Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pregovori

+4
Hamad bim Khalifa
reiter
osa
Arhimed
8 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Pregovori Empty Pregovori

Пишување by Гостин Пон Мар 30, 2015 5:51 pm

Pochnaa pregovorite...Zasega site ostanuvaat cvrsto na svoite stavovi, shto posebno me raduva...Vreme e opozicijata da prestane da pravi otstapki...Edinstveno shto dosega postignaa so toa e vloshuvanje na situacijata i zasiluvanje na diktaturata...

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор

Нема и најверојатно нема да има било каков напредок по првиот ден од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, дознава Плусинфо од партиски извори. Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел, со посредство на европратениците Вајгл, Кукан и Ховит, двете страни досега ги објасниле своите ставови со кои дојдоа на преговорите.

Делегацијата на СДСМ, составена од заменик претседателката Радмила Шекеринска, Рената Дескоска и Виктор Габер, ги повторила добро познатите барања на опозицијата - владата, јавниот обвбинител и раководството на МРТ да си поднесат оставки и да се формира преодна влада. за да се отвори простор за политичка и правна разрешница на кризата Делегацијата на владејчката ВМРО-ДПМНЕ, составена од челновите на Извршниот комитет, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, пак, ги повториле позициите промовирани од премиерот Груевски - дека кризата треба да се реши со правна разрешница на случајот „Пуч“, а може да се разговара за сите барања на опозицијата, освен за преодна влада и за нови избори.

По попладневниот заеднички ручек, двете делегации би можеле да се состанат, но извесно е дека нема да има сериозни преговори. Најмногу што можат да се договорат двете страни е да ги продолжат преговорите после Велигден.

http://plusinfo.mk/vest/20357/sdsm-i-vmro-dpmne-kje-se-dogovorat-deka-nema-nishto-od-dogovor

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Мар 30, 2015 5:53 pm

Vo isto vreme, Evropskata Komisija, mu odgovori na Zvrlevski...Znaejki deka sudstvoto e del od problemot, a ne od reshenieto, se chini deka evropskite birokrati seushte ne ja sfatile vistinskata serioznost na situacijata...

Европската комисија нема да праќа експерти за „Пуч“

Европската Комисија во моментов нема да врши надворешна експертиза во содржината на било која поединечна кривична постапка, се вели во одговорот на ЕК до македонското Јавно обвинителство.

Ова е дел од одговорот кое Обвинителството го испрати до редакцијата на НОВА.

- Во одговорот сме известени дека Европската Комисија во моментов нема да врши надворешна експертиза во содржината на било која поединечна кривична постапка. Притоа во дописот е истакнато дека сметаат да единствено надлежно тело да ја цени објективноста или транспарентноста на активностите на јавните обвинители е судот од прва инстанца (и во случај на жалба Апелациониот суд), стои во одговорот на ЈО.

Оттаму велат повторно искажуваат отвореност и покана за меѓународни експерти од ЕУ.

- Ценејќи ги домашните закони и европските стандарди, а во насока на намалување на сомневањата во јавноста, јавното обвинителство и натаму ќе продолжи со транспарентноста и подготвеноста за соработка со сите релевантни фактори, стои понатаму во одговорот.​

Ова доаѓа откако Јавното обвинителство на Република Македонија достави покана до Европската Комисија за испраќање на меѓународни експерти кои би биле во тек со предметите кои ги води обвинителството, а произлезени од последните актуелни случувања.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21288

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Мар 30, 2015 5:59 pm

Mozhebi i se naziraat konturite na planot na Brisel...DUI povikana da se vkluchi vo pregovorite...A na nivnata agenda, kako edinstveno se postavuva prashanjeto za imeto...Dali evropskite birokrati kje ja iskoristat situacijata za da gi primoraat i SDSM i dpmne, da napravat kompromis so grcite i da prifatat promena na imeto...Verojatno so toa kje gi ucenuvaat i Grujoshesku i opozicijata...

ДУИ се вклучува во преговорите во втората фаза - бара решение на името

Спорот за името да стане дел од агендата на бриселските преговори, ова е клучното барање на Али Ахмети откако ДУИ ќе се вклучат во преговорите. Од партијата на Ахмети најавуваат дека тоа ќе биде во втората фаза и дека ДУИ добила покана од Брисел.

Од ДУИ најавуваат дека тие биле известени за теренот на кој се подготвувале преговорите уште пред ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да добијат покана. Освен името, на агендата на ДУИ се и изборниот законик и Рамковниот договор.

Адеми несакаше да прецизира дали како дел од решението за излез од политичката криза ДУИ би го поддржала клучното барање на СДСМ за формирање преодна Влада.

Адеми тврди - опциите допрва ќе произлезат од преговорите. ДУИ е конструктивна и одговорна партија, токму затоа вели засега ќе остане на Илинденска.

Ахмети, од чии редови е актуелниот министер за правда, со пораки и до судството и обвинителството. Бара од судските органи, со помош на меѓународни експерти да ја испитаат одговорноста за нелегалното прислушување.

Дополнително од ДУИ тврдат дека се залагаат за ослободување од етничкиот багаж на одредени обвинителите и судии и апсолутна непристрасност на пресудите.

Овој заклучок е дел од резолуцијата и доаѓа откако опозицијата презентираше повеќе снимки, од кои како што се тврди, се слуша како министер на ДУИ, вклучително и екс министерот за правда Блерим Беџети со функционери на ВМРО-ДПМНЕ договараат избор на судии и обвинители.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Мар 30, 2015 6:03 pm

I navistina interesna vest...Dali toa rezhimot gi povlekuva obvinenijata za obid za puch...I so toa se obiduva da se izvleche od idiotskata situacija vo koja se vturna, obvinuvajki ja opozicijata deka objavuvanjeto na kriminalite na vlasta i baranjeto na predvremeni slobodni, fer i demokratski izbori, se obid za drzhaven udar, shto e iskluchitelno glupavo...

ВЕРУШЕВСКИ ОБВИНЕТ ЗА ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ

Разузнавачот Зоран Верушевски, кој според државните органи е клучна фигура во аферата наречена „Пуч“ и кој два месеца ја издржува мерката притвор, е обвинет за недозволено поседување на оружје.

Неговиот адвокат Ангеле Илиевски го примил обвинението, кое било образложено на само една страница и веќе подготвува жалба.

Илиевски по приведувањето на Верушевски тврдеше дека тој поседува два пиштола, од кои едниот му е доделен кога во 1983 година стапил на служба во МВР, а вториот пиштол нему му бил даден за заслуги од поранешниот министер Томислав Чокревски. Предмет на обвинение е токму пиштолот кој Верушевски го примил пред повеќе од 30 години, по неговото стапување на служба во МВР. Зоран Верушевски беше приведен поради сомневање за шпионажа во случајот „Пуч“. (Љ.С.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=9676001AD72DA74B8DABBBDC1357E748


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Arhimed Пон Мар 30, 2015 6:53 pm

Teo напиша:Mozhebi i se naziraat konturite na planot na Brisel...DUI povikana da se vkluchi vo pregovorite...A na nivnata agenda, kako edinstveno se postavuva prashanjeto za imeto...Dali evropskite birokrati kje ja iskoristat situacijata za da gi primoraat i SDSM i dpmne, da napravat kompromis so grcite i da prifatat promena na imeto...Verojatno so toa kje gi ucenuvaat i Grujoshesku i opozicijata...

ДУИ се вклучува во преговорите во втората фаза - бара решение на името

Спорот за името да стане дел од агендата на бриселските преговори, ова е клучното барање на Али Ахмети откако ДУИ ќе се вклучат во преговорите.
Ова сценарио е најповолно за ВМРО-ДПМНЕ, кое отворено го обвинува Заев дека сака да го смени името. Сепак, многу Македонци би истрпеле и корупција и криминал и беда, но не и промена на име.
За СДСМ е најпаметно да одбие се вклучи во решавањето на спорот кој Грција го има со нашето име, без да биде постигнат консензус со ВМРО-ДПМНЕ.
Сепак, со истрчувањето на ДУИ (веројатно по налог на Мијалков) се изнудува одговор од Заев.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by osa Пон Мар 30, 2015 7:13 pm

mnogu dobra analiza Arhimed ...
zoshto ovoj da KRADE DEVET GODINI ,a sega da go deli "teretot "so SDSM za i okolu imeto ?
se nadevam ke uspee SDSM da se izvleche od ovaa ZAMKA ?!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by reiter Пон Мар 30, 2015 8:03 pm

едноставно...СДСМ не треба воопшто да оди во Брисел.Оваа катастрофа врз демократијата и Македонија е на Груевски и ДПМНЕ..
1.Нека прво Груевски и ДПМНЕ си расчистат самите во својот двор за доверба во раководство и членство
2.СДСМ да продолжи и зачести БОМБИТЕ
3.На ДУИ јасно да им се каже..подалеку канџите од разни сценарија на Брисел и други 'олеснувачи' за состојбата во која западна Македонија благодарение на болниот Груевски
4.Барањата на СДСМ од 6-те точки да бидат безусловно прифанати

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by reiter Пон Мар 30, 2015 8:54 pm

да надополнам од претходното напишано...
дали и вие имате чуство дека со преговорите на дпмне и сдсм се спрема некаков договор со кои ние граѓаните ќе бидеме на некој начин манипулирани.Некакво чуство на предаство од страна на сдсм што преговорите се одвиваат зад затворени врати, со она што вети заев дека се што има од страна на материјали ЈАВНО и СИТЕ ќе ги објави па би било ФЕР према нас да и тие преговори ги знаеме.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мар 30, 2015 9:40 pm

reiter напиша:да надополнам од претходното напишано...
дали и вие имате чуство дека со преговорите на дпмне и сдсм се спрема некаков договор со кои ние граѓаните ќе бидеме на некој начин манипулирани.Некакво чуство на предаство од страна на сдсм што преговорите се одвиваат зад затворени врати, со она што вети заев дека се што има од страна на материјали ЈАВНО и СИТЕ ќе ги објави па би било ФЕР према нас да и тие преговори ги знаеме.

Nemam takvo cuvstvo. Najgolem paradoks (najverojatno napraven od gluposta na vrhushkata na Dpmne) e sto e ispraten Ilco veleshanceto na pregovori vo Brisel! Zoshto? Zatoa sto utre bilo kakov postignat kompromis, koj navodno "bi odgovaral na SDSM i gragjanite na RM" - mozhe so potsmev da im go tresnat na masa vo Brisel vo prisastvo na EU dramoserite vo forma na Pregovori Images?q=tbn:ANd9GcQUFBAQJwOd-e8VwtGpgZh-PGu9nssZyeQz2TSruyWH9_pmwmqJFw
I koga ke prasahat EU diplomatite: "Sto znaci sega ova?" Sekerinska ke im kaze: "Prashajte go bradosaniov od sproti mene - toj ke vi objasni podobro!"

JOK RAJTERU - SO OVIE KLEMPOSI NEMA PREGOVORI, Ova sega vo brisel e samo kulturen, diplomatski i civilizaciski nacin za brkanje glushecot vo dupkata od kaj sto dojde! Vo slucaj toj da se necka i mota niz dnevna soba ke ja izede metlata, i to onaa, za selski dvor metenje od shiblje napravena!
Mungosite kradele sto kradele ama gi prislushkuvale i tie od EU sto se pred niv na pregovorite..... ke cueme denovive.... a kako ke gi vratat trojcava picopevci - ke vidime!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пет Јун 12, 2015 10:10 am

Малку ја запоставивме темата и сите вести поврзани со преговорите во Брисел ги сведовме во темата за бомбите. Мал придонес да ја оживееме темата и преговорите да ги следиме на адекватна тема.

Под лупа ставена неутралноста на комесарот Хан!

Досега под лупа на јавноста беа само изјавите на комесарот Хан. Но, на дипломатска средба во Скопје било поставено и прашањето - дали тој има бизнис интереси во австриска компанија која работи во Македонија?

http://www.dw.de/%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BB%D1%83%D0%BF%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D1%85%D0%B0%D0%BD/a-18512760?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пет Јун 12, 2015 11:06 am

Eve ushte neshto za neutralnosta na Han...

(ВИДЕО) Попетревски: Амбасадор на влијателна еу-земја прашал за интересите на Хан во „Новоматик“

Зборувајќи за прашањето за неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија, новинарот Васко Попетревски во вчерашната емисија „Вин Вин“ на „24 Вести“ кажа информација добиена од дипломатски извори.http://libertas.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Пет Јун 12, 2015 11:46 am

А што имаше ненеутрално од Хан. Дали тоа што ја цитираше оценката на ОБСЕ за изборите. На која ниту и додаде, ниту и одзема некој збор.
СДСМ очигледно не е во состојба да разбере дека народот е тој што ја бира власта. Мнозинството од сите гласачи. Иначе не знам друга опозиција што бега од избори, како што тоа го прави СДСМ. Иначе самиот Заев, пред една година изјави дека очекувал според анкетите пораз со 8%, односно 160 илјади гласови. ВМРО, поради доброто на Македонија прифати предвремеи избори, некои функционери поднесоа оставки. Но очигледно е и во овој случај дека со терористи не треба да се преговара. Ниту со луѓе што поставуваат ултиматуми. СДСМ треба да се порази. Па да и се даде шанса на друга, нормална партија, да го завземе нејзиното место. За да добие еднаш ВМРО конкуренција. Која може да и донесе само добро на Македонија.
За жал во Брисел немаше преговори, туку имало само ултиматуми и молчење од страна на Заев. Очигледно сме пред голем пресврт. Груевски по симнувањето од политичката сцена на Георгиевски и Црвенковски, очигледно е дека ќе го елиминира и СОрос од нашите простори. А ќе допринесе и за демократска трансформација на левицата. Без разлика дали ќе се трансформира СДСМ или ќе пропадне, а друга партија ќе го завземе нејзиното место. Иначе ниту јас, ниту било кој друг од скоро половината милион гласачи на ВМРО од последните избори не гласале за оваа опција за да одстапи пред фабрикуваните барања на опозицијата. Дали сум во право за ова тврдење ќе видиме на следните изборуи. Најдобро уште оваа есен.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пет Јун 12, 2015 1:04 pm

Mnogu lazhesh Trendo...Ako gi odzememe od vashite rezultati glasovite na mrtovcite, i fantomite od nepostoechkite stanovi, zgradi i ulici, vasheto realno glasachko telo iznesuva ne povekje od 150K glasachi...Toa shto ti prodolzhuvash da lazhesh stavajki mu zborovi vo ustata na Zaev, ne znachi i deka e takva faktichkata sostojba...Inaku, jasno mi e deka vashata zhelba e da eliminirate bilo kakov trag na demokratija, vkluchuvajki go ovde i gragjanskoto opshtestvo i nevladinite organizacii...No, vo ovoj sluchaj se borite protiv veternici, i vashiot poraz kje bide neminoven...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пет Јун 12, 2015 5:56 pm

Ivon Velichkovski se ohrabri...I kako shto mi se chini, osven nevladiniot sektor, edinstven zasega sobra hrabrost da im se obrati javno na EU birokratite...

Величковски до Вајгл: Сте зазеле страна и се ангажирате во корист на Груевски

Pregovori 22933golema

Претседателот на Либералната партија на Македонија, Ивон Величковски испрати отворено писмо до евро-пратеникот од Алијансата на либерали и демократи за Европа (АЛДЕ), Иво Вајгл во кое вели дека изјавата на Вајлг во која вели дека Заев и нанел штета на нашата држава е пристрасна.

Отвореното писмо доаѓа откако Вајгл вчера, според пишувањата на МИА истакнал дека е бесен и разочаран од неуспешниот крај на 12-часовните разговори во Брисел за надминување на политичката криза во земјата и порача дека „тој еден што не бил подготвен за компромис, на крајот донел неуспех”, без притоа да посочи нечие име од присутните политички лидери.

Величковки му напиша на Вјагл и дека зазел страна и дека се ангажирал во корист на Груевски. Во продолжение го објавуваме писмото интегрално.

„Бидејќи не сум бил во можност при Вашите посети на РМ да побарам се сретнам со Вас и да Ви ги изложам нашите оценки и решенија за состојбите што се случуваат кај нас, ова мое отворено писмо до Вас, иако не може да ја замени личната средба, е форма јавно да ви ги соопштам нашите погледи на актуелните состојби во преговорите за решавање на кризата.

Непосреден повод на ова писмо е поплавата од напади врз г. Заев од страна на провладините медиуми во нашата земја, во кои тој се означува како единствен виновник за неуспехот на преговорите во Брисел. Треба да Ви укажам дека основа за оваа офанзива против Заев и против опозицијата во Македонија е Вашата изјава во која доста јасно го означувате Заев како единствен виновник кој и нанел штета на нашата држава.

Ја разбирам Вашата преоптовареност, но мислам дека овој пат сте се зафатиле со сериозна работа и имате обврска добро да го подготвите она што ќе го кажете во официјална изјава.

Сметам дека Вашата последна изјава добива искривоколчено значење и така влијае во домашната јавност, бидејќи Вие, веројатно со г. Хан, заради обемната агенда, сте си поставиле задача на одржаните разговори во Брисел да ги решите сите прашања. Затоа многу лесно, веројатно и во момент на лутина го обвинувате Заев дека и нанел штета на нашата држава. Со таа реченица, г. Вајгл, Вие сте зазеле страна во овој тежок спор кој ја оптоварува нашата држава.

Сте зазеле страна и сте се ангажирале во корист на Груевски и сегашната власт во Македонија, не мислејќи многу кој, каква и колку штетат и нанел на РМ. Можеби испуштате од вид, но ЕУ пет години по ред даваше препорака за отворање преговори за прием во полноправно членство на РМ во ЕУ.

Таа препорака одеше заедно со годишните извештаи за напредокот на патот кон Европа, а покрај пофалбите и признанијата, секогаш во извештаите стоеја и бенчмаркови, со јасни задачи што треба да ги изврши владата на Груевски.

Знаете ли, г. Вајгл, дека денес, не само по моја, туку и по оценка на угледни меѓународни институции, Македонија е значително поназад на својот европски пат од времето кога ја доби првата препорака? Значи, сосем е јасно дека во Македонија, не само што не се имплантирани европските вредности туку и оние што беа присутни пред првата препорака – сега од власта се сосем згазени.

Ова писмо би било предолго ако ги набројувам сите штети што Македонија ги трпи од власта на Груевски во периодот на нејзиното владеење. Вашето барање да најдете друг виновник во Македонија е сфатено како тој, другиот виновник, означен од Вас, да е единствениот виновник за сите несреќи, назадувања и понижувања што ги трпат граѓаните од власта во нашата земја. Тоа е жална невистина.

Колку што разбрав, вината на Заев е во тоа што не се согласил Никола Груевски и во транзициониот период да остане на чело на владата. А кој разумен би се согласил со тоа барање? Ако тоа го прифател Заев, ЛП и јас би биле негови први противници и први би го осудиле.

Кој може да прифати на чело на преодната влада, што треба да ја подготви земјата за фер и демократски избори, да биде лицето кое е јасно лоцирано како носител на изборниот процес што масовно ја искривува волјата на граѓаните?

Зарем не се осврнувате, г. Вајгл, на искуството на Европската Комисија, зарем не гледате дека Груевски ги изигра сите нејзини препораки, а со години Ве убедуваше дека доследно постапува по нив. Сетете се само на првомартовскиот договор постигнат под покровителство на г. Филе, кој беше поздравен од ЕУ – Груевски доби пофалби за неговото склучување, а во пракса ВМРО-ДПМНЕ тој договор му даде карактеристика на тоалетна хартија

Размислувајќи за оваа ваша изјава, си дозволувам да Ве посоветувам да ја прифатите сугестијата од г. Билд. Таа со право е упатена до г. Хан, но нема да биде лошо и Вие да ја прифатите. Само со повеќе работа и со искрена желба да ја доловите суштината на македонската криза, ќе можете во преговорите точно да посочите кои се замајувањата и избегнувањата да се преземе било каква обврска, а кој поставувајќи, услов за решавање на кризата, да биде симнат од политичката сцена како основен виновник. Всушност, во тоа гледам единствено решение.

Ако сте заинтересиран, има многу начини и извори преку кои ќе се уверите во ширината и длабочината на поклопеноста на државата од Груевски и Ахмети и врвовите на нивните партии. Ви стојам на располагање да ви помогнам согласно Вашите потреби.

Ве молам да ме разберете што морав да Ви го упатам ова отворено писмо, иако многу повеќе би сакал да имаме пријателски средби и разговори, во духот на либералната идеја која ја делиме.“
се вели во писмото на Величковски адресирано до Вајгл.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Јун 12, 2015 6:15 pm

Vajgl, Han i nim slicnite sakaat da si zapishat vo nivnoto CV deka bile uspeshni i zasluzni za reshavanje na MK krizata! Nite onoa muleno File ne uspea niti ovie sega ke uspeat so vakov povrshen, pogreshen i omaluvazuvacki pristap kon narod za koj se voljni za priem vo nivnoto drushtvo. Grujco se poigruva so niv kako so celiot Mk narod. Konecno e vreme da reshavaat i rabotat kako sto treba i da si ja izvadat cesno visokata plata.
Steta sto nemamae povekje iskreni prijateli kako Fuere.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Саб Јун 13, 2015 2:41 pm

Тео напиша:Mnogu lazhesh Trendo...Ako gi odzememe od vashite rezultati glasovite na mrtovcite, i fantomite od nepostoechkite stanovi, zgradi i ulici, vasheto realno glasachko telo iznesuva ne povekje od 150K glasachi...Toa shto ti prodolzhuvash da lazhesh stavajki mu zborovi vo ustata na Zaev, ne znachi i deka e takva faktichkata sostojba...Inaku, jasno mi e deka vashata zhelba e da eliminirate bilo kakov trag na demokratija, vkluchuvajki go ovde i gragjanskoto opshtestvo i nevladinite organizacii...No, vo ovoj sluchaj se borite protiv veternici, i vashiot poraz kje bide neminoven...

Такво нешто нема ниту во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР, ниту во тој на ДИК. Во која претседател е Рилковски, а бројот на членови од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е ист. Главна забелешка на изборите беше сечењето ленти нља изградени објекти со буџетски пари во предизборниот период и зошто најгледаните телевизии (Сител, Канал 5, Алфа ... ) биле наклонети кон ВМРО. Иако самото тоа што се погледани телевизиите кои ја подржуваат власта во однос на тие што ја подржуваат опозицијата зборува за тоа која партија има поголема подршка кај народот. Зошто Сител на пример би почнал да ја подржува СДСМ? За да си ги загуби гледачите ли? Иначе ниту во прислушкуваните разговори, а СДСМ ги има прислушкувано сите кои му се интересни, иако не објавува разговори од сите, до сега не слушнавме ништо за изборите во 2014 година. Иначе ДИК е таа што треба да ги прочисти изборните списоци, доколку не се прочистени навистина и да ги спроведе изборите. Без повик од ДИК ниту една институција не смее ни да се приближи до местата кај што се врши некоја функција во врска со изборите. Ниту го има сторено тоа.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Јун 13, 2015 6:17 pm

Ja vecerta vo nedela napishav (na Vodenica) rezultati od nekolku izbiracki mesta vo koi opozicijata vodeshe so po 50-100 glasa (primer od 750 za opozicija 380, za vemero 330, 10-20 za ostanati i 5-10 nevazecki! Poptishani zapisnici od komisija i predaden materijal do DIK. Utredenta na site tie izbiracki mesta na net imashe razlicni rezultati so obraten odnos na glasovi i so 20-30 nevazecki...?!!?!?!
Sto se slucuvashe vo megjuvreme so kesite i ZIP plasticnite vrvki ???..... eden den nekoj ke mora da odgovori i da odgovara za storenoto! Nemoj nekoj da pomisli deka taka ke zavrshat storenite kriminali !
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Саб Јун 13, 2015 7:00 pm

трендафил напиша:
Такво нешто нема ниту во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР, ниту во тој на ДИК. Во која претседател е Рилковски, а бројот на членови од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е ист. Главна забелешка на изборите беше сечењето ленти нља изградени објекти со буџетски пари во предизборниот период и зошто најгледаните телевизии (Сител, Канал 5, Алфа ... ) биле наклонети кон ВМРО. Иако самото тоа што се погледани телевизиите кои ја подржуваат власта во однос на тие што ја подржуваат опозицијата зборува за тоа која партија има поголема подршка кај народот. Зошто Сител на пример би почнал да ја подржува СДСМ? За да си ги загуби гледачите ли? Иначе ниту во прислушкуваните разговори, а СДСМ ги има прислушкувано сите кои му се интересни, иако не објавува разговори од сите, до сега не слушнавме ништо за изборите во 2014 година. Иначе ДИК е таа што треба да ги прочисти изборните списоци, доколку не се прочистени навистина и да ги спроведе изборите. Без повик од ДИК ниту една институција не смее ни да се приближи до местата кај што се врши некоја функција во врска со изборите. Ниту го има сторено тоа.

Trendafile, Minhauzenu makedonski...Sosema si ja izgubil inventivnosta...Zatoa, na tvoite isti i povtoruvani lagi kje odgovoram so stariot odgovor...

Тео напиша:
трендафил напиша:
Броеше Државната изборна комисија. Во која бројот на членови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ е еднаков. Со таа разлика што претседателот на ДИК, Рилковски е од СДСМ. Патем и правилата на игра, односно дека предвремени избори може да има само доколку така изгласа мнозинството пратеници во Собранието, ги воведе СДСМ. Откако во 1996 година се собраа доволно потписи, тоа го потврди државен орган, односно ДЗС, за распишување на референдум за предвремени избори. Во време кога по бојкотот на изборите во 1994 ВМРО немаше ниту еден пратеник во Собранието, СДСМ си го истера мандатот до крај. Во меѓувреме спроведе приватизација, односно грабеж на општествениот имот и ни го смени името. Друго ништо не направи.

Tendafile, nemav vreme vchera, pa kje moram deneska...Jas, Trendafile te pushtam tebe da lazhesh do odredeni granici, no ti dobro znaesh deka sekogash koga kje preterash jas sum tuka, ne za drugo, samo za da dokazham deka poleka no sigurno opozicijata vi nanesuva katastrofalni udari, koi najmnogu i najlesno se gledaat vo konfuzijata na vashiot pastir, a posebno vo deluvanjeto na vashiot centar za lagi i manipulacii... Eve gi chlenovite na DIK Trendafile....Vo spisokot jasno se gleda deka trojca od niv se od dpmne-ovcite a samo dvajca od SDSM...

1. Никола Рилкоски-SDSM

2. Д-р. Субхи Јакуп Јакупи-DUI

3.Виолета Дума-SDSM

4.Анета Стефановска-dpmne

5.Влатко Сајкоски-dpmne

6.Сашо Срцев-dpmne

7. Бедредин Ибраими-DPA

Nemoj sega da naptavish greshka Trendafile i da pochnesh da tresesh zeleni deka pretsedatelot na DIK e od SDSM. Toa e taka, no vo DIK odlukite se nosat so preglasuvanje. Bidejki vie dpmne-ovcite imate eden chlen povekje od SDSM, plus ostanatite dva chlena se od albanskite partii, edna koalicioner vo vlasta, a drugata chij pretsedatel e do grob veren na bratuchedot, jasno e koj go ima mnozinstvoto i koj donesuva odluki vo DIK...

Bidi mi pozdraven Trendafile...Denes nemam povekje vreme da se zamaram so zelenite koi gi tresete vie od IA-dpmne...No sepak, toa ne znachi deka mozhesh da prodolzhish da lazhesh...Ako ne denes, utre kje prochitam...I pak kje te fatam so spushteni gakji...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Јун 15, 2015 7:50 am

Ili ovie poddrzhuvachite na en kleine diktator od Eu, Han i Hovit, kje se sozemat i soochat so realnosta, i naporite od spasuvanje na diktatorot kje gi prenasochat kon spasuvanje na Makedonija, ili nivnite diplomatsko-birokratski karieri kje zavrshat zaedno so diktatorskata kariera na Grujoshesku...

Граѓаните за Македонија даваат шанса на разговор уште кратко, а потоа порадикални мерки и нови бомби

Соопштение на коалиција „Граѓаните за Македонија”:

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок меѓу раководството на СДСМ и повеќе од 80 граѓански организации кои ја сочинуваат натпартиската коалиција “Граѓаните за Македонија”.

На состаникот се разменија мислења за понатамошните активности и за заедничкото делување во интерес на враќање на достоинството на граѓаните на Македонија и во интерес на одбрана на Уставот на Републиката.

Од разговорите произлегоа следните предлози и сугестии:

–          Продолжувањето на разговорите под покровителство на Европската Унија може да се разгледува и поддржи уште многу кратко време;

–          Веднаш започнува подготовка на идни чекори кои ќе ги превземеме и коишто ќе бидат порадикални од моменталната форма претставена преку Кампот на слободата, а ќе стартуваат веднаш после краткиот период даден како можност за продолжување на разговорите;

–          Продолжува проектот “Вистината за Македонија” со објавување нови докази и аргументи;

–          Барањата на коалицијата “Граѓаните за Македонија” остануваат непроменети, а тоа е оставка од Никола Груевски, формирање преодна влада која ќе обезбеди пречистување на избирачкиот список, ослободување на јавниот сервис МРТ од контрола на власта, избор на независен Јавен обвинител, како и организирање целосно слободни и демократски избори, кои ќе ја одразат реалната политичка волја на граѓаните на Македонија.

Коалицијата  “Граѓаните за Македонија” дава силна поддршка на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и на принципиелните позиции и ставови со коишто настапува во разговорите под покровителство на ЕУ, барајќи начин за излез од длабоката политичка криза  во која што се наоѓа Република Македонија.


http://libertas.mk/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D1%88%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Пон Јун 15, 2015 9:43 am

Тео напиша:
трендафил напиша:
Такво нешто нема ниту во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР, ниту во тој на ДИК. Во која претседател е Рилковски, а бројот на членови од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е ист. Главна забелешка на изборите беше сечењето ленти нља изградени објекти со буџетски пари во предизборниот период и зошто најгледаните телевизии (Сител, Канал 5, Алфа ... ) биле наклонети кон ВМРО. Иако самото тоа што се погледани телевизиите кои ја подржуваат власта во однос на тие што ја подржуваат опозицијата зборува за тоа која партија има поголема подршка кај народот. Зошто Сител на пример би почнал да ја подржува СДСМ? За да си ги загуби гледачите ли? Иначе ниту во прислушкуваните разговори, а СДСМ ги има прислушкувано сите кои му се интересни, иако не објавува разговори од сите, до сега не слушнавме ништо за изборите во 2014 година. Иначе ДИК е таа што треба да ги прочисти изборните списоци, доколку не се прочистени навистина и да ги спроведе изборите. Без повик од ДИК ниту една институција не смее ни да се приближи до местата кај што се врши некоја функција во врска со изборите. Ниту го има сторено тоа.

Trendafile, Minhauzenu makedonski...Sosema si ja izgubil inventivnosta...Zatoa, na tvoite isti i povtoruvani lagi kje odgovoram so stariot odgovor...

Тео напиша:
трендафил напиша:
Броеше Државната изборна комисија. Во која бројот на членови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ е еднаков. Со таа разлика што претседателот на ДИК, Рилковски е од СДСМ. Патем и правилата на игра, односно дека предвремени избори може да има само доколку така изгласа мнозинството пратеници во Собранието, ги воведе СДСМ. Откако во 1996 година се собраа доволно потписи, тоа го потврди државен орган, односно ДЗС, за распишување на референдум за предвремени избори. Во време кога по бојкотот на изборите во 1994 ВМРО немаше ниту еден пратеник во Собранието, СДСМ си го истера мандатот до крај. Во меѓувреме спроведе приватизација, односно грабеж на општествениот имот и ни го смени името. Друго ништо не направи.

Tendafile, nemav vreme vchera, pa kje moram deneska...Jas, Trendafile te pushtam tebe da lazhesh do odredeni granici, no ti dobro znaesh deka sekogash koga kje preterash jas sum tuka, ne za drugo, samo za da dokazham deka poleka no sigurno opozicijata vi nanesuva katastrofalni udari, koi najmnogu i najlesno se gledaat vo konfuzijata na vashiot pastir, a posebno vo deluvanjeto na vashiot centar za lagi i manipulacii... Eve gi chlenovite na DIK Trendafile....Vo spisokot jasno se gleda deka trojca od niv se od dpmne-ovcite a samo dvajca od SDSM...

1. Никола Рилкоски-SDSM

2. Д-р. Субхи Јакуп Јакупи-DUI

3.Виолета Дума-SDSM

4.Анета Стефановска-dpmne

5.Влатко Сајкоски-dpmne

6.Сашо Срцев-dpmne

7. Бедредин Ибраими-DPA

Nemoj sega da naptavish greshka Trendafile i da pochnesh da tresesh zeleni deka pretsedatelot na DIK e od SDSM. Toa e taka, no vo DIK odlukite se nosat so preglasuvanje. Bidejki vie dpmne-ovcite imate eden chlen povekje od SDSM, plus ostanatite dva chlena se od albanskite partii, edna koalicioner vo vlasta, a drugata chij pretsedatel e do grob veren na bratuchedot, jasno e koj go ima mnozinstvoto i koj donesuva odluki vo DIK...

Bidi mi pozdraven Trendafile...Denes nemam povekje vreme da se zamaram so zelenite koi gi tresete vie od IA-dpmne...No sepak, toa ne znachi deka mozhesh da prodolzhish da lazhesh...Ako ne denes, utre kje prochitam...I pak kje te fatam so spushteni gakji...
Во право си. Власта дава 4, а опозицијата три члена на изборната комисија. Но претседателот на ДИК е од СДСМ. А тој ги свикува седниците на ДИК. А до сега на пример ниту еднаш нема свикано седница на која би се „прочистил“ изборниот список. Иако според мене изборниот список генерлно е чист. Грешката е веројатно во промили. Исто така резултаите од изборите не се изгласани со резултат 4:3 или 5:2 ако сакате и ДПА да ја ставите на непријателска за вас страна. Напротив. Резултатот е изгласан со резултат 7:0. Во секој случај власта сега ви нуди измени во однос на изборната комисија. Која ги спроведува изборите. А не владата. Ви се нудат и брзи избори, за 45 дена колку што е законскиот минимум или до април. Период во кој сигурно има време да се утврди дека изборниот список не е толку валкан колку што тоа сакаат да го прикажат непријателите на Македонија.
Иначе не знам од каде е препотентноста кај СДСМ, па само себе си се сметаат за граѓани. Нас другите веројатно не сметате за говеда или нешто друго. Јас не тврдам дека СДСМ нема симпатизери, но во едно демократско општество не одлучува ниту Заев, ниту амбасадори на странски земји, ниту етничките малцинства, туку мнозинството од сите граѓани. Освен во некои исклучоци, кои кај нас се дефинирани со Уставот, односно со т.н. Бадинтерово мнозинство при гласањето.
Во моментов имаме ситуација во која Заев не преговара, туку сака ултимативно да се спроведе неговата агенда. Другите тројца преговарачи се спремни на одредени компромиси. Нормално не на сите. Какво е расположението на граѓаните ќе видиме на изборите. При што ќе напоменам дека доколку последниот закон не е добар, еден од поголемите виновници е СДСМ. Која ултимативно инсистираше на промените што се направија. Вината на власта е што попушти пред тој ултиматум, надевајќи се дека опозицијата после избори напрабени по нивен терк ќе престане да се однесува блесаво, како што се однесува веќе повеќе години во контимуитет.
Кај Заев има и грчки симптоми. Прво се согласи со избори до април, но очигледно е дека неговите газди, авторитарниот Џорџ Сорос пред се`, му наредија да го прекрши договореното и да се врати на ултимативните барања.
За крај. Што ќе направи СДСМ со идиотското однесување, Па најверојатно мнозинството ќе почне некритички да се однесува кон власта. Односно нема да бара одговорност и за евентуални криминалци во власта. Колку повеќе СДСМ ги напаѓа, толку повеќе ќе имаат подршка. Затоа што (да нагласам според мене, затоа што не се сметам за Бог кој е безгрешен како што се однесуваат поранешните комунисти) мнозинството не и верува на оваа партија. Но во секој случај такво нешто може да се утврди само на избори. Тие што се сомневаат во изборите и за чесни ги сметаат само изборите на кои ќе победат, треба да разговараат во насока да се направат измени што ќе им овозможат поголема контрола врз изборите. Иако јас мислам дека СДСМ ќе ги прогласи изборите за нечесни и ако сите членови на ДИК бидат негови членови. Кога ќе ги загуби изборите, што е извесно.
Интересно е што воопшто не се дискутира окулу тоа што од ветеното власта исполнува. Треба ли да разберам дека не е спорно дека ВМРО-ДПМНЕ ја исполнува изборната програма? Можеме ли да кажеме дека СДСМ кога бил власт некогаш работел на тој начин?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Пон Јун 15, 2015 2:32 pm

Trendafile zabelezhuvam totalna neinventivnost kaj tebe...mislam deka e vreme da ispratite novo dete...Mozhebi Novace, koj uspeshno se krie od opozicionerite na Idi vidi forumot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Пон Јун 15, 2015 9:55 pm

Ти благодарам за личното обраќање без разлика што се обидуваш да ме понижуваш, по стариот препотентен социјалдемократски обичај. На форумов сум за да го судрам моето мислење со други мислења, а очигледно е дека овде се повеќето членови на форумите на кои порано сум учествувал, а кои за жал не постојат повеќе. Не да се натпреварувам со некого или да му солам памет. Ниту имам намера да се откажам од учеството иако е јасно дека би сакале демократски форум на кој ќе го има само вашето мислење. Како што делува невладина пирамида на Џорџ Сорос, на пример. Во моментов гледам емисија на 24 часа, која е наводно дебатна, а е застапена само една страна и сега сум сигурен дека нема ни Д од демократија во целата операција предводена од СДСМ, соросоидите и нивните платеници, туку само обид да се дојде без избори на власт. И тоа на власт да дојдат експертутките од Сорос, а не некоја политичка партија. Иначе би се барале што побрзи избори. Нормално е дека треба да се обезбедат услови изборите да бидат прифатливи за сите, иако СДСМ изгледа прифаќа само избори на кои ќе победи. Но треба да се обезбедат услови доколку СДСМ ги загуби, доколку не може да го поднесе тоа, да проработат институциите на системот и да ги сместат во соодветни установи. Од каде нема да можат да и наштетуваат на државата.
Слушам и дека СДСМ нема да ги објавува снимките против ДУИ, затоа што очигледно е спремна на сите одстапки кон оваа партија како иден коалициски партнер. Што само по себе значи дека заевистите се борат исклучиво за власт и за ништо друго. Па и наводната реорганизација на институциите на системот, кои не се Богови и понекогаш грешат, но ги исправаат грешките, ќе биде како вработувањето по еден од секое семејство и повторувањето на некоалицирањето со терористи. Изборни измами со кои СДСМ победи за последен пат во 2002 година.
Иначе да напишам и овде дека не сум член на ниту една партија повеќе од 35 години, а последен пат бев член на СДСМ. Кој го напуштив тогаш затоа што се однесуваше исто како сега. Смета дека тој е народот. Дека тие што не се со него не се луѓе.
Во нормални услови, сметам дека нема потреба од избори. Но бидејќи имаме работа и со не толку нормални, потребни ни се предвремени избори. На кои ќе победи тој на кого народот ќе му ја даде довербата. Дали ќе се гласа за десетина нови фабрики или ќе се откажеме од нив за да не добие ГТЦ барокна фасада, да се обидам во една реченица да ја опишам разликата помеѓу актуелната власт и опозиција.
Иначе не верувам дека власта ја прислушкувала опозицијата, затоа што повеќе од јасно е дека е обратно. Слушаме разговори само на функционери од ВМРО и на Муса Џафери.
За почеток, би побарал некакви аргументи зошто сметате дека ДУИ е добриот дел од власта! Бидејќи нели знаете се`.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил Пон Јун 15, 2015 10:38 pm

Ајде да ве прашам и како гласаа Никола Рилковски и Виолета Дума. Колку што ми е на мене познато и на парламентарните и на претседателските избори гласаа позитивно. И не дадоа оставка на функциите. Рилковски до ден денешен нема свикано седница на која би се расправало за евентуално прочистување на изборниот список. Иначе се спомнува и гласање на мртви. Ќе биде ли некој љубезен да наведе едно име и гласчко место.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Вто Јун 16, 2015 3:52 pm

Трендо, пак си тресел зелени. Оди на темата за бомбата, ем ќе слушнеш за криминалите на твојот вожд со Аљи, ем ќе сфатиш дека конструкциите не ти држат вода.

Во меѓувреме дојде и последниот предлог од Заев, до пастирот.

СДСМ со последна понуда: Бугарски модел – шест месеци пред секои избори да се избира техничка влада!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин Вто Јун 16, 2015 6:23 pm

Ме нема на кратко, и Трендафил почнал да се расфрла со мудрости. Премногу лажел за да опфатам се, но сепак ќе се погрижам за некои од неговите лаги. Како прво Трендафиле, лажеш дека не си член на ниедна партија. На Воденица секогаш се изјаснуваше за член на дпмне. Значи лажеш, само треба да ни кажеш кога, тогаш на Воденица, или сега на овој форум. Понатаму, членството во СКМ Трендафиле не е членство во СДСМ, но гледам дека комуњарските идеи успешно, со твоја сесрдна помош, Грујошеску ги имплементирал во дпмне, протерувајки и маргинализирајки ги демократски ориентираните членови. Да не заборавиме Трендафиле, дека добар дел од сегашното раководство на дпмне се ученици на Сорос, и негови надежни стипендисти. Верувам дека нема да згрешам кога ќе речам дека еден од нив си ти. Таму и си научил Трендафиле да манипулираш, и за вашите злодела да обвинуваш други. Бидејки кај нас единствено Грујошеску се поистоветува со државата, а вие дпмне-овците мислите дека сте народот. Затоа и тврдите дека власта ви е дадена од народот, кој патем Трендафиле брои два и пол милиони, а не сто педест илјади овци кои немаат смисла на живеење без пастирот нивни да им кажува кога да спијат, кога да станат, кога и што да јадат и кога и како да имаат секс, па затоа и гласаат за него. Веќе ти напоменале дека остатокот од вашите гласачи се фантоми и мртовци, па нема потреба да повторувам. Инаку Трендафиле, ти немаш свое мислење. Тебе мислењето ти го одредуваат во штаб, па ти како и сите зомбирани папагали го повторуваш овде. Гледам те задолжиле да шириш небулози за брзи избори. И лаги за непобедливоста на пастирот. Тоа време заврши Трендафиле. Пастирот е гол. Не може да му тече ниту низ ногавиците, бидејки нема веќе ниту гаќи. И така дојдовме до тоа дека експертутките на македонската политичка сцена се препознаваат по тоа што главата им ѕирка од шупакот на Грујошеску. Токму такви експертутки и нивните небулози ги застапуваш ти Трендафиле. Биди ми поздравен. Сега немам повеќе време, но кога наредниот пат ќе наминам на форум, ќе ти посветам повеќе внимание, доколку дотогаш, со отстранувањето на пастирот од чело на државата, не исчезнеш и ти, за да после извесно време со друг ник, не почнеш да продаваш магла за големината на Заев и криминалите на сега засега возљубениот ти пастир.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori Empty Re: Pregovori

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот