Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Коридорот 8 и 10

+3
SHARENI
Luxor
трендафил
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 29 2023, 17:24

Не ми е познато дека некоја социјалдемократска партија на светот предложила покачување на работните часови во една недела за 50%. Исто така почнуваат да се јавуваат се повеќе експерти кои мислат дека побрзо бо требало да се направи автопат Скопје-Велес- Прилеп-Битола-Охрод-Струга, отколку Скопје-Струга. Се разбира доколку со Македонија не се Албанците граѓани од прв ред и имаат потреба од автопатски ринг што ќе ги поврзе Тирана, Приштина и Тетово. По сите норми патот Катланово до пред Велес не е автопат. Многу е полош од патот Тетово-Гостивар. Чудно е и тоа што делницата Демир Капија - Смоквица чинеше 6 милиони евра по километар, а дел од нејзе е најдолгиот тунел во Македонија со посебен систем за контрола и вентилација, а новиот непочнат автопат има почетна цена од 21 милион евра, што сигурно ќе биде зголемена до крај. Интересен е и одговорот на ЕУ во врска со договорот за неродениот автопат. Според ЕУ би требало да има тендер и диговорот да биде објавен. Се разбира освен ако се користи некоја нова технологија, но само во тој дел.

https://mkd.mk/node/514762

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Апр 29 2023, 21:15

Не знам дали првиот вицепремиер Груби мисли (веројатно нај повеќе за гласачите на ДУИ) дека сме будали па тврди дека со истиот посебен закон и со ист договор, Бехтел – Енка гради и во Србија. Ако договорот е ист би требало да е српска државна тајна и сигурно не би бил достапен за човек кој се смета дека бил преведувач (посредник) во Жолтата луќа, во која наводно се вадени органи од заробени и киднапирани Срби кои се продавани на црниот пазар на органи за пресадување.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/grubi-so-istiot-poseben-zakon-i-so-ist-dogovor-behtel-enka-gradi-i-vo-srbija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Нед Апр 30 2023, 13:15

Еве кои се разликоте во договорите помеѓу американско-турскиот конзорциум и договорите со Србија и Македонија.

Бехтел и Енка“ во Србија се одбрани со тендер, кај нас директно, без тендер со договор напишан во 4 очи.

Автопатот со приближно иста должина во Србија вреди 750 милиони евра, во Македонија почетната вредност со истата „Бехтел и Енка“ вреди 1.350 милијарди евра.

Километар автопат во Србија од „Бехтел и Енка“ вреди 7 милиони евра, во Македонија 20 милиони евра.

Надзор во Србија е професионална фирма, надзор во Македонија е фирма за долна облека со 4 вработени.


https://plusinfo.mk/srbi-a-gi-izbra-na-tender-a-gradat-po-tri-pati-poniska-cena-arevski-mu-kazha-na-grubi-ko-a-e-razlikata-me-u-makedonskiot-i-srpskiot-dogovor-so-behtel-i-enka/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Нед Мај 07 2023, 18:29

Да одбележам дека евроамбасадорот јавно кажа дека законите што се во врска со коридорите, а власта сака да ги протне со европско знаменце не се усогласување со законодавството на ЕУ, па не треба да одат по скратена постапка. Лично мислам дека овие закони би требало да влезат во процедура со албанско знаме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Сре Мај 10 2023, 19:01


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by alienmk Чет Мај 11 2023, 17:35

Sto Gir, koj faktor e pa da kaze nesto. Sto ne kaze zagrizuva menuvanjeto na imeto pod pritisok i baranjata za bugarizacija od negovata posrana eu samo da pocneme i nikogas da ne zavrsime pregovori.

alienmk

Број на мислења : 362
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Мај 13 2023, 12:48

Во потполност се согласувам дека евроатлантската меѓународна банда преку домашните предавници садистички се изживува со Македонија и Македонците од почетокот на прогласувањето на нашата самостојност и секогаш ги прекршува правилата што самата ги поставила. Првото кога ЕУ е во прашање беше дека само Македонија и Словенија ги исполнуваат условите за признавање на самостојноста од страна на ЕУ, а бевме признати по неколку години откако се согласивме да немаме име туку референца, а да преговараме за името со Грција. Како да не е тоа право на една суверена земја.
Во случајов го спомнав Гир само како пример дека нашите говнојадци кога вршат предавства ни пласираат дека тоа морале да го направат доколку сакаме членство во ОН, НАТО во минатото или во ЕУ сега. Но кога имаат коруптивен интерес си тераат по свое. Да напоменам дека со предлогот за измени на законот за работни односи времето на одмор е по 12 часа меѓу два работни дена и еднаш во неделата има 24 часа непрекинат одмор. Тоа значи дека нема недела неработен ден затоа што 24 часа може да бидат и од на пример 12 часот во недела до 12 во понеделник, а може да се работи 6 дена по 12 часа во останатите 6 дена ( со 12 часа пауза, нели?) што значи работна недела од 72 часа. не од 60.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Саб Мај 13 2023, 17:37

Четврти ден по ред премиерот Ковачевски не одговара на прашањето кој го платил престојот на неговите деца во САД. Во врска со оваа тема прашањето би било дали евентуално тоа не се градителите на автопатите поради кои се менуваат законите во државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Albatros Пон Мај 15 2023, 16:25

Negovite go pustija Gir po voda.

Како што најави на брифинг за медиумите, министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски утре во Црна Гора ќе го потпише анексот на Договорот со ЕУ со којшто Коридорот 8 влегува во мрежата на главни коридори во регионот и во ЕУ, а тоа е и еден од аргументите на Владата за користењето европско знаменце за законските измени за проектот со „Бехтел и Енка“.

На средбата во Црна Гора, на којашто ќе биде потпишан анексот меѓу Северна Македонија и ЕУ, покрај министерот Бочварски, се очекува присуство на министрите за транспорт во регионот, како и на претставници на Транспортната заедница и на Европската комисија, при што ваков анекс ќе се потпише меѓу сите држави од регионот и Европската комисија.

https://nezavisen.mk/utre-kje-bide-potpishan-aneksot-na-dogovorot-so-kojshto-koridorot-8-vleguva-vo-mrezhata-na-glavni-koridori-vo-regionot-i-vo-eu/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Пон Мај 15 2023, 19:12

Никој не е против изградба на автопатите. Проблемот е со евентуалната корупција и тоа што работното време што е усогласено со европските норми, 40 часа неделно, сака да се измени по афричко азиски норми и да се зголеми на 72 часа неделно. Наводно со дозвола на вработените. Да потсетам дека со потпис на вработените стадионите пред светското првенство во Катар се градеа под слични услови и имаше бројно умирање на градежници,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Пон Мај 15 2023, 20:05

Бехтел, Енка и Груби на апарати

„Она што Бехтел и Енка го планираат да го изградат за 4 години, двајца рекреативци-неимари од Чаир го направиле вчера од 19 до 20ч. Пази ова, урнале ограда на Поликлиника Бит Пазар со Багер (која ограда 12 години се држеше со жолта лента пази-полиција), внеле 8 камиони со песок и тампон преку тројна полна лента од Чаир и цел паркинг си направиле од паркот зад болницата за време од 62 минути, тампониран целиот, асфалт жежок спремен, уште денес планирале осветлување, куќичка за стражар со лажна фискална и рампа и да почнат да издаваат целодневни билети за паркинг. Каков злостор каква казна, овие се директ за во Државни Патишта ударна бригада, ваков подвиг ни Кинезине со надвожњакон што ги изградија за 48 часа што ти ги прикажа вчера немаат изведено. Па Артан овие директ може да ги ангажира за преостанатите 2 км до Блаце, за две недели ќе му предадат на Груби цела делница со се наплатни рампи. Ова е најголем реализиран проект без акциски план од 91ва до денес“, ни ја прераскажува читател веста која изворна ја имате на долниот линк.

https://off.net.mk/nabrzinka/behtel-enka-i-grubi-na-aparati

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 18 2023, 10:39


_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Чет Мај 18 2023, 20:09

Ако договорот е таен, неговата содржина би требало да е непозната и за американската амбасадорка, па не знам врз основа на што го тврди тоа што го тврди. Не верувам дека на амбасадорката не и е познато дека американската фирма од американски судови е осудена на вкупно околу 900 милиони долари за коруптивни активности. Американците изгледа се сметаат за Бог, па треба да им се верува слепо, а ДУИ и СДСМ изигруваат нивни апостоли. Во случајов Бехтел не работи сама, туку заедно со тирската компанија Енка. За Турција и американците сметаат дека е земја во која има корупција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Luxor Пет Мај 19 2023, 09:18

Ц ц ц, секој ден нов пораз за дпне.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by трендафил Нед Јун 11 2023, 14:55

Власта реши да го ревитализира патот од Подмоље до Охрид токму сега, на почетокот на туристичката сезона, па се вози по стариот пат. Вчера туристите од охридскиот аеродром до Охрид патувале 2,5 часа. Колку што им треба од Холандија до Охрид. По вакво малтретирање, не верувам дека некој од туристите ќе одлучи повторно да го посети нај туристичкиот македонски град. Не знам дали нормален човек би можел да донесе ваква одлука. Работите треба да завршат на крајот на јули. Нејасно е зошто истото не е направено пред почетокот на туристичката сезона.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Коридорот 8 и 10 - Page 2 Empty Re: Коридорот 8 и 10

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот