Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Веритес on Нед Сеп 27, 2015 9:30 pm

За почеток една карта на која сликовито се обележани антички народи кои во минатото говореле заеднички јазик ...За нас се битни народите кои живееле на Балкан и дел во Мала Азија, со заеднички етногенетски корен.Од познати причини, дел од овие народи во звиничната ''историја'' се прогласени за исчезнати ( можеби се одселиле на некоја од соседните планети , одстапувајќи го својот идентитет и животен простор на народи кои во антиката не се познати и не се споменати во ниту еден историски извор,,,Картата го покажува токму тоа .
Сега се поставува прашањето:
Дали има заедничка ,'' роднинска'' врска помеѓу Македонци и грци, албанци(шиптари) и илири , азијати (бугари) и бледплики од Балкан и т.н. и т.н. СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 154996_170467436320194_382567_n

На оваа јазична карта на Римската империја означено е дека на територијата на Македонија се гевори јазик кој е Палеобалкански,што не е случај со Грција Arrow


Ве молам внимателно да погледнете што е заедничко за венети,илири.дакијци,траки,македонци,фриги ,арменци и народ означен со истото својство(боја) на севр од Црно Море...

Дали грците се во овој заеднички кош на народи?
Можете ли некаде да најдете валиден извор за присуство на бугари Evil or Very Mad ,албанци( шиптари) Evil or Very Mad на Балкан во антиката? Се разбира дека таква појава нема, зошто овие узурпатори на туѓа историја и идентитет на Балкан се појавуваат во среден век( бугарите порано а шиптарите многу подоцна (1042 година).
За бугарите и албанците постојат прецизни истириски извори и докази кога се доселуваат на Балкан! Но актуелната историја на овие два народа ги исклучила сите аргументирани докази и нивната историја треба само да ги оправда злосторствата и узурпаците од соседните народи...

Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by osa on Нед Сеп 27, 2015 9:50 pm

interesno ....da dojdesh na forum kako nov chlen ,i vednash da "otvorish "tema ....
hm ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15933
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Гостин on Нед Сеп 27, 2015 10:10 pm

Темата е интересна. Го чекам продолжението, затоа што имам чувство дека Веритес останал недоречен.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by хан Ацо on Пет Окт 02, 2015 10:57 am

Веритес напиша:
За  почеток  една  карта на  која сликовито  се  обележани  антички  народи  кои  во  минатото  говореле  заеднички  јазик ...За  нас  се битни  народите   кои живееле на  Балкан  и  дел  во  Мала Азија,  со заеднички  етногенетски корен.Од  познати причини,  дел од овие народи  во  звиничната  ''историја''  се прогласени  за исчезнати (  можеби се одселиле  на некоја од соседните  планети , одстапувајќи  го  својот  идентитет  и  животен  простор  на  народи  кои  во  антиката  не  се  познати и  не се споменати  во   ниту еден историски извор,,,Картата  го покажува  токму  тоа .
 Сега  се  поставува  прашањето:
 Дали  има  заедничка ,''  роднинска''  врска  помеѓу  Македонци  и  грци,  албанци(шиптари)  и  илири ,   азијати (бугари)   и      бледплики  од  Балкан   и  т.н.   и    т.н.                                                                                                                СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 154996_170467436320194_382567_n

На оваа јазична карта на Римската империја означено е дека на територијата на Македонија се гевори јазик кој е Палеобалкански,што не е случај со Грција Arrow


Ве  молам  внимателно да  погледнете   што  е  заедничко  за  венети,илири.дакијци,траки,македонци,фриги ,арменци  и  народ  означен со  истото  својство(боја)  на  севр  од  Црно  Море...

Дали грците  се   во  овој  заеднички кош  на народи?
Можете  ли  некаде да  најдете валиден  извор  за  присуство  на бугари Evil or Very Mad  ,албанци( шиптари) Evil or Very Mad   на Балкан  во  антиката?  Се  разбира  дека  таква појава  нема,  зошто овие  узурпатори на туѓа  историја и  идентитет на Балкан  се појавуваат  во  среден  век(  бугарите  порано  а шиптарите  многу  подоцна (1042  година).
За  бугарите  и  албанците  постојат  прецизни истириски извори  и докази  кога се доселуваат  на  Балкан!  Но   актуелната  историја на овие  два народа   ги  исклучила  сите  аргументирани докази и  нивната  историја треба  само  да ги  оправда   злосторствата и  узурпаците  од соседните  народи...

Веритас,мешаш баби со жаби.А исто така си помешал лончиньата.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Гостин on Пет Окт 02, 2015 11:20 pm

Rogovite mu se isprepleteni isto kako i umot... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Индикативното име

Пишување by нурел on Вто Окт 06, 2015 8:35 pm

ХАН Idea Ацо напишал коментар кој несмомнено е својствена за прекарот ХАН ...Јас очекувам контра аргументи но дистанцирани од илиризација и татаризација

нурел

Број на мислења : 1
Join date : 2015-10-06

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by kiBik on Нед Окт 11, 2015 1:34 pm

нурел напиша:ХАН Idea Ацо  напишал  коментар   кој  несмомнено  е  својствена  за  прекарот  ХАН ...Јас  очекувам  контра  аргументи  но  дистанцирани  од илиризација и татаризација
A makedonizacija mozhe??? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Веритес on Пон Окт 19, 2015 10:38 pm

Ајде  да   продолжиме  самите да си  ја пишуваме  историјата -   но  следејќија иоденатан(истапканата)  патека  на  историчари  со  кои  современата  светска иосторија  најблаго  речено  се подбива оти   тие не се вклопуваат  во  мозаикот  направен  во  нивните  национални  кујни  за лаги  и узурпации.  Ќе  започнеме  со:
                                             ВЕНЕТИ

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Venetia

 Следејќи  многу  траги   на  историчари  кои  врска со  палеобалканските  словени  многу  ретко се сретнуваат  во  историјата,  ќе наидеме на податоци  каде Венетите  се   популација   која  е сродна  со  Илирите,Траките,Македонците и  т.н.
  Пред  да започнам  со цитати  на  звучни  имиња од историјата,  ќе  го  цитирам и  Наполеон  Бонапарта  кој  за историјата ќе рече дека е најголемата  светска  лага ...а јас  на тоа  ќе додадам:   лага во  која се  вклучени цели  народи , најзвучни научници и  историчари  кои  својата   животна  опредеба  и  професија  ја  интегрирале со  лагата  а во  служба  на  политиката,узурпациите  и фалсификатите.
   ВЕНЕТИ. Уште на почетокот  на оваа тема,  ви постирав  карта  на која  можете  да  ја пронајдете  локацијата  на  која тие  живеат.  Велам  живеат,зошто  не сум  согласен дека  тие како цивилизација  изумреле. Нивни  живи  наследници  се словенците, дел  од  хрватите  но се разбира   дека венети  има  и меѓу  соседните народи ( италијанци, французи,австријци и  сл.) .
     Дел  од  венетската  популација  се и  феникијците .Феникија била древна цивилизација која се протегала во тесен крајбрежен појас на Сирија, од реката Елевтерос на север, до Кармил (денешен Либан) на југ, се протегала 240 километри во должина и околу 20 километри во ширина. Феникијците, кои биле стар поморски трговски народ, владееле со Средоземното море и создале повеќе независни градови-држави, кои понекогаш формирале сојузи под хегемонија на еден од нив.Феникијците основале колонии во сите делови на Средоземното Море. Кадиз во Шпанија, Марсеј во Франција, како и голем број на градови во Сардинија и Корзика, и Картагина на северниот брег на Африка, тие сите биле феникиски колонии пред да им припаднат на Грците и Римјаните.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Amarnamap
                           Местополжба  на  Феникија

Ќе  додадам дека  феникијците го  описмениле  целиот  свет!!!
 Фрлив   кус осврт  за феникијците  оти  за  нив  пишуваат  старогрчки  историчари.
  Херодот ( 484-425 п.н.е.), во еден момент се споменува дека Венетите на Јадран  (Историја V.9) со своето однесување,обичаи и  јазик во " Енети во Илирија" (историја I.196)и особено со свадбени обичаи,  идентични се со оние на Вавилонците(  Изгледа  Александар  Македонски немал  порблеми  во комуницирање со населението од овие гегравски  простори).  Ова придонело  многу од постарите   историчари и научници да  конастатираат дека Венетите се род со Илирите. . Така, Карл Паули, при крајот на 19-тиот век, експерт за за венетскиот јазик, говори дека нивнот говор бил поблиску поврзан со тој на Илирите отколку на било кој друг јазик.во првата половина на 20 век, оваа хипотеза беше дискредитирана од страна на многу други јазичари, меѓу нив Виторе Писани и Ханс Крахе . Поновите лингвистички и палеонтолошки истражувања фрлија сомнеж дека Венетите се  во дирекно  сродство и со  Илирите. Во првата половина на 20 век, оваа хипотеза беше прифатена од страна на многу други јазичари(Приврзаници  на новата  расна Скандинавско - Германска  наци - историја,а меѓу нив Виторе Писани и Ханс Крахе. Новата  историја и   новите лингвистички и палеонтолошки НАЦИ истражувања фрлија сомнеж врз   сродноста  илирите и венетите.
http://padovacultura.padovanet.it/sites/default/files/styles/img_anteprima_eventi/public/eventi/iscrizione-thumb.jpg?itok=DD5y5Swm
СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Situla-thumb
Патување  во  ходници  на времето  на древните Венети
 Во  постари  грчки???  извори  од времето на Херодот  и  неговата  Илијада  (850  год  птре  н.е.)  ,во  Книга 2 Хомер вели дека ἐνετοί (Enetoi) населени во Пафлагонија на јужниот брег на Црното Море,во времето на Тројанската војна (  1200 п.н.е.)    се   сојузниц на тројанците , во која нивниот крал Пиламенес и неговиот син Харпалион загинале.

 Полибиј (  200 -   118 п.н.е.), тврди дека во 4 век пред нашата ера Венетите, иако опкружени со Галите, не биле  Гали .Во  врска  со  идентитетот  на Венетите  имаат многу  кумови...Поради  локацијата  на која живеат ,тие се  поистоветуваат со  некои италијански групи  на север  на Италија, претходно  со латините, но исто така  и  со готите  и  некои други германски племиња  кои,  во тоа време слегувале од дрво  само  да јадат  корени  и  живо  месо  или  ,ако случајно паднат во вода,да се избањаат...
Од (59 п.н.е.)  има  податок  од  римскиот историчар Тит Ливије   ,   и самиот   роден во  венетскиот град  Патавиум забележил дека по падот на Троја, тројанскиот принц Антенор стана лидер на пафлагонците(венети)  и откако  сите биле протерани  од својата татковина Пафлагонија  после  изгубената војна  на  Троја .  Заедно, тие се преселиле во северниот дел на брегот на Јадранското Море, каде што се формираат населби,и  го подчинуваат и се спојуваат домородното население познато како Екванеи.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Images?q=tbn:ANd9GcS2V5HTZPGJww84LrHQI3ACy_Nf52owwd6WnTQ0xdHAZqXufuU1_Q
Венетска уметност
   
И Вергилиј (70-19 п.н.е.), во својот еп Енеидата,говори  за истиот  случај. Во коментар во  Енеида за граматичарот Маурус Сервиус Хоноратус ( 400 година п.е.) се вели декаима некој вид поврзување на Венетите и "Вендецилијанците", кои се поврзани со Либруианите од истарскиот брег. (Сепак, со споменувањето на Венетите  ,Виргилиј изгледа ги става   "присно  во царството на Либријанците",што го  поврзува пристигнувањето  на   Антенор   во Екванеа.На тој  начин се доаѓа   до заклучок    дека античките Либријанци коиб биле широко  распространети на Источните Алпи, од Винделиција, преку Норикум, на Далматинскиот брег, пред да дојде на Венетите.)
Потоа  Плиниј Постариот ( 23-79пред н.е.)со  осврт на   Корнелиј Nepos (100-24 п.н.е.) ги идентификува  Енотите  со античките Венети.  Тој ги набројува градовите Атесте,Акелум, Патавиум, Опитерквум,Белунум и Викетија како градови на Венетите.  
 Венетите  во  периодот  од  Пре- Ронаскиот  периот  ( во  4 век  пред н.е.) се  нападнати   од  грците кои ќе се обидат  за  да им  ја  одземат  трговската превласт  на јадранскиот  брег (до Сицилија на Медитеранот)  .Во 303/302 п.н.е. Лакедемонскиот  принц Клеонимус  со  платеничка  флота стигнува до  реката Брента со намера да  го  завземе Патавиум. Сепак, Венетите победуват  и Спартанските бродови биле заробени и уништени.
  Венетите имаат  големи  проблеми со Келтите кои  во тоа време  продираат  во  Северозападна Италија...Келтите се населуваат во областа  на Бреша  и   Верона  и   постепено  се  апсорбираат  со  Венетите.
    За време на Втората пунска војна(218-203 п.н.е.), Венетите се во сојуз со Римјаните,  против Келтите,Картагинците и Иберијците   предводена од страна на Ханибал. Ливиј запишува дека испратил венети да се борат заедно со Римјаните, во битката кај Кана
  Историски извори  зборуваат  дека  Венетите   имаат   силни врски  со Етрурците   поради  големите заеднички  својства и блискост  на  обичаите и  говортот.
   
                                           ЈАЗИК
  Модерната наци - историја  за  венетскиот  јазик  говори  дека е индоевропски  ''исчезнат''  јазик.Според  откриени  надписи,  се констатирало  дека  се работи  за јазик  близок со италијанските и  латинскиот,  но  дека има сличност  и  со некои други  јазици,'' особено  германските ,романските''!

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Veneti1000prns

Венети, 1000  год.пред н.е.
СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Veneti
Др Ђанкарло Томецоли , физичар, астроном и лингвист :
Се   обидував со години да  преведам  цели  редови  на венето реченици , да  ја разбеарм нивната смисла.Невозможно  беше  да преведувам  со  помош  на латинскиот или италијанскиот  јазик.Потоа  се обидов да преведувам со  помош на стари  венето изрази    на зборови, и пред се,од словенскот језик и писмо. И што се  случи? Набзо во  таа  научна работа  ми  се  приклучи  и   господинот Амброзиќ од  САД ,не го  знам  неговото  вистинско  потекло  , ама  знам дека беше многу заинтересиран   за оваа теза  што  јас  ја започнав.Заедно  ги  преведовме најдолгите реченици, надписи на јзикот  на Венетите  .Успеавме  да направиме комплетен  превод  на тоашто  пронајдовме  , напишан   на венетски јазик.Тоа  што ние преведовме и   го разбравме а во  врска со древните  записи , италијанските научници  не  исчекорија  ни  еден чекор  со  децении  ,  со  стотици  години  а  преведоа неколку  зборови  кои  немаа никаква  смисла...
  Тешко  е  да се рече, но  сигурно  се знае  дека Рим ги  апсорбирал  Венетите  , нивната  култура, традиција, јазик, писмо. Венетите не биле мал  народ. Напротив, за  тоа  сведочат   многу споменици, кои  изгледа го   времето и многу се постари од римските или старогрчките.И  тоа што  со сигурност  можам  да кажам  е  дека  Венетите   говореле протословенски  јазик . Савремената наука генетика може да даде многу повеќе информации за  сите  ивие  прашања.
 Значи  ,Венетите  не се   Келти, Готи, Скити, Германи, Скандинавци,Италијанци или  Латини.

  Белешки:
Замагленото сведоштво дека Грците ја примиле писменоста од некакви загадочни малоазиски или дури северноафрикански Феникијци ни кажува дека всушност се работи за балканските Сло-Вени, т.е. за Јужните Венети. Додека во глаголицата местото на буквата го дава нејзиниот број на вредност, во грчкиот алфабет и во кириличната азбука тоа не е така. Словенската писменост е постара од грчката, односно Словените се постар и поцивилизиран народ од Елините...
Фенисиј им ја дал азбуката на Словените/Венетите, а синот Кадмо им го дал алфабетот на Грците. Излегува дека словенската писменост е постара од грчката...
Од единаесетиот милениум до седмиот милениум пред Христа, на тлото на Македонија суштествувало организирано неолитско општество, со автохтон етногенороден  древномакедонски народ,  кој имал свое писмо и зборувал на ист јазик, и “светската наука ги идентификува и дефинира како Пелазги, Анти, Венети (Венди, Винди), Древномакедонци”,  Феникијци, Траки, Сармати, Илири, Словени, иста популација, со различни називи.

Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Гостин on Саб Окт 31, 2015 8:42 am

Веритес (Нурел) имаш 24 часа да одлчучиш дали ќе пишуваш под никот Веритес или под никот Нурел. После тоа јас ќе одлучам за тебе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Веритес on Вто Дек 08, 2015 3:43 pm

ФРИГИЈЦИ

Штом фрлиме  поглед  на  фригијската  историја пред  нивното  напуштање  на  јужниот  дел на Балканскиот  Полуостров,  т.е   биле  непосредно  во  дирекна и непосредна  врска  со другите  протословенски  племиња ,Тракијците и Македонците.
Според  Херодот, во  раната историја на јогот од  Балкан  живеел народ  кој се  наречувал Бриги. Во  второто  столетие  пред  Христа преку Дарданелите преоѓаат и  се населуваат во  Мала  Азија т,е во  Анадолија.Како  причини  за иселувањето се  наведуваат  служењето на богатиот  град  Троја со  кого Фригијците  биле  сојузници. Според  нивното  име се  нарекла покраината и  државата  Фригија.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Turkey_ancient_region_map_phrygia
Фригија во најмал (жолто) И најголем(помаранџа)  опсег

Овој  пробив  на   Фригијците  во   Мала Азија   бил  најголемата  причина  за падот  на  кралеството на Хетитите  ослабнување  на  силата на средноасриското царство.
Во  нашата  (македонска)  историја фригијците   се  скоро  заборавени и  не им е дадено  вниманието  кое го  заслужуваат.  На  територијата  на  Р  Македонија со археолошки ископувања  се  пронајдени  многу  артефакти  на кои   прецизно  не е одговорено  за периодот ,потеклото   и   нивната  функција.За пример  ќе  го   земеме артефактот  Големата  Мајка  пронајден на Водно . На овој локалитет е пронајден Адам од Говрлево, артефакт кој докажува дека овде постоела цивилизација најмалку 7000 год. пне. како и жртвениците во форма на женско торзо наречени „Големата мајка” света заштитничка на домот и огништето која иљадници години со необичен мир бдее над оваа земја.

    СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Vod14
                                   ''Големата мајка''

 Во   Фригија  Големата  Мајка  е главно  божество  за   која знаат  грчките  градови-државички  и   Рим  .  На  балканските  простори ова фригијско  божество  се наречувало   ''Горска  Мајка''  која  во изворна  форма  е   Кибеле.
 
  СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА CybeleHellenistic

                                              ''Кибеле''

Во нејзиниот типична фригиски форма, таа носи долги опасан фустан, ПОЛОС (висока цилиндрична шапка), и превез преку целото тело.Поновата   верзија   на Кибеле е основана од страна на ученик од Фидиј, скулпторот Агоракритус која е  многу  присутна  во егејскиот свет и во Рим  но  и  нсекаде  во  светот. Таа е  прикажана со  една рака на придружник  лав а водругата држи тимпанон, кружна рамка  на тапан, сличен на дајрето.
Бригите, исто така, се поклоуваа  на  Сабазиос  , татко на небото или татко-бог прикажан на коњ. Иако Грците поврзуваат со Зевс,  меѓу  овие  две  божества на два  сосема различни  народи нема  сличност  зошто Сабазиос е прикажан  на коњт.е  како коњаник бог. Сабазиос  бил  во антагонизам  со  Кибеле  ,  која  пак си  има помошничка -суштество Бул  ,божица  на месечината. Инаку Сабазиос  е престваен  на коњ кој  своите копита  ги  става  врз  глава  на бик.Ваква склуптура  е преставена  на  една  римска фигура  која се наоѓа   во  во Музејот на ликовни уметности во Бостон.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 68

                                           Сабазиос

При  читање  на  техстови за  културата  на Фригијците од  различни  афтори,  ќе  дојдеме  до  различни  податоци.  Има  обиди  Фригијскиот јазик  да  се додате  како   грчки.Но  многу  научници, меѓу  кои  и  Страбон,тврди   дека Фригијците  се Тракијци , пошироко  -  тракиско фригијско  племе. Има спор помеѓу оние кои тврдат  дека  говорот  на фригијците  припаѓа  на групата   САТЕМ   а другите тврдат  дека  истиот  говор има  и   некои сличности  со   грпата КЕНТУМ. Втората  група   на јазици  фригијскиот јазик го  приближуваат  до  грчкиот.Докажано  е дека  фригијците своето  писмо го  презеле  од Феникијците,кои како  племе  се дел од Венетите. И  Тракијците и  Венетите припаѓаат  на  протословенската  група,  во  која припаѓаат и  Македонците  а која е домородна  на  Балкан и  е дијаметрално  спротивна на старите грци  кои  на Балкан се доселеници  од  Африка, Горен Нил.  Херодот   зборува дека Фригијците  додека биле европјани  живееле заедно  со  Македонците и  се викеле  Бриги а после  преоѓањето во  М.Азија -Фригијци.
 
СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 320px-MidasSehri.TombDetail

Part (about 70%)Дел (околу 70%) на фригиски натписот во "градот   Мида

За  Фригијскиот  јазик  не  се знае  многу  пради  многу малку откриени  артефакти  со (неколку десетици)  со фригијско  писмо  а  други  податоци  се црпени  од   грчки  извори  чија  веродостојност е ставена под  големо  сомнение.
Како  веродостојни  податоци  се земаат  тракијските  од  1180  год.  пред  Христа а  кое време  е  поврзано  со пшропаста на хетитската држава  кога Фригијците  се познати  под  името  Мушки.  Следеиќи  го овој  континуитет, Фригија задржува посебен културен идентитет,  различен од  грчкиот.
Друг  извор  кој  ги  претставува како   посебни  и различни од грците  е токму  грчки  извор каде  се  определува и  идентитетот  на тројанскиот Париз,  кој во  историските извоири  е преставен со  фригиска капа   која ја  носи Митра(индоиранско   божество)  и таа капа,  која  е  фригијски  белег,   преживеал во современите слики како "Капа  на слободата" на американските и француските  револуционери.

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 93502882_4711681_Attis_bust_2

Кибеле  со  фригијска капа


Фригија во  бронзано  доба  има развиена  напредна култура.  Најраните примри на грчка музика се дел  кој произлегува   со фригискта музика а пренесена преку грчките колонии во Анадолија, копирани  од  Фригијците а  наспроти   поранешните мислења   дека тоа е на воинствена  античко грчка музика. Фригискиот Мида, крал на "Златен допир"според грчката  митологија,бил  богат фригијски  крал  ,како  казна  што не верувал и  му  се замерил  на судијата   Тмол зошто во  музичкиот натпревар  помеѓу  Аполон   и Пан ,  победата  ја пресудил на Аполон  кој свирел  на лира  , му  израснале  магаречки уши, зошто   повеќе  му  се  допаѓала  свиурката на Пан. Иста   приказна  се содржи   во  приказната:  ''Царот Трајан  има магаречки уши''.
Позната  е исто така приказната за како  кралот Мида  добил на дар способност се што  ќе  фати  да се претвори  во  злато.
Уште еден музички пронајдок доаѓа од Фригија: АУЛОС- инструмент трска со  две цевки.
СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Phrygians
                     Фригиска облека

Главниот град  на  Фригијската држава, Гордиј,го  започнал  кралот  Гордие. Неговиот  син  настојува  да ја прошири  својата власт и на Киликија, но асирскиот крал Саргон  II  го  присилил  на плаќање  тибут. Самостојноста  на Фригијазавршува во 696./695.г.пр.н.е. по  продорот  на Кимеријците  . Подоцна Фригија паѓа  под  власта на Лидијците.Од 546г.пр.н.е со   неа господарат Персијанците  а потоа од  нивниот  соплеменик  Александар  III. Македонски и  Селекуидите.
Познат  е и  чворот на кој  го  направил Гордие .Чворот   бил  бескрајно  замрсен  а  пророчиштето објавило дека  оној  кој  ќе  го размрси  ќе  биде  господар на светот, т.е.  Азија. Кога  во Фригија пристигнал  како  освојувач Александар III Македонски го  заинтересирал  митот , па се обидел да го  реши   овој  проблем.. Најпрвин  го  барал почетокот или крајот, но   најпосле  го пресекол чворот  со  својот меч  решавајќи  го  проблемот  .
ВоIIIст.пр.н.е.(од 275г.пр.е.е.) ја населуваат  Галите,додека  ос почетокот на  IIст.п.н.е Фригија е дел  од пергамската држава, a 133г.пр.н.е -римска провинција.

                                                    БЕКОСВо  многу  расправии  наидуваме на податоци   дека Египќаните се настар народ. Во  следнава  приказна  тоа не се покажало какпо точно. Египќаните,  пред  да дојде на власт Псаметих ,  сметале  дека  се најстари  луѓе. За  да се увери во  тоа   ,Псаметих  ги дал новородените деца  на  одгледување,без да  им  се зборува.Сакал  да знае  кој збор  децата   прв  ќе го изговорат ,па  така ќе  зане  кој  се постари:  Египќаните или Фригициоте .Првиот  збор   бил ''бекос''  што на фригијски значи  ЛЕБ .Значи,  фригијците се постари  од Египќаните.

Што  се однесува на  оружјето  на фригијците, Херодот вели  дека тоа било скоро идентично со Пафлагонците( племе  кое живеело  северно  од  Фригија,т.е  на југ  од Црно  Море,после што  се населуваат  во  северниот  дел на Италија,Истра и  Австрија  е  се   дел од  протословените).  

''одеа во  походи со  сплетени  шлемови  на гфлава , со  мали  штитовиполукратки  копја , а  покрај  тоа имаа и копја за фрлање  и   бодежи ,додека  на нозе носеа завивки  кои  им  стигаа до   половина лист .

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА 440px-ParthianInChains

                                   Фригијски  војник

Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Бело конче on Пет Апр 15, 2016 2:42 pm

Веритес напиша:[justify]
Можете  ли  некаде да  најдете валиден  извор  за  присуство  на бугари Evil or Very Mad l:   на Балкан  во  антиката?  Се  разбира  дека  таква појава  нема,  зошто овие  узурпатори на туѓа  историја и  идентитет на Балкан  се појавуваат  во  среден  век(  бугарите  порано  а шиптарите  многу  подоцна (1042  година).
Има много свидетелства за присъствието на българи на Балканите в античността, но в българската история те не се вземат под внимание, защото казват, че тези свидетелства били археизация на византийските летописци т.е. един нов народ е представян, като стар. Но защо ще го правят това византийците спрямо враговете си? За мен няма логика. Обаче дори и да пренебрегнем тези документи за българи на Балканите от времето на Ахил, то безспорни свидетелства за българи на Балканите(признати от нашите историци) има от времето на късната античност, а не през средновековието, както ти казваш.

Бело конче

Број на мислења : 23
Join date : 2015-01-24

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Бело конче on Пет Апр 15, 2016 2:51 pm

Ако искаш да свържеш историята на античните балканските народи с тази на съвременните - виж на първо място историята на траките. Именно те са народът, който е населявал Балканите от хилядолетия. Гърците идват доста подоцна на Балканите т.е. те са пришълци. Старите македони, даки, мизи и т.н. са били тракийски племена. Ние - българите носим най-много тракийска кръв във вените си и сме наследили обичаите на траките. Аз така виждам нещата. И защо вие, македонците, за да си изградите идендитет се ровите в някакви племена, отдавна забравени, след като е достатъчно да видите обичаите си и езика си. Не виждам смисъл да се ровиш по-назад от 1000 години за да търсиш идендитет. Няма смисъл.

Бело конче

Број на мислења : 23
Join date : 2015-01-24

Вратете се на почетокот Go down

СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА Empty Re: СЛОВЕНСКИ НАРОДИ ВО АНТИКАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот