Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

+3
reiter
Hamad bim Khalifa
Пат
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Нед Мај 03 2015, 12:14

Еволуцијата е неспорен факт, докажан по археолошки, биолошки, антрополошки, социолошки итн. пат, и не само што е присутна кај живиот свет, туку и во културата, која исто така е еден вид дел од биологијата, како еден вид облека. Се се менува, јазикот, обичаите, верувањата, општественото уредување, националното чувство и не постоеле прадедо и прабаба по име Адам и Ева.

Доказ за менувањето на националното чувство - прочитај некои од темите на „Живот в САШТ“, на алл,... Wink
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Естир Нед Мај 03 2015, 13:09

Еволюцията изобщо не е "доказан факт", а пробутвана пропаганда /доста упешно при това/ и не е доказано в нито една научна насока и по нито един научен критерий. Има два модела за мирозданието и всеки си преценява и е свободен да си избере на кой от тях да вярва. Е, аз съм избрала мирогледа на библейския креационизъм. Ти - на научната религия и атеизма.

Правиш ли разлика, или умишлено не я забелязваш между народностно чувство и национална принадлежност?

Щот, може да станеш част от американската /или коя да е друга нация/, но тва не менява самосъзнаването като част от българската народност. Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Нед Мај 03 2015, 16:44

Имаше една тема каде се жалеа дека децата не сакале дома да зборуваат бугарски и не сакале да бидат Бугари, туку Американци.

Инаку, еволуцијата е пропаганда на масоните, а самите тие веруваат дека земјата е стара 6000 години Very Happy

Во Библијата се спомнуваат ли диносаури?

И еве не пак повторно - ако сета (световна) наука тврди дека еволуцијата е просто факт како што е факт дека земјата се врти околу сонцето, а не обратно, а ти си го БИРАШ креационизмот како составен дел од системот на твоите верувања, тогаш што би те правело тебе Бугарка ако си родена 200 км југозападно, не те интересира дали си Бугарка и не сакаш да знаеш дека си Бугарка?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Естир Нед Мај 03 2015, 17:01

Пат напиша:Имаше една тема каде се жалеа дека децата не сакале дома да зборуваат бугарски и не сакале да бидат Бугари, туку Американци.

Инаку, еволуцијата е пропаганда на масоните, а самите тие веруваат дека земјата е стара 6000 години Very Happy

Во Библијата се спомнуваат ли диносаури?

И еве не пак повторно - ако сета (световна) наука тврди дека еволуцијата е просто факт како што е факт дека земјата се врти околу сонцето, а не обратно, а ти си го БИРАШ креационизмот како составен дел од системот на твоите верувања, тогаш што би те правело тебе Бугарка ако си родена 200 км југозападно, не те интересира дали си Бугарка и не сакаш да знаеш дека си Бугарка?

Ами да, не сакат, защото не са родени в България. Но тва не ги прави небългари.

И преди ти казах - да, в Библията се споменават динозаврите, ако и под друго име - големи чудовища (зверове, бегемот е е еврейската дума).

Имаш проблем с "факта" еволюция. Не само ти - самите еволюционисти го имат. Те твърдят, но нямат докази. И им се пропуква по шевовете теорията. Точно така - ТЕОРИЯ, но не и доказана истина. И има много учени - биолози в тва число, които ОТХВЪРЛЯТ Теорията на еволюцията. Точно щот по всички параграфи (научни) се пропуква. И аз за да стигна до вярването в библейския креационизъм, точно с абсурдността и не просто недоказаността, но и недоказуемостта на ТЕ съм се сблъскала. Тоест, аз имам ОСНОВАНИЯ за своя избор да вярвам в Интелигентен Създател: точно Онзи, който ми Се е заявил в Библията. И няма, НИТО едно основание да вярвам на измамата, наречена ТЕ.

Точно както имам основание да твърдя, че и 200 км югозападно да бях се родила, пак щях да съм българка.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Нед Мај 03 2015, 17:17

Кој е проблемот со еволуцијата? Зошто на пример ние имаме очи, нос, заби, јазик, уста како и коњите? Зошто мајмуните ни се толку слични во многу нешта? Од каде сите тие археолошки пронајдоци на хомо варијациите, се до хомо сапиенс? Зошто социјалното устројство на хиерахичност во многу нешта наликува на хиеархијата која се воспоставува во животинскиот свет, а не е некое божествено устројстсво кадешто сѐ ќе биде совршено и нема да има ни болка ни страдања? Тоа што живееме во градови, не значи дека градовите се надвор од џунглата, исто како што и мравјалникот не е надвор од џунглата.

Понатаму, еволуцијата на јазикот - неспорен факт, дури нема потреба ни да давам примери за тоа.

Еволуцијата во општественото уредување, акултурацијата итн.

И како ќе си била Бугарка ако не си знаела за тоа дека си Бугарка, според што?

И пак за креационизмот, Докинс има кажано една убава мисла, вака некако: Ние научниците не велиме дека знаеме сѐ, но кажуваме што знаeме. Креационистите тврдат дека знаат точно како сѐ се случило....во стилот немам доказ али тврдим Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Естир Нед Мај 03 2015, 17:48

Ето ти ги систематизирани, в опростен вид (мога и в усложнен, но не ми се занимава...честно казано, писнало ми е до нямаш си представа каква степен да водя спорове с еволюционисти атеисти....ако си мислиш, че ми се случва за пръв път тоз разговор...мне, за стотен ми е Very Happy ) проблемите на ТЕ. Представени от професор по биология.

http://veren.org/files/DOWNLOAD/D70_evolution_bg.pdf

Нека говорим за народностната принадлежност, без да минаваме през делфините и маймуните, искаш ли?  Very Happy

Другото много ме отегчава, честно - до откат съм се занимавала със заклети еволюционисти да им демонстрирам  абсурдите (а не просто слабите места) в ТЕ и нейната НЕНАУЧНОСТ и ми е писнало.


Иначе, да: точно така, интелигентният дизайн (библейски креационизъм) не е доказан, но е логичен и самосъгласуван и има достатъчната почтеност да заяви, че е въпрос на вяра.

ТЕ има претенции да не се основава на вяра, а на научни доказателства, но такива няма. Нито е наука, нито - доказана. Нито се съгласува с елементарната логика - както научна, така и всякаква, Но е достатъчно непочтена да не си признава и да претендира ненаучността за научност.
Честно казано, като човек, който се занимава с наука, намирам това за доста отблъскващо. Има еволюционни биолози, кото си признават някои от категоричните сблъсъци на техните хипотетични допускания точно с науката, но....като цяло, ме отблъсква наглостта им да пробутват булшита си за наука.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Нед Мај 03 2015, 18:03

E што знам, штом делфините имаат имиња, можеби и тие имаат нешто како народност? Нема никакви спорни точки во еволуцијата, можеби има некои сѐ уште неоткриени алки (звена). Но, на пример, апсолутно докажан факт е еволуцијата на делфинот од сувоземен сисач (бозајник) во морски. Како да ти кажам, тоа што ние имаме посложен (и покомплициран) начин на живот, не значи дека другите животни немаат личности и чувство за себеси. Самиот нагон за одбрана на територијата (кој впрочем е тоооолку присутен кај луѓето, во секој поглед, национален, индивидуален, интелектуален, сексуален итн.) е доволен показател дека животните се доживуваат себеси како индивидуи.

Понатаму, емпатијата со која толку се фалиме, колку и да ни е дефектна, е исто така присутна и кај животните. Изгледај го внимателно ова:

https://www.youtube.com/watch?v=w4c-mJ1DR24

Навистина, не се некои херувими и серафими, но очигледно ова е искажување на љубов.

Инаку, сега се сетив за тоа „немање личност“, знаеш ли дека и расистите истото го велат за припадниците на други раси, особено таа реченица „тоа што сме направени од ист материјал не значи дека сме исти“, ја имам сретнато и на друго место.

Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Нед Мај 03 2015, 18:04

Иииии, да се вратиме на народноста, сите национални идентитети почиваат врз чувство на вера, а не факти, кој повеќе, кој помалку.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Естир Нед Мај 03 2015, 18:14

Пат напиша:

Инаку, сега се сетив за тоа „немање личност“, знаеш ли дека и расистите истото го велат за припадниците на други раси, особено таа реченица „тоа што сме направени од ист материјал не значи дека сме исти“, ја имам сретнато и на друго место.


И тук приключвам изобщо разговора. Отказвам да се опитвам да дискутирам насрещу такива аргументи.

Личността означава свободна воля /свободен избор/, познание, мислене, морал...
И да, животните го нямат всичко това. Но имат чувства и емоции (това е записано и в Библията - "одушевени живи твари" са създадени. Въпросът е, че човекът не е нито само биология, нито само емоции.
Всички човеци до един са личности.

Както и да е. Аргументът ти (който съм цитирала) минава границата, която намирам за етична в един спор.

Книгата надали си я прочел така бързо. Ма все тая - и без друго съм наясно, че няма смисъл да си правя труд. "В какви невероятности трябва да повярват невярващите, за да си останат невярващи".
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Естир Нед Мај 03 2015, 18:51

И btw.....обидният ти аргумент /от една страна - собствено обиден, бидейки най-елементарен софизъм, подценяващ възможността насреща в спора да стои що-годе интелигентен събеседник/, а от друга - в прав текст, обвиняващ ме в расизъм, по същността си е напълно кух.

Ако исках да ползвам точно такъв аргумент, бих посочила, че всъщност еволюционната теория има пряка връзка с расизма и това е известно.

http://www.pravoslavie.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%94%D0%B0%D1%80%D0%B2%D0%B8%D0%BD-%D0%B8-%D0%A5%D0%B8%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%80/
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Пат Пон Мај 04 2015, 13:57

Естир напиша:И btw.....обидният ти аргумент /от една страна - собствено обиден, бидейки най-елементарен софизъм, подценяващ възможността насреща в спора да стои що-годе интелигентен събеседник/, а от друга - в прав текст, обвиняващ ме в расизъм, по същността си е напълно кух.

Ако исках да ползвам точно такъв аргумент, бих посочила, че всъщност еволюционната теория има пряка връзка с расизма и това е известно.

http://www.pravoslavie.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%94%D0%B0%D1%80%D0%B2%D0%B8%D0%BD-%D0%B8-%D0%A5%D0%B8%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%80/

Глупости, ни најмалку не сум те обвинил во расизам, просто твоето одрекување на поседувањето личност од страна на животните ми е многу слично со расизмот кој го искажувале некои луѓе во минатиот век, па избивале скандали при претпоставките дека луѓето потекнуваат од Африка и дека Адам и Ева биле црнци, а пак да не говориме за скандалите кои ја треселе јавноста по објавувањето на Дарвиновата теорија.

Инаку, книгата кон која посочи, не ја прочитав, да, просто немав време за читање, но доколку станува збор за аргументи од типот „а зошто животните не еволуираат повеќе“ или „зошто човекот не еволуира повеќе“, те молам, тоа се наивни аргументи, бидејќи и животните и човекот сѐ уште еволуираат, само што за да се забележи тоа се потребни милиони години. Покрај тоа, човекот некаде пред 60.000 години почнал да еволуира на друго ниво, имено на културно. Точно тоа го објаснува онаа (мислам дека беше Езопова) прикаска за тоа зошто човекот нема нокти и заби, најбавно трча, има најслабо тело, но сепак ги победува другите животни. Губењето на телесните влакна е еден од примерите за тоа, просто веќе немаме потреба од крзно бидејќи сме откриле како да се затоплуваме на вештачки начин. Или друг пример, во светот има племиња кои сѐ уште живеат во каменото доба, во Амазонија и во близина на Индија, кои доколку би дошле во допир со цивилизираниот свет би биле покосени од епидемии кои за нас се најобични сезонски болести, како грипот. Ние сме се стекнале со имунитет кон нив благодарение на медицината, но не и тие.

Што се однесува до еволуционизмот и расизмот, тоа е последица на погрешно толкување на Дарвиновата теорија за "survival of the fittest". Имено, тука не се мисли дека најсилните имаат право да преживеат, туку Дарвин вели дека (како историски и научен факт) во природата преживуваат тие кои најуспешно ќе се приспособат.

И пак за расизмот, јас не сметам дека во светот постојат раси. Тоа е уште една небулоза на глупавите расисти. Расите се просто одговор на животната средина во која се нашла определена група на луѓе во даден момент, т.е. пак е тоа последица на еволуција. Што значи, расизмот и еволуционизмот по природа на нештата не би требало да имаат никакви допирни точки. Токму спротивното од тоа.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Гостин Вто Мај 05 2015, 01:02

Temata e ischistena...Nekoi od postovite se pomesteni, no softverot go dozvoluvashe samo toa...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by трендафил Вто Мај 05 2015, 12:23

Мислам дека на т.н меѓународна заедница не и пречи држава со име Македонија, на пример ако ја формираат Грци, туку им пречи држава на Македонци. Дека проблемот е повеќе идентитетски. Да потсетам и дека Грција немаше право на вето во ОН, но дека други земји со право на вето направија да не бидеме примени таму со своето име туку со сурогатот име што во наше име го прифатија Црвенковски и Глигоров. Со кое наводно не требаше да имаме проблем при зачленувањето во НАТО и ЕУ. Да заклучам. Македонија нема проблем со Грција, туку со т.н. меѓународна заедница. Која изгледа дека е во заминување или барем слабее наспроти друга меѓународна заедница која е во фаза на обликување и јакнење, па можеби е и добро што промената најверојатно, не по наша вина, ќе ја дочекаме без да станеме членки на актуелната меѓународна мафија.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by reiter Чет Јун 04 2015, 14:23

мислам дека тука е најдобро да го сместам ова...
Борба за национален иденитет. Не правеа Грци, Срби и Бугари напиша:
Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Lichna_karta_makedonskata-01-550x300
Барањето на Теодосиј Гологанов, и македонскиот народ за обнова на Охридската Архиепископија од 1767 година, не вродило со плод. Османлиските власти сфатиле дека црквата освен проповед, започнала со негување на националниот идентитет на оние народи кои добиле независна црква со дозвола од султанот. Но потребата од сопствена црква, која ќе се спротивстави на пропагандите вршени од туѓите цркви – Бугарската Егзархија формирана 1870 и Грчката Партијаршија останала неисполнета. Теодосиј знаејќи го фактот дека, македонскиот народ е бугаризиран и грцизиран од влијанието на црквите и училиштата, остварува преговори со католичкат црква кои исто така завршуваа без успех. Набргу тој бил отстранет од својата служба во скопската епархија. Создавањето на Бугарската Егзархија и ширењето на јуриздикцијата на Грчката Патријаршија, започнала засилената пропаганда за всадување на бугарска, грчка а подоцна и српска национална свест. Периодот од 1878(создавањето на К. Бугарија) до 1908 е период на „бомбардирање“ на македонскиот народ со пропаганда, преку цкрвата и училиштата. Поставени од Егзархијата, учителите од Бугарија биле оние кои ја ширеле „епидемијата“ на бугаризмот во Македонија. Македонскиот народ, кој штотуку започнал со диференцирање на својата национална свест, бил доведен до позиција на тоа да се нарекува бугарски, српски и грчки – се зависно на која црква и припаѓа. Апсурдот одел до таму што во едно семејство членовите можеле да припаѓаат на различни цркви и да се нарекуваа различно. Обезличувањето на македонскиот народ, кој речиси неписмен ја восприемал без голем отпор, станал преку ноќ бугарски, српски или грчки. Голем дел од македонските дејци, револуционери се нарекувале зависно која пропаганда ги „фатила“. напиша:
Ваквата состојба најдобро ја опишува Теодосиј Гологанов, тој напишал: …„Така и нашата света Егзархија на чело со Блажениот Егзарх Јосиф I прави севозможно да го убеди кутриот македонски народ дека му го мисли доброто, дека се грижи за неговата сегашност и иднина и дека сака да го извади од темнината на нациионалното несознавање и од него создаде свети Бугари…“ „Јас ќе бидам искрен…и отворено ќе речам: ние Македонците немаме толку мака од Турците, да ни е жив Падишахот, отколку од Грците, Бугарите и Србите кои како орли на мрша се впуштија во оваа наша многустрадална земја и сакаат да ја расчеречат…“ напиша:

► Причини за потиснатиот македонски идентитет: Откако европските сили Франција, Британија, Австро-Унгарија, Русија и Германија започнале да си ги мерат силите на Балканот, со нив го донеле и терминот нација. Нација – група на луѓе со исти или слични културни вредности, традиција, историја и јазик. Така Бугарите подржувани од Русија, со цел руското влијание да допре до бреговите на Средоземното море, Австро-Унгарија да го задржи Јадранскиот брег, Англија и Франција во борбата против Русија пред се, се „закачила“ за Грција и од неа направила своја политичка марионета против „болниот човек на Европа“ – Османлиската Империја. Спонозрирајќи ги овие балкански земји, Европските сили го всадиле својот модел – Национална држава. Но пред појавата на нацијата, народите на балканот не се поврзувале силно со минатото на Античка Македонија, средновековна Србија или Аспарухова Бугарија. Тие биле пред се христијани, словени или грци. Македонскиот народ останал надвор од дофатот на големите сили, поради силното османлиско присуство во центарот на Балканот, географската положба на Македонија. Со формирањето на Бугарија, Србија и Грција, овие држави започнале да заговараат поделба на територијата легитимирајќи ја преку измислени историски случувања, распарчувајќи го народот. Османлиската империја од порано со султански декрет ја забранила употребата на името „Македонија“, со што македонците биле подложни на истребување на сопственото име во секој домен. Но појавата на МРО, значела и почеток на борбата на македонскиот народ не само против турската власт, туку и против пропагандите во Македонија. Бидејќи најголем дел од врвот на организацијата како Делчев, Сандански, Поп-Арсов, Пере Тошев, Карев, Петров започнало со силно обединување околу името Македонија, појавата на македонската нација, било голем „удар“ посебно за Бугарија и Грција, кои докажале дека своите вистински интереси во Македонија се за проширување на својата територија со окупација на Македонија. Тоа избило на врвот, со балканските војни 1912-1913 година. Денес, Бугарија со сила ги присвојува македонските национални дејци и ги именува како Бугари. Како тие да се бореле во името на Бугарија, за бугарите и за македонскиот народ, но не како засебен туку како бугарски. Апсурдот оди до таму што ги прекрстија нивните имиња во имињата на макеоднските револуционери, Гоце Делчев, Сандански, при тоа знаејќи го фактот дека Сандански е убиен по нарачка на Фердинанд I. напиша:
“Ние Македонците се сметаме за целосно одделен национален елемент и нема да дозволиме нашата земја да биде зграпчена од Бугарија, Србија или Грција.” “Ние Mакедонците не сме ни Срби, ни Бугари, туку просто Македонци. Македонскиот народ постои одделно и од српскиот и од бугарскиот… Србите и Бугарите нека не забораваат дека Македонија е само за Македонците.” – Борис Сарафов “Ако постои грчка и српска пропаганда, зошто да не може да постои и бугарска. Таа постои. Има бугарски политичари кои се поголеми наши непријатели од Грците и Србите. Под имињата на мошне познати шефови тие испраќаат чети во Македонија да агитираат за анексионистичката идеја… Тука има место само за една организација, а тоа е народната, македонската.” – Даме Груев „Македонскиот народ денес е расцепкан од “миротворците” на Балканот – Грција, Србија и Бугарија… Новите владетели на Македонија ги гонат носителите на македонската национална мисла, и со тоа ја уништожуваат полувековната националноослободителна борба на Македонците.” „Македонското прашање произлезе од борбата на македонскиот народ за слобода и независност!” – Обраќањето на Павел Шатев, Петар Делииванов и Божин Проданов Крсте Мисирков во една своја статија за софиски весник во 1925 вели: „Дозволете ни слободно да се нарекуваме и да се чувствуваме како Македонци, просто Македонци, без додавката ,б’лгари’.“ напиша:

Зацврстување на македонската нација во XIX век е засекогаш запечатена како тегобна, со многу превирања. Жртвата на пропагандите и усилбите македонецот да се нарекува бугарин или србин станал проблем меѓу маладата македонска интелеганција како Татарчев, Мисирков, Миладинови, еднаш да се нарекуваат македонци, бугари, срби а друг пат грци. Но по тој пат оделе сите сегашни нации на Балканот, по тој пат одел и македонскиот, за на крај да го зачува својот национален идентите кој повторно се става на маса и се решава НЕРЕШЕНОТО МАКЕДОНСКО ПРАШАЊЕ. Македонската генерација интелектуалци, предводена од Гоце, Даме, Сандански и останатите, ги поставиле темелите на нацијата, кои биле „доѕидани“ во 1945 година. Нитката на македонизмот не угинал никогаш. Некогаш се појавил а некогаш го снемувало, но името и историја на Македонија секогаш го држела македонскиот народ неодделен од својот корен. До ден денес. Автор: Ѓорѓи Ефремов напиша:

http://www.1.mk/borba-za-nacionalen-identitet/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа? - Page 2 Empty Re: Македонскиот национален идентитет - што чудо ќе беше тоа?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот