Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 37 of 38 Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јан 06 2023, 13:03

Грција ја започнува процедурата за укинување на скоро отворениот Центар за македонски јазик во Лерин. Тие тврдат дека предавниците од СДСМ со Преспанскиот договор сметаат дека македонски јазик постои само во Република Македонија и дека во Грција не смее да се изучува ни како странски јазик. Толку за признатиот јазик во рамките на ЕУ како што лажат следбениците на црпнатиот ид Муртино и неговиот наследник. Очигледно е дека на предавниците им треба психијатриска помош ако не се корумпирани и лажат свесно.

https://www.expres.mk/grcija-kje-go-ukine-centarot-za-makedonski-jazik-vo-lerin-so-prespanskiot-makedonski-jazik-ima-samo-vo-granicite-na-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Саб Јан 07 2023, 09:16

A sto koga vmrro vikase prespanskiot e zavrsena rabota mislese deka maloaziskite cigani ke go pocituvaat li?

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јан 07 2023, 10:58

Ниту еден договор не е завршена работа. Секогаш може да се расконе, посебно ако падне империјата што веќе е на повидок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Саб Јан 07 2023, 19:22

Osven Levica nikoj drug ne bara nitu vetuva raskinuvanje na dogovorite, ohridski, prespanski, bugarski. Vmro ne samo sto ne bara raskinuvanje ili vetuva deka ke gi raskine ako dojde na vlast tuku i dosledno gi pocituva.

zozoti

Број на мислења : 349
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Јан 08 2023, 12:14

Сигурно е дека опозициона партија не може да ги раскине договорите, туку делува во рамки на можностите. На пример за договорот со Бугарија со негласање за уставните измени се спречува спроведувањето на договорот што би можел да го прифати само многу ненормален Македонец затоа што претставува директно кршење на нашите човекови права.  Нашата диктаторска власт има преземено обврска што не може да ја исполни, нема 2/3 мнозинство, па сега сака со силеџиска пропаганда да изнуди придружување кон нивното предавство и идиотско кршење на човековите права на народот од кој се откажуваат. За ова прашање, бугарозирање на Македонците, сигурно е дека не би размислувал, а камо ли да прифати ниту еден нормален политичар, но ако се работи за било каква друга политичка одлука нормално е тој што е овластен да ја прифати прво да го обезбеди мнозинството потрбно за носење на истата, а после да ја прифати пред странци, во случајов ЕУ.
Инаку за раскинување на ненормалните договори постојат два начина. Брз со нивно раскинување, но тој може да донесе големи проблеми за земја со уништена економија и презадолжена, а сака здружување во организација непријателскиа кон Македонија и Македонците, па тоа да се прави постепено или да се почека пад на англосаксонската империја и здружување со идната што ќе ги наследи. Доколку не се формира систем во светот без наметнување на правото на посилен што владее од постанокот на човештвото до денес.
Јасно е дека евроатлантската меѓународна банда и домашните предавници ќе се обидат насилнички (со уцени и корупција) да ја протуркаат и бугаризацијата на Македонијо со т.н. француски предлог на ист начин како што ја грцизираа македонската античка историја и Македонците во Грција. Чудно е што некоја будала не го предложи до сега Ковачевски за нобелова награда поради неговото антимакедонство, а тој прифати поголемо предавство од Зоран Заев. Иако очигледно не може да се добие Нобелова награда за кршење на човекови права.
Да заклучам. Додека сакаме да станеме членка на ЕУ или не избереме друго решение не е реално да се раскинува Преспанскиот договор. По зачленувањето или откажувањето од зачленување тоа сигурно ќе го направи било која македонска власт. Претпоставувам дури и СДСМ, ако до тогаш постои како значаен политички субјект, што е во доменот на фантастика. Мислам дека веќе македонските гласачи нема да дозволат евроатлантската меѓународна банда да им избира власт. Важно, можеби и поважно, е и ДУИ да замине во историјата, па да може Македонија нормално да се развива. Посакувам македонска политичка сцена без предавници. крадци, корумпирани и да ми биде сеедно која партија е на власт. Дури и да не ме интересираа кој е премиер. За жал во ситуација кога некој прифаќа кршење на моите човекови права и ја понижува државата, тоа не е можно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Јан 10 2023, 11:07

Евриатлантската меѓународна банда и домашните предавници не сакаат или имаат ментално пореметување и не можат да разберат дека идентитетот е индивидуално човеково право. Јас на никого не му го оспорувам правото да смета дека не постоеле негови предци како Македонци во античките времиња или да стане Бугарин ако така сака, но нема да дозволам некој да го прави тоа вомое име, без разлика дали се изјаснува како Македонец, а уште помалку право има Бујар Османи или некој друг Албанец да одлучува во име на Македонците. Се разбира дека на крај за името на тоа кој е Македонец, а кој нешто друго ќе одлучи мнозинството. Ако, не дај Боже победи идејата дека Македонците до 1944 година биле Бугари ние што сме биле Македонци и прд тоа (јас знам дека татко ми и дедо ми роден во 19 век беа Македонци дека сум живеел со нив во исто време) не можам да лажам дека не било така. Кога се работи за идентитет не е важна научната вистина, ако станува збор за постариот идентитет. Науката во секој случај не тврди дека македонските Словени кога диаѓале вршеле етничко чистење на античките Македонци. Напротив имало мешање. Тоа е процес што се одвива и сега исвен на некои изолирани точки на земјата. Иста е ситуацијата со сите народи. На светот има народи што сметаат дека настанале од духови или ги исфрлил вулкан што научно не е докажано, па нијој тоа не им го оспорува. Никој нормален поточно кажано. Сигурно е дека нема да дозволиме лудаците од ефроатлантската меѓународна банда да се изживуваат садистички со нас, ниту да сакаме да бидеме во исто друѓтво со садисти. Кога ќе дојдат нормални луше на лидерските места во ЕУ, нормално е дека ќе сакам да станеме членка на ЕУ. На таква ЕУ мислат и мнозинството Макеонци што сакаат зачленување. Не во лудачка, каква што во моментов е ЕУ во односот со Македонија и Македонците, туку во нормална.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Вто Јан 10 2023, 15:31

Zaradi ovie places? Mickoski dade nekoja izjava za ova? Ili samo izbori znae da bara? Pa posle koga ke im gi izvrsuva naredbite da mantra SDSM e kriv.

https://nezavisen.mk/holshtajn-ustavnite-promeni-ne-se-bolni-za-makedonija/

https://www.slobodenpecat.mk/ageler-ustavnite-izmeni-da-se-napravat-shto-pobrzo/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Јан 10 2023, 21:47

Изгледа дека си заборавил дека и ВМРО-ДПМНЕ и Левица побараа референдум во врска со за мене предавничкиот договор со Бугарија и дека власта бега од изјаснување на народот. И преку референдум и преку предвремени избори на кои партиите ќе кажат како ќе се однесуваат доколку победат на изборите. Партиите на Албанците по којзнае кој пат покажаа дека се националистички и декане ги интересираат правата на другите. Сигурно е дека нама потреба да пукаме едни во други за да видиме дали бугаризацијата има поддршка од народот. Не сум слушнал ниту дека некој од пратениците на СДСМ дебатирал со гласачите од изборната единица од која доаѓа за да утврди каков е ставот на гражаните. Се однесуваат само како кукли на кои лидерот им ја подига раката кога гласаат.

Еве став на потпретседателот на ВМРО: „Втората работа која што сакам да ја споменам, ја знаеме сите добро и е во однос на дополнителните услови кои што секогаш и се поставуваат на Македонија, дали тука зборуваме за промената на името, дали тука зборуваме за условувањето од страна на Бугарија, постои чувство дека тоа е еден процес кој што никогаш не прекинува. Ќе употребам една паралела и ако не е целосно соодветна, Шведска се обидува да стане членка на НАТО алијансата и има условување од страна на една друга земја членка на НАТО алијансата, а тоа е во случајот Турција. И мислам дека премиерот на Шведска имаше една многу корисна изјава деновиве кога кажа има работи кои што можат да ги направат, но има работи кои што не можат да ги направат затоа што се спротивни на нивните вредности. И во таа насока мислам дека треба да биде испочитувано и мислењето на мнозинство пред се од македонскиот народ затоа што прашањата кои што се поврзани со Бугарија го задираат директно делот на самоопределување на македонскиот народ каде што точно има работи кои што народот едноставно мисли дека не треба да бидат прифатени“

Став горе долу ист со мојот и на мнозинството Македонци.

https://vmro-dpmne.org.mk/%d1%81%d0%be%d0%be%d0%bf%d1%88%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0/%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%b5%d1%83-%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%b1%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b3%d0%be-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b8%d1%82%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d0%ba

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 09:49

Интересна е изјавата на лидерот на Алијанса на Албанците дека меѓународната заедница (што би рекле евроатлантската меѓународна банда на чело со САД) барале оваа партија да влезе во владата на Македонија., што е директно мешање на странци во работи што би требало да се одлучуваат тука ако не сме во ропство, туку суверена држава. Чудно е ако ова е вистина, затоа што САД наводно се за борба против корупцијата во земјата, а се залагаат корумпираната влада да се задржи што подолго. Од гледна точка на бугаризација на Македонците (целосно укинување на македонскиот идентитет) и уставните промени што треба да означат старт на последната етапа на тоа поле, влегувањето на Алијанса во владата не значи ништо затоа што и нив како и сите партии на Македонците од албанско етничко потекло (со исклучок на неколку поединци интелектуалци) ги боли сечениот кyр за човековите права на Македонците исто како и бугарофилите што се изјаснуваат како Македонци. па без разлика дали се власт или опозиција би гласале за промена на Уставот.

Во врска со председавањето со ОБСЕ од Македонија, ќе напишам само дека ќе продолжи шизофрената политика, односно за ист проблем, Србија и Украина и окупација на делови од нивните територии има спротивно мислење. Окупацијата на Косово и бомбардирањето на инфраструктурата во Србија (ќе го споменам само мостот на Дунав во Нови Сад, далеку од Косово) е борба за човекови права, а било кој борбен настан во Украина е воено злосторство. Се разбира ако не го направиле Украинците. Разликата е што Русите се борат за човековите права на нивните сонародници што живеат во поранешните делови од Украина, а за Косово се бореа странци. Не Албанија. Ние постарите паметиме дека Косово бараше АЛбанците да бидат прогласени за народ, а Косово за република во СФРЈ за да имаат право на отцепување. Такво нешто гледаме и во Македонија и е поддржано од истите странски земји што тоа го поддржуваа (и со дела, не само политички) на Косово. И во војната во Македонија во 2001 година во втората држава на Албанците КФОР не уапси или осуди ниту еден терорист на ДУИ (тогаш УЧК) што со оружје доаѓаше да убива во Македонија или бегаше таму притиснат од нашите бранители. Украина добива оружје во огромни количини, а Македонија беше ставена под ембарго за купување на оружје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Јан 30 2023, 20:35

Нели приказната кога влегувавме во НАТО со насилно сменето име и бришење на десетина векови од нашата историја, а со тоа и на идентитетот, беше дека стануваме член на НАТО семејството и со сите членови на семејството сме рамноправни. Сега излегува дека сме дел од семејството за да се врши врз нас семејно насилство, сега од Бугарија како член на семејството. Тоа семекно насилство го поддржуваат другите членови на семеството. Помислил ли некој да стравиме вето на зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО додека не ни се овозможи нормален пристап кон зачленувањето во ЕУ. Според Копенхашките критериуми вез садистичко изживување. Да потсетам дека Финска и Шведска како членки на ЕУ не направија ништо за Македонија ниту сега кога врз нас се изживува Бугарија, ниту порано кога тоа го правеше Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Фед 08 2023, 20:30

За прв пат во Македонија поддрѓата за ЕУ е под половина, 49%. Уште повеќе, 65% сметаат дека односот на ЕУ кон Македонија е нефер, надмен и уценувачки. По повеќе од 3 децении садистичко изживување на евроатлантската меѓународна банда со нас, конечно луѓето станаа свесни за тоа. Им помина слепилото.
Како најнепријателска земја е оценета Бугарија со 27,6% од анкетираните. На второ место е Русија со 4% (седум пати помалку). Штета што нема податоци по етнички заедници, бидејчи мислам дека во тие 4% е поголем дел на Македонци од албанското малцинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Фед 08 2023, 21:29


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Фед 09 2023, 21:23

Ако претставникот на новиот партнер во власта, Алијанса на Албанците ги има точните бројки, за ЕУ под идиотските услови што ги има прифатено и македонската влада се 84% од Албанците, а само 37% од Македонците. Нејасно е тогаш кој народ го претставуваат пратениците на СДСМ од изборните единици во кои скоро и да нема Албанци. Дали се претставуваат самите себе си, а не и гласачите што ги изгласале. Идиотско е и обвинувањето дека ако некој сака да си остане Македонец, каков што се родил и какви што биле неговите предци е од таборот на Путин и дека треба да станеш Бугарин за да бидеш проевропски. Ајде да напишам уште еднаш затоа што никој не се обидел да даде контра аргументи на тоа мое тврдење, дека очигледно на најголемиот дел Македонци им досади од садистичкото изживување врз нас од страна на евроатлантската меѓународна банда што трае во нонтинуитет од нашето осамостојување.

https://www.expres.mk/visok-funkcioner-na-aa-voznemiren-poradi-putinizmot-na-makedonskoto-opshtestvo-i-otfrlanjeto-na-eu-no-albancite-kje-go-garantirale-zapadniot-kurs-na-drzh/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Фед 26 2023, 18:26

Се додека вергламе дека влезот во ЕУ ни е единствена алтернатива – ќе не мочаат и уценуваат…

https://kurir.mk/tvitovi/se-dodeka-verglame-deka-vlezot-vo-eu-ni-e-edinstvena-alternativa-ke-ne-mochaat-i-utsenuvaat/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мар 14 2023, 09:45

Неколку дена по идиотската изјава на Габриел Ескобар кој во администрацијата на САД е одговорен за регионов во која спомнува Албанци и православни граѓани на Северна Македонија молк. Нема реакции од власта, ниту зошто прво го спомнува малцинството, ниту зошто Македонците ги нарекува православни, без името на нашата нација. Прво сите православни во Македонија не се Македонци (има и православни Албанци). Се разбира дека ова е последица на Преспанскиот договор кој само многу ненормален Македонец би можел да го поддржи и да го потпише, по кој се што е македонско е грчко кога се работи за меѓународните односи. Еве реакции на неколку опозиционери.

https://www.expres.mk/andovska-za-pravoslavni-mesto-makedonci-beton-identitetot-armiran-ostanuva-samo-da-ni-go-frlat-vrz-glava/

https://www.expres.mk/grcheva-a-shto-ochekuvaa-od-eskobar-kako-da-ne-nareche-po-dogovorot-od-prespa-spored-koj-se-makedonsko-go-prisvoi-grcija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Мар 27 2023, 20:03

Гледам денеска 3 годишнината од приемот на Македонија во НАТО беше одбележана на прослава на која присуствуваа само тие што мораа по службена должност. Народ немаше. Слушам од премиерот дека се работи за настан што ќе влезе во историјата. Се согласувам, но не знам дали ќе се третира како позитивен или негативен настан. Ако САД остане свертски лидер, ќе биде позитивен. Но ако дојде до промена на светскиот врв сигурно не. Ќе има третман на влегувањето во Тројниот пакт во времето пред Втората светска војна. Чудни работи се случуваат по влегувањето на Македонија, со присилно сменето име Устав и избришани повеќе десетици векови историја. Најпријателска земја ни е Србија, земја што не сака да стане членка на НАТО, а „пријателските“ Франција и Бугарија со кои нели седиме на иста маса во Брисел ни ставија вето за зачленување во ЕУ. И во тој непријателски гест имаа поддршка од другите членки на РУ, од кои најголем дел си членки на НАТО. Наши „пријатели“. „Непријатекските“ Русија и Кина не ни помислиле да ни направат такво нешто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мар 30 2023, 07:52

Интересна изјава на претседателот на Австрија. Прифатете го влезот на Бугарите во Уставот, со тоа не губите ништо од суверенитетот. Што би рекле, прифатете го тоа што ние го сакаме, а не што вие го сакате, односно нашата диктатура пренесена преку вазалската власт што ја имате. Како што направивте со Охридскиот рамковен договор и Преспанскиот договор што ви го наметнавме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Апр 02 2023, 20:11

Опозицијата прифати примена на хрватската преамбука на Уставот, но очигледно е дека ние не сме дрѓава од ист ранг, туку дрѓава сио свир=ткана кична. Имаме и едно малцинство што си замислува дека е мнозинство и кое во моментов изгледа ја предводи и државната и судската власт. Станува јасно дека во Македонија владее апартхејд, па мнозинскиот народ е од втор ред. На пример казната за не примена на албанскиот јазик се казнува многу повеќе отколку не примената на македонскиот јазик. За второво никој ни не е казнет. Нејасно е и дали како прва македонска држава ќе се смета таа од времето на Пердика Први. Различно е и тоа што Хрватска сама си го пишува Уставот без странски уцени. И историјата не им ја пишуваат налудничави домашни и странски политичари, туку научници историчари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Апр 14 2023, 19:44

Во врска со повеќедецениското садистичко изживување на евроатлантската меѓународна банда да одбележам и дека во Македонија има мазохисти кои уживаат кога се измачувани. Да потсетам на изјавата на еден поранешен премиер кој посакуваше камшикување со кое би бил стимулиран да направи реформи според стандардите на ЕУ. Изгледа дека желбата за камшикување не му беше исполнета, па наместо подобро од ден на ден во Македонија живееме се полошо и полошо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Сре Апр 19 2023, 16:39

Cvrsto stoime zad Ukraina.

Унгарија ја проширува забраната за увоз на храна од Украина, По житото, од денеска забрани и мед, леб, шекер и низа производи од месо и зеленчук.

Ограничувањата се на сила до 30 јуни. И Бугарија, Полска, и Словачка привремено го забранија увозот на жито од Украина. Ваквиот потег четирите земји членки на ЕУ го објаснија дека мора да ги заштитат своите земјоделци и производители на храна кои страдаат поради евтиниот увоз од Украина.

Исклучок ќе има за стоката во транзит.

https://sitel.com.mk/ungarija-ja-proshiruva-zabranata-za-uvoz-na-hrana-od-ukraina

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мај 14 2023, 17:52

55,7% од граѓаните на Македонија, според анкетата на Детектор, сметаат дека преговарачката рамка на Македонија со ЕУ ја доведува земјата во потчинета состојба, односно е понижувачка за Македонија ако користиме реален рачник. Само 28,1% даваат поддршка на рамката прифатена од власта, од кои 755 се Албанци (малцинство што си замислува дека е мнозинство и кое за жал по многу работи (вклучувајќи го тука и прифаќањето на власта на оваа рамка) зборува дека Македонците живееат во апартхејд, односно дека иако се мнозинство не одлучуваат за случувањата во Македонија. Не знам врз основа на што, ако Македонија не живее во диктатура и пратениците се претставници на народот, а не послушници на Ахмети или некои лидери на евроатлантската меѓународна банда, би гласале за уставните измени и зошто гласаа за прифаќање на протоколот со ЕУ. Не знам ниту ако се при здрава свест во вакви тешки моменти за министер за надворешни работи изгласаа доктор кој ја учи дипломатијата врз идентитетот на еден народ, наместо да се избере некој што би извлекол максимум во преговорите наместо да прифати комплетна капитулација.
Не знам дали сите паметат или обрнуваат внимание на тоа, дека со Грција имавме и наводно преговаравме само за името на државата, па на крај потпишавме договор според кој избришавме векови историја, лажеме дека нема Македонци во Грција, па се до брусење на шахти на кои го има националниот симбол на Македонците (мислам на најголем дел, не и на тие што популарно се нарекувани северџани).

https://plusinfo.mk/zem-ata-e-stavena-vo-potchineta-sosto-ba-mnozinstvoto-gra-ani-se-protiv-francuskiot-predlog-i-pregovarachkata-ramka-so-eu/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мај 28 2023, 17:56

Од истите земји и организации што зборуваа дека Преспанскиот договор е последно специјално барање, да не кажам понижување, на Македонија и Македонците, сега доаѓаат пораки како наводно последно барање и притисоци за вметнување на Бугарите во Уставот. Не знам дали некој што не е будала може повторно да биде излажан од ист извор. Хрватите кои ги имаат запишано Македонците во својот Устав не не уценуваат дека ќе стават вето како што тоа го прават Бугарите. Интересно е и тоа што по којзнае кој пат наводните демократи не ги интересира мислењето на граѓаните на Македонија, туку како насила или со корупција да го истуркаат насилното барање. Што треба сега, да се радувам ли за тоа што договорот со Фронтекс е потпишан на македонски јазик.? Не знам дека некоја земја кандидатка за ЕУ и членка на НАТО потпишувала договор на друг јазик освен сопствениот. Тоа што еднаш ЕУ и евроатлантската меѓународна банда имале нормален однос кон Македонија не знаеме дали би се променило ако некогаш ги започнеме преговорите за членство, односно дали се работи за исклучок што треба да не залаже да го продолжиме патот за бугаризација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2023, 20:00

По долго време една умна мисла на некој од ЕУ, претставникот на ЕУ за Западен Балкан Мирослав Лајчак.

Политичарите се избрани да ја менуваат иднината, а не историјата

https://lider.mk/lajchak-so-poraka-politicharite-se-izbrani-da-ja-menuvaat-idninata-a-ne-istorijata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2023, 15:52

За влез во ОСАД (организацијата на северноатлантскиот договор) иако почесто, како да немаме свој македонски јазик користиме кратенка НАТО, на своето име, Македонија, го дадовме и првиот збор од договорот, Северна. При стапување во брак со организацијата сите други земји си го задржаа своето име. Нас веројатно не сметаат за сопруга. Иако сме дел од централниот Балкан политички сме западен Балкан и дел од северниот Атлантик. Што би рекле не ја менуваме само историјата, туку и географијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 02 2023, 09:14

Чудни се критериумите на ЕУ. Имаат примено во членство земји што не признаваат дека во нив воопшто има малцинство (Бугарија или Грција, на пример), а за нас во критериумите бараат признавање на конкретно малцинство кое не го признава идентитетот на мнозинството, на Македонците, иако има и такви мои сонародници за кои јас не сум сигурен дали воопшто имаат идентитет, мислам на тие што некои ги нарекуваат северџани). Реално, најмал проблем е да се впишат Бугарите во Уставот кога веќе сме пошле по пат да ги набројуваме сите етнички заедници. Пострашни се барањата од протоколите според кои под бугарски диктат треба да си ја смениме историјата, идентитетот и да дозволиме Бугари да ги пишуваат учебниците за нашите деца според критериумите што бугарските фашисти во време на окупацијата на Македонија се обиделе насилно да ги воведат во Македонија. Едноставно сакаат врз Македонците во Македонија да се однесуваат како врз Македонците во Бугарија и тоа да го правиме сами, односно да ни го прават тие што некои ги викаат северџани и Албанците. Опозицијата нема можност да го спречи тоа на друх начин, освен со блокирање на уставните промени. Ако дојдат на власт приказната ќе биде подруга. Се надевам дека ќе почнат со апсење на предавниците. На пример тие што потпишувале договори во кои наместо да се користи уставниот термин македонски јазик се користи термин јазик според Уставот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 37 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 37 of 38 Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот