Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

+3
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Пат
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Сре Мај 20, 2015 1:26 pm

...што има на „бомбите“ кои се однесуваат на вашите комуњарски комесари? Еве вие нивните пролетерчиња, скоевчиња и партизанки отворено вмровците ги нарекувате „овци“, „небањати“, „чипирани идиоти“ итн. Ќе слушнеме ли некогаш како се однесуваат вашите комесари во неофицијални ситуации, на пример за време на избори, дали „ебаваат мајки бугарски“ и слично? Оној ден Пендаровски отворено ги нарече гласачите на ВМРО-ДПМНЕ овци, Фрчковски отворено се потсмеваше на собраниот народ иронично велејќи „еве ја елитава“. Дури и да греши, тој народ е народ и има легитимно демократско право да греши, нели тоа и вашиот врховен лопов го кажа.

Патем, никако да разберам, што му значи на пример на Калифот тоа б-то во ВБРО, бањати ли?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Сре Мај 20, 2015 4:33 pm

Всушност, според сета логика на демократските начела, бомбите на Заев не би требало да бидат земени предвид се додека не бидат вештачени од мешана експертска комисија и странски неутрални набљудувачи, со оглед на тоа дека се работи за класичен пример за конфликт на интереси. Заев, кој беше аболициран за мегакорупциски скандал беше аболициран од Црвенковски кој преку неговото „независно судство“ го осуди новинарот Никола Младенов бидејќи овој му ги откри швајцарските сметки. Потоа, Заев, кој е фатен во коруптивни зделки како градоначалник на Струмица предводи демек, револуција...О да, и удбашкиот кодош Милчин, на чијшто сајт наголемо и најлицемерно се плуе против ВМРО како концепт, како историски концепт!

Всушност, еве една моја теорија на заговор: во ВМРО се внедрени структури кои заедно со комуњарите работат на дискредитирање, оцрнување и карикирање на ВМРО како идеја со цел да се постигне нејзина конечна и целосна ампутација од традицијата на македонскиот народ.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мај 20, 2015 4:40 pm

Za verodostojnosta na snimkite, se izjasni strucniot ekspert Alji Ahmeti. Toj potvrdi deka se apsoljutno verodostojni!
A za amputacijata - sto poskoro se izvrshi taa intervencija za da se spasi ostanatiot zdrav del od Makedonija!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by хан Ацо Сре Мај 20, 2015 4:44 pm

Калифу,зошто нема бомби за албанската партия во власта?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by хан Ацо Сре Мај 20, 2015 4:50 pm

Пат напиша:Всушност, според сета логика на демократските начела, бомбите на Заев не би требало да бидат земени предвид се додека не бидат вештачени од мешана експертска комисија и странски неутрални набљудувачи, со оглед на тоа дека се работи за класичен пример за конфликт на интереси. Заев, кој беше аболициран за мегакорупциски скандал беше аболициран од Црвенковски кој преку неговото „независно судство“ го осуди новинарот Никола Младенов бидејќи овој му ги откри швајцарските сметки. Потоа, Заев, кој е фатен во коруптивни зделки како градоначалник на Струмица предводи демек, револуција...О да, и удбашкиот кодош Милчин, на чијшто сајт наголемо и најлицемерно се плуе против ВМРО како концепт, како историски концепт!

Всушност, еве една моја теорија на заговор: во ВМРО се внедрени структури кои заедно со комуњарите работат на дискредитирање, оцрнување и карикирање на ВМРО како идеја со цел да се постигне нејзина конечна и целосна ампутација од традицијата на македонскиот народ.

Еве,яс од колку време пишувам дека ДПМНЕ одигрува за србската агенда,и дека управуват со партията србски инсталации?!Ти пишуваш дека во партията са внедрени структури,ама мешаш комуньарите.А дали не са внедрени од некой друг?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мај 20, 2015 5:10 pm

хан Ацо напиша:Калифу,зошто нема бомби за албанската партия во власта?
Nemashe nitu za srpskata na Stojiljkovik, romskata na Amdi, za pustencani, za Smiljkovsko ezero, za Subrata Roj za uste mnogu drugi....sto neznaci deka nema da im dojde red!
p.s. Za partijata na Alji imashe odredeni telefonski razgovori objaveno.....kolku da se vidi deka i tie se involvirani u kriminal. Sega se ceka Alji da napravi pogreshen cekor. Sega za sega mudro kjuti i balansira!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Гостин Сре Мај 20, 2015 5:41 pm

Во случајов Пат, би се согласил со Ацо, дека навистина има удбашки инсталации во ВМРО, а тоа сте вие дпмне-овците. Па бидејки сте чеда на удба, сакале или не по дифолт сте комуњари, а најголем доказ е користењето на удбашките методи. Лажње, инсинуирање, обиди за поделба и конструирани обвинувања. Ти Пат, си цветот на таа удба на форумов, ако земеме предвид дека Трендафил е без конкуренција, па така по стоти пат безуспешно, се обидуваш да го подметнеш своето кукавичко јајце во гнездото на друг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Сре Мај 20, 2015 5:49 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Za verodostojnosta na snimkite, se izjasni strucniot ekspert Alji Ahmeti. Toj potvrdi deka se apsoljutno verodostojni!
A za amputacijata - sto poskoro se izvrshi taa intervencija za da se spasi ostanatiot zdrav del od Makedonija!

Еве да кажеме дека снимките се целосно веродостојни, тоа не значи дека не се тенденциозно пласирани, што е повеќе од очигледно. Тоа прва работа. Втора работа, во делот на оговарањата се нарушени елементарни човечки права за приватност. Трета работа, Заев не би имал право да ги пласира затоа што тој е засегната страна. И на крај, тој вели дека доказ дека Владата стои зад прислушкувањето е тоа што немало директни разговори помеѓу Мијалков и Груевски. Врз основа на што да му верувам јас на тоа, како граѓанин на Р. Македонија? Јас на пример не слушнав ни директен разговор ни помеѓу него и Верушевски? Со некои мааали исклучоци, ние воопшто не слушнавме како се функционира во СДСМ. А ете, СДСМ се нудат како замена за ВМРО-ДПМНЕ. А како да не сме ги виделе на дело до сега СДСМ.

Значи самиот начин на кој беа објавени снимките беше недемократски и манипулативен, или просто кажано типично комуњарски.

За ампутацијата и т.н. здрав дел, па таа ампутација не само што се прави преку фалсификати, туку преку фалсификување на фалсификатите. И уште на крај Петар Гошев на Окно има образ да вели „....твоите или беа на погрешната страна во текот на антифашистичката борба, или воопшто не беа активни.“ Човек просто да занеми од чувство на одвратност кон способноста на човек да си дозволи такви манипулации. Но како што вели еден комуњар кој врз основа на искажаното длабоко го почитувам „во времето на комунизмот, македонската историографија неконтролирана од никого си дозволуваше да кажува полувистини, недоискажани нешта и ординарни лаги“(Денко Малески).

И еве да кажеме, да се отстрани ВМРО од македонската историја, ти како Македонец, на што ќе се повикуваш како твоја традиција во времето на борбата за ослободување од Османлиите?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Гостин Сре Мај 20, 2015 6:01 pm

Pat, dzabe se obiduvash da gi plasirash starite dobri tezi na centarot za lagi i manipulacii, koi se temalat na gluposta na dpmne-uchk-orkite. Odamna ne pominuva nebanjatata logika deka ne e vazhno shto ima na snimkite, vazhno e kako se nabaveni i kako se prezentirani. Povekje ni pred kooperacija ne veruvaat vo toa... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Сре Мај 20, 2015 6:05 pm

О не, важно е и што има, но велам, ајде да ги видиме и од СДС какви цвеќиња се, а такво нешто нема, нели? А секако дека е важно и кој снимал, тука ама баш апсолутно се согласувам со Љубчо Георгиевски. Инаку, знаеш ли што интересно ми падна во очи, ние Македонците многу сакаме catchy phrases, пањиамеш? „центри, курци палци, црни сценарија, најголемиот крвник на македонскиот народ“ итн. итн. и потоа ги повторуваме како хипнотизирани. Но така е тоа, наместо да се негува автономна индивидуалистичка мисла се негуваше сипување во глава со инка по комуњарски.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Гостин Сре Мај 20, 2015 6:10 pm

Vazhno e, kako ne e vazhno...Posebno koga nekoj se obiduva da gi proturka tezite na centarot za lagi i manipulacii na dpmne... I da mi prodade nebanjata logika...A za ona "catchy phrases" obrati im se na tvoite vo gorespomenatiot centar, nagolemo gi koristat vo propagandata pred kooperacija...Dodusha, zasileni so zidarsko pivo i narezok so vegeta, bidejki toa shto go prodavaat ni kuche so maslo ne bi go jadelo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by defo Чет Мај 21, 2015 12:26 am

Комуњаришта.....интересен термин....нејсе мометално СДСМ е опозиција, која по нормала на нештата треба да критикува...да го подобри животот......
Друго го спомна Младенов бог да го прости..значи со самото тоа што го напиша покажа дека бил увек против власта........а каков бил и што бил на друго место и во друго време
Аболицијата на Заев беше грешка...познавајќи ги законите за денационализација...да бев Црвенкоски ке го оставев Заев да ја докаже својата невиност......
Разговорите се само дел од она какви се денешните властодршци.....

defo

Број на мислења : 2814
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by трендафил Чет Мај 21, 2015 11:17 am

Hamad bim Khalifa напиша:
хан Ацо напиша:Калифу,зошто нема бомби за албанската партия во власта?
Nemashe nitu za srpskata na Stojiljkovik, romskata na Amdi, za pustencani, za Smiljkovsko ezero, za Subrata Roj za uste mnogu drugi....sto neznaci deka nema da im dojde red!
p.s. Za partijata na Alji imashe odredeni telefonski razgovori objaveno.....kolku da se vidi deka i tie se involvirani u kriminal. Sega se ceka Alji da napravi pogreshen cekor. Sega za sega mudro kjuti i balansira!
Немаше снимени и монтирани разговори ни за последните парламентарни избори во 2014 година. За кои опозицијата тврди, спротивно на Државната изборна комисија каде претседател е нивниот член Рилковски, дека наводно биле фалсификувани. Иначе сигурно е дека не е неважно што има на снимките, но обиди се да ги слушаш без уводниот дел на Заев, а ако го слушаш и го споредиш со снимките, ќе заклуќиш дека двете работи немаат врска една со друга. На пример тврди дека во истрагата за Младенов МВР сакала да ги сокрие патарините и гребнатинката на возилото, а потоа се повикува на записникот на МВР каде што тоа е запишано при увидот на местото на настанот.
Иначе снимките се само еден од евентуалните докази. Па ако јас зборувам например во приватен разговор со некого дека сакам да опљачкам банка, а таа банка не е опљачкана, нема основ за било каква одговорност. Иначе од снимените телефонски разговори може да се заклучи само дека и министрите се луѓе, па во афектна состојба знаат да тропаат глупости, да пцујат, да користат народни изрази за етничките заедници, да озборуваат ... Но тоа не е кривично дело. Кривично дело е незаконско прислушкување и дистрибуција и објавување на туѓи телефонски разговори. Во секој случај треба да се истражи и дали во некој разговор има основа за обвинение. И тој министер да си замине. И да го смени друг што ќе го изберат пратениците во Собранието. Не лидерската четворка или некој странец. Како што посакува СДСМ. Лидерската четворка не е дел од поделбата на власта во Македонија.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Чет Мај 21, 2015 4:24 pm

defo напиша:Комуњаришта.....интересен термин....нејсе мометално СДСМ е опозиција, која по нормала на нештата треба да критикува...да го подобри животот......
Друго го спомна Младенов бог да го прости..значи со самото тоа што го напиша покажа дека бил увек против власта........а каков бил и што бил на друго место и во друго време
Аболицијата на Заев беше грешка...познавајќи ги законите за денационализација...да бев Црвенкоски ке го оставев Заев да ја докаже својата невиност......
Разговорите се само дел од она какви се денешните властодршци.....

Па и „небањати, овци, чипирани идиоти, пастир“ итн. се се тоа интересни „термини“, зарем не? Немам јас ништо против тоа да се критикува и да се доведуваат нештата во прашање, токму спротивното.

За Младенов, да, така е. Целосно се согласувам со тоа. Каков бил и што бил јас не знам, сум ја немал таа чест да се познавам со него лично, но на крајот на краиштата кој каков е по карактер е негова лична работа, барем во цивилизираниот свет. Делата се важни. Како и да е, јас не говорем за Младенов, туку за тоа како постапувала СДСМ во минатото, вклучително и за аболицирањата и изборните фалсификати, кои се само продолжение на комунистичката традиција на фалсификување.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Гостин Чет Мај 21, 2015 8:56 pm

Пат напиша:Како и да е, јас не говорем за Младенов, туку за тоа како постапувала СДСМ во минатото,

Shto ne im dava za pravo na tvoite dpmne-uchk-orki dea postapuvaat taka, kako shto postapuvaat sega... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by defo Чет Мај 21, 2015 11:29 pm

[quote="Пат"]
defo напиша:... туку за тоа како постапувала СДСМ во минатото, вклучително и за аболицирањата и изборните фалсификати, кои се само продолжение на комунистичката традиција на фалсификување.
СДСМ, за нејзините делувања е казнета на избори, 2006 , дебакал 2008. Пеким ајде сега да го казниме ДПМНЕ, на ист начин и во иста мера.

defo

Број на мислења : 2814
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Пет Мај 22, 2015 2:47 pm

А како да ги казниме ВМРО-ДПМНЕ, така што ќе ја донесеме истата гарнитура на СКМ повторно на власт, само врз основа на тоа што излегле со бомбите? Пак да повторам, а за СДСМ во тие папките бомби нема ли? Ајде да видиме како се работело во Струмица или во Куманово на пример! Дека во СДС не се пцуе и не се оговара, дека се ангелчиња со петокрака, тоа сите го знаеме.

Инаку, еве една интересна порака:

http://okno.mk/node/47233
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 22, 2015 3:01 pm

Pat sto ne gi barate snimkite od kaj bata Sashe? Gi ima site od Zaev em bashka plus!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Пет Мај 22, 2015 3:05 pm

Но тоа Заев тврди дека е така. Дали навистина е така, уште не е докажано.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 22, 2015 3:22 pm

Pa neka se izjasni prozvaniot. Ima ili nema ? Ako nema, neka mu lapne na Zaev edno 5-sheeset iljadarcinja na sud, sto go lanca?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Пет Мај 22, 2015 3:24 pm

Мислам дека за такви работи законот предвидува малку поинакви казни.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 22, 2015 3:31 pm

Sto e sega i za rekla-kazala sleduvaat zatvorski kazni? Pari se napunija, ne im trebaat sega zatvori? Kako trgnale prashanje na vreme samo smrtna kazna koga ke pobaraat?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Пет Мај 22, 2015 3:34 pm

За веовластено прислушување треба да одговара соодветно, кој и да е.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Гостин Пет Мај 22, 2015 4:21 pm

Пат напиша:А како да ги казниме ВМРО-ДПМНЕ, така што ќе ја донесеме истата гарнитура на СКМ повторно на власт, само врз основа на тоа што излегле со бомбите? Пак да повторам, а за СДСМ во тие папките бомби нема ли? Ајде да видиме како се работело во Струмица или во Куманово на пример! Дека во СДС не се пцуе и не се оговара, дека се ангелчиња со петокрака, тоа сите го знаеме.

Инаку, еве една интересна порака:

http://okno.mk/node/47233

Pak se obiduvash da prothnesh teza od centarot za lagi i manipulacii...Koj reche deka so pagjanjeto na tvojot pastir, po avtomatizam SDSM doagja na vlast...Se obiduvash da plashish mechka so resheto...Okolu zelenite za toa kako se rabotelo vo Strumica i Kumanovo...Vie ste na vlast bre moroni...Gi imate policijata, javnoto obvinitelstvo, sudovite...Shto chekate...Tolku ste glupi i nesposobni pa Zaev i Damjanovski pravat majmuni od vas, ili samo lazhete i se obiduvate da seete somnezh vo nivnata chesnost...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Пат Пет Мај 22, 2015 4:23 pm

Ако имаш нешто паметно да одговориш, во ред. Ако не подобро молчи. Лични навреди меѓу членовите не се дозволени.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале... Empty Re: Комуњаришта, дали некогаш сте се запрашале...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот