Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

+7
Luxor
Bosonoga
defo
SHARENI
TRAJCHE
OPOZICIONER
трендафил
11 posters

Страна 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Ное 12 2022, 09:45

Русите ја чекаат зимата. Со настап на зима го победиле и Наполеон и Хитлер. Не ме разбирај погрешно. Ниту ги мразам Украинците ниту имам посебни симпатии за Русите како народ. Никого не го гледам како дел од толпа (народ) туку секого го ценам поединечно како индивидуа. Но противник сум на т.н. нов светски поредок во кој помалите народи се поданици на САД (како континуитет на англосаксонската империја), односно против либералите што ги сметам за неофашисти. А Русија се бори против тоа. Херсон е дел од Русија (за Русите) и не верувам дека ќе дозволат долго време да биде под окупација. Да ја имаше сегашната сила на Русија во 1999 година ни Косово не ќе беше насилно одделено од Србија.
Републиканците имаат извонреден напредок во САД иако не толку како што очекуваа, но не може да се исклучи дека власта (демократите) ги мучка резултатите. Уште се бројат гласовите.
Сигурен ли си дека ако албанските партии го примат и СДСМ во друштво ќе освојат 61 гласи дека ќе ги победат Македонците и ќе состават влада. Дека од друга страна има мислење дека само ВМРО мпоже да освои 61 пратеник, а сигурно е и дека Левица ќе има повеќе од два пратеника колку што има сега. Ова според актуелната состојба. Мислиш ли дека кога ќе почнат рестрикции на струја популарноста на власта ќе се зголеми?
Србија на пример има помала инфлација од Македонија за една третина, а пензиите во јануари ќе бидат поголеми за над 20%. Кај нас со инфлација од скоро 20% покачувањето е под 7%. Дали нормален пензионер ќе гласа за албанизација и бугаризација на Македонија само од економски пшричини, без мешање на човековите права.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Нед Ное 13 2022, 18:13

Добровечер небањати, се сеќавате како се радувавте на курот громовски.DPNE-kolaps - Page 8 Img_1338

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пон Ное 14 2022, 12:26

Да не беше Мицкоски и ВМРО Стевче немаше да биде градоначалник на Карпош. Инаку за жал Ванчо Михајлов е дел од историјата, како што утре со слична улога ќе биде и Зоран Заев. И Германците би го дале Хитлер на некој друг народ. СИгурно е дека без него историјата на Германија би била поубава, како што и историјата на ВМРО би була поубава без Ванчо Михајлов или на СДСМ без Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Вто Ное 22 2022, 13:11

DPNE-kolaps - Page 8 Img_1340

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Чет Дек 01 2022, 19:05

Битка за бифтеците во коалицијата.

DPNE-kolaps - Page 8 Fifzkp10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Дек 02 2022, 09:11

Колку што знам Левица има советници во Битола и не е поставено прашање за евентуално вакво трошење. Тоа пшто има објава на Фејсбук не значи ништо и никој обичен човек не може да дознае кој стои зад никот што е наведен. Кај нас полицијата повеќе од еден месец не може да пронајде ни кој испраќа мејлови за наводно поставени бомби ви средни, а од вчера и во основни училишта. Барем во објавата на никот Левица Битола да имаше фотошоп фотографија од некоја фактура. Настрана и што Бојан Маричиќ сам има изедено повеќе од сите функционери заедно во Битола доколку информацијата е точна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by alienmk Чет Дек 08 2022, 10:09

Svestete se navreme.

️Една од најзадолжените општини во Република Македонија со вкупен долг над 22 милиони евра, Општина Охрид, во охридските хотели и ресторани има потрошено 503,500 денари од јануари до ноември 2022 година и тоа во ресторан „Амфора“ – 193.000, ресторан „Острово“ – 147.000, хотел-ресторан „Тино“ – 83.396 и хотел „Аквалина“ – 79.314 денари.

https://infomax.mk/%d0%be%d1%85%d1%80%d0%b8%d0%b4-%d1%82%d1%80%d0%be%d1%88%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%be%d0%bd-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%b7%d0%b0/

Inaku.


DPNE-kolaps - Page 8 Apasie10

alienmk

Број на мислења : 356
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Дек 08 2022, 10:25

Охрид како туристичко место има најповеќе посетители, гости, па истото важи и за локалната самоуправа. Не велам дека не може да се скратат трошоците, но 800 евра месечно за вакви трошоци и не е толку катастрофална сума. Инаку најголем дел од долгот на Охрид сегашниот градоначалник го има наследено.
Во врска со конкуренцијата на ВМРО и Левица посакувам такво нешто и нека победи подобриот. Во моментов, се согласувам, најважно е да си заминат тие што не им личи да бидат патриоти, а им личи да бидат предавници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пет Дек 23 2022, 16:36

Најновите вести од војната на вемерџаните против леверџаните. Стигнаа и до ќосиња.

DPNE-kolaps - Page 8 Img_1356

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Дек 24 2022, 11:09

Ако на градоначалникот му пречеше Сонцето од Кутлеш ќе го одстранеше само него. Сигурно има друга причина за одстранувањето на водоскокот кој за да се зголеми пропагандниот ефект се преименува во фонтана. Како национален симбол Сонцето од Кутлеш го прифаѓаат сите Македонци низ целиот свет со исклучок на тие што се со бугарска „самосвест“ или на пат да ја добијат, што би рекле сите освен тое од СДСМ и придружните партии во коалицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Саб Дек 24 2022, 17:03

Рачињата на Невенка у медот. Има ли процент за шампитата и шпицниот?

DPNE-kolaps - Page 8 Img_1358

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Дек 24 2022, 20:49

Ако некој вработен извршува дополнителни работни задачи нормално е за тоа да добие дополнителен надомесрок. Македонија во секој случај не страда за 150 евра, туку за нилионите што ги зема власта. Министрите трошат многу повеќе од 150 евра месечно за јадење и пиење, отколку што добива таа што ви пречи за екстра завршена работа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Нед Дек 25 2022, 16:27

Небањатите медари.

DPNE-kolaps - Page 8 Img_1365

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Нед Дек 25 2022, 19:57

Повеќе од половина Европа користи руски гас складиран ви својата земја уште пред почетокот на зимата. Кај нас заевистите (македонскиот канцер на сите полиња) веднаш по доаѓањето на власт го прекинаа процесот на гасификација со исклучон ка неколку километри гасовод во парк шумата Водно. Пред да му веруваш слепо на Битиќи, обиди се да се сетиш што се има ветено и што од тоа исполнил или претражи на интернет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Сре Јан 04 2023, 18:36

Како бе тоа небањати, на 30 декември ги имате, на 2 јануари ги немате. Ве вози шпицниот бесплатно.

DPNE-kolaps - Page 8 Img_1375DPNE-kolaps - Page 8 Img_1376

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пет Јан 06 2023, 16:32

PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Јан 06 2023, 18:03

СДСМ и ДУИ толку мноду се исплашени од избори, што мира да им даде кураж да се одважат и да се соочат со народот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Albatros Саб Јан 07 2023, 09:15

Vmro demek ne e, zatoa na nivnite anketi Bozinovski go lazira rejtingot na Levica i Apasiev.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Јан 07 2023, 11:04

Реална анкета се изборите, иако и тука може да има лажирање, да не кажам крадење од страна на власта. Факт е дека власта се плаши од избори, со што потврдува дека и по нивните анкети ќе ги загубат. Можеби и дека разликата е толкава што не може толку гласови да украдат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by SHARENI Сре Јан 11 2023, 21:54

Recnikot vrv na kultura.

Хит видео: „АКО ЈАС КАКО МАЈКА, КАКО ДОМАЌИНКА, СОПРУГОТ НЕ МИ ДАВА ПАРИ, ШВАЛЕРОТ НЕ МИ ДАВА ПАРИ, ПА МОРА ДА СЕ ЗАДОЛЖАМ...“ - вели советничка на ВМРО за задолжувањето со милиони евра на општина Аеродром

https://m.facebook.com/seir2017/videos/1573363953138165/

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 823
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 09:17

Ова е само еден начин на реакција за состојбата во општините кои сегашните градоначакници ги затекнаа со долгови, а морат да направат нешто, Чудно е кога симпатизер и пропагатор на партии (СДСМ и ДУИ) кои енормно ја задолжија Македонија и тоа најмногу по зачленувањето во НАТО што божем требаше да ни донесе странски инвестиции и пари, а не кредити и задолжување. За жал по зачленувањето во воената алијанса наместо пповеќе среќа имаме разни болести и невидена инфлација (осиромашување).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 10:33

Тимчо наследи општина што беше во плус 6 милиони евра.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 13:30

Да на денот на примопредавањето, но со не доспеани обврски за следните месеци.
Онаку мислам и дека секој буџет, освен извесна резерва, секогаш треба да се потроши до крај. Ако се прибираат повеќе пари отколку што е потребно (иако не знам за такво нешто во Македонија) треба да се намалат давачките. Фондот за здравство, на пример, бадијала би чувал пари. Подобро е да набави посовремени лекови отколку да плаќа партиски војници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Чет Јан 12 2023, 15:47

Вашите коалициони партнери не викаат така.

Општина Аеродром како една од најбогатите општини во Македонија чиј буџет е скоро 20 милиони евра за прв пат во историјата под палката на Тимчо Муцунски ќе влезе во идната 2023-та година во должничко ропство со скапи кредити кај лихвобанкарите.

https://antropol.mk/2022/12/30/mucunski-ja-zadolzhi-opshtina-aerodrom/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 18:34

Според списокот на директори во градот Скопје не знам кој со кого е во коалиција. Нема ниту еден од ВМРО. Четворица се од Левица, по два од ДУИ и ГРОМ и еден (таму кај што се вртат нај повеќе пари) од СДСМ

Директор на ЈП „Паркови и зеленило“ е Зухјер Реџепи од ДУИ.

Директор на ЈП „Улици и патишта“ е Саид Саид од ДУИ.

Директор на Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ е Снежана Стојчевска од Левица.

Директор на КИЦ е Антонио Димитров од Левица.

Директор на Музеј на Град Скопје е Панче Велков од Левица.

Заменик директор на „Градски паркинзи“ е Сенада Ибраимова од Левица.

Директор на „Градски паркинзи“ е Крсте Петровски, инаку генерален секретар на ГРОМ, а заменик градоначалник е Александар Трајановски исто така од ГРОМ.

Директор на ЈСП Александар Стојковски од СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 8 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот