Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pregovori

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Нед Јун 28, 2015 8:35 pm

nema nitu shpekulacii deka ke pochnat povtorno da se objavuvaat bombite ....
ke ima li nekoj junak da gi trgne od pregovarachkiot materijal i bombite ...
nema shto da se pregovara dokolku ima baranje od vlasta da ne se OBJAVUVAAT BOMBITE ....nesmee bombite da bidat vklucheni vo pregovorite ...ednostavno treba da prodolzat da gi objavuvaat i toa sekojdnevno ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пон Јун 29, 2015 9:34 pm

завршија денешните преговори ,но нема договор ....
мене ми се допага ова ,а на вас ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пон Јун 29, 2015 9:44 pm

[size=45]По повеќе од час долгата средба попладнево во клубот на пратениците никој од четворицата лидери не даде изјава, туку партиите кратко по завршувањето испратија идентично соопштение. Во трите реченици пратени до медиумите тие информираат дека се сретнале за да ги продолжат дискусиите за точната организација на владата што ќе ги подготви изборите, како што е предвидено во шестата точка од договорот од 2-ри јуни.
[/size]
Во овој контекст лидерите се договорија да се состанат повторно во деновите што следуваат. Премиерот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, го претстави владиниот нацрт план за примена на препораките што се однесуваат на системски реформи во областа на владеење на правото што е потребно да се спроведат согласно точката 6 од договорот од 2-ри јуни.

соопштение од четирите најголеми политички партии.

„Во овој контекст лидерите се договорија да се состанат повторно во деновите што следуваат. Премиерот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, го претстави владиниот нацрт план за примена на препораките што се однесуваат на системски реформи во областа на владеење на правото што е потребно да се спроведат согласно точката 6 од договорот од 2-ри јуни“, се наведува во соопштението испратено одделно од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ.
Pregovori - Page 4 2C333521-F1BE-431E-A94A-869051BDAAD0_w268_r1_cx0_cy1_cw100
На средбата, покрај Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи со своите соработници, како и досега присуствуваа и амбасадорите на ЕУ и САД во Македонија Аиво Орав и Џес Бејли. Премиерот воопшто не стапи во контакт со присутните новинари бидејќи дојде и си замина од друг влез, а Заев одби да даде изјава, но само накусо искоментира дека максимално се труделе да се најде решение, но дека тоа зависело од сите страни.
Денешната средба беше договорена пред точно десет дена и според анексот на договорот од 2 јуни, денеска требаше да се продолжи дискусијата за организацијата на владата што ќе ги подготвува изборите.
Во меѓувреме Заев и Груевски меѓусебно си упатија цврсти пораки. Опозицијата остана на ставот дека може да разговара за која било од точките ако Груевски и неговите соработници за кои како што велат покажале дека имаат криминогени активности заминат од власта. Груевски, пак, повторно нагласи дека не е прифатлива идејата за смена на премиерот, оти, како што рече, граѓаните се тие кои ќе кажат кој ќе биде во Владата, а кој во опозиција.
По денешната средба без договор се очекува слични контакти партиските лидери да имаат во наредниве денови.
 


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пон Јун 29, 2015 9:52 pm

e taka de ...ubavo vikash ,graganite ke kazat koj ke bide vo vladata ,koj vo opozicija ....i zatoa treba SEGA VEDNASH da izlezesh od vladata zatoa shto so falsifikat si vo nea vlezen ,so falsifikuvani izbori dojde do fotelja ,i sega koga veke te otkrija ,redno e i chovecgki da si dadesh ostavka i da izlezesh od falsifikuvanata fotelja 
ti samo sakash narodot da te saka i zatoa pravish falsifikat ,no narodot ne te saka ....i TI najdobro go znaesh toa

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Пон Јун 29, 2015 10:18 pm

Ако гласачите не го сакаат Груевски, не разбирам зошто СДСМ бега од избори. Дури и ако тие се одржат под силен меѓународен мониторинг. Колку што гледам и понатаму соросоидите сакаат да влезат во власта и да бидат власт во мандат што на изборите го доби ВМРО. Иначе до сега не сум слушнал дека во некоја земја опозицијата бега од избори. Како што кај нас тоа со години го прави СДСМ. Иначе не гледам ништо лошо во тоа ако ја освоите власта вие, доколку го обезбедите потребното 2/3 мнозинство да ги решите работите што ви пречат по ваш терк. И сега ако со излегувањето од власта на ДОМ успеете да направите коалиција што ќе состави влада. Со еден глас повеќе. А актуелната влада има поголемо мозинство. Прва лекција од демократијата е дека одлучува мнозинството. Патем тврдевте дека мнозинството во Центар е против барок, но не излезе така на референдумотр. И јас мислев дека мнозинството е против сегашните граници на мојата општина, Чаир, на Кичево или Струга, но излезе дака не е така на референдумот за територијална поделба. Не сум баба Ванѓа. Можеби и грешам кога пишувам за следните избори. Но на овие победи ВМРО. И според Рилковски и Виолета Дума. Членови на ДИК, едниот претседател. И членови на СДСМ.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пон Јун 29, 2015 10:32 pm

трендафил напиша:Ако гласачите не го сакаат Груевски, не разбирам зошто СДСМ бега од избори. Дури и ако тие се одржат под силен меѓународен мониторинг. Колку што гледам и понатаму соросоидите сакаат да влезат во власта и да бидат власт во мандат што на изборите го доби ВМРО. Иначе до сега не сум слушнал дека во некоја земја опозицијата бега од избори. Како што кај нас тоа со години го прави СДСМ. Иначе не гледам ништо лошо во тоа ако ја освоите власта вие, доколку го обезбедите потребното 2/3 мнозинство да ги решите работите што ви пречат по ваш терк. И сега ако со излегувањето од власта на ДОМ успеете да направите коалиција што ќе состави влада. Со еден глас повеќе. А актуелната влада има поголемо мозинство. Прва лекција од демократијата е дека одлучува мнозинството. Патем тврдевте дека мнозинството во Центар е против барок, но не излезе така на референдумотр. И јас мислев дека мнозинството е против сегашните граници на мојата општина, Чаир, на Кичево или Струга, но излезе дака не е така на референдумот за територијална поделба. Не сум баба Ванѓа. Можеби и грешам кога пишувам за следните избори. Но на овие победи ВМРО. И според Рилковски и Виолета Дума. Членови на ДИК, едниот претседател. И членови на СДСМ.
a kaj vide ti deka bega opozicijata od izbori ?
prvo ke si zamine ovaa vlast koja e dojdena so falsifikuvani izbori ,pa potoa eksperti ke sostavat vlada i taa ekspertska vlada ke organizira FER IZBORI ...
ako narodot go saka ,ko shto vikash i ti i site poddrzuvachi na ovaa falsifikuvana vlast ,zoshto se plashi togash  gruevski da si podnese ostavka i da ovozmozi eksperti zaedno so megunarodna da organizira FER IZBORI ..i na tie taka organizirani fer izbori "MOZEBI " ke pobedi pak Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ..

eve ti ubav primer :jas ke si napravam falsifikat diploma i ke stanam profesor na fakultet ,i nikogo nema da go butkam na ispit poshto pojma nemam dali tochno odgovara ili ne ,i SITE studenti  ke me sakaat ...no koga ke me FATAT deka sum profesor so falsifikat diploma ,prvo ke me izbrkaat od rabotnoto mesto ,pa ke treba i plati da vratam i plus ke zarabotam kazni spored zakon ....
p.s. te razbiram trendo deka ti e i tebe strav ...neznaesh shto ke bide so tebe po padot na vlasta ...ama toa e trendo so falsifikat taka se zavrshuva ...
p.p.s. odi kazi mu na shefot deka ti si pogolem shef od nego ,ednostavno ne si falsifikator i tebe nekoi iskreno te sakaat ,a nego LAZNO (od strav i uceni,zakani i slichno)

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Kalinda on Пон Јун 29, 2015 10:39 pm

Навистина мислиш дека Заев
ке се согласи на избори
ако сега Груевски си даде оставка?
Ако е така едноставно ,
еве и јас гласам за таа опција!
Нека си замине Ггруевски ,
и нека има избори по ваш терк!
Но ако пак победи Грујо ,
Заев да оди во апсаана !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Сре Jул 01, 2015 10:31 am

Ako ovoj predlog pomine, Gruevski pobedi...Zaludni bea bombite i protestite...SDSM, ushte ednash kje dokazhe deka nema kapacitet da ja vodi drzhavata kon podobra idnina i demokratija, i deka pobliski im se kalkulativno-manipulativnite razmisluvanja...

Алсат-М: Предлог на маса – преодна влада од ноември, Груевски да се повлече од јануари

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Сре Jул 01, 2015 9:46 pm

Не се преговара окулу заминување на актуелниот премиер три месеца (колку што предлага ВМРО, наспроти најмалку 6 месеци како што предлага СДСМ), туку на секој лидер на партија доколку биде премиер, мандатот наместо 4 години да му биде скратен за тие четртина или половина година. Што според мене само на болни умои може да им падне на ум. Пред се` затоа што владата нема врска со организацијата на изборите, туку тоа е задача на ДИК. Посебно што сега една од причините поради која се бара заминуање на власта е тоа што Верушевски, претседател на комисијата за безбедност на СДСМ, со својот тим вршел масовно прислушкување.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Jул 01, 2015 10:48 pm

Tocno taka! I konecno DIK da prestane so stampanje duplikati licni karti i pasoshi, da uvezuva glasaci od Pustec i da prekine so doziduvanje vlezovi i katovi po zgradi! Vo sprotivno na site clenovi na DIK da im se vrzat po dva-tri shamari, ali jaki!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Сре Jул 01, 2015 11:41 pm

Гласачите од Пустец се државјани на Република Макеедонија и имаат право на глас. Иначе секој е запишан во бирачкиот список со својот матичен број. Не гласа еднаш со пасош, втор пат солична карта. Или со дупликат лична карта. И ноктот се шкрта еднаш и остануваше прешкртан повеќе од неколку недели. А не 12 часа колку што има од отварање до затварање на бирачкото место. Затоа ДИК донесе одлука за ториот круг на претседателските избори да се бележи ноктот на другата рака. Едногласно.
СДСМ ме потсетува на коцкари што губат. Стално мислкат дека ќе ги вратат загубените пари и тонат уште повеќе. Така и вие мислите дека во иднина ќе се слуши нешто само од себе, односно дека нешто ќе го црпне Заев и ќе го седне во премиерската фотелја. Па бегате од брзи избори по кои не ќе може губитникот да јаде фекалии.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Чет Jул 02, 2015 10:19 am

трендафил напиша: Иначе секој е запишан во бирачкиот список со својот матичен број. Не гласа еднаш со пасош, втор пат солична карта. Или со дупликат лична карта. .

Lazhi, lazhi Trendoooo...Pregovori - Page 4 Whistler

Pregovori - Page 4 2qd6c7m

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пон Jул 06, 2015 10:15 pm

jas se iznasmeav ...eve i vie malku da si go podobrite raspolozenieto ...
gledam vest na 24 vesti i pazi VEST na denot ....Zaev ne se pojavi vo sudot kako shto trebashe ....TOJ neli javno kaza deka NEMA da se pojavuva na sud zatoa shto ovoj ovakov sud ne go priznava .......posle ova odi informacija vo vestite deka veke e izvesten organot deka zaev ne se pojavil vo sudot i zatoa treba da GO UAPSAT .i prodolzuvaat vestite so slednava informacija :se ochekuva gruevski da ZAKAZE liderska sredba vo slednive denovi
......JAVNO DA SI PRASHAM :A SO KOGO KE PRODOLZAT PREGOVORITE ,AKO ZAEV E VO PRITVOR ????? ...
p.s. ova samo kaj nas go ima ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Пон Jул 06, 2015 10:38 pm

Ваљда во СДСМ Заев не е единствениот член. Има ии други. Како што комисијата за безбедност, откако е Верушевски во затвор сигурно ја води некој друг. Иначе што се однесува до чесноста или нечесноста на изборите поважно е кој е претседател на ДИК, отколку кој е претседател на влада. Затоа што ДИК ги спроведува изборите. Во сите сегменти. Од избирачкиот список до прогласување на победникот. Иначе за изборен фалсификат не зборува никој освен поразените на изборите. Ниту неутралните набљудувачи. Кои прво велат дека изборите се ефикасно спроведени, а потоа ги набројуваат кукумавките на СДСМ. На Заев не му пречеше изборниот список, на пример, до 19 часот на денот на гласањето. Од Пустец иначе има вкупно стотина државјани на Република Македонија, со самото тоа и гласачи. А не 200 илјади. Колку што беше разликата во гласови. Се очекува резултатот да се повтори и на наредните избори. Без разлика кој ќе биде премиер на тој ден.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by defo on Пон Jул 06, 2015 10:40 pm

трендафил напиша:Ваљда во СДСМ Заев не е единствениот член. Има ии други. Како што комисијата за безбедност, откако е Верушевски во затвор сигурно ја води некој друг. Иначе што се однесува до чесноста или нечесноста на изборите поважно е кој е претседател на ДИК, отколку кој е претседател на влада. Затоа што ДИК ги спроведува изборите. Во сите сегменти. Од избирачкиот список до прогласување на победникот. Иначе за изборен фалсификат не зборува никој освен поразените на изборите. Ниту неутралните набљудувачи. Кои прво велат дека изборите се ефикасно спроведени, а потоа ги набројуваат кукумавките на СДСМ. На Заев не му пречеше изборниот список, на пример, до 19 часот на денот на гласањето. Од Пустец иначе има вкупно стотина државјани на Република Македонија, со самото тоа и гласачи. А не 200 илјади. Колку што беше разликата во гласови. Се очекува резултатот да се повтори и на наредните избори. Без разлика кој ќе биде премиер на тој ден.

како бе не ти се здосади едно исто цело време да го пишуваш...сериозно мислам???

defo

Број на мислења : 2387
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Пон Jул 06, 2015 11:01 pm

Уште поголемиот дел на овој форум не е во состојба или не сака да разбере дека ДИК е одговорна за спроведување на изборите. Кој е премиер во тој момент воопшто не е важно. СДСМ му нема дадено мандат на премиерот да состави влада, туку мнозинството од гласачите во Македонија. Актуелната власт,за еднаш за секогаш да ги разреши дилемите е спремна да го исполни и налудничавото барање за повлекување на премиерот три месеци пред изборите. Иначе за секои избори важен е денот на гласањето. Налудничаво е и барањето владини функционери да не смеат да присуствуваат на сечење ленти на објекти што се изградени со заслуга на владата. Сигурно е дека никој не помислува дека функционерите ги изградиле со сопствени пари. Но секој споредува што прави актуелната влада, а што направиле други влади пред неа. И секој одлучува по сопствено мислење, а на крај победува тој што ќе освои повеќе гласови. Сигурно е иначе дека јас лично нема да подржам влада составена од Џорџ Сорос. Вие сакате ЕУ демократија по теркот на пензионерот Фуере. Не по актуелните лидери на ЕУ.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Jул 07, 2015 6:32 am

defo напиша:
трендафил напиша:Ваљда во СДСМ Заев не е единствениот член. Има ии други. Како што комисијата за безбедност, откако е Верушевски во затвор сигурно ја води некој друг. Иначе што се однесува до чесноста или нечесноста на изборите поважно е кој е претседател на ДИК, отколку кој е претседател на влада. Затоа што ДИК ги спроведува изборите. Во сите сегменти. Од избирачкиот список до прогласување на победникот. Иначе за изборен фалсификат не зборува никој освен поразените на изборите. Ниту неутралните набљудувачи. Кои прво велат дека изборите се ефикасно спроведени, а потоа ги набројуваат кукумавките на СДСМ. На Заев не му пречеше изборниот список, на пример, до 19 часот на денот на гласањето. Од Пустец иначе има вкупно стотина државјани на Република Македонија, со самото тоа и гласачи. А не 200 илјади. Колку што беше разликата во гласови. Се очекува резултатот да се повтори и на наредните избори. Без разлика кој ќе биде премиер на тој ден.

како бе не ти се здосади едно исто цело време да го пишуваш...сериозно мислам???

Tipicno dpmnovska rabota: zemaj plata, klati vrata, drn drn jarinja.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Вто Jул 07, 2015 9:16 am

И вие пишувате цело време едно исто. И пред и по бомбите. Кои не го донесоа ефектот што го очекувавте. Власта да си замине, а вие без избори да станете власт. Не можам јас на едни те исти напади стално да давам различен одговор. А најмалку ви се допаѓа кога ќе напишам дека гласачите се тие што одлучуваат кој ќе биде власт, односно што ќе се прави. Дека демократија е одлучување на мнозинството.
Ајде да напишам и дека ако Заев биде протворен преговорите може да ги продолжи Бранко Геровски. Или Милчин лично. Ова колку за промена на вашите дрн дрн јариња. Груевски според вас нели ќе заминеше уште во март. Пред три месеци. Кои изгледа ќе траат колку месеците за кои требаше според Глигоров да ни се врати уставното име.

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Пет Jул 10, 2015 11:46 am

Konechno pravilna ocenka za sostojbite vo Makedonija, i izdrzhan predlog za nivno reshenie...Osven ona so albancite...Zatoa shto navistina ne gledam deka tie se bilo kako obespraveni...Bez ogled dali se raboti za jazikot, pravichnata zastapenost vo instituciite ili investiciite vo zapadna Makedonija...

МЕЃУНАРОДНАТА КРИЗНА ГРУПА СО ПЛАН ЗА ИЗЛЕЗ ОД ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА ВО МАКЕДОНИЈА

„Македонија: Деактивирање на Бомбите“, е насловот на новиот извештај на Меѓународната кризна група (независна, непрофитна, невладина организација, посветена на превенција и решавање на сериозни конфликти), посветен на актуелната политичка, но и безбедносна криза (поврзана со кумановските настани) во земјата.

Во извештајот се вели дека „државниот апарат е заробен и корумпиран од водечката политичка партија“, a за инцидентот во Куманово се потенцира дека причинил најмасовно загуба на животи во регионот во последнава деценија.

„Ако ургентно не се решава двојната криза (легитимитет на Владата/регионалната безбедност), постои ризик истата да се прошири во насилни судири – во најлош случај да добие елементи на конфликтот од 2001 година“, пишува МКГ.

Во извештајот се оценува дека „дискредитираните национални институции не можат сами да се справат со кризата“, а оти преговорите што би довеле до реформи и предвремени избори се во ќор-сокак.

Европската унија, сметаат во МКГ, мора да изврши притисок за сеопфатен договор што ќе понуди решенија за ослободување на заробената држава и за наводната корупција, а Македонија и Косово, исто така, со меѓународна помош, треба заеднички да го испитаат инцидентот во Куманово.

Говорејќи за она што го откриваат „бомбите“ што ги објавува опозицијата, МКГ вели дека „многу од луѓето кои треба да бидат одговорни за справување со очигледните незаконитости и самите се вмешани“.

И оти „снимките од прислушуваните разговори покажуваат дека владејачките партии ги изградиле својата моќ и привилегии преку корупција и криминал, а исто така и оти драматично е компромитиран албанскиот партнер во владејачката коалиција“.

МКГ смета дека премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата, Зоран Заев, играат високо ризичен покер во разговорите спонзорирани од ЕУ.

Европската унија, се вели во извештајот, треба да ги удвои напорите за да ги убеди македонските лидери да ја вратат довербата во владата со постигнување меѓупартиски договор.

Тој договор би подразбирал привремена влада од сите главни партии, чија примарна задача би била имплементацијата на реформите за кредибилни избори во април 2016 – особено во делот на избирачкиот список, на рамноправниот пристап до медиумите и на злоупотребата на државните институции за партиски цели.

Потоа, воспоставување две независни комисии во Собранието со овластување да бараат и да добијат активна стручна помош од ЕУ и САД. Мандатот на првата комисија би бил за следење на подготовките за избори што би ги спроведувала новата влада, а на втората (комисија) за справување со прислушувањето, вклучувајќи истрага за криминал и корупција.

Услов за да се одржат избори би било зелено светло од првата комисија за тоа дека привремената влада создала доволно за изборен процес што ќе ужива општа доверба. Преодната влада, според МКГ, би требало да работи и на подобрување на спроведувањето на Охридскиот рамковен договор преку обезбедување на правична застапеност на етничките Албанци на сите нивоа на јавни функции, потоа, добар дел од владините инвестиции да одат во етнички албанските области, и да се почитува јазичната еднаквост.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by трендафил on Пет Jул 10, 2015 3:39 pm

Меѓународната кризна група ја сметаше Македонија за виновник што Грција не ја почитува времената спогодба. Па не може да се има доверба во нивните чесни намери кон нашата земја. Иначе ајде пак да напишам, иако некои се лутат поради тоа, ако ДИК си ги изврши работите како што треба, во однос на чесноста на изборите потплно се`едно ќе биде кој е на власт. Тоа што некој си наумил да влезе во власта пред изборите, иако нема добиено таков мандат од граѓаните е друг тип на проблем Веднаш се раѓа сомнеж дека СДСМ сака власт не за да има чесни избори, туку за да ги фалсификува. Подржан од некои структури од странство на кои не им се допаѓа актуелната власт. Да не набројувам. Од сите тие што не обвинуваа нас дека сме виновни за тоа што не сме членка на НАТО и што не обвинуваа дека наводно сме ја кршеле времената спогодба со проектот Скопје 2014. Прозирна лага што не помина кај судиите на Меѓународниот суд во Хаг, кој утврди дека Македонија со ништо ја нема прекршено спогодбата. За разлика од Грција.
Во секој случај изгледа дека како во Грција и во Македонија работата во свои раце ќе ја превземе народот. На избори или на референдум, се`едно. Не знам зошто опозицијата не побара референдумско изјаснување окулу тоа колку месеци пред изборите треба да се скрати мандатот на владата која победила на претходните избори. Колку што слушам опозицијата изгледа ќе оди на колективен годишен одмор, па конечно ќе престане со попречување на слободата на движење по Илинденска. А можеби Заев ќе се врати во Струмица и конечно ќе реши некој проблем на струмичани.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6483
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by osa on Пет Jул 10, 2015 11:47 pm

трендафил напиша:Меѓународната кризна група ја сметаше Македонија за виновник што Грција не ја почитува времената спогодба. Па не може да се има доверба во нивните чесни намери кон нашата земја. Иначе ајде пак да напишам, иако некои се лутат поради тоа, ако ДИК си ги изврши работите како што треба, во однос на чесноста на изборите потплно се`едно ќе биде кој е на власт. Тоа што некој си наумил да влезе во власта пред изборите, иако нема добиено таков мандат од граѓаните е друг тип на проблем Веднаш се раѓа сомнеж дека СДСМ сака власт не за да има чесни избори, туку за да ги фалсификува. Подржан од некои структури од странство на кои не им се допаѓа актуелната власт. Да не набројувам. Од сите тие што не обвинуваа нас дека сме виновни за тоа што не сме членка на НАТО и што не обвинуваа дека наводно сме ја кршеле времената спогодба со проектот Скопје 2014. Прозирна лага што не помина кај судиите на Меѓународниот суд во Хаг, кој утврди дека Македонија со ништо ја нема прекршено спогодбата. За разлика од Грција.
Во секој случај изгледа дека како во Грција и во Македонија работата во свои раце ќе ја превземе народот. На избори или на референдум, се`едно. Не знам зошто опозицијата не побара референдумско изјаснување окулу тоа колку месеци пред изборите треба да се скрати мандатот на владата која победила на претходните избори. Колку што слушам опозицијата изгледа ќе оди на колективен годишен одмор, па конечно ќе престане со попречување на слободата на движење по Илинденска. А можеби Заев ќе се врати во Струмица и конечно ќе реши некој проблем на струмичани.
е за ова ние се БУНИМЕ ????
мандат со фалсификувани гласови не е мандат ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15881
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 12:18 pm

Nuland prechekana od demonstranti...Штотуку започна средбата на помошниот-државен секретар на САД Викторија Нуланд и премиерот Никола Груевски во Владата на РМ.

Нуланд беше пречекана со организиран протест на антивладините кампери кои со пароли на англиски јазик, знамето на САД и Македонија и извици, го проследија нејзиното пристигнување.

Демонстрантите на оградата пред Влада имаат поставено транспаренти на аглиски јазик на кои пишува „Нема правда, нема мир, „Нема компромис со криминалот и корупцијата“,„Вратете ги парите“, Слобода и демокартија“. Во моментот додека се одвива средбата, демонстрантите ги веат знамињата на на САД,ЕУ и Македонија.

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=23444[/quote]

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 1:23 pm

Megunarodnata zaednica totalno neseriozno se odnesuva. Za kakva kriza i resenie zboruva Nuland, koga tokmu tie od koi bara da sja resat krizata se nejzinite generatori...

Нуланд по средбата со Груевски: Време е да се реши политичката криза

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Jул 13, 2015 1:28 pm

Lopov lopava cuva!
Hohstapleri belosvetski.
Dodushe za pred javnost moraat taka da tresat zeleni, ama pozadi zatvoreni vrati ne veruvam deke go tapshala po ramenici. Pre ke bide deka go teshela vo stilot: " Pa vidi vaka i zatvorot e za lugje, znaesh, prvite deset godini ke ti bidat teshki posle otrpnuesh a i ne gi broish mnogu mnogu godinkite ........"
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Гостин on Вто Jул 14, 2015 12:14 am

Zapira lustracijata...Celta e jasna...Da se sprechi lustriranjeto na vistinskite kodoshi i sorabotnici na UDBA po pagjanjeto od vlast...Koi celo vreme se krijat vo dpmne i dui...

Се укинува лустрацијата

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Pregovori - Page 4 Empty Re: Pregovori

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот