Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 35 of 38 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37, 38  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Саб Jул 09, 2022 11:52 am

Ambasadorkata na SAD so iskrena prijatelska poraka.

The choice to move forward is your decision as a sovereign nation—and we know it is a hard one. But it will continue to be your decision throughout your accession process. At the negotiating table, if you feel your concerns are not being addressed, you can make different choices. You need to make a first step in order to get to the second.

https://mk.usembassy.gov/an-open-letter-to-the-public-from-u-s-ambassador-kate-marie-byrnes/

Изборот да продолжите напред е ваша одлука како суверена нација - и знаеме дека е тешка. Но, тоа ќе продолжи да биде ваша одлука во текот на процесот на пристапување. На преговарачката маса, ако сметате дека вашите грижи не се решаваат, можете да направите различни избори. Треба да го направите првиот чекор за да стигнете до вториот.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Нед Jул 10, 2022 12:48 pm

Na majka ti pickata.

Od EU i NATO - Page 35 Img_2064

alienmk

Број на мислења : 366
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Пон Jул 11, 2022 9:37 am

Документот не сум го прочитал, и не ни планирам, можда понатаму некој ден. Реално и Грците некој работи не почитуваат од тоа шо сами го смислија,пред Солун, уште стои табла Скопје, а ние избрзавме(бевме притиснати) да смениме табли од ФИРОМ во Северна. Реалното расположение кај луѓево не се осеќа, некако живееме во страв, од „разгорување“ на конфликти. Од една страна го имаме СДСМ, кој бледо е за предлогот, без навивање(што можда е добро), од друга страна го имаме ДПМНЕ и Љевиц, кои се против ЕУ, без јасна и концизна насока каде после одбивањето на предлогот. Дали ќе се вратиме на „антиквизација“, русијација, или што???
При бидејќи околу нас сите земји се чекор пред нас, Косово со помош на Америте оди напред, имаат модерни патишта, Албанија забрзано се гради. Туризмот го прават гранка број 1. Србите безразлика на авторитетниот Вучич, се држат добро.

И сосема за крај, поголем Русин од Русинот е само Бугарот.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пон Jул 11, 2022 10:00 am

Taka i Makron ni raskazuvase bajki za da go smenime imeto pred da ne bokira za vlez vo eu 2019.

Wir wollen Sie, liebe Mazedonierinnen und Mazedonier, als Mitglied einer Union, in der Ihre und unsere kulturellen Eigenheiten, unsere verschiedenen Sprachen und unsere Identitäten erhalten und gepflegt werden. Das macht uns gemeinsam stark.

Ние Ве сакаме Вас, драги Македонки и Македонци, зачленети во една унија во која се чуваат и се негуваат Вашите и нашите културни особености, нашите различни јазици и нашите идентитети. Тоа нè прави заедно силни.

https://skopje.diplo.de/mk-de/aktuelles/-/2541664

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Пон Jул 11, 2022 10:19 am

А да и ова, колку и да сум сомничав за Францускиот предлог, јас не би излегол на протест организиран од ДПМНЕ и Љевиц. Јас не се пронаоѓам во тоа јато.
А Кока, Охридскиот Нефи, се само другата страна на паричката од оние ниско IQ патриоти од Македонска страна.


И секако на крај се ќе се сведе на тоа дека колку и да е лош предлогот, ќе биде прифатен под присила. Истото се деси 2017, истото 2018,истото ќе е денес. Затоа не е потребно безпотребно зовривање страсти. Убаво не напупија некој политичари.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Bosonoga Вто Jул 12, 2022 9:29 pm

Eve i toa dobija. Sega sto ke smisluvaat crepovite?

Владата ги испрати пакетот документи до Собранието, СДСМ на ЦО го поддржа предлогот, Мицкоски повика пратениците да го отфрлат

Автор:
Светлана Унковска
12/07/2022 19:43

https://mk.tv21.tv/vladata-gi-isprati-paketot-dokumenti-do-sobranieto-sdsm-na-tso-go-poddrzha-predlogot-mitskoski-povika-pratenitsite-da-go-otfrlat/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Чет Jул 14, 2022 12:07 pm

Dve sporni prasanje se povrzani so pregovarackata ramka. Uslovenoto zapocnuvanje pregovori i protokolot za koj javnosta seuste ne znae sto sodrzi. Resenieto za otvaranje na pregovorite so Makedonija e presedan i nikogas porano nemalo takvo nesto, iako ne e sporno deka i bugarite kako i drugite narodi treba da bidat vo Ustavot no samo kako malcinstvo. Sepak najgolem somnez otvara protokolot koj e eden od uslovite a dosega nitu e potpisan nitu e objaven. Se sto znaeme za nego doaga od bugarski dokumenti za koi vladata tvrdi deka se draft verzii. Zagrizuvacki e toa sto se insistira na odluka na sobranieto pred protokolot da bide potpisan, toa im dava odvrzani race na vladata zaradi lukrativni pricini da prifati da potpise nesta koi ne se vo interes na makedoncite.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Bosonoga Чет Jул 14, 2022 2:07 pm

Ova se zaklucocite sto parlamentot treba da gi donese. Nema nisto sporno osven sto crepovite od dpmne bi ja unistile i drzavata za da dojdat na vlast.

ФОТО: Предлог заклучоците кои Собранието треба да ги усвои за францускиот предлог

Автор:
Деск
14/07/2022 12:52

https://mk.tv21.tv/foto-predlog-zakluchotsite-koi-sobranieto-treba-da-gi-usvoi-za-frantsuskiot-predlog/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Чет Jул 14, 2022 3:45 pm

Нема ништо страшно, значи ипак јазикот си останува, се си останува, само некој ќе си одат курбан. Пошо се огрешиле пред законот, и сега ЕУ батра да одговараат. И ова е само обид да се спаси курбанот, а?
А ја гледав Дафинчево, недостатокот на секс чуда прави.
Od EU i NATO - Page 35 Dafina10

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 16, 2022 10:02 am

Не би рекол дека е нормално една суверена држава да ги испраќа учебниците во странство на одобрување, на пример. Не ги разбирам Бугарите зошто бараат од спомениците да се избрише зборот бугарскиот, а да остане фашистички окупатор. Ако Бугарите сметаат дека не биле фашисти во Втората светска војна, иако е тоа нивно изолирано мислење, би требало да бараат да се брише фашистички, а да остане бугарскиот окупатор. На местата на злосторството немало друга војска освен бугарската во најголем број случаи. Таму кај што злосторствата ги извршиле балистите тоа е напишано. Кај нас е обичај да се истакнува етничката припадност во сите случаи, па и во Уставот. Чудно е што Бугарија не бара бришење на етничките заедници во нашиот Устав, како што е во нивниот, туку вметнување на Бугарите иако според пописот ги има во ранг на статистичка грешка. Нејасно е и зошто сите од евроатлантската меѓународна банда сметаат дека нашиот Устав може и треба, а бугарскиот не смее да се менува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 16, 2022 2:45 pm

Не би ме изненадило ако Бугарите дозволат почеток на преговорите со македонија за членство во ЕУ и без промена на Уставот сега, туку тоа да се истави за подоцна. Нив им одговара бугарофилскиот француски предлог па можеби нема да сакаат да ризикуваат да инсистираат на нешто што е скоро невозможно да се случи, да се собере 2/3 мнозинство во Собранието за да ги уфрли Бугарите. Во Уставот ги нема ни Хрватите, па Хрватска не ни прети со вето затоа што гради пријателски односи и знае дека тоа е прашање на време. За разлика од Бугарија што сака да ја искористи ЕУ за да го постигне тоа што не успеала во време на БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ОКУПАЦИЈА и ни испраќа ултиматуми, да не кажам ни објавува војна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 16, 2022 2:50 pm

Od EU i NATO - Page 35 Lasko-naslovna-696x832

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Саб Jул 16, 2022 7:45 pm

Za glupite da razberat: OVA SE IZGLASA denes vo parlamentot.

Od EU i NATO - Page 35 Fxzybh10
Od EU i NATO - Page 35 Fxzx_b10
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 17, 2022 12:55 pm

Од 80 пратеници Македонци во Собранието 32 гласаа ЗА, а 48 излегоа затоа што не сакаа да гласаат за предлог што го загрозува македонскиот идентитет. Од тие 68 што гласаа ЗА 32 се Македонци, а 36 (мнозинство) не Македонци. Не го оспорувам правото на секој самиот да се изјасни што е, но тие 32 што цитирам се изјаснуваат како „Македонци“, од мнозинството Македонци се нарекуваат северџани, односно не се прифатени како дел од народот.
Денеска е потпишан и протоколот со Бугарија и уште се крие од јавноста. Се чека сликањето во ЕУ на меѓувладината конференција без никаков ефект затоа што после неа постапката за преговори за членство во ЕУ ќе биде прекината, бидејќи предавничката власт ни сега нема мнозинство потребно за промена на Уставот, а веројатно во иднина воопшто ќе нема мнозинство. Нема да биде чудо ако опозицијата освои повеќе од 60 пратеници без учество на партија на Албанците, кои 100% го поддржаа менувањето на идентитетот на Македонците, односно на мнозиството од граѓаните на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE Нед Jул 17, 2022 6:48 pm

Ocigledno ne razbrale pa ne go komentiraat tekstot tuku pisuvaat partiski pamfleti.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 17, 2022 6:59 pm

Ова ли е протоколот со непријателска Бугарија.

Od EU i NATO - Page 35 Screenshot_1-49

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER Пон Jул 18, 2022 12:06 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 955
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Вто Jул 19, 2022 6:51 pm

Добар ден небањати.

Od EU i NATO - Page 35 Fybmrj10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 19, 2022 7:52 pm

Од декларацијата за македонскиот јазик предадена во ЕУ, не гледам на кој јазик зборуваат Македонците во Бугарија, шѕо имаат добиено 19 пресуди против Бугарија пред европскиот суд за човекови права кои Бугарите не ги спроведуваат, а никој во Европа не превзема ништо. Очо што значи изјавата на Радев дека Бугарите се борат за уништување на македонизмор, ако тоа не значи уништување на Македонците, ако тоа не е говор на омраза, а нашите молчат како педери (како карактер).
На 8 септември беше историски ден кога народот по референдумот излезе спонтано на плоштадот и дојде државниот врв (освен претседателот на Собранието Стојан Андов). Сега власта се плаши од народот, а народот седи дима. Повеќе личи на ден на жалост. Како по убиството во Ваташа извршено врз младинците во Ваташа,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Bosonoga Вто Jул 19, 2022 10:35 pm

Vlazni dpmneovski sonista.

"Сега власта се плаши од народот"
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Сре Jул 20, 2022 9:38 am

Od EU i NATO - Page 35 Levode10

Твит што најдобро опишува немањето прослава за почнувањето на преговори.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Jул 20, 2022 10:21 am

СДСБ и ДУИ ќе си прослават на наша сметка во клубот на пратеници. Имаат што да слават затоа што сега освен на тендерите ќе може да дрпаат и од европските фондови. По референдумот на 8 септември никој не повикуваше на прослава. Сите излегоа спонтано. Реално ме изненадува малку бугарофилството на божем социјалдемократите, но на крај на умот не ми дошло дека сите политичари од албанскиот блок ќе станат бугарофили. Ништо чудно да станат и Бугари ако не им се чека за членство во ЕУ, па пповуикаат на соединување со Бугарија во една држава, со што веднаш би станале европејци. Додека имаат мнозинство во Собрамието, што би рекле до следните избори, за кои сега и јас мислам дека ќе бидат во редовен рок. Тешко дека некој ќе ги тргне кога изворите за „крадење“ ќе се прошират и со европските фондови. Собранието и владата прифатија трансформација на Македонците во Бугари. Останува да видиме дали тоа ќе го прифати народот. По анкетите не би требало да биде така. Не очекувам насилни протести дека на сите им е јасно дека ако за 27 април пресудите се во неколку стотици години, сега би биле во илјадници. Против бугарофилите во власта работи и економската и енергетска ситуација во Македонија. Исто и тоа што сите реални (Тони Блер на пример) знаат дека западната империја е во одумирање, па нема потреба од гинење и затворање поради неколку децении додека тоа не се случи. И така во тој период нема да станеме членка на антимакедонската ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Jул 20, 2022 12:31 pm

трендафил напиша:Имаат што да слават затоа што сега освен на тендерите ќе може да дрпаат и од европските фондови.

Крадецот мисли дека сите крадат, лажливецот мисли дека сите лажат. Клептоманијата и патолошкото лажење се одлика на дпне. Докажано и кога се на власт и кога се во опозиција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Jул 20, 2022 2:08 pm

Ако добро те разбирам мислиш дека бугарофилите го обвинуваа ВМРО дека е пробугарска партија затоа што се спремале да станат Бугари. Иако сега не велам дека Љубчо не бил бугарофил, но како премиер не направи ништо антимакедонско. Затоа што веднаш ќе беше елиминиран од членовите на партијата. За разлика од симпатизерите на Ахмети и Ковачевски кои се во коалиција со Љубчо во обидот за бугаризација на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Jул 21, 2022 1:16 pm

https://chng.it/T72KZFYmwB

На овој линк можете да ја потпишете петицијата за повлекување на лажната изјава дадена во ЕУ во врска со македонскиот јазик и давање на нова напишана во соработка со научните сознанија наместо со капитулантски политички лаги.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 35 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 35 of 38 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37, 38  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот