KADE SO ADMINISTRACIJATA

Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Вто Сеп 29, 2015 10:05 am

Tripliranata administracija ochigledno e golem tovar za budzetot posebno zatoa shto brojot na vraboteni vo drzhavata se namaluva a ne zgolemuva kako shto tvrdat dpmne-ovcite...Povekje od sigurno e deka ako ne sami, togash pod pritisok na EU kje morame da go svedeme brojot na administrativci na razumno nivo...

Но, вистински шок е информацијата дека јавната администрација брои 185.000 вработени, без во оваа бројка да бидат вклучени вработените во јавните претпријатија. Имено, бројот на вработени во јавната администрација и јавните претпријатија во 2006-тата година кога ДПМНЕ дојде на власт броеше 65.000; денес таа бројка е зголемена за најмалку 300%. (Министерството за информатичко општество и администрација подоцна ги отфрли овие бројки и изјави дека бројката не е 185.000, туку 128.253)

Таквото енормно зголемување на јавната администрација удира директно по грбот на приватниот сектор. Зашто, знаете, парите за сервисирање на трошоците на администрацијата не растат на дрво. Ниту пак премиерот дома има печатница за пари со која може лесно да ги подмири за 300% зголемените трошоци за администрација. 400 илјади вработени во приватниот сектор хранат 185.000 (односно 128.253, според МИОА) административци, плус непознат број на вработени во јавни претпријатија. На грбот на овие 400 илјади вработени во приватниот сектор се и пензионерите (според Фондот за пензиско осигурување: 290.000) и примателите на социјална помош (околу 100.000). Всушност, ни треба ли посилен доказ за неоправданоста на гломазната администрација од фактот дека секој месец Владата нè задолжува со десетици милиони евра кредити за да може да исплати плати и пензии?!

http://www.mkd.mk/kolumni/glomazna-skapa-neefikasna-i-partizirana-javna-administracija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by трендафил on Вто Сеп 29, 2015 9:52 pm

За да не тресеш глупости на форумов малку истражувај. Пронајди го податокот колку пари се потрошени за плати за јавниот сектор, колку се зголемени платите на административците, па ќе дојдеш самиот до заклучок дека платеникот на Сорос што ги истресол бројките од ракав едноставно кажано лаже. Можеби ќе престанеш да веруваш на медиумот и новинарот што те излажал и нема да пренесуваш непроверени информации на форумов за да не бидеш лично прогласен за лажго. Јасно ли ти е дека ако просечниот пензиски стаж е окулу 40 години, за 9 години колку што е ВМРО на власт во пензија заминале преку 20% од вработените во администрацијата. Тие се заменети со нови луѓе. А вкупниот број не е битно променет.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6156
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Вто Сеп 29, 2015 10:38 pm

Ti rekov ednash i kje ti povtoram Trendafile... koga ti kje kazhesh deka jas treskam gluposti TOA E LAGA...a koga jas kje go kazham toa za tebe, e togash toa e  FAKT... Twisted Evil  

Но, овие бројки не соодветствуваат со оние на Заводот за статистика, кој во јавниот сектор изброил 164.000 вработени кои директно или посредно имаат импликации врз државниот буџет. Оваа анализа направена на крајот од 2013 година, во отсуство на унифицирана бројка од Владата, според експертите, може да се смета за најрелевантна.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4E6B65BEAD82B54EBC414342F660C5AB

I sega Trendafile, potrudi se i najdi go izveshtajot na DZS, i prestani da se vodish po umot na shitelite i kuririte...Osven toa vreme bi bilo da nauchish koj, kako, koga i pod koi uslovi mozhe da dobie penzija...Nemoj samo da treskash gluposti... Twisted Evil

http://www.piom.com.mk/prava_osigureniot/prava_na_osigurenikot.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Сеп 30, 2015 6:58 am

Interesna tema !!!
Kade so administracijata?
Hm....................................................... U PICKU MATER!!!!!! Pak neka glasa za GRKOT! Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 8:08 am

трендафил напиша:За да не тресеш глупости на форумов малку истражувај. Пронајди го податокот колку пари се потрошени за плати за јавниот сектор, колку се зголемени платите на административците, па ќе дојдеш самиот до заклучок дека платеникот на Сорос што ги истресол бројките од ракав едноставно кажано лаже. Можеби ќе престанеш да веруваш на медиумот и новинарот што те излажал и нема да пренесуваш непроверени информации на форумов за да не бидеш лично прогласен за лажго. Јасно ли ти е дека ако просечниот пензиски стаж е окулу 40 години, за 9 години колку што е ВМРО на власт во пензија заминале преку 20% од вработените во администрацијата. Тие се заменети со нови луѓе. А вкупниот број не е битно променет.

Трeндо во 2006 администрацијата според податоците на државниот завод за статистика броела 65 000 вработени. Денес, според соопштението на Министерството за информатичко општество таа брои 128 000, и тоа е објавено во куририте и шителите. Зголемена е двојно. Твоето тврдење дека бројот не е битно променет е во најмала рака несериозно. Наредниот пат пред да почнеш да ги кинеш зелени прво освежи си го знаењето по математика. Засега седи кец.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by reiter on Сре Сеп 30, 2015 8:15 am

зошто да седи кога има кец,поарно да стои пред табла и сите да го гледаат.Не му е првпат. Smile

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by трендафил on Чет Окт 01, 2015 2:44 pm

luхor напиша:
трендафил напиша:За да не тресеш глупости на форумов малку истражувај. Пронајди го податокот колку пари се потрошени за плати за јавниот сектор, колку се зголемени платите на административците, па ќе дојдеш самиот до заклучок дека платеникот на Сорос што ги истресол бројките од ракав едноставно кажано лаже. Можеби ќе престанеш да веруваш на медиумот и новинарот што те излажал и нема да пренесуваш непроверени информации на форумов за да не бидеш лично прогласен за лажго. Јасно ли ти е дека ако просечниот пензиски стаж е окулу 40 години, за 9 години колку што е ВМРО на власт во пензија заминале преку 20% од вработените во администрацијата. Тие се заменети со нови луѓе. А вкупниот број не е битно променет.

Трeндо во 2006 администрацијата според податоците на државниот завод за статистика броела 65 000 вработени. Денес, според соопштението на Министерството за информатичко општество таа брои 128 000, и тоа е објавено во куририте и шителите. Зголемена е двојно. Твоето тврдење дека бројот не е битно променет е во најмала рака несериозно. Наредниот пат пред да почнеш да ги кинеш зелени прво освежи си го знаењето по математика. Засега седи кец.
Не се работи за иста методологија. Прочитај кои државни службеници се броени во 2006 година, а кои се бројат сега. Факт е дека оваа власт за прв пат воведува регистар на државните службеници, па понатаму на странските платеници ќе им биде тешко да манипулираат. Не знам зошто СДСМ ја следи пропагандата на платениците на Сорос, но тоа сигурно нема да ви донесе гласови на изборите. Напротив. Колку повеќе се врзувате за нив помалку гласови добивате.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6156
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 5:54 pm

Trendafile dzabe se prepelkash...Pastirot ja zgolemil administracijata za 200%...I go koristi toa da gi ucenuva pri glasanjeto...Ne e jasno kako ne mozhesh da sfatish deka eden den kreditite kje presushat, pastirot nema da mozhe da ja plakja administracijata pa kje si ja svie opashkata i kje pobegne, ostavajki nekoj drug da raschistuva zad nego...Zatoa podobro e sega, koga drzhavata ne e bankrotirana da se zapre ludiloto i krazhbite na pastirot i da se najde reshenie za prekubrojnata administracija...I bidejki otpushtanjeto nema da donese nikomu korist najdobro e preku sistematizacija da se preraspredelat lugjeto tamu kade shto navistina se potrebni i za kade se ostrucheni...Toa e edinstvenoto reshenie i da nema zgolemuvanje na nevrabotenosta no i da se zgolemi efikasnosta na glomaznata administracija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 6:38 pm

(ВИДЕО) „360 степени“: Колкав е реалниот број вработени во јавниот сектор?

Поранешниот министер за финансии Никола Поповски смета дека владината бројка за 128 илјади вработени во јавниот сектор не е одраз на реалната состојба. Според Поповски, во јавниот сектор има околу 140 илјади постојано вработени плус околу 30-40 илјади ангажирани со договори на дело. Настапувајќи во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М, Поповски го критикуваше вицепремиерот Муса Џафери за изјавата дека нема политичка волја за спроведување на Рамковниот договор и дека не е постигнато потребното ниво на соодветна и правична застапеност, без притоа да соопшти бројки во поткрепа на тоа свое тврдење.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 7:40 pm

Sve ubavo si napishal.
E,  sega ushte toj na kogo si mu pishal da ima kapacitet toa da go razbere ... mozhebi ke ti se isplati trudot ?!?!

P.S. Se odnesuva na pred-prethodniot post!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:36 pm

Se somnevam deka Trendafil kje sfati, no mozhebi kje sfati nekoj od tie shto ne chitaat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 10:45 pm

Ako ne sfati za K.R da se fati! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:46 pm

Kompir?!?!?! Suspect

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

KADE SO ADMINISTRACIJATA Empty Re: KADE SO ADMINISTRACIJATA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот