Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Referendum

+6
Пат
Kalinda
ЧеГиВара
kiBik
tmoro
Hamad bim Khalifa
10 posters

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by defo Вто Апр 28, 2015 9:37 pm

трендафил напиша:Ако цензусот од 59% е лоша работа, лоши се и тиа што јас поставија таа гр4аница. Ќе го спомнам само Црвенковски, затоа што другиот лидер од тоа време е покоен, а за покојуниците нели не се зборува лошо.
Не можам иначе деа разберам зошто 40% од центарци „патат“ по провевот низ ходниците на ГТЦ, па им пречи доколку просторот се затрвори и климатизира. Како што е по сите трговски центри во светот. Или од фобијата што ја имаат за градби во стил постар од половина век и не следат што друго треба да се направи во ГТЦ.
Иначе ако СДСМ одствари ваков резултат борејќи се сам со себе, затоа што власта не учествуваше активно на референдумот како што тоа го правеа СДСМ, соросоидите и странци на референдумот во 2004 година, кога прашањето дали на Струга и Кичево да им се спокјат села за да станат доминантно со албанско население, а на Скопје да се доде општината Сарај и Кондово за да стане двојазично и да се формира општина Чаир за да може и во главниот град да се вее знамето на соседна Албанија, не заслужуваше одговор. За разлика од фасадата на ГТЦ и промајата по ходниците која некој сака да ја прогласи за културно наслкедство. Само поради магарешкиот инает, односно спротивставување на се` што праљви власта. Без разлика дали се работи за странски инвестиции, двокатни автобуси, нови болници и медицински апарати, противпожарни и возила на брза помош, противпожарни авиони, автопатишта и мнбогу други работи што ќе ги немавме ако одлучуваше СДСМ.
Ајде да го повторам уште еднаш прашањето. Какво културно наследство е промајата во ГТЦ и зото ви пречи ако и ходниците бидат климатизирани???

Кај си бе ми фалеше многу.............Very Happy
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Апр 28, 2015 9:44 pm

Trendo ke se obidam da ti odgovoram slikovito bidejki e ocigledno deka postrucno objasnuvanje ne bi ja zadovolila tvojata ljubopitnost.
Imeno promajata ne e kulturno nasledstvo, tuku zbor koj go razbiraat lugje so promaja u glava i dobro im doshol za vadenje od kontekst i sitno spiniranje.
Se raboti za slednoto: osven sosema retki isklucoci vo svetski ramki, avtorski dela od tipot na GTC i starata CK-segasnata vlada ne se refasadiraat so nov izgled osven avtenticniot. NEMA TAKVI PRIMERI! Edinstven primer e bundestagot vo Berlin na kogo mu e kupolata restilizirana so staklo i mozebi uste po nekoj objekt za koj ne sme ni zapoznaeni. Sekoe takvo neizdrzano redizajniranje e odnapred osudeno na PLAGIJAT, KIC ili poednostavno LOSH VKUS.
Ajde sega edno prashanje kako odgovor: Se slagas li ti denesniov Star (nov) teatar na kej, za edno 50 tina godini da bide preoblecen vo, Naprimer, staklo ili materijal na idninata - fasada od polikarbonanitni vlakna!? Ili sto ako slednata vladeecka garnitura reshi segashnata zgrada na MOB ja prepokrie so shkolkite kako onie od Sidnejskata opera?? Koj znae ovaa poslednava ideja moze i ne e tolku losha - barem ke se uklopi so galiite?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by трендафил Сре Апр 29, 2015 10:18 pm

Ако те разбрав добро, сметаш ли дека ГТЦ треба да се сруши и на негово место да се подигне нов. За да се одбегне промајата и да се избегнат енергетските загуби. Не3што што го имало во светот. ГТЦ иначе не е дел од македонското културно наследство, па не нби било проблем да се сруши. Во светот има доста такви примери. Мислам дека нема примери како во Скоппје по масовно разурнување да не се обнови ниту еден стар монументален објект. Повеќе дел од културното наследство беше црквата свети цар Константин и света царица Елена, стариот театар или офицерскиот дом кои фала Богу ќе ги имаме наскоро еден спроти друг, но и зградата на Народната банка (нас место на сегашен Т-хоум која нема да се обнови отколку ГТЦ или бараките на општините или на градот Скопје кои се и постари градби од трговскиот. Во секој случај се` е праљво на избор. Ако референдумот за ГТЦ поминеше, не ќе иав ништо против промаја посакувана од мнозинство граѓани. Овој референдум беше со многу поголеми шанси за успех отколку референдумот за општинските граници. Кага активно се водеше масовна пропаганда на сите медиуми освен телевизија Сител и неделникот Фокус дека тоа се прашања што не заслужуваат одговор. Кога доаѓаа и странци. На пример британскиот министер што го9 вртеше часовникот преде камерите, као без мнозинско албански Струга, Кичево и Чаир и без двојазично Скопје немаме евроатланска иднина. Па референдумот не помина, а евроатланска иднина немаме и откако ги исполнивме сите од нив барани услови, затоа што ни воведоа нов, да се самоукинеме како народ и држава. Иначе во светот има и други објекти кои се реновирани и при тоа им е сменета фасадата, а ние сме единствената држава која ги усполнила условите за прием во НАТО и за почеток на преговорите со ЕУ и на која и е поставено дополнително барање. Само за да не бидеме примени. И таа идиотска работа ја подржуваат и македонците кои според тебе немаат промаја во главата како мене, но сакаат промаја во ГТЦ. И* коио се потсмеваа на напорите на владата да донесе странски инвестиции во услови на светска еконмска криза, кои не сакаа нови двокатни автобуси веројатно сметајќи ги старите за културно наследство.
Ајде да кажам дека и во политиката како и во сексот постои и љубов. Па едно исто дејство може да се смета за силување или за врв на љубов. Па така е и со ГТЦ. Без разлика дали некој мене ме смета за партијски војник на ВМРО, а себе си се смета за партијски генерал на СДСМ. Или за непартијски аако е платеник на Сорос.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 30, 2015 6:28 am

Trendo iluzorno e so tebe da se rasprava za arhitektura i dizajn. Ako vekje sakash da diskutirash za niv potrebno ti e povekje od eden den guglanje za osoznavanje na tie pojmovi.
Elem, nemam ja nishto protiv nekoj rabot,i kako pokrivanje so kupoli na Sobranieto na RM, ili zhicarnicata na vodno, stariot teatar na Vardar i, i, i, .....TOLKU ! Se drugo e MASKA ZA OGROMEN FINANSIJSKI KRIMINAL, i obicno dizajnersko SRANJE!
Pak bi ti postavil edno blago strucno prashanje: Kako ke ti izgledaat 8-katnite kuli pokraj kejot - sega vo sklop na GTC ???? Ili i tie ke se prebarokiziraat ? A mozebi i nekoja nevidliva farba nashle dpbnovcive ? nekoja so koja ke sakaat samite da se prefarbaat naskoro!
p.s. Da, sum za da se srushi GTC, i da se izgradi po istenceniot vkus na dpmne. Toa bi bilo po chesno sprema nego i gragjanite otkolku ova MENJAVANJE IDENTITET!
p.s.s. Imash li mozhebi odgovor zoshto STC vo NjuJork ne e izgraden - identcno na stariot? (premnogu sarkasticno bi izgledalo: zoshto ne barok?)
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат Чет Апр 30, 2015 2:43 pm

трендафил напиша: ГТЦ иначе не е дел од македонското културно наследство, па не нби било проблем да се сруши. Во светот има доста такви примери. Мислам дека нема примери како во Скоппје по масовно разурнување да не се обнови ниту еден стар монументален објект. Повеќе дел од културното наследство беше црквата свети цар Константин и света царица Елена, стариот театар или офицерскиот дом кои фала Богу ќе ги имаме наскоро еден спроти друг,.

Значи, ГТЦ кој е дело на Македонец не е дел од македонското културно наследство, а домот на српското оружје и театарот изграден „во периодот помеѓу двете светски војни“ се. Интересна логика. Инаку, за „промајата“, некаде прочитав дека ГТЦ е дизајниран во стилот на модернистичка агора. Звучи интересно, и сметам дека можело да се реновира ГТЦ но да се зачува неговата автентичност. Има други трговски од затворен тип во Скопје, ГТЦ сепак е автентично обележје на едно време.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by трендафил Чет Апр 30, 2015 2:58 pm

Во Дрезден, Варшава и други европски градови се возобновени значајните објекти. Тоа е прашање на избор. ВМРО-ДПМНЕ понуди со предизборната програма, а народот прифати давајќи му го гласот на изборите да се направи и да се прави тоа што се прави во државата. И во општина Центар во деловите што се под управа на градот Скопје, каде што исто така победи таа опција. Се работи едноставно за демократски избор. Право, но и должност на победникот на изборите е да го исполни ветеното. Актуелната власт го прави тоа во огромен процент. За разлика од Жерновски и победничката коалиција во Центар на пример.
Нормални луѓе по поразот на референдумот би престанале да зборуваат за ова прашање. Посебно затоа што референдумот е спроведен по норми воспоставени токму од СДСМ. Не од актуелната власт. Колку време треба за да разберете дека на референдумот загубивте. А беше спроведен нели на според вас слободна територија. Покрај Куманово, Струмица и Ранковце. Се` друго е под МАКЕДОНСКА окупација. Ако добро ве разбирам.
Иначе добри архитекти можат да состават целина од кулите и новиот изглед на ГТЦ. Не знам од каде толкав страв од новиот изглед на ГТЦ кај СДСМ со коалиционите партнери, соросоидите, и странците што мислат дека тие одлучуваат за архитектонтските стилови во земјата како што одлучуваа да не бидеме примени во ОН со нашето име, а во НАТО и во ЕУ и со наметнатото.
Иначе ако АЛександар Македонски не е дел од македонското историјско наследство според некој, туку од грчкото, иако не е Грчки туку Македонски, не знам од каде е толку врзан за ГТЦ. Објект кој ги нема основните обележја на македонскиот национален архитектонски стил, туку е правен во квази англосаксонски. На држава со таква историја каква што има Македонија (и македонската нација) не и личи равен бетон во центарот на главниот град. Така е и според резултатите на референдумот на кој загубија поборниците за зачувување на тој изглед. Не знам кога СДСМ ќе ја научи азбуката на демократијата. Наместо да ја злоупотребува. Во случајов пред се` со поставување на прашањето на само дел од скопјаните, кои во поголем дел се подржувачи на една политичка партија, а не на сите. Иако сите жители на главниот град имаат право да одлучуваат во врска со трговскиот кој е под градска управа. Не од сега, туку од времето кога СДСМ беше на власт. И со вакво селектирано гласање референдумот пропадна. И наместо сега да престане со ломотење, опозицијата и соросоидите и понатаму се обидуваат поразот да го представат како победа. Срамота!
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат Чет Апр 30, 2015 3:03 pm

Срамота е во 21. век да се ограничува слободната мисла на поединецот граѓанин со концепти како „партија“.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by трендафил Чет Апр 30, 2015 3:05 pm

Пат напиша:
трендафил напиша: ГТЦ иначе не е дел од македонското културно наследство, па не нби било проблем да се сруши. Во светот има доста такви примери. Мислам дека нема примери како во Скоппје по масовно разурнување да не се обнови ниту еден стар монументален објект. Повеќе дел од културното наследство беше црквата свети цар Константин и света царица Елена, стариот театар или офицерскиот дом кои фала Богу ќе ги имаме наскоро еден спроти друг,.

Значи, ГТЦ кој е дело на Македонец не е дел од македонското културно наследство, а домот на српското оружје и театарот изграден „во периодот помеѓу двете светски војни“ се. Интересна логика. Инаку, за „промајата“, некаде прочитав дека ГТЦ е дизајниран во стилот на модернистичка агора. Звучи интересно,  и сметам дека можело да се реновира ГТЦ но да се зачува неговата автентичност. Има други трговски од затворен тип во Скопје, ГТЦ сепак е автентично обележје на едно време.
По тебе треба да ги срушиме и црквите градени во време на средновековната окупација од Србите или да ги закопаме место да ги откопуваме градбите од времето на римската окупација. Во сите тие објекти и финансиско и архитектонско учество имаат Македонците, па се дел од македонското културно наследство. Да не заборавам да ја спомнам и опсерваторијата Кокино. Твоето мислење не ги помина демократските одлучувања. Ниту на локалните избори, ниту на референдумот за ГТЦ. Два пати е поразено. Сигурно е дека мнозинството нема да дозволи диктатура, односно малцинството наместо мнозинството да одлучува. Тоа што сте мнозинство во општина Центар не ви дава за право да одлучувате и за објектите на градот СКопје. Според законот што вие го донесовте.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат Чет Апр 30, 2015 3:09 pm

Твојот пост е уште еден доказ за тоа дека во Македонија се функционира по логиката на стадото. Јас не сум „вие“, т.е. не сум ни член, ни симпатизер на СДСМ.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by трендафил Чет Апр 30, 2015 3:13 pm

Пат напиша:Срамота е во 21. век да се ограничува слободната мисла на поединецот граѓанин со концепти како „партија“.
Никој не ја ограничува слободната мисла на поединецот. Но во случајов не може да се спроведе мислењето на секој скопјанец поединечно, туку се одлучува според некои норми. По сите норми и кој ќе управува со градот Скопје, а со самото тоа и со ГТЦ и на референдумот твоето мислење не победи. Па не може да се наметнеш како диктатор кој ќе одлучува. Истото важи и за Жерновски, Заев и другите губитници. Сигурно е дека демократијата може да се разбере и како диктатура на мнозинството врз малцинството, но вистинска диктатура е кога малцинството не го почитува мислењето на мнозинството.
Да имаше на време екстерно по математика и во СДСМ да ги познаваа основните математички операции веројатно и ќе немаше референдум. Резултатот беше познат и пред гласањето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат Чет Апр 30, 2015 3:18 pm

трендафил напиша:По тебе треба да ги срушиме и црквите градени во време на средновековната окупација од Србите или да ги закопаме место да ги откопуваме градбите од времето на римската окупација. Во сите тие објекти и финансиско и архитектонско учество имаат Македонците, па се дел од македонското културно наследство.

Токму спротивното од тоа, сметам дека ниеден споменик на некое време не треба да се руши, вклучувајќи ги и џамиите, па и ГТЦ. Но повторната изградба на симболи на моќ на окупациска држава коишто ги срушила природата е сосема нов концепт.

А за финансиското и архитектонско учество на Македонците, а зошто тогаш се крши спомен плочата на Мара Бунева, и тука исто така учествуваат Македонци, како што наводно учествувале и тие кои биле платени со српска пара.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 6 Empty Re: Referendum

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот