Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин on Пет Jул 31, 2015 2:34 pm

Sakam da kazham deka lazhesh...Ne samo shto veruvash vo bogovi na zemjata tuku si i veren sluga na lazhniot bog...

http://brif.mk/?p=158170

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Јан 22, 2019 12:51 pm

osa напиша:
luxor напиша:Ova mozhebi zasluzhuva cela tema ,zatoa shto egzodusot na mladite od Makedonija pretstavuva navistina golem problem,i e odraz na ekonomskata situacija vo zemjava...

Бугари шверцувале струмичани во ЕУ

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против С.А. и Е.В.А. двајцата од Бугарија, за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор.

Двајцата за сума од 200 до 300 евра по лице поттикнувале, организирале и транспортирале лица од општините Струмица и Василево и од други места за во државите на Европската Унија, најчесто во Германија, а транспортот го вршеле со пет патнички возила, соопшти МВР.

http://plusinfo.mk/vest/11336/bugari-shvercuvale-strumicani-vo-eu

da te dopolnam ,blagodarenie na ovaa vlada ....
Се согласувам потполно дека младите, а и постарите доколку ги примат, бегаат од Северна Македонија во странство поради оваа влада.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Вто Јан 22, 2019 12:58 pm

I jas se soglasuvam deka si glup i deka za tebe nema lek.

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Zz10
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Јан 22, 2019 2:40 pm

Ако ти помина меракот со тоа што напиша дека сум глуп, обиди се да дискутираш нормално. Сигурно е дека ако тогаш се бегало од таа влада, сега во странство се бега од оваа. Трендот на бегање не е намален. Напротив. Со пораст на БДП под позитивни 5% (пораст на БДП минус инфлација) не се намалува сиромашењето. Потребно е и нашиот пораст да биде поголем од тој во земјите во кои се бега, односно да почне да се намалува разликата. Со оваа влада се зголемува.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Вто Јан 22, 2019 4:09 pm

Ne samo shto napishav tuku ti i dokazha deka si glup obiduvajki se da spinivash post od chlen na forumot star chetiri godini.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Пет Јан 25, 2019 9:02 am

Сега ќе ме убедиш дека Италијанците се виновни кога луѓето бегаат од Македонија а вие, односно Али Ахмети и Зоран Заев сте на власт, затоа што нели Македонија била дел од Римското царство, а кога бегаат во странство а ВМРО е на власт не е важно што СДСМ со разни имиња е на власт повеќе од 60 години од 1944 година до денес.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Bosonoga on Пет Јан 25, 2019 12:03 pm

Lele more crep aj vrati se uste malku da stignes vo kameno doba za kade sto i si.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 878
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Пет Јан 25, 2019 12:16 pm

TONCH
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Пет Јан 25, 2019 6:56 pm

Не сум јас виновен што темата е уште актуелна, односно што СДССМ и соросоидите очигледно лажеа дека ќе го спречат иселувањето на млади од Македонија. За волја на вистината стари ниту се иселуваа ниту се иселуваат затоа што не ги сакаат странците. Не гледам зошто било паметно и нецрепно да се пишува за ова порано, а глупаво и црепно сега. Мислите ли дека со говорот на омраза ќе го спречите иселувањето. Ниту еден проблем не може да се реши ако се крие под тепих.
Единствено што е различно и треба да се евидентира во насловот на темата е дека до пред две недели се празнеше Македонија, а сега се празни Северна Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Пет Јан 25, 2019 8:03 pm

Vsushnost nema nikakov problem, sposobnite i ambicioznite sekogash kje migriraat tamu kade shto kje dobijat najdobri uslovi za zhivot i rabota.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Пет Јан 25, 2019 8:47 pm

Ако добро те разбирам мислиш дека темата е отворена и на неа се дискутирало без да има проблем и дека иселувањето е најнормална работа откако нашата земја стана Северна Македонија. Според другите земји со влез во НАТО, а уште повеќе со влез во ЕУ иселувањето се зголемува, па можеме да очекуваме празнење на земјата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Пет Јан 25, 2019 8:48 pm

Ajde ne se glupiraj, mnogu dobro znaesh shto znachi toa shto sum go napishal.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Пет Мар 01, 2019 8:49 pm

Знам. Сакаш да напишеш дека ВМРО создало многу способни кадри конкурентни на светскиот пазар на труд. Или дека емигрирањето било лошо порано, а со оваа власт е добро.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by PRVOBOREC on Пон Jул 29, 2019 11:49 am

И небањатите после ќе зборуваат за иселувањето од државава.

"Германската статистика покажува драматичен раст на бројот на доселеници од Македонија кој започнува во 2011 година. Тогаш имено во земјата пристигнале 5.679 имигранти, но останале само 495. Веќе следната, 2012 година, се бележи драстичен пораст. Од нешто над 11 илјади имигранти, во Германија останале нешто помалку од половината, односно- 5.351. Во 2013 растот продолжува со нови 14 илјади доселеници и нови над 5 илјади кои останале.

Во 2014 бројката се стабилизира со благ пораст, но веќе во 2015 се случува македонскиот доселенички „бум“. Достигнат е рекордот од речиси 25 илјади доселени македонски државјани. Половината од нив останале во Германија."
https://www.magazin.mk/dw-%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d0%b3%d0%b5%d1%80%d0%bc%d0%b0%d0%bd/

PRVOBOREC

Број на мислења : 1284
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Пон Jул 29, 2019 9:59 pm

Сето тоа е поврзано со визната либерализација. На овие бројки треба да се додадат и Македонците со бугарски пасоши. За жал бројките се високи и понатаму. Сепак не толку како што ги прикажуваа Заев и куртон револуционерите со кондурите пред влада. Не знам зошто невладините не го повторат протестот затоа што иселувањето не е битно намалено. Да не станаа владини.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Пон Jул 29, 2019 10:13 pm

Iseluvanjeto nema da se namali bez ogled koj e na vlast. Prashanjeto se koristi samo za politichki celi i manipulacii.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Jул 30, 2019 3:30 pm

М.м.е. кој прв почна? Ако не се лажам тоа го направија сосросоидите и СДСМ поддржани со пари од земјите во кои се иселуваат Македонците преку фондацијата Сорос и некои амбасади во државата. Дали на странците им пречат иселениците од Македонија? Веројатно не затоа што ги примаат само тие што им требаат, а во кои немаат вложено ни цент. Дали го форсираа, скоро на сила го донесоа на власт, за да има повеќе иселеници?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Вто Jул 30, 2019 3:37 pm

Ajde ne se glupiraj, ako e taka zoshto tvojot Grujo ne go sprechi toa. 11 godini bevte vlast i lazhevte deka sme prva ekonomija vo Evropa. I nemoj da si mi spomnal svetska finansiska kriza, vo momentot koga ste go dostignale rekordot na brkanje mladi i perspektivni kadri od drzhavata, krizata odamna beshe zavrshena.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Jул 30, 2019 3:43 pm

Со визната либерализација само се овозможи полесен контакт на македонците (како државјани) со странски работодавачи. Се овозможи директен контакт и можност да се прикажат способностите. Иначе нормално е првиот бран да биде најсилен. Откако ќе отидат најдобрите нормално бројот на иселеници се намалува. Откровение за Македонците сега е Малта, каде што во времето на Груевски не се одеше во некој поголем број, а дискутираме врз основа на податоци само за Германија. За жал македонските институции не даваат податоци. Реално, и да ги дадат никој нема да им верува, со право.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Teo on Вто Jул 30, 2019 3:48 pm

Ajde pak, migracijata na naselenie vkluchitelno i vo EU e proces koj sekogash se odvival. Normalno e lugjeto od posiromashnite da odat na rabota vo pobogatite drzhavi. Porano toa go vikale gurbet ili pechalba.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Jул 30, 2019 5:47 pm

Разликата е што тогаш не се селеле цели семејства тук на печалба одел само еден од семејството додека не спечали некоја пара и се враќал дома, а сега иселувањето е трајно. Да не заборавиме и дека оваа власт победи за живот во Македонија. Да не споменувам дека премиерот се колнеше во децата дека нема да се смени уставното име и други работи што за мене се поважни од крадењето. Украдените пари секогаш има начин да се вратат. Да потсетам дека Путин успеваше да врати пари и од руски емигранти во странство,

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Bosonoga on Вто Jул 30, 2019 5:54 pm

Lele be crep eden koj moze nekomu da naredi kade ke raboti i zivee. Ti i tvoite ako ste nespisobni i lepite plakati za da ve zaposli partija nekoj drug ne e glup da rmba tuka i da plaka nesposobnjakovici kako vas.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 878
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Jул 30, 2019 6:11 pm

Од 1980 година сум работел за странска или македонска приватна фирма, па не ти важи напишаното за мене. Сега сум пензионер. Не знам што е чудно ако некој од партија што излезе на избори со слоганот ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА да очекува да направи нешто да се намали иселувањето. Пропаганда од типот дека во Германија сега се иселуваат помалку луѓе отколку во времето на ВМРО, а да не се спомене дека на Малта сега се иселени повеќе луѓе отколку во Германија и воопшто да не се направи напор да се спомене вкупната бројка е приказна, за според тебе, црепови. Јас не сум еден од тие што веруваат во такви приказни. За кој пенис СДСМ и куртон револуционерите протестираа пред владата против иселувањето кога редевте патики, ако е тоа неважно. Беше ли и тоа приказна за црепови. Сега со народни пари се плаќаат стадата на Заев, Ахмети, па ако некој не сака да ја плаќа власта не сака да ги плаќа нив.
Многумина сега посеверчена Македонија не ја сметаат за своја татковина со цело срце, па полесно се одлучуваат за иселување.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by luxor on Вто Jул 30, 2019 6:20 pm

А во 2015 ја сметаа м? Демагогијата ви е бедна, во право е Жмицко што отиде во Будимпешта по инструкции.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил on Вто Jул 30, 2019 6:30 pm

А што има со 2015 година. Тогаш повеќе иселеници оделе во Германија. Сега таму бројот е намален, а повеќе одат на Малта и во други држави. Колку деца го напуштиле основното образование во Македонија поради иселување во странство во последните две години?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата - Page 2 Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот