Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 26 of 36 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 36  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пет Дек 04 2020, 17:51

Smisleno predizvikuvaat gnev kaj makedoncite nadevajki se deka oficijalnite vlasti ke im dadat povod za opravduvanje na vetoto. Vladata odlicno do menagira ova so svojata vozdrzanost sto e najdobriot mozen odgovor.

Od EU i NATO - Page 26 Img_2095Od EU i NATO - Page 26 Img_2096

Albatros

Број на мислења : 778
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 20:33

Една работа е договорот и ветото од Грција, а сега се судараме со друг субјект што треба да не докрајчи. Грците ја напаѓаа нашата историја од пред Христа, Бугарите сакаат да не прават будали до крај и се обидуваат со помош на Заев да не принудат да се откажеме од историјата до 2 август 1944 година во толку часот. Не знам точно во колку часот се гласало на АСНОМ. При тоа и луѓе што го паметат периодот пред тоа и уште се живи треба да лажат дека пред тоа бниле Бугари. Можеби во СДСМ лажењето оди лесно, посебно ако носи пари со добро работно место или со тендер, но има луѓе што не се спремни да лажат и кога станува збор за членство во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Саб Дек 05 2020, 16:04

Ova e sepak uspeh.

Od EU i NATO - Page 26 Img_2117

Nebula

Број на мислења : 925
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 05 2020, 18:53

Се вртат претседавачите со ОБСЕ и соте земји ќе дојдат на ред. Да не мислиш дека тоа треба да ни биде утеха место почеток на преговорите со ЕУ штом си го напишал на оваа тема која повеќе се претвори во тема за изживувањето на евроатлантската меѓународна банда со Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Саб Дек 05 2020, 19:35

A za koj gavol ti treba uteha sto ne ti dale pocetok za pregovori za vlez vo takva EU sto se izzivuva nad tebe.

zozoti

Број на мислења : 327
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 05 2020, 19:45

Тие во ЕУ мислат дека сме спремни на секакви виткања на кичма затоа што такви не претставѕваат таму. Нема јас да одам да претседавам со ОБСЕ туку некој партиски војник од партијата што тогаш ќе биде бна власт. Што би рекле сигурно нема да биде од СДС на нашата земја или ДУИ. Факт е и дека треба да почнеме да бараме алтернатива за ЕУ бидејќи не сакаат или не можат да го спречат изживувањето со нас од секој што ќе посака, а алтернативи постојат. Една е да соработуваме со ЕУ без членство. Има многу успешни земји што не се членки на ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Саб Дек 05 2020, 20:02

Seriozno cekas nova vlada vo 2023? Izborite bea vo juli, narednite se posle cetiri godini. Dotogas ke go raskurcaat vmro na partali.

zozoti

Број на мислења : 327
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 05 2020, 20:29

Очекувам масовни протести за барање оставка и се надевам дека нема да има потреба од реприза на 27 април, само вистинска, не во режија на поранешни функционери од ВМРО, сега избркани од партијата.Не би ме изненадило и ако некои помали парламентарни партии од листата на СДСМ поминат на македонска страна. Има и други можноости но не сакам да пишувам нешто што може да се толкува како повикување на насилство. Во секој случај кога се работи за кршење на човековите права сите опции се отворени. СИгурно е дека не смееме да дозволиме како генерација Македонци да го загубиме тоа за што нашите предци се бореле со векови и успеале во Втората светска војна, да формираат македонска држава. Поопширно за тоа денес говореше лидерот на Интегра.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Дек 05 2020, 20:57

Се гледа колку ви се масовни протестите, не само членството туку и сеирџии не застануваат барем да видат кои десетина будали се собрале и што сакаат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 18:20

luxor напиша:Тоа ќе зависи од тој што ќе ги води преговорите а тоа пак зависи од тоа како ќе гласа народот. СДСМ не внесе во НАТО, оствари почеток на преговори со ЕУ додека вро дпне со сите сили се трудеше да го спречи тоа и да ја уназади државата. Затоа сите што имаат малку ум знаат дека СДСМ треба да победи на изборите и да формира влада за да влеземе во ЕУ најбрзо што може.

Od EU i NATO - Page 26 Img_2251
Ова е напишано на 24 март. Дали СДСМ според тебе не победи на изборите, туку можеби ги украде, па затоа немаме дату,м за преговори ниту ќе го добиеме во догледно време. Или ЕУ се изживува со нас? Откако ќе ги исполниме условите што сме ги договориле ни измислуваат нови. Дупење во ребра на евроатлантски начин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пон Дек 07 2020, 19:29

Лудилото очигледно ти се засилува па си го пропуштил најважното. Сите знаат зошто не ги почнуваме преговорите, само лудите дпне оФци продолжуваат во своето лудило да тврдат дека некој им ги продава јазикот и идентитетот ту на грци, ту на бугари, иако единствениот идентитет што лудаците од дпне го имаат е северџанскиот како што самите себе се нарекуваат и тоа јасно укажува дека ниту дпне е македонскиот народ ниту Жмицко и бандата околу него се македонската држава. Бевте и останавте обично криминално здружение што само и нанесува штета на Македонија и нејзините граѓани.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 20:04

Не знам дали не сакаш или не си во состојба да разбереш дека нашата цена со политиката на свиткана кична ја спушти Зоран Заев. Како што со дозволата за увоз на тутун падна откупната цена на македонскиот тутун. Не можеш или не сакаш да разбереш ниту дека со кастрирањето на античкиот период на македонската историја е загрозен дел од мојот идентитет (одсечен е коренот) затоа што ако јас илегално ги учам моите внуци на македонската историја и тоа го кажат во училиште ќе бидат казнети со слаба оценка. Како во Грција или Бугарија каде што се санкционира македонското кај Македонците. Како што вие користевте израз антиквизација за мојот историски идентитет бугарите користат израз македонизам. Во секој случај не очекувам поддршка од тебе за кршењето на моите човекови права. Ќе продолжам да пишувам за заедничките проблеми. Очигледно Бугарите сериозно ја разбрале пораката за виткање кичма и дека таа порака Заев не ја наменил само на Грците, туку секој што ќе му текне може да побара дополнително виткање на кичмата. Прашањето е што понатаму, затоа што утре како што стојат работите ќе стане дел од историјата дека во 2020 не сме добиле почеток на преговорите. Дали во иднина ќе го избришеме и тој дел од нашата историја или не. Не би сакал да шпекулирам, но мислам дека Заев и добар дел од учесниците на нашиов форум беа спремни за бришење на придавката македонски таму кај што им пречи на Бугарите претставувани од брат му на Заев Бојко. Заев очигледно разбра дека тоа не може да помине без казна од народот без да се чека на избори. Животот продолжува, па останува да видиме дали конечно ќе почнеме да бараме алтернатива за ЕУ, а со самото тоа и за НАТО, доколку алтернативата не биде врзана со САД.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пон Дек 07 2020, 20:57

Добро еве ќе разберам дека Заев со зачувувањето на македонскиот национален идентитет ги повредил националните чувства на дпне оФците кои се изјаснуваат за северџани по националност но правата не ви се прекршени, на претстојниот попис можете слободно да се изјасните како што ви е мило. И шегата настрана единствениот грев на Заев е што ве држи со помош на граѓаните кои гласаат подалеку од власта што за дпне оФците е катастрофа иако всушност со тоа тој ви помага да не завршите во затвор бидејки како признаени клептомани ќе почнете да крадете штом ви се укаже прилика. Затоа народот и СДСМ се во право кога не овозможуваат клептоманското криминално здружение дпне да се доближи до власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 21:43

Не сте сами на светот ниту единствени што се именуваат како Македонци. Заев го нема зачувано мојот национален идентитет. Беше спремен и фашистите да ги нарече администратори, а антифашистите веројатно терористи што сакале да ја урнат администрацијата. Бидејќи за македонскиот идентитет не одлучуваат Албанците или Ромите, туку секој Македонец сам за себе, мислиш ли дека меѓу тие 12 илјади гласови што ги доби или украде СДСМ, нема ли повеќе од 12 илјади од овие малцинства кои не гласаа за ВМРО. Во меѓувреме работите се сменети. Само Интегра, која нема пратеници, има 12 илјади гласа, а е против виткањето на кичма и кон Грција, а ова што го прави Бугарија е надвор од сите норми. Ќе ги тргнам на страна и лагите дека веќе сме добиле датум за преговори, затоа што верувам и дека во институциите со популарно име лудници никој не верува во тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 10:06

Евроатлантската банда продолжува да се изживува со македонскиот народ, нешто што трае некаде 1,5 век. Ќе се осврнам на периодот од осамостојувањето.
Нашата независност не беше призната и беше блокирано нашето членство во ЕУ со барање да си го смениме името. Европјаните ја донесоа срамната Лисабонска декларација според која требаше во името на државата да го нема зборот Македонија, но тогаш бевме единствени па декларацијата е укината и зборот Македонија го имаме и денес. Имавме вето од евроатлантската меѓународна банда за зачленување во ОН каде подоцна бевме примени без име, со референца. Но беше признат македонскиот јазик како име на државата и во рамки на ОН истиот е признат многу порано, уште од времето на Југославија.
Најновиот услов сега ни е да се укинеме како народ и да признаеме дека немало фашизам во Бугарија. Историјата пак говори дека само три актуелни европски држави, Русија, Велика Британија и Македонија немале фашистичка квислиншка власт во времето на Третиот рајх. Можеме тука да ги додадеме и неутралните земји Швајцарија и Шведска кои не биле нападнати од фашистите. Денот на победата над фашизмот пак е прогласен за ден на Европа (поточно на ЕУ), иако главниот терет во таа борба не го имале земјите членки туку Русија, САД и Велика Британија, а борбата е водена против државите членки на ЕУ.
За тоа што не добивме датум не можам да ја обвинам ни квислиншката влада на Заев, туку ЕУ. Заев можам да го обвинам затоа што Македонија на сведе на ниво на пачавра, па сега ќе треба извесно време да вратиме барем минимум достоинство. Прво што треба да направи СДСМ е да ги очисти премиерот и лидер на партијата и министрите што учествуваа во срамот (и Османи без да бара дозвола од Ахмети) и животот да продолжи понатаму. Очигледно е дека треба да се бара алтернатива, затоа што ЕУ нема желба да гледа на нас како на држава со сите права што една држава ги има.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 16:17

Да се надеваме дека во четврток, на Советот на ЕУ Господ ќе им даде памет на источните соседи, па ќе го симнат ветото. Иако реално шансите за тоа се мали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Bosonoga Вто Дек 08 2020, 18:19

Od EU i NATO - Page 26 Img_2136
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 956
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 19:42

Што е одговорот на прашањето кога. Од денес до никогаш. Во НАТО влеговме со сменето име и кастрирана историја и идентитет (пишувам за мојот и идентитетот на стотици илјади Македонци во земјата и светот). Ако треба да ги докастрираме за влез во ЕУ тогаш не, благодарам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Дек 08 2020, 23:08

Се влошува меѓународната позиција на Бугарија.

Od EU i NATO - Page 26 Img_2494
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 09 2020, 15:57

Точно е дека Бугарија нема иста поддршка како Грција од евроатлантската меѓународна банда но тоа не ни значи ништо. Во обраќањето на Заев (не го слушав цело) ми се чини дека најдалеку во историјата дојде до антифашистичката борба. Дали ги заборави илинденците и нашата постара историја или веќе се пазарел за нивна бугаризација?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Дек 10 2020, 16:36

Нели комитите, Илинденците, пред се беа темелот на борбата што доведе до формирање на македонска држава, Во последните говори на Заев се зборува за АСНОМ како темел. Не се споменува ни борбата на партизаните пред вториот Илинден кои ја продолжија борбата на комитите. Значи ли тоа дека имаме зачуван идентитет како Македонци по АСНОМ и дека треба да се лажеме и себе си и следните поколенија дека пред тоа сме биле Бугари. Како што лажеме поради НАТО дека Грците што се доделени во размена на населението со Турција пред еден век се Македонци, а Македонците што пред најмалку 15 века живееле во Македонија и од таму се очистени не се.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 11 2020, 19:45

Една од најповторуваните лажни вести во Македонија во последните години беше дека сме добиле датум за почеток на преговорите со ЕУ. Дури и во званично обраќање на премиерот во Собранието, кога Заев се пофали дека започнува и скрининг процесот, кој исто како и датумот се уште го нема. –Скрининг процес почнува на 17-ти јуни овде во Македонија. Тоа е доказ дека Македонија доби датум за преговори, изјави Заев во Собранието на 2-ри јуни 2018 година.
Во ниту еден извештај за лажни вести оваа лага не се спомнува. Нормално кога тие извештаи се прават или со пари на странци непријатели на Македонија или пари на владата која може исто така да се стави во таа категорија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Дек 11 2020, 20:42

Ама затоа твојот пастир Грујо и сегашниот твој оФчар Жмицко и вашите куртон медиуми се јасно обележани ширачи на лажни вести.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 12 2020, 21:54

А кој ги обележал. Дали соросоидите кои ги донесоа лажните вести во Македонија и обучуваа новинари и интернет ботови како да шират лаги. Луѓе кои како лажна вест не го имаат нотирано наводното добивање на датум за преговори со ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10274
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Дек 12 2020, 21:57

Таа истата ЕУ во која твојот Жмицко сака да влегува па дури барате оставка од владата заради ветото од Бугарија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6429
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 26 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 26 of 36 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 36  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот