Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Коридорот 8 и 10

+3
SHARENI
Luxor
трендафил
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 08 2023, 15:24

Мислам дека овој проект заслужува веќе посебна тема, затоа што во континуитет продолжуваат глуостите на власта во врска со него. По договорот во 4 очи, без тендер и катастрофалниот избор на надзор сега имаме предлози на закони што од далеку смрдат на корупција. По потпишан договор во кој сигурно се калкулирани давачките според законот, сега во Собрание се пуштени предлози за измена на законите што ќе важат само за изведувачот на работите и на никој друг. За Бехтел и Енка се бара ослободување од данок на додадена вредност, увозни давачки, нема да ја плаќа акцизата за гориво како и данокот на моторни возила. Тоа ќе донесе екстра профит а приватните фирми од странство. Дали можеби дел од тој профит ќе го добие Груби и ќе го дели на тое од власта што ќе овозможат овие предлог закони да се усвојат. Се предлага и измена во законот со која Македонија нема да има контрола врз сочувувањето на евентуални археолошки наоѓалишта што ќе се појават на трасата.

https://faktor.mk/behtel-i-enka-nema-da-plakja-danok-carina-i-akcizi

https://republika.mk/vesti/kultura/arheoloshkoto-drushtvo-v-ponedelnik-na-protest-koridorot-8-so-zakon-po-brza-postapka-ke-go-unishti-makedonskoto-kulturno-nasledstvo/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Luxor Саб Апр 08 2023, 18:10

Ц ц ц, толку мед а дпне не може да ги брцне рачињата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 08 2023, 18:33

Според предлог измената на законот за тоа што да се прави во случај на појавување на нешто од културното наследство наместо да се пријави на надлежната институција за заштита на културното наследство ќе одучува надзорниот инженер, што би рекле некој за кого постои сомнеж дека на коруптивен начин е избран од Грубо.
Треба, наменски, за потребите на странците што ќе го градат автопатот да се смени и законот за работни односи, односно власта што ја почитува одлуката на Уставниот суд за покачување на платите на функционерите, да ја поништи одлуката на истиот суд за недела неработен ден (во случај на претставка претпоставувам дека судот на Кацарска нема да одлучи експресно брзо како за платите на властодршците, туку ќе го чува предметот во фиока додека не се заврши автопатот) и ќе се дозволи прекувремена работа подолга од меѓународните конвенции и македонските закони.

Кога спомна мед, колку мед ќе зграбат ДУИ и СДСМ за овие законски промени после потпишувањето на договорот? Изгледа дека ДУИ треба да лапне повеќе според тоа кои се предлагачи на измените за законот за работни односи, а тоа се Арбана Пашоли, Арбен Зибери, Арбер Адеми, Арта Биљали-Зендели, Бајрам Кадрија, Бедри Фазли, Берат Ајдари, Вјолца Адеми, Даниела Николова, Љатифе Шиковска, Мерита Колчи Коџаџику, Рина Ајдари, Фиснике Бектеши Шаќири, Халил Снопче. Во моментов немам податоци кои се предлагачи на другите закони, а ги има вкупно 9, кои треба да овозможат поголем профит на странците што ќе градат.

https://republika.mk/vesti/ekonomija/za-izgradba-na-koridorite-8-i-10-d-vladata-saka-da-gi-napravi-rabotnitsite-robovi-vo-sopstvenata-drzhava-reagira-ssm/

https://plusinfo.mk/unishtuva-e-na-kulturnoto-nasledstvo-po-terk-na-grubi-od-vmro-dpmne-smetaat-deka-e-skandalozno-menuva-e-na-zakonot-za-zashtita-na-kulturnoto-nasledstvo/


П.С.: Како тргнале работите 27 април, денот кога народот влезе во Собранието. ќе стане празник во ранг на 11 октомври.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Luxor Саб Апр 08 2023, 18:57

Кој ќе го прогласи за празник кога Мицкоски ќе го апси Груевски, а  8 пратеници (чудна коинциденција)  од дпне не гласаа за законот за амнестија кој очигледно го поднесоа за да се чукаат во гради со лажниот патриотизам? Освен ако не се надеваш на Левица која веќе им одзеде една третина од гласовите на дпне.

П.С. Патем, го украде или мислењето е лично твое?

Коридорот 8 и 10 Ftl4-i10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 08 2023, 20:49

Го прочитав на Твитер пренесено мислењето за кое не знаев дека е на професорот, ми се допадна и го пренесов. Во секој случај мое право е дали ќе го наведам или не изворот и да го знаев. Не знам зошто толку те возбудуваат такви споредни работи, но тоа е твое право и не ти се мешам.
Очекував и чекам некој да напише дали се согласува со предлозите на ДУИ (најголем дел од пратениците кои наводно се предлагачи на измените на законите. Зошто на изведувачите на автопатот им се даваат привилегии што ги немаат домашните работодавачи, зошто не се почитува одлуката на Уставниот суд за недела неработен ден, а се почитува одлуката на истиот суд за скоро удвојување на платите на функционерите, или зишто владата има повеќе доверба за заштита на историското наследство во до неа блиските фирми за надзор отколку во домашните институции со кои раководат партиски војници на власта. Зошто координатор на проектот не е некој градежен инженер туку новинарот Груби. Дали затоа што во неговото министерство 92% од вработените се Албанци?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Нед Апр 09 2023, 11:11

еве како работел конзорциумот Бехтел и Енка во друи балкански земји.

https://mkd.mk/node/513305

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 11:16

Груби и Ковачевски во потпишаниот договор прифатиле Македонија да исплати пенали во вкупна висина од 200 милиони евра доколку Собранието не ги прифати измените на законите што сега се во тек во Собранието. Бидејќи владата не е надредена на Собранието, туку е обратно, направено е исто како со прифаќање на измени во Уставот. Прво прифаќа нешто, па потоа се обидува на сила да го протурка во Собранието спротивно на волјата на граѓаните. Како да се пратениците робови на партиските лидери, а не претставници на народот.

https://plusinfo.mk/e-mora-li-makedoni-a-ednokratno-da-plati-kazna-od-53-milioni-evra-ako-ne-dozvoli-60-chasovna-rabotna-nedela-na-koridorite-behtel-i-enka-izgleda-se-obezbedil-i-so-mesechni-penali-od-nad-2-milioni-evra/

https://kurir.mk/makedonija/vesti/kovachevski-i-grubi-samo-za-ova-treba-da-odat-vo-zatvor-prifatile-obvrska-da-platat-penali-od-200-milioni-evra-ako-ne-promenat-zakoni-vo-polza-na-izveduvachite-na-koridorite/

https://www.expres.mk/advokat-mu-se-zakani-na-kopile-i-neizbran-krimos-spremaj-se-za-shutka/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Luxor Вто Апр 11 2023, 11:59

Прокоментирај го малку апсењето на Груевски што го најавува Мицкоски и негласањато на пратеници од дпне за закон за амнестија поднесен од истото тоа дпне.

Luxor напиша:Кој ќе го прогласи за празник кога Мицкоски ќе го апси Груевски, а  8 пратеници (чудна коинциденција)  од дпне не гласаа за законот за амнестија кој очигледно го поднесоа за да се чукаат во гради со лажниот патриотизам? Освен ако не се надеваш на Левица која веќе им одзеде една третина од гласовите на дпне.

П.С. Патем, го украде или мислењето е лично твое?

Коридорот 8 и 10 Ftl4-i10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 15:24

Колку што знам законот за амнестија е поднесен од двојца адвокати, од кои едниот беше дел од Шарената револуција. Не е предлог на ВМРО. За жал се знаеше дека проалбанските и пробугарските партии кои имаа мнозинство во Собранието нема да гласаат за законот и затоа пратениците од ВМРО не се ангажираа многу околу гласањето.
Што се однесува до Груевски, законот е таков. Ако дојде во Македонија мора да биде уапсен и да се повтори судењето. Каков ќе биде резултатот од тоа судење е друга работа. Инаку ако направил криминал или за него не е аболициран, нема ништо чудно во тоа што треба да си лежи. Ако обвиненијата против него се лажни, треба да лежи тој што го обвинил. Правдата треба и мора да победи. Останува и фактот дека Груевски е последен премиер на Македонија што не беше предавник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by SHARENI Вто Апр 11 2023, 18:46

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 20:25

И на фирмите од јужна Италија им е од интерес коридорот 8, а и 10Д. тоа е неспорно. Но тоа не значи дека треба да се крши Уставот на Македонија, за што Уставниот суд веќе донесе одлука и дека работниците треба да работат како робови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Luxor Сре Апр 12 2023, 13:42

трендафил напиша:работниците треба да работат како робови.

Во законот е предвидено дека треба согласност од работникот.


-Интенцијата е на доброволна основа, работник кој ќе сака да работи повеќе од она што е законски пропишано тоа да му биде платено за секој час и дополнително за работа во недела да добива 50 отсто поголема дневница. Со тоа ќе останат повеќе финансиски средства во државата, ќе се забрза изградбата на патот и ќе се намали и сумата на вкупното чинење со оглед на тоа дека ќе биде побрзо изграден автопатот доколку се гради со повеќе работни часови во текот на неделата, додаде Ковачевски
.

https://nezavisen.mk/kovachevski-gi-povika-sad-i-turcija-da-kazhat-dali-nekoj-baral-mito-za-koridorite/

Чудно што не си се пофалил со времињата  кога  Грујо „од патриотизам"  ги продаваше работниците за 8 000 денари да бидат експлоатирани деноноќно при што некои и починаа на работните места  затоа што никој не ги прашуваше за ништо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Сре Апр 12 2023, 14:03

Има форум за историја, но кога веќе си напишал претпоставувам дека знаеш дека пред Груевски платите беа уште помали и немаше гарантирана минимална плата. Не се уплаќаа ни доприноси за пензиско осигурување, па многу работници не добија или добија намалена пензија.
Сега ќе се вратам во сегашно време. Колку што гледам и на тебе ти е јасно дека во време на потпишување на договорот за автопатите не било дозволено работното време што е предвидено со договорот, односно дека договорот е спротивен на закон. Реално, ни сега не се знае дали измените ќе поминат и дали Уставниот суд ќе ја поништи одлуката. За тоа не одлучуваат тие што го потпишале договорот туку други што воопште не се консултирани. Прашањето за тоа дали само тие што сакаат ќе прифатат прекувремена работа има два краја. Едниот е дали тие што нема да прифатат ќе добијат отказ, а другото е зошто ако друг работник на работа што не е стратешка по мислењето на Груби да не биде во рамноправна положба и да не може да се договори со работодавачот за соодветна сума на пари да заработи дополнително.
Нејасно е и зошто договорот е класифициран како таен, но о кога веќе е така зошто не се презентира пред пратениците што имаат безбедносен сертификат на затворена комисиска седница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Сре Апр 12 2023, 16:45

Ме чуди тоа што владата еднаш вели дека сите договори на изведувачот на автопатите биле доверливи, недостапни за јавноста, а денес Груби тврди дека секаде кај што граделе работното време било 60 часа неделно. Од каде знае ако договорите се тајни?

https://kurir.mk/makedonija/vesti/grubi-so-ili-bez-zakonski-izmeni-avtopatite-ke-se-gradat-sekade-kade-shto-rabotele-behtel-i-enka-rabotnata-nedela-bila-60-chasa/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Чет Апр 13 2023, 09:34

Во моментов е нејасно дали договорот се води како класифицирана информација (Груби вели така, но Каевски и Грчева велат дека не е) но во законот за класифицирани информации пишува, цитирам. „ Ако со класифицираната информација се прикрива пречекорување на овластување, злоупотреба на функција или некое друго незаконско дејствие, односно казниво дело, таквата информација нема да се смета за класифицирана.
На лицата кои ќе ја пријават информацијата од ставот 1 ма овој члендо надлежен орган согласно со законот за заштита на укажувачи, им се гарантира заштита согласно со закон.“
Според пресудите на судот за човекови права во Стразбург истите права ги имаат и свиркачите и тие што јавно ќе објават криминал. Во случајов со договорот за автопатите сигурно е дека има пречекорување на овластувањето затоа што владата не почитува закони што важат во време на потпишувањето на договорот, туку ветува нивна промена што не е нивна надлежност туку на Собранието о плаќање на пенали доколку тоа не се стори, со што му прави штета на буџетот.
Секој што знаел за договорот, а не го пријавил криминалот треба да одговара. Дури е можно да одговараат и пратениците што ќе гласаат за измена на законот ако тоа е спротивно на одлука на Уставниот суд донесена порано доколку тоа на седница или јавно им го укаже некој друг пратеник. А тоа е веќе направено.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Пет Апр 14 2023, 13:25

Да информирам и дека одлуката на Уставниот суд се однесува на Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 (делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан) и Коридорот 10 д (делница на автопатот Прилеп – Битола) во Република Северна Македонија („Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 163/2021). Сега власта сака да ја протне одлуката во друг закон, а тие од владата се педери (како карактер) па не се самите предлагачи туку тоа го прават преку група пратеници, во најголем дел Македонци од албанското етничко малцинство. Еве ја одлуката на Уставниот суд што владата свесно ја има прекршено со потпишување на договорот со изведувачот на работите, со напомена дека проблемот за прекувремена работа може да се реши и со работа во смени.

https://ustavensud.mk/?p=22619&fbclid=IwAR1nJr7lWu_5gG0fB3sRIWd9t4pW2gLmGUi4znteaPYZ6RTcQE51uwvnz_A

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Нед Апр 16 2023, 10:29

Главен проблем во изградбата на автопатите е зошто тоа не се прави со кредити од ЕУ кои се со помали камати, но бараат транспарентност во постапката (тендер при изборот на изведувачот, негова транспарентност, како во случајот со прочистителната станица во Скопје и транспарентност во тек на изградбата). СО постоечкиот начин на финансирање Македонија ќе плаќа 60 милиони евра секоја година или еден автопат Миладиновци-Штип секоја година. Колку години ќе биде тоа во моментов не знаеме. Дали за некоја година порано вреди да се дадат толку пари? Да потсетам и дека автопатот Кичево Охрид е дел од овој коридор, а откако е дојдена оваа власт не се работи ништо, освен што стана двојно поскап од предвиденото.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Сре Апр 19 2023, 21:36

Ме чуди како предлагачи на законските измени се пратеници кои не го прочитале договорот за коридорите. Дали се видовити па знаат што пишува во него, или од владата се педери, како карактер, па им наредиле да ги потпишат предлог измените на законите наместо да ги предложат соодветните министерства. Чудно е и тоа што најголем број пратеници предлагачи на законските измени се од една партија на етничко малцинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Albatros Пет Апр 21 2023, 12:23


Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 20:23

Ако прашуваш за владината ВМРО-НП, имаше еден амандман и тој беше одбиен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 21:44

Во Катланово починал возрасен маж по пад во отворена шахта. Надзорот ва работата ог кој дел била и необезбедената шахта го врши фирмата „Евроконсалтинг“, која е дел од конзорциумот за Коридор 8 и Коридор 10д.

https://telma.com.mk/2023/04/21/pochina-68-godishen-chovek-vo-katlanovo-otkako-padnal-vo-neobelezhana-shahta-za-odvod/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Albatros Саб Апр 22 2023, 11:08

трендафил напиша:Ако прашуваш за владината ВМРО-НП, имаше еден амандман и тој беше одбиен.

Oni barem nesto, dpne nisto.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 22 2023, 18:33

Денеска се славеше почеток на геодетските мерења. Понатаму изгледа ќе се одбележи и поставувањето на првото ВеЦЕ за тие што ќе работат на градењето на коридорот, а ако се прославува првата негова употреба се надевам дека нема да има долги говори, па одбраниот да го сефтоса да нема веќе потреба од него кога тоа ќе се објави.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by defo Чет Апр 27 2023, 08:05

Шо бе Мицика ви го мати умот сеа, пошо неможе да брцне со рачето во мед?!?!

Бај да веј, инвестицијата на Лимак, зад рамсторво Скопје работат по 3 смени и во недела?!?! Зошто нешто не мрчите за таму?!?! Или против бате Саше не смеевте, ни збор да суцнете........

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Чет Апр 27 2023, 19:14

Со законот реално не е забранета работа во недела, само што на работникот треба да му се исплати саатнина зголемена за 50% плус за државата половина од тоа. Истото треба да биде регистрирано. Интересно ми е што на пример во скопското село Љубанци во недела работат двете продавници, а во Скопје е потешко да најдеш отворен маркет. Проблем со коридорот 8 е што пратеници кои не го знаат договорот со изведувачот на работите предлагаат измени на закони. Излегува дека се видовити како баба Ванѓа и работата подолга од 40 часа во неделата, поради одлуката на Уставниот суд што не е тплку бајата за да се заборави тоа. Проблем е што договорот не е во согласност со важечките закони. Прво требало да се сменат законите, па после да се потпише договор. Не знам ни што пречи ако наместо двојца вработени што ќе работат по 60 часа (120 часа) не вработи тројца што ќе работат 40 часа неделно. Ќе заштедат и да не платат прекувремена работа во висина од 35% на 40 часа (14 часа). Од тука претпоставувам дека странците не мислат да плаќаат прекувремено, туку во некои недели работниците да работат по 60 часа, а времето да им се пребие во други кога од некои причини нема да се работи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот