Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бегалци

+5
reiter
defo
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
9 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Бегалци Empty Бегалци

Пишување by трендафил Саб Aвг 22 2015, 16:15

Македонија е изложена на уште еден бегалски бран. Сега од земјите на Блискиот Исток, пред се` од Грција. По непромислените повеќедецениски потези на САД пред се` следени од НАТО и отцепувањето на нивното чедо ИСИЛ кое сега наместо за интересите на овие земји се борат за себе, резултат се илјадници бегалци, од кои голем дел бега преку нашатаа земја. Тука се поставуваат повеќе прашања. Зошто овие бегалци не бегаат во богатите арапски земји, Саудиска Арабија, Кувајт, емиратите, туку во Европа. Дали се усмерени во тој правец или го имаат избрано спонтано. Исто така зошто од земја членка на ЕУ, Грција, одат преку земји кои не се членки, Македонија и Србија, а не преку Бугарија и Романија, по копно, или со фериброт преку Италија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Саб Aвг 22 2015, 19:19

E ne mi se veruva kako mi mestish penali...No ovoj pat nema da ti odgovoram jas...Kje postiram del od kolumna na Goran Mihajlovski...Tamu e se recheno...

МРМРМРМРМР, МРМРМРМРМР

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Бегалците не се гласачи

1   Цел свет ги виде сликите од хуманитарната криза што се појави на јужната граница, еден ден откако беше прогласена кризна состојба и беше затворена границата за бегалците. Рекоа дека имало наплив од 3.000 мигранти и дека државата нема доволно вагони за безбедно да ги пренесе до Србија.
Дека не можат да организираат транспорт за толку луѓе, не ми се верува. И дека толку луѓе не можат да ги попишат во кус рок за да ги евидентираат на влез во земјата - и тоа не ми се верува. Сепак на власт е партија којашто покажала исклучителни организациски способности и со тоа се гордее. Да требаше партиски митинг, дури и спонтано да го организираат, за еден ден ќе превезеа и три пати повеќе партиски активисти отколку што има мигранти на границата. Ни вонредни возови ќе беа проблем, ни автобуси ќе беа проблем. И не само што ќе ги превезеа. Туку и прецизно ќе ги евидентираа кој се качил во автобусите. Сосе роднини и пријатели и со вкрстена споредба кого од нив вработила партијата, а кому ветила дека ќе го вработи. И плус и сендвичи и вода ќе им дадеа.
Ама бегалците не се гласачи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 23 2015, 08:39

Begalcive si gi sobrale zenite i sitnata nejach, napustile ognishta, i doshle po nalog na zapadnite sili i Georgr Sorosh, da ja unishtat, obezlicat i ispoganat Makedonija!?!?!?!
Po logikata na Trendomendo i bleecko dpmne stado!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Aвг 23 2015, 18:31

Никаде на оваа тема не го спомнав Сорос. Но ја спомнав окупацијата на некои арапски и блискоисточни земји и улогата на сегашните припадници на ИСИЛ како сојузници на САД во тоа дејание. И поставив проблем коиј за вас не е интерерсен затоа што не може да се кориусти за јадење фекалии против нашата влада зошто бегалците од Сирија не бегаат кај своите браќа во Саудиска Арабија, Кувајт или емиратите, туку кон ЕУ. Дали е тоа масло на ИСИЛ или тие за кои изгледа дека им се поранешни господари (САД) им се господари и сега. Поставив и второ прашање кое нема врска со нашата влада, а тоа е зошто кога веќе се во ЕУ, во Грција, бегалците ја напуштаат унијата па бегаат преку Македонија и Србија. Дали нашата влада е виновна за нехуманоста на ЕУ која не ги згрижува бегалците и не им обезбеди трансфер до посакуваната дестинација. Доколку е така според меѓународното право. Да потсетам дека во Грција нема војна, бегалците со санмото тоа не се загрозени, па Македонија нема обврска да ги прима. Освен тие што патуваат легално. Македонија не запрела ниту еден сириец што со важечка патна исправа поминува на граничен премин. Ајде да потсетам и дека Македонија има негативно искуство со бегалците од Косово, кои по неполни две години ни вратија за гостопримството со учество и подршка на терористичката ОНА што ја нападна нашата држава.
Гледам дека сите непријатели на нашата држава, лидерот на Цивил Џерала, на пример, со радост ја дочекаа и оваа криза, Цивил ја напаѓа Македонија за случувањата на границата и за нехуманост. Цивил има буџет, по свое признание, од 540 илјади евра за 3 години, или 180 илјади евра годишн о. Освен тоа што јаде фекалии против сопствената држава, јас не знам за друга активност на оваа организација од македонското политичко подземје. Имаат ли купено барем едно шише вода за бегалците. Или Горан Михајловски од својата плата од2.500 евра.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Нед Aвг 23 2015, 18:44

трендафил напиша: И поставив проблем коиј за вас не е интерерсен затоа што не може да се користи за јадење фекалии против нашата влада

Te znam odamna Trendafile ( se razbira ako ti si Trendafil od Vodenica) i dobro mi e poznato deka ti vo svoite postovi se drzhish do odredeno nivo na diskusija...Ova sega samo mi kazhuva deka pochnuvate da stanuvate svesni deka porazot vi se blizhi...Poslednite potezi na opozicijata ve dovedoa vo kjosh i ja zgolemija nervozata koja raste pred ochekuvanjeto na konechniot poraz...Bi sakal da te utesham i da ti kazham deka ne e nishto strashno da bidete porazeni od narodot komu mu nanesovte tolku mnogu zla, no nekako mi se chini deka ne zasluzhuvate nishto drugo osven da se raduvame na vashiot pad i osloboduvanjeto na Makedonija i makedonskiot narod od zloto narecheno dpmne...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Aвг 23 2015, 22:47

Ова си ожел да го напишеш на некоја друга тема. Оваа е за бегалците од Сирија и другите земји во кои т.н. меѓународна заедница има заведено или заведува демократија. Каква што очекувате да се воведе и кај нас. Ќе се трудам да се воздржувам да одговарам на постови забегани од конкретната тема, па на ова прашање ќе ти одговорам на некое друго место. Овде очекувам да ми напишеш дали Цивил подарила некое шише со вода или некој сендвич на бегалците. Истото важи и за Горан Михајловски кој има плата од 2.500 евра. Дали Геровски можеби донирал нешто. Иначе мислам дека бадијала се обидувате да ги искористите бегалците за да ја добиете повторно подршката од т.н. меѓународна заедница со очекување дека таа ќе превземе воена операција против Македонија и ќе го црпне Заев поставувајќи го за вазал на Македонија. Никој не сака губитници. Ајде да напишам уште еднаш дека бегалците немаат никаква врска со тоа кој ќе победи на следните избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 23 2015, 23:04

трендафил напиша:Ова си ожел да го напишеш на некоја друга тема. Оваа е за бегалците од Сирија и другите земји во кои т.н. меѓународна заедница има заведено или заведува демократија. Каква што очекувате да се воведе и кај нас. Ќе се трудам да се воздржувам да одговарам на постови забегани од конкретната тема, па на ова прашање ќе ти одговорам на некое друго место. Овде очекувам да ми напишеш дали Цивил подарила некое шише со вода или некој сендвич на бегалците. Истото важи и за Горан Михајловски кој има плата од 2.500 евра. Дали Геровски можеби донирал нешто. Иначе мислам дека бадијала се обидувате да ги искористите бегалците за да ја добиете повторно подршката од т.н. меѓународна заедница со очекување дека таа ќе превземе воена операција против Македонија и ќе го црпне Заев поставувајќи го за вазал на Македонија. Никој не сака губитници. Ајде да напишам уште еднаш дека бегалците немаат никаква врска со тоа кој ќе победи на следните избори.

Klasicen SPIN! Dosadni ste vekje
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by osa Пон Aвг 24 2015, 12:35

трендафил напиша:Никаде на оваа тема не го спомнав Сорос. Но ја спомнав окупацијата на некои арапски и блискоисточни земји и улогата на сегашните припадници на ИСИЛ како сојузници на САД во тоа дејание. И поставив проблем коиј за вас не е интерерсен затоа што не може да се кориусти за јадење фекалии против нашата влада зошто бегалците од Сирија не бегаат кај своите браќа во Саудиска Арабија, Кувајт или емиратите, туку кон ЕУ. Дали е тоа масло на ИСИЛ или тие за кои изгледа дека им се поранешни господари (САД) им се господари и сега. Поставив и второ прашање кое нема врска со нашата влада, а тоа е зошто кога веќе се во ЕУ, во Грција, бегалците ја напуштаат унијата па бегаат преку Македонија и Србија. Дали нашата влада е виновна за нехуманоста на ЕУ која не ги згрижува бегалците и не им обезбеди трансфер до посакуваната дестинација. Доколку е така според меѓународното право. Да потсетам дека во Грција нема војна, бегалците со санмото тоа не се загрозени, па Македонија нема обврска да ги прима. Освен тие што патуваат легално. Македонија не запрела ниту еден сириец што со важечка патна исправа поминува на граничен премин. Ајде да потсетам и дека Македонија има негативно искуство со бегалците од Косово, кои по неполни две години ни вратија за гостопримството со учество и подршка на терористичката ОНА што ја нападна нашата држава.
Гледам дека сите непријатели на нашата држава, лидерот на Цивил Џерала, на пример, со радост ја дочекаа и оваа криза, Цивил ја напаѓа Македонија за случувањата на границата и за нехуманост. Цивил има буџет, по свое признание, од 540 илјади евра за 3 години, или 180 илјади евра годишн о. Освен тоа што јаде фекалии против сопствената држава, јас не знам за друга активност на оваа организација од македонското политичко подземје. Имаат ли купено барем едно шише вода за бегалците. Или Горан Михајловски од својата плата од2.500 евра.

za prv pat ke se soglasam so tebe trendafile ...mozebi mnogumina od forumot ke se zachudat na ova moe priznanie ,no eve ti povtoruvam ,navistina se soglasuvam ama bash so se shto si pishal ...ke dopolnam samo na kratko : nas ni se zakanuvaa zoshto imalo mnogu AZILANTI od nashata drzava kon EVROPSKITE ZEMJI ,sega pak istite tie ni se zakanuvaat zoshto ne "primame "begalci i ne gi tretirame kako kineski kralici ...koi se ovie nebulozi ,nie nikade nemoze da pobarame pomosh ,a treba na site da im pruzime pomosh....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пон Aвг 24 2015, 19:22

Ме радува кога барем на оваа тема, која многу лесно од дневно политичка може да се претвори во катастрофа се согласуваме. Една Меркел изјави дека бегалската криза може да стане поголема опасност за ЕУ од грчката криза. А Германија е многукратно поголема од Македонија. За ЕУ и да не зборувам. За жал решение е пораз на ИСИЛ. Но очигледно е дека во моментов кај САД нема поголема волја за поразување на исламистите. За разлика од оборувањата на Садам Хусеин, Гадафи, Асад ... Против кои се бореа предвесниците и актуелните борци на исламската држава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by osa Пон Aвг 24 2015, 20:33

трендафил напиша:Ме радува кога барем на оваа тема, која многу лесно од дневно политичка може да се претвори во катастрофа се согласуваме.

се надевам дека во иднина и на други теми ке се согласуваме  Very Happy


трендафил напиша:Една Меркел изјави дека бегалската криза може да стане поголема опасност за ЕУ од грчката криза.
во право си и со ова се согласувам


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Пон Aвг 24 2015, 20:37

Da ne se vratil Chento na forum??? Бегалци Think_smiley_09

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Aвг 25 2015, 05:53

Trendo trgna po patot na Grkot! Pocna da se soglasuva so faktite i vistinata! Za mnogu kratko vreme ke priznaat deka zemjata e okrugla i deka sonceto izgreva od istok! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Aвг 25 2015, 21:20

Денес во Италија се уапсени 15 бегалци муслимани со обвинение дека од брод во Средоземното море фрлиле 12 бегалци христијани од Северна Африка. Кои се удавиле.

http://grid.mk/read/news/510830816/10391759/skandal-begalci-muslimani-frlile-vo-moreto-12-hristijani

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Сеп 01 2015, 08:34

Ајде да се обидам да ја активирам повторно оваа тема која не е дневнополитичка. Зошто Грција ги спроведува бегалците на нашата граница, а не и на границите со Бугарија и Албанија?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by defo Вто Сеп 01 2015, 10:52

А зошто Македонците до Српска граница, не до Албанска и од таму со траект за Италија???
defo
defo

Број на мислења : 3097
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Вто Сеп 01 2015, 11:08

трендафил напиша:Ајде да се обидам да ја активирам повторно оваа тема која не е дневнополитичка. Зошто Грција ги спроведува бегалците на нашата граница, а не и на границите со Бугарија и Албанија?

Eve ti nabrzina nafrleni dve tri idei...

Grkot, vo dogovor so sonarodnicite i uchkata, saka da i nanese najgolema mozhna shteta na Makedonija...

Se otvara mozhnost za proglasuvanje na vonredna sostojba, zatoa shto e jasno deka denovite na uchkata i grkot im se odbroeni...

Zashteda od kradenite pari, namesto plata se dava dozvola na partiskite vojnici na grkot i uchkata da gi ograbuvaat begalcite...

Vospostavuvanje na kontrola nad matichnite lekari koi iako nemaat zakonska obvrska se prinuduvaat da dezhuraat vo begalskiot kamp, plus reketiranje na istite...

Mozhnost za kradenje na evropskite pari nameneti za begalcite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by reiter Сре Сеп 02 2015, 12:02

се најавува да пристигне огромен бран на бегалци..ќе се справиме ли?И дали некој слушнал или видел некаква изјава од премиерот што му се плановите.
Овој пат наздраво го е*авме ежот од силната економска преродба на премиерот во оставка.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Сре Сеп 02 2015, 18:20

Тео напиша:
трендафил напиша:Ајде да се обидам да ја активирам повторно оваа тема која не е дневнополитичка. Зошто Грција ги спроведува бегалците на нашата граница, а не и на границите со Бугарија и Албанија?

Eve ti nabrzina nafrleni dve tri idei...

Grkot, vo dogovor so sonarodnicite i uchkata, saka da i nanese najgolema mozhna shteta na Makedonija...

Se otvara mozhnost za proglasuvanje na vonredna sostojba, zatoa shto e jasno deka denovite na uchkata i grkot im se odbroeni...

Zashteda od kradenite pari, namesto plata se dava dozvola na partiskite vojnici na grkot i uchkata da gi ograbuvaat begalcite...

Vospostavuvanje na kontrola nad matichnite lekari koi iako nemaat zakonska obvrska se prinuduvaat da dezhuraat vo begalskiot kamp, plus reketiranje na istite...

Mozhnost za kradenje na evropskite pari nameneti za begalcite...
Прво да ти напишам лично дека сум загрижен за твојата здравствена состојба. Не можеш нормално да дискутираш ниту на оваа тема. Се гледа само дека си заслепен од голема омраза кон премиерот на сопствената држава. Сите твои нафрлени ајде ќе напишам идеи за да не користам навредлив збор што го заслужуваат може ЕУ да ги реши со една одлука. Наместо да дозволи да се малтретираат бегалците и по копно да минуваат преку повеќе земји, може од Грција да ги седнат во авиони и да ги однесат во земјата во која ќе посакаат. Доколку навистина е обврска на секоја земја да им пружи помош на вакви бегалци, унијата може и повеќе. И онака Грција е дел од Шенген зоната. А не гледам зошто во таквата помош не би се придружиле и други членки на НАТО. САД и Канада на пример. Па да се организираат прекуокеански чартер летови од Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Саб Сеп 05 2015, 17:46

трендафил напиша:
Тео напиша:
трендафил напиша:Ајде да се обидам да ја активирам повторно оваа тема која не е дневнополитичка. Зошто Грција ги спроведува бегалците на нашата граница, а не и на границите со Бугарија и Албанија?

Eve ti nabrzina nafrleni dve tri idei...

Grkot, vo dogovor so sonarodnicite i uchkata, saka da i nanese najgolema mozhna shteta na Makedonija...

Se otvara mozhnost za proglasuvanje na vonredna sostojba, zatoa shto e jasno deka denovite na uchkata i grkot im se odbroeni...

Zashteda od kradenite pari, namesto plata se dava dozvola na partiskite vojnici na grkot i uchkata da gi ograbuvaat begalcite...

Vospostavuvanje na kontrola nad matichnite lekari koi iako nemaat zakonska obvrska se prinuduvaat da dezhuraat vo begalskiot kamp, plus reketiranje na istite...

Mozhnost za kradenje na evropskite pari nameneti za begalcite...
Прво да ти напишам лично дека сум загрижен за твојата здравствена состојба. Не можеш нормално да дискутираш ниту на оваа тема. Се гледа само дека си заслепен од голема омраза кон премиерот на сопствената држава. Сите твои нафрлени ајде ќе напишам идеи за да не користам навредлив збор што го заслужуваат може ЕУ да ги реши со една одлука. Наместо да дозволи да се малтретираат бегалците и по копно да минуваат преку повеќе земји, може од Грција да ги седнат во авиони и да ги однесат во земјата во која ќе посакаат. Доколку навистина е обврска на секоја земја да им пружи помош на вакви бегалци, унијата може и повеќе. И онака Грција е дел од Шенген зоната. А не гледам зошто во таквата помош не би се придружиле и други членки на НАТО. САД и Канада на пример. Па да се организираат прекуокеански чартер летови од Грција.

Drzhavata e moja i na site makedonci, no, nikos grujos ne e nikakov premier, tuku uzurpator, diktatorche shto so falsifikati i nasilstvo ja prigravbi vlasta...I sega kje mora da polozhi smetka pred makedonskiot narod...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Сеп 15 2015, 21:11

Во твојот затворен свет можеби е така. Но во реалниот свет наш премиер е Никола Груевски. А според анкетите ќе биде и по следните избори. Не можам да дискутирам за состојбата во твојата душа. Жал ми е за тебе, но исто така жалам што не можам да ти помогнам. Разбуди се и погледни малку окулу себе пред да дискутираш. Груевски е премиер што најчесто положува сметки пред македонскиот народ. И почесто отколку што мора да го направи тоа, односно на 4 години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Сеп 15 2015, 21:19

Hamad bim Khalifa напиша:Begalcive si gi sobrale zenite i sitnata nejach, napustile ognishta, i doshle po nalog na zapadnite sili i Georgr Sorosh, da ja unishtat, obezlicat i ispoganat  Makedonija!?!?!?!
Po logikata na Trendomendo i bleecko dpmne stado!
Колку што гледам јас на снимките, најмалку 2/3 од бегалците се мажи на возраст од 20 до 40 години. Многу е помал бројот на жени, деца и стари лица. Не се дојдени по налог на западните земји, туку поради војната што ја предизвикаа западните земји. Да потсетам и на отруените цивили со боеви отрови што по налог на западните земји го изврши египетското крило на Ал Каеда, кое сега е дел од Исламската држава. Која исто така ја произведоа западните земји. Против исламистите од големите сили во Сирија се бори единствено Русија. Ги нема САД, Велика Британија, Германија, Франција ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 08:41

трендафил напиша:Во твојот затворен свет можеби е така. Но во реалниот свет наш премиер е Никола Груевски. А според анкетите ќе биде и по следните избори. Не можам да дискутирам за состојбата во твојата душа. Жал ми е за тебе, но исто така жалам што не можам да ти помогнам. Разбуди се и погледни малку окулу себе пред да дискутираш. Груевски е премиер што најчесто положува сметки пред македонскиот народ. И почесто отколку што мора да го направи тоа, односно на 4 години.

Лесно е да ги лажеш дпмнеовците. Ќе видиме како ќе помине со положувањето на сметките пред специјалниот обвинител.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 09:55

Со награда во вид на обвинение за тешки кримнинални дела против државата и народот и барање за минимална казна од дваесет години затвор во Идризово.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 10:22

Ја разбирам вашата желба да дојдете на власт и вашата немоќ тоа да го направите на избори. Но во секој случај наш премиер до јануари, а по тромесечна пауза според анкетите и по апприл е Никола Груевски. Во реалниот свет. Ајде повторно да напишам дека и најоптимистичките опозициони аналитичари и новинари не предвидуваат победа на СДСМ на предвремените избори. Се надевате на тоа ВМРО само да нема апсолутно мнозинство и сите парламентарни партии на Албанците да влезат во владина коалиција со вас. Што е научна фантастика и политичко самоубиство и за албанските партии и за СДСМ. По првите наредни избори, а можеби и прво насилно рушење на власт во Македонија. По кое би дошло до вистински демократски избори. Без мешање на странци. Па такво нешто не би посакале ни сегашните ваши подржувачи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 11:09

трендафил напиша:Ја разбирам вашата желба да дојдете на власт и вашата немоќ тоа да го направите на избори. Но во секој случај наш премиер до јануари, а по тромесечна пауза според анкетите и по апприл е Никола Груевски. Во реалниот свет. Ајде повторно да напишам дека и најоптимистичките опозициони аналитичари и новинари не предвидуваат победа на СДСМ на предвремените избори. Се надевате на тоа ВМРО само да нема апсолутно мнозинство и сите парламентарни партии на Албанците  да влезат во владина коалиција со вас. Што е научна фантастика и политичко самоубиство и за албанските партии и за СДСМ. По првите наредни избори, а можеби и прво насилно рушење на власт во Македонија. По кое би дошло до вистински демократски избори. Без мешање на странци. Па такво нешто не би посакале ни сегашните ваши подржувачи.

Spored koi anketi Trendafile??? Ovie...

Бегалци CO9lgMxWoAAUyqw

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бегалци Empty Re: Бегалци

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот