, 21:52

Gluposti, eve ova se tvoite Aleksandrov i Mihajlov predavniku. Pogledni ubavo shto pishuva ubiecot na Sandanski i Petrov za Goce.

Od EU i NATO - Page 18 Img_2229

Od EU i NATO - Page 18 Img_2230

Od EU i NATO - Page 18 Img_2231
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мај 03 2020, 18:53

Го заборави твојот Заев. Или Димитров што уште не и одговори на Захариева дека ако ја прифаќа Македонија и Македонците како реалност, наше право е како ќе си ја учиме историјата. Колку што гледам ти си изгледа сигурен дека во времето на пропагандите против Македонија немало лажни вести.

Да се вратам на темава за сите што сметаат дека НАТО ќе ни донесе воена сигурност, а ЕУ повеќе финансиска сигурност и човекови права (и покрај што има брутално кршење на нашите човекови права за да станеме членка на НАТО и да почнеме преговори со ЕУ, еве една мисла од Бенџамин Френклин.

„Оној кој е спремен да се откаже од своите права за да добие привремена сигурност, не заслужува ниту права, ниту сигурност“,

Ова важи и за тие што прифаќаат бесконечен корона карантин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Мај 03 2020, 19:02

Zaev i Dimitrov ne se pretendiraat za naslednici na predavnicite Todor i Vanche koi nasekade se deklarirale kako bugari a makedonskiot narod kako mekedonski bugari. Duri i za Goce, Dame i Pere Tishev tvrdele deka se bugari dodeka patem gi ubivale Gjorche Petrov, Jane Sandanski, Dimo Hadzi Dimov i mnogu drugi makedonski dejci, koi se borele za makedonska nacija i makedonska drzhava. Zatoa obrati se kaj tvoite vo vsmro dpsmne vanchemihajlovistichka.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пон Мај 04 2020, 12:23

Mene me interesira sto mislite deka ke se sluci ako na primer pred popis vo Makedonija bugarskata vlada ili parlament donesat nekakva uredba ili zakon so koj na site koi ne se pisale bugari na popisot no koi imaat a nekoi i ziveat i rabotat vo EU so bugarski pasos ke im se odzeme drzavjanstvoto. Kolku od tie sto iljadi ke bidat patrioti i ke se otkazat od bugarskiot pasos za da rabotat za minimalna plata vo Makedonija ili da ne vozat luksuzni koli so bugarska registracija. Ete na sto se temeli bezobraznosta na bugarskite politicari. Tie znaat deka so vlezot vo NATO Makedonija go obezbedi opstanokot kako drzava i deka ionaka za EU ke pregovarame so godini pa toa so blokiranje na pregovorite ne e bas silen argument.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Пон Мај 04 2020, 12:41

Ke se pisat bugari, prvo politicarite i biznismenite a posle i obicnite luge. Tie prvite za da ima kade da izbegaat od pravdata ako nekogas dojdat cesni luge na vlast a drugite za da se izvlecat od siromastijata vo banana drzavata sto ja napravija sdsm i vmro. Bugarite uste sega maftaat vo EU so notarskite dokumenti deka tie sto zele pasos se bugari.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Мај 04 2020, 20:35

Многу Македонци отишле во странство со турски, српски, кралско југословенски, социјалистичко југословенски, грчки, буфарски пасош како жители на Бугарија (од Пиринска Македонија но и други делови на Бугарија) па останале Македонци. Не се сите како ЗОран Заев, Љубчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Стојанче Ангелов и други од кои некој можеби и нема бугарски пасош, па не само што себе си се смета за Бугарин, туку насилно сака сите Македонци да се сметаат како Бугари по род. Макар што се преговара за тоа дали ќе ни се признае дека по 1944 година сме станале Македонци, според непријателскиот договор за пријателство со Бугарија.
Иначе сигурно е дека повеќе македонски Албанци, голем дел од нив емигранти од Косово што добија наше државјанство, се заминати во странство со македонски пасош, па тоа никој не го смета како обид за помакедончување на Албанците. Проблемот кај нас не е Бугарија, туку евроатлантската меѓународна банда, наречена Големите сили пред еден век, што се обидува уште од 19 век да не укине нас Македонците како народ.
Еве што велат Комитите и Војводите за денешниот инцидент со Радмила Шеќеринска: „Доаѓа на наш настан, во наш термин, кај наш Македонски јунак…Вчера го сквернави ликот и делото на Гоце, нарекувајќи го Бугарски Револуционер, а денес се поклонува пред истиот ! Какво лицемерие !“

https://lider.com.mk/makedonija/video-patriotite-za-prozivkata-na-shekerinska-licemerno-e-da-go-narekuva-bugarski-revolucioner-a-denes-se-poklonuva-pred-istiot/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Мај 04 2020, 21:10

Namali glupokja, kade toa pishuva deka Goce im pripagja na nekakvi nedozreani mochkovci a ne na celiot makedonski narod. I ne samo toa. Sekoj koj saka bez ogled na politichka, verska, nacionalna pripadnost ima pravo da go chestvuva. Ushte povekje, bi rekol deka toj e del od svetskoto istorisko nasledstvo.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Мај 04 2020, 21:14

Premnogu si glup za da razberesh Rubens.

Od EU i NATO - Page 18 Img_2238

Od EU i NATO - Page 18 Img_2239
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мај 05 2020, 10:18

Не мораш да се мачиш скоро во секој одговор да напишеш дека сум глуп. Знам и јас и сите на форумов од модератор до обичен член дека го мислиш тоа и за мене и за сите што не се вљубени црпнатиот. Не знам од што си заклучил дека се израдував на членството во НАТО, посебно по понижувањето и кршењето на човекови права што ни ги приреди оваа организација. Но и да бевме примени нормално, НАТО го сметам само како нужно зло за членство во ЕУ кое ни е потребно во следните неколку децении сигурно, а после тоа ќе зависи што ќе каже Кина. Нити пак некогаш сум го славел Тито. Напротив, ако веќе не сакаме заслугата за возобновувањето на македонска држава по еден милениум да си ја припишеме сами на себе туку ја префрламе на странци, лично мислам дека повеќе треба да го славиме Сталин. Во 1944 година Тито бил негов послушник. Како што сега одлучуваат благодарејќи на Заев Брисел и Вашингтон за работи што се наше човеково право, тогаш одлучувала Москва. Тоа повеќе пати го напишав но изгледа не си го прочитал или запаметил. Разводот со СССР дошол по резолуцијата на Информбирото кога Сталин сакал да го симне Тито од власт. Но во тоа време веќе постоела македонска држава. За тоа што го сруши Заев со два потписа, на Димитров, изгинале илјадници Македонци низ историјата.
Да му се извинам на Стојанче Ангелов што го споменав порано на темава како бугарофил по неговата изјава дека Гоце Делчев бил Бугарин како што се Бугари тие што со бугарски пасош сега работат низ земјите од ЕУ бегајќи од сиромаштијата. За состојбата во земјата секаде е одговорна власта. Освен на нашиов форум кај што повеќе се пишува за опозицијата отколку за власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Вто Мај 05 2020, 11:12

Ne si istoricar neli?
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мај 05 2020, 15:20

Не сум историчар но сум учел историја и сум жив сведок на многу настани или сум имал можност да разговарам со живи учесници во нив или како дете да слушам разговори и со Илинденци и со партизани и со обични интелектуалци пријатели на татко ми или постари мои колеги кога почнав да работам.. Со сигурност можам да тврдам дека некој што смета дека бугарските фашисти биле ослободители, а не поробувачи на Македонија мора да има многу големи ментални проблеми. Исто и  за да тврди дека некој создал вештачка нација која веднаш не се вратила кон своите корени истиот момент кога исчезнал изворот што ги принудувал на тоа. Кога се работело за поробувачи најчесто си заминувале со нив кога доаѓало до ослободување. Бугарите го злоупотребуваат тоа што османлиите не воделе попис според етничка припадност туку според припадност кон одредена верска заедница. Тогаш немало македонска црква, туку грчка, кога и Бугарите се евидентирани како Грци, а подоцна и бугарска. Кога е формирана бугарската егзархија многу Македонци и се приклучиле затоа што полесно разбирале бугарски отколку грчки. Да знаеле дека некој будала тоа ќе го користи сега за да ги прогласува посмртно за етнички Бугари, би поминале од православие во некоја друга вера, во нововерци според народната изрека.
Чудно е што вчера Зоран Заев беше единствен лидер на македонска партија што не положи венец на гробот на Гоце Делчев или барем на споменикот во Струмица. Срамно беше што споменикот на Делчев во градскиот парк не беше очистен од шкртаниците барем пред полагањето на венец од владата. Изгледа чекавте да дојдат Бугарите од Бугарија да го очистат. Го немаше ниту Претседателот Пендаровски според извештаите на новинарите. Зошто лидерите на Бугарите и Албанците во Македонија не му оддадоа почит на Гоце.

П.С.: Не гледам на форумите како на војна, туку на размена на мислења. Едноставно го ставам моето мислење на тестирање од луѓе што не мислат како мене. Токму затоа сум учествувал најчесто на форуми кај што мнозинството не мисли како мене. Ниту на бугарски или на форумот на СПЦ кога водевме дијалог околу формирањето на црквата на Јован Вранишковски немало толку омраза колку што имаше пред првото бугарско востание во Македонија, т.н. Шарена револуција и која од тогаш само се зголемува. При тоа СДСМ се однесува како да е опозиција или поробена партија, па се бори за слобода, што ми дава право да помислам дека знаат дека мнозинството е против нивните политики. Дека Крсто Мукоски на пример не разговарал со гласачите пред да гласа за северизација на Македонија.
За крај еве и овде да поздравам еден од лидерите на власта, Стојанче Ангелов. Тој нема бугарски корени, а изјави дека Гоце Делчев е Бугарин колку што се Бугари Македонците што со бугарски пасош заминуваат на работа во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Вто Мај 05 2020, 17:00

Ako ne si istorichar togash samo si glup.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мај 05 2020, 21:19

Веројатно поаѓаш од тоа дека штом се обидувам да дебатирам со тебе мора да сум глуп. Можеби си во право. Не знам. Во секој случај не си само ти на форумов, колку што гледам другите учесници се срамат од тоа што поддржуваат еден предавник и избегнуваат да дебатираат. Ајде еден факт. Руската амбасада го честиташе денот на македонскиот јазик. Не слушнав или видов такви честитки од пријателите од Бугарија, Грција, Албанија и другите пријателски земји од ЕУ и НАТО.

https://twitter.com/Russian_Emb_MKD/status/1257683717440638976?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1257683717440638976&ref_url=https%3A%2F%2Fexpres.mk%2Fsrede-negiranjeto-od-bugarija-rusija-so-chestitka-za-denot-na-makedonskiot-jazik%2F

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Вто Мај 05 2020, 22:46

C c c, dojde do dnoto na glupokjata pa sega znaesh i zoshto nekoi od chlenovite ne debatiraat so mene. Otsega novata merka za glupokja treba da ja krstime trendafil.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Мај 05 2020, 23:26

трендафил напиша:Во секој случај не си само ти на форумов, колку што гледам другите учесници се срамат од тоа што поддржуваат еден предавник и избегнуваат да дебатираат.

Ги погледнав последните постови на Teo и ниту едно не е општо мислење по некоја тема туку сите се одговори на твои постови и тврдењата што ги изнесуваш во нив. Па сега се наметнува прашањето да не сакаш останатите членови да се вмешаат во расправата помеѓу вас и да те одбранат застапувајки ги твоите гледишта затоа што ти сам не можеш да ги побиеш мислењата што Teo ги спротивставува на твоите?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Сре Мај 06 2020, 11:42

Ke ja prebrodime i ovaa kriza.

Od EU i NATO - Page 18 Img_2193
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мај 07 2020, 20:06

Ајде да нотирам дека заврши Самитот Советот на ЕУ во Загреб (поточно со конференциска врска кон главниот град на Хрватска)на кој повторно немаме датум за почеток на преговорите. Бугарија ги најавува очекуваните уцени. Што би рекле тие што поддржуваа промена на името може да се запрашаат за кој пенис го направивме тоа. Опозицијата знаеше дека до есен нема шанси да се разговара за некаов датум, владата или не знаеше или по обичај ги лажеше своите членови и симпатизери затоа што освен нив никој не им верува. Што би рекол Тео, глупите знаат, паметните појма немаат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Мај 08 2020, 16:50

Да нема тотална разочараност еве и една светла точка. Македонија може со вето да ја блокира првата важна одлука во НАТО, посебно ако се работи за нешто што е интересно за Бугарија или Грција, а зошто не и на некоја од големите земји и да бара измени во штетните договори за нас со соседите (кои се членки на НАТО) за да го симнеме ветото. Можеме да се повикаме на пример на меѓународното право, кое ЕУ и НАТО не го почитуваат доколку може да надвладее силата. На пример на пресудата на судот во Хаг според која Грција на криминален начин го блокира нашето членство во НАТО во 2008 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Сре Мај 20 2020, 16:56

Od EU i NATO - Page 18 Img_2205
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Мај 20 2020, 19:58

Да прецизираме дека финансиската помош е кредит што ќе треба да го враќаме. Не знам ниту јас ниту никој надвор од владата кои се условите, па да знаеме дали Кина на пример нуди поповолни услови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE Чет Мај 28 2020, 19:19

Od EU i NATO - Page 18 Img_2168
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2020, 21:12

Може ќе ја одуваат короната. Едно време над Македонија прелетуваа македонски авиони. Но дојде СДСМ на власт, кога последен пат победи на избори во 2002 година и авионите ги снема.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 28 2020, 21:22

А што правевте вие небањатите од 2006 до 2017, што не купивте авиони? Или не го вративте знамето што го избрусивте и од грбот на вашата небањата партија? А да бе знам, дојдовте на власт 2006 за да ја поништите територијалната поделба. А тие америчките авиони слушам ќе вежбале гаѓање на белата шампита, онака маневарски да ви потече низ ногавици само.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 18 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 38 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 28 ... 38  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот