Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 27 of 37 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 32 ... 37  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 12 2020, 22:05

Не барам оставка затоа што не влеговме во ЕУ, туку дека ја свиткавме кичмата, да не кажам се напупивме, а не почнавме преговори за кои според тој од кого се бара оставка добивме датум повеќе пати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Дек 12 2020, 22:19

Многу лицемерно е заштитата на јазикот и идентитетот од бугарите (тие за кои лажевте дека сме ги продале на грците) да ги нарекуваш напупување. Можеби вие дпне оФците се чувствувате напупени од господинот Заев ама за тоа нема помош. Ќе си останете така уште четири години, нема доаѓање на власт без избори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6471
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 12 2020, 23:28

Мислам на тој што повикуваше дека на СДСМовци не им личи да бидат патриоти (а им личело да бидат предавници) и дека треба да се свитка кичмата пред непријателот. Уште ќе ме убедиш дека бугарските фашисти се бореле за зачувување на твојот бугарски идентитет, но Тито тоа не ги дозволил. Мојот идентитет морам сам да го чувам од такви како Заев, а ми е загрозен уште со Преспанскиот договор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Дек 13 2020, 09:55

Ќе пукнеш од мака што господинот Заев го зачува македонскиот идентитет и ги насамари и грците и бугарите со договори во корист на македонците па сега кога доцна ја сфаќаат работата бараат нови договори или анекси. Уште повеќе што во опозициското лудило мислевте ќе излажете дека Заев го продал идентитетот и тој ќе падне од власт а вие без избори ќе владеете. Кога и тоа ви пропадна толку полудевте за власт што почнавте да барате оставка и предавање на власта за дпне да формира влада без избори затоа што не го продал идентитетот. А за власт веќе и не размислувајте, леванка ви го прибира членството, вие ќе останете со прстот во уста а со оглед на капацитетот на Димче дрндупка и фашињата собрани околу него господинот Заев сакал не сакал ќе мора да биде премиер барем уште еден мандат откога успешно ќе го заврши сегашниот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6471
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 16 2020, 14:35

Грција не бара нов договор или акекс затоа што доби се. По Преспанскиот договор Бугарија бара анекс во кој ќе стави се, затоа што сака да искористи што на власт имаме човек што или има проблеми со разумот или е лесно поткуплив. Ако е јазикот како што се обидуваш да лажеш овде на форумов зачуван, зошто во одговорот од Европската комисија на прашањето на МИА зошто не е потпишан договорот со Фронтекс инициран 2018 година (пред две и кусур години) пишува, цитирам „Референцата “македонски јазик“ е единствената пречка што преостанува за потпишување на договорот, за други детали обратете се директно кај националните власти“. Обрни внимание на тоа референцата и македонски јазик во наводници. FYROM беше референца, но без наводници.

https://plusinfo.mk/makedonskiot-azik-i-prechi-na-bugari-a-vo-dogovorot-so-fronteks/

Ајде да напишам дека лигвистиката, науката за јазици, го признава македонскиот јазик. Фала му на Господ научниците за разлика од политичарите не се будали со неограничен рок на будалеење. Сега некој се става над науката (Заев како фикс и Борисов, Ципрас или некој друг од непријателската страна) и се однесуваат како инквизицијата која се ставала над повеќе науки, над астрономијата на пример и тврдела дека Сонцето се врти околу Земјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Сре Дек 16 2020, 16:43

EU pak ni se pomoca na glavata. A vmro i sdsm uporno EU pa EU. Namesto da ja baraat oni se opnale da ni dokazuvaat oti nema alternativa.

https://alsat.mk/mk/zgasna-i-poslednata-nadezh-za-otvorane-na-pregovorite-megu-makedonija-i-eu-do-krajot-na-godinava/

Dino

Број на мислења : 626
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Сре Дек 16 2020, 19:00

Sega neka sednat Pendarovski, Zaev i Mickoski i ako navistina ima moznost za vlez vo EEZ neka ja vnesuvaat drzavata dodeka e vreme. A ne Pendarovski da se fali deka odbil zatoa sto sakal politicka mokj, Zaev da se nadeva na brakata a Mickoski da se pravi deka e padnat od Mars i da laze deka nisto ne znael.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 16 2020, 21:38

Интересен твит на Миле Паника во врска со изживувањето на ЕУ со Македонија.
Ако останеме без историја, ќе останеме и без географија.

Линк до твитот

Тоа следбениците на Заев од СДС-Велепредавничка нема никогаш да го разберат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 16 2020, 22:01

Dino напиша:EU pak ni se pomoca na glavata. A vmro i sdsm uporno EU pa EU. Namesto da ja baraat oni se opnale da ni dokazuvaat oti nema alternativa.

https://alsat.mk/mk/zgasna-i-poslednata-nadezh-za-otvorane-na-pregovorite-megu-makedonija-i-eu-do-krajot-na-godinava/
По едногласно донесената одлука дека Договорот за наводно добрососедство со Бугарија кој им дава можност на Бугарите да не блокираат додека не го прифатиме нивното толкување на историјата нема да почнеме преговори, а не да станеме членка . Имаме второ полувреме, реприза на првото полувреме со Грција што го изгубивме затоа што игравме со свиткана кичма. Време е за формирање на непартиско народно Уставотворно собрание кое ќе го избрише сиот срам и ќе најде алтернатива за ЕУ, а ако не сме членка на ЕУ не ни треба ни НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Дек 16 2020, 22:03

трендафил напиша:Интересен твит на Миле Паника во врска со изживувањето на ЕУ со Македонија.
Ако останеме без историја, ќе останеме и без географија.

Линк до твитот

Тоа следбениците на Заев од СДС-Велепредавничка нема никогаш да го разберат.

Линкот не ти функционира.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6471
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Чет Дек 17 2020, 14:51

Откога Германија во обид да ја задоволи Бугарија во заклучоците за проширувањето ги вметна преспанскиот и договорот за добрососедство се појави отпор кај некои од земјите членки, па така ништо од  заклучоците, тие нема да се донесат.


Нема заклучоци на ЕУ за Балканот, ниту датум за Македонија
декември 17, 2020

Дописничката на РСЕ од Брисел јави дека повеќе дипломатски извори поврдуваат дека дошло до промена на ситуацијата откако тој документ го прочитале надлежните официјални лица во некои држави членки. Според изворите од Брисел, Словачка со поддршка на Чешка и Австрија, сметаат дека „премногу и се попуштило на Бугарија“, во текстот на завршниот документ.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/нема-заклучоци-на-еу-за-балканот-ниту-датум-за-македонија-/31005580.html
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6471
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Дек 17 2020, 18:13

Фала Богу некој во ЕУ по 3 децении изживување со Македонија да застане на наша страна во време кога нашата влада не застанува зад Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE Чет Дек 17 2020, 20:26

Kakov samar.

НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ЕУ ДА СУДИ НА КОЈ ЈАЗИК ЗБОРУВАМЕ, ВЕЛАТ ЧЕШКА И СЛОВАЧКА ЗА ЗАКЛУЧОЦИТЕ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО НА УНИЈАТА

https://sdk.mk/index.php/naslovna/nema-da-dozvolime-eu-da-sudi-na-koj-jazik-zboruvame-velat-cheshka-i-slovachka-za-zakluchotsite-za-proshiruvaneto-na-unijata/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 658
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 18 2020, 18:32

Не треба да заборавиме дека во Чешка и Словачка христијанството го имаат донесено светите браќа Кирил и Методиј кои бугарското собрание ги прогласи за бугарски светители. Пред тоа беа сесловенски, а по т.н. Преспански договор се Грци, затоа што во Грција нема Македонци според Заев, Димитров и останатото велепредавничко друштво. Не знам дали ги фати срам да бидат соучесници во криминалот против Македонија во кој учествуваа Грција и Бугарија со помош на повеќе македонски заевисти (квислинзи).
Сега од СДС-велепредавничка ќе се однесуваат како кога семејството гледало некоја аилетска трка и прашува каде е нашиот му покажуваат на последниот. Стариот коментирал, „види го нашиот како ги потерал“.
По ветото од Чешка и Словачка, а се зборува за поддршка и од други земји кшто истата не ја материјаризирале со гласање , пред се Австрија, но и други земји, тешко ќе биде Заев и Борисов да не бугаризираат во тек на преговорите, а нема никакви шанси тоа да го направат за добивање датум, кој патем бе знам веќе по кој пат го добиваме по изјавите на власта. Се зголеми и активноста на патриотите, што би рекле се намали бројот на тие што вртат глава или аплаудираат додека се силува нашата мајка Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Дек 18 2020, 19:01

Австрискиит амбасадор во Македонија демантираше дека Австрија ги поддржува Чешка и Словачка во ветото.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6471
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 18 2020, 20:44

Чудно затоа што на 26 април 1690 година, Царот Леополд, издал Заштитно писмо (напишано на латински како и манифест) во кое тој конкретно се обраќа до Македонците.
Еве извадок од тоа Заштитно писмо:
‘Со ова известуваме дека двајца Македонци, Марко Карида, роден во Косана (денес Кожани) и Димитриј Георги Поповиќ, роден во Македонски Солун, ни изложија колку македонскиот народ, поради почит кон нашето најправедно дело, а со ревност кон нашата служба, со сериозна намера е готов да премине, поради преголемиот турски јарем, под наша заштита, доколку му биде дадена нашата милост и сигурно покровителство. Поради тоа согласно со нашата вродена добрина, милостиво го прифаќаме и го примаме под наша царска и кралска заштита, љубезно препорачувајќи им, поединечно и на сите наши воени заповедници, да не го напаѓаат споменатиот македонски народ, ниту да му причинуваат непријатности, туку според силите, секогаш и во секоја околност, да го заштитуваат, бранат и да му помагаат за таа цел. Воопшто, да му овозможат нему сигурност и увереност за да запазат повеќе наши царски и кралски права и слободи. Исто така допуштаме, со претходно знаење и согласностна нашиот тамошен главен командант, да се собираат во одред и одделно да дејствуваат или да се поврзат со нашите, за да можат така да имаат сила да се борат против заедничкиот непријател. За таа цел тие ќе се пријавуваат кај споменатиот командант, па според неговите наредби, со божја помош, нека ги чуваат нашите краишта за општо добро. Секој според силите да не пропушти во секоја околност да соработува. Дадено во Виена на 26 април 1690 година‘.
Според посмото Македонија би требало да има заштита од Австрија.
Претходно на 6 април 1690 година, Цар Леополд објавил Манифест и им се обратил на сите народи и земји на Балканот. Во Манифестот пишувало - ги повикувам сите народи, населени низ Албанија, Сербија, Мизија, Бугарија, Силистрија, Илирија, Македонија, Рашка, кои стенкаат под турскиот јарем, да одговорат на нашата побожна и татковска желба..да преминат сите на наша страна и да заземат оружје против Турците, за спас и ослободување и за напредок на хриситијанската религија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Саб Дек 19 2020, 13:12

Ne vikale starite dzabe evropa kurva. Da sakaa stvarno bugarija ne mozese da izdrzi pritisok od site. I sega se bunat oti cesite i slovacite gi zaprele asimilatorskite obidi. A germanija nesto prijatel pa gi stavi vo zaklucocite. Ne e cudno u dve svetski vojni bile zaedno.

Od EU i NATO - Page 27 Img_2109

Dino

Број на мислења : 626
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 19 2020, 20:16

Не знам дали после ветото од Бугарија ќе има чистка во разузнивачките служби на Македонија затоа што ниту една нема ни навестено дека Бугарија спрема вето. Нема доставено таква информација ниту од наводно пријателските служби. Дали сите овие се концентрирани на противниците на изживувањето со Македонија од страна на евроатлантската меѓународна банда. Заев очигледно сака заедно со непријателите на Македонија и единственото парче македонска слободна земја да го врати во времето пред Букурешкиот договор. Т.н. Преспански договор и Договорот за наводно пријателство со Бугарија личат на анекси на Букурешкиот договор. Добро е што Чешка и Словачка ом залепија шлаканица на „старите“ европјани во ЕУ што би требало да ги потсетат на владеењето на правото, пред се на основните индивидуални и колективни човекови права што би требало да ја поттикнат борбата за слобода во Македонија.
Сите бришења на придавки, според лидерот на СДС-велепредавничка треба да се направат во Македонија. Бришење на придавката бугарски пред фашистички окупатор како што изјавува вазалот Заев (иако не ме изненадува каков шапшал е да исчезне и именката окупатор, па по еден век да мисли некој дека фашистите паднале од Марс или дека се од домашно потекло, а се бара и бришење на придавката македонски пред јазикот или нејзино опоганување со фуснота.
Во врска со изјавата на Вучиќ, 30 години ни ветуваат кули и градови, а добиваме нешто друго на к што можеби му причинува задоволство на приемниот дел од ЛГБТ заедницата, на тие што евроатлантското полесно им влегува во задникот отколку во мозокот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Саб Дек 19 2020, 22:21

Od se napisano nitu edno ne stoi vo dogovorot za dobrososedstvo. Ponapred bugarite potpisale mislejki deka se pametni a izleguva deka potpisanoto e vo interes na Makedonija. Isto e i so prespanskiot dogovor no grcite bea svesni deka so nego gi priznavaat i makedonskata nacija i makedonskiot jazik.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Дек 20 2020, 13:24

И во Времената спогодба со Грција пишуваше дека не смеат да не попречуваат за членство во меѓународни организации со референцата БЈРМ, а не попречија и за членство во НАТО и за почеток на преговорите со ЕУ. Дури и откако Меѓународниот суд во Хаг донесе пресуда во наша корист. И сега ако Чешка и Словачка не ставија свое вето на одлуката за проширување ќе поминеше заклучокот кој ќе им дадеше одврзани раце на Бугарите да не дупат како сакаат, а Заев и СДСМ велепредавничка ќе не убедуваа дека за неше добро е да издржиме во дупењето и дека ЕУ е здружение во кое се заштитуваат членовите, а не правото, односно дека се работи за криминално здружување. Да потсетам дека 12 години по ред, откако владата на Груевски ги исполни копенхашките критериуми потребни за почеток на преговорите како дополнителен услов ни поставува решавање на менталните проблеми на нашите соседи, при што стално нас не прогласуваат за лошиот сосед. Очигледно е дека ЕУ ја заболе еден полов орган за тоа што на власт дојде партија со свиткана кичма и покрај изгубеното достоинство не добивме датум за преговори. Во НАТО САД ќе не упикаше на секој можем мачин за да не се приближиме кон Русија или Кина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Дек 26 2020, 20:06

Ќе пренесам едно интересно мислење во врска со ЕУ.

ЕУ е насилник кој не тепа, и не ни дава да си заминеме од него!

Посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на официјален Белград и официјална Бања Лука, е доказ дека Руската федерација не се откажала од влијанието на Балканскиот Полуостров. Особено Кремљ, и стратезите на руската надворешна политика, Балканот го користат како регион преку кој ќе се „тргува“ за вистинските руски интереси: тие во непосредното опкружување на панрускиот простор/ земјите од поранешниот СССР.

Последниот пример со приемот на Македонија како триесетта земја членка на НАТО, преку операцијата „Барбароса“, е доказ дека Великите сили се немилосрдни кога сакаат да го остварат својот интерес, т.е својата сфера на влијание, за кое ниту бираат средства, ниту начини, ниту време. Во суровоста на реал геополитиката секогаш страдаат слабите и немоќните, тие кои не припаѓаат никаде, односно не се во некој сојуз. Европската унија, во својата примарна форма беше проектирана и замислена како сојуз, кој ќе создаде економско-трговски врски помеѓу штотуку излезените од мачната и исцрпувачка Втора светска војна, земји од европскиот континент, кои беа на нишан од спротивната страна. Кои платија со милиони човечки животи, разрушени градови, пропаднати економии. Токму „Заедницата за јаглен и челик“, помеѓу двата архинепријатели од војната, Франција и (Западна) Германија, доведе до формирање на Европската економска заедница (ЕЕЗ), во Рим. Понатаму се е, историја. ЕУ денес е најмоќниот политички и економски проект во целата европска историја. ЕУ е и начин на живот, слобода на избор, безграничен простор, живот и време, исполнето со суштина и содржина. Затоа и многумина кај нас, истата ја гледаа како некој (недостижен) идеал. Веројатно, и затоа се изјавите на нашите политички првенци (Заев, Димитров), дека иднината на Македонија, како полноправна членка на Унијата, „ нема друга алтернатива“.

Погоренаведениот пример со вкрстеноста на интересите на Русија и Западот (читај: САД), на Балканот, доведе до тоа, ние да бидеме „насила“ внесени и донесени во НАТО. Сепак, булдожер-дипломатијата со која се служат Американците, и која дава плод, за да го постигнат тоа што го намислиле (решение на тридеценискиот спор за името, и бетонирање на земјава во НАТО алијансата), не е иманентна политика за некохерентноста на надворешната политика на ЕУ. Како што луцидно забележал американскиот стратег, поранешниот државен секретар и обликувач на надворешната американска политика, Хенри Кисинџер „кажете ми на кој број треба да свртам, за да ја добијам Европа“, иронизирајќи дека ЕУ, или во поопширен контекст Европа нема унифицирана надворешна политика, и дека тоа е всушност огромен проблем. Тој огромен проблем на Европа ( ЕУ), ние најдобро го почувствувавме на своја кожа во изминатите три децении: прво блокадата од страна на една земја членка на Унијата ( Грција), за наше евроатланско интегрирање, бидејќи не и се допаѓаше и не се согласуваше со нашето уставно име, и сега одново блокадата од друга земја членка на истата таа Унија, бидејќи не и се допаѓа нашата историја, и целокупниот наш идентитет. Не треба да сте ЕУ експерт, или ЕУ познавач на состојбите, за да знаете, дека за да станете полноправна членка на Унијата, треба да ги исполнувате Копенхашките критериуми: владееење на правото, правна држава, независно судство, стабилизирана плурална демократија, слобода на медиумите, итн, што како иронија на судбината, токму овие земји кои ги блокирале нашите европерспективи, не ги исполнувале овие наведени копенхашки критериуми, кога станале полноправни членки , туку биле „протнати низ мала врата“, поради геополитичките интереси на самата Европска Унија.

Кој е заклучокот кој можеме ние да го извлечеме од сето тоа што ни се случува? Дека ЕУ е непринципиелна, лицемерна, сурова, едноставно неевропска? Ха, „ и се прди“ на таа Европа, за нас, што би рекол покојниот гениј Горан Стефановски. Тоа што мене лично, ме иритира, ме револтира, и ме боли, прво како граѓанин на Македонија, на која и се попречува нејзиниот европат, а потоа и како на етнички Македонец, е што не ни дозволуваат од истата таа Европа на која и се прди за нас, да немаме алтернатива. Бидејќи веднаш почнуваат алузиите на „високи европски функционери“, дека ако не се интегрираме во ЕУ, ќе се распаднеме, дека „влијанието на Русија и Кина“, ќе доведе до дестабилизација на земјата, и слични баба-рога прикаски. Најсликовито тој однос може да се објасни како насилник кој ја тепа својата девојка, но и кажува дека ја сака, и не и дозволува да се одвои од него, бидејќи ако тоа го стори, ќе ја убие. А постојано и ветува убава и перспективна иднина со него. Тоа сме ЕУ и ние денес. Време е да го откачиме насилникот, барем за некое време, додека крајно не се вразуми, и навистина ни покаже дека „ се сменил“.

Благојче Атанасовски - политиколог

https://faktor.mk/eu-e-nasilnik-koj-ne-tepa-i-ne-ni-dava-da-si-zamineme-od-nego-

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Нед Дек 27 2020, 11:59

Ubavo toa da go otkacime, za zal avtorot zaboravil da ponudi formula kako toa da go napravime.

Albatros

Број на мислења : 788
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Дек 27 2020, 14:13

Додека не влезеш во вода не може да се научиш да пливаш. Само 30 земји се членки на НАТО, а 27 на ЕУ, а преку 200 не се членки, а живеат многу од нив поубаво од нас. Кај нас ако успееме сами да ги одстраниме криминалците на власт би можело да се живее пристојно и сега.
НАТО не ни донесе странски инвестиции како што се лажеше пред референдумот кој и со таа лага беше неуспешен. Тоа што им се натртивме на соседите не ни донесе датум за преговори со ЕУ, што би рекле не сме поминале уште приемен испит за запишување, а до дипломирање да не зборуваме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Нед Дек 27 2020, 16:27

Ili taka bez nikakov plan sto ne go nudite zatoa sto nemate poim sto i kako da se napravi namesto da naucite da plivate ke se udavite.

alienmk

Број на мислења : 347
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Дек 27 2020, 18:12

Не разбирам зошто ми се обраќаш во множина. План треба да понудат партиите. Колку што гледам во моментов има два плана. Тој на Заев да избришеме се македонско за добивање на датум што поскоро и да не остане ништо за бришење во тек на преговорите ако некогаш добиеме датум и на ВМРО да се чека на демократска гарнитура на лидери во ЕУ со мислите во иднината, а не во XIX век каква шѕо имаме сега ситуација кога станува збор за Македонија и Македонците. Едноставно да не се користи членството во ЕУ за уценување на еден народ и присилување самиот да се избрише. При тоа да се користи пристапноста на европскиоот пазар за привлекување на странски инвестиции.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10513
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 27 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 27 of 37 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 32 ... 37  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот