Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

+3
tmoro
Hamad bim Khalifa
osa
7 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 5:06 pm

Najprvin Libertas objavi fotokopija od noviot diplomatski pasosh na bate Sashe...

ЕКСКЛУЗИВНО: Мијалков не е функционер, а добил дипломатски пасош како експерт неделава?!

Братучедот на премиерот Груевски – Сашо Мијалков, си поднесе оставка од функцијата директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на 12 мај оваа година, на два дена после случувањата во Куманово, односно на пет дена пред масовниот анти-владин протест кој се организираше по многуте објавени опозициски „бомби“ од прислушкувани разговори во кои тој беше во една од главните улоги.

Од тогаш единствената функција која ја извршува Мијалков е таа на член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Сепак, Либертас дојде до фотокопија од дипломатски пасош кој му бил издаден на Мијалков пред три дена, во вторникот на 29 септември од страна на Министерството за надворешни работи. Пасошот е со важност до 28 септември 2020 година, а интересно е дека како функција на носителот на пасошот е наведено – ЕКСПЕРТ!

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Mijalkov-diplomatski-pasos-ekspert

Не е познато за каков експерт се работи, а во продолжение ги објавуваме членовите 9 и 10 од Законот за патните исправи на државјаните на Република Македонија од кој јасно се гледа кој може да поседува дипломатски пасош:

Член 9

Дипломатскиот и службениот пасош се исправи кои се издаваат на носител на јавна функција, државен службеник и работник во државните органи, заради патување во странство и обезбедување на нивна заштита при извршување на службените задачи, во согласност со меѓународното право. Дипломатскиот и службениот пасош може да се користи само ако има виза. Дипломатскиот и службениот пасош се сопственост на Република Македонија.

Член 10

Дипломатски пасош им се издава на избрани и именувани лица, раководни државни службеници и раководни работници во државни органи; на државни службеници во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство; на државни службеници на Министерството за надворешни работи кои извршуваат дипломатско- конзуларни работи и задачи и имаат дипломатски статус; на воени претставници на Република Македонија во странство кои имаат дипломатски статус; на лица кои со одлука на Владата на Република Македонија заминуваат на работа во меѓународни организации во својство на функционери со дипломатски ранг во тие организации, како и на дипломатски курири. Дипломатски пасош може да им се издаде и на членовите на потесното семејство на лицата од ставот 1 на овој член, кога истите живеат со нив во заедничко домаќинство во странство во времето на дипломатската

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 5:07 pm

Sleduvashe reakcijata od SDSM...

СДСМ: Попоски помага бегство на Мијалков, а и на кои други?!

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Images%20(3)(39)

Инфомацијата дека на Сашо Мијалков му е издаден дипломатски пасош отвора нов сериозен скандал. Тоа значи дека институциите раководени од соработниците на Груевски влегуваат во сериозна злоупотреба на службената положба. Министерот за надворешни работи Никола Попоски е должен веднаш да објасни по кој основ МНР дозволило дипломатски пасош за братучедот на Груевски, Сашо Мијалков, се вели во денешното соопштение од СДСМ.

„Објавените документи покажуваат дека Мијалков добил дипломатски пасош како експерт. Каков експерт е Сашо Мијалков? Која институција го именувала Мијалков за експерт и побарала за него дипломатски Дипломатски пасош се издава на експерт во исклучителен случај со ограничен рок на употреба, додека е потребен престојот во странство на тоа лице. На Мијалков, дипломатскиот пасош му бил издаден на 29 август годинава и е со траење од 5 години! Сашо Мијалков ја напушти позицијата директор на УБК, по скандалите со прислушувањето и случувањата во Куманово. Овој потег на министерот за надворешни работи Попоски говори дека Груевски со соработниците подготвува терен за бегство на Сашо Мијалков од Македонија. Прашање е уште колку вакви дипломатски пасоши издало МНР. Укажуваме дека ќе има одговорност за сите кои ќе се вмешаат во незаконитите, криминални, панични потези на власта на Никола Груевски во замунување“, тврдат од СДСМ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 5:12 pm

So ogled na ostavkite na nekoi ministri i zabrzanoto baranje na novi angazhmani se postavuva prashanjeto: se sprema li vrhushkata na dpmne za begstvo?!?!?!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by osa Саб Окт 03, 2015 6:17 pm

ajde mashala ..super shto sakaat toa si pravat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03, 2015 7:00 pm

Ajde mashala....super, sto se" mora od maka da pravat !?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by reiter Саб Окт 03, 2015 8:27 pm

парите се отепувачка Very Happy ...
дали има овластувања македонскиот елиот нес(кејти јан) да блокира излез и одземање на патни исправи и замрзнување на имот во државата и странство на лица кои ќе бидат опфатени од Вистината за Македонија од така наречените бомби на заев?Треба ли некој да ја информира кејти јан за ова?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03, 2015 9:03 pm

Posle Kejti ostanuva uste da go izbereme makedonskiot Simon Vizental, pa da bide se kompletno i potaman!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 9:04 pm

Kje gi pushtime Ljube i Verushevski po niv... Twisted Evil Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by tmoro Саб Окт 03, 2015 9:09 pm

НЕБАЊАНИТЕ продолжуваат и понатаму да ги прислушкуваат ,заплашуваат и пратат неистомислениците.

http://www.dokaz.mk/sluchajna-sredba-i-zapoznavane-na-katitsa-i-mijalkov/

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by reiter Саб Окт 03, 2015 9:28 pm

тморо ме превари..
дали ова е во стил на некакво предупредување или мaтење

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03, 2015 9:35 pm

TMRO e povrzan so stranski sluzbi, najverojatno od Suomi ili Murmansk !
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by tmoro Саб Окт 03, 2015 9:47 pm

Hamad bim Khalifa напиша:TMRO e povrzan so stranski sluzbi, najverojatno od Suomi ili Murmansk !

И со едни и со други

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by osa Саб Окт 03, 2015 9:48 pm

ubavo tmoro ...znachi i nie ke se falime deka : forum melnica prva doznava

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03, 2015 9:52 pm

Pe ne e dzabe Tajna Makedonska OROspiska itd.itn.....Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 9:55 pm

A obrnavte li vnimanie na tvrdenjeto deka Katica posle sredbata vednash se javila na Kale... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03, 2015 9:56 pm

Kaj Dedo Stefan ili u komshii ???
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Саб Окт 03, 2015 9:57 pm

Vo zamokot na Gradishte... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by reiter Саб Окт 03, 2015 9:59 pm

полна и била батеријата на мобилниот...и секако го имала вистинскиот број

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by трендафил Нед Окт 04, 2015 10:44 pm

Чудно е што толку ви е истрениран мозокот на манипулациите на соросоидните медиуми што воопшто не ви дојде на ум дека од Македонија во странство може да се излезе и со обичен пасош. Дека не е потребен дипломатски. Не би сакал да шпекулирам прво дали воопшто е точна веста за дипломатскиот пасош на Мијалков, но не значи дека ако тој во моментов не е прв човек на разузнувањето дека потполно раскинал со таа дејност.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by reiter Нед Окт 04, 2015 10:55 pm

трендафил напиша:Чудно е што толку ви е истрениран мозокот на манипулациите на соросоидните медиуми што воопшто не ви дојде на ум дека од Македонија во странство може да се излезе и со обичен пасош. Дека не е потребен дипломатски. Не би сакал да шпекулирам прво дали воопшто е точна веста за дипломатскиот пасош на Мијалков, но не значи дека ако тој во моментов не е прв човек на разузнувањето дека потполно раскинал со таа дејност.
имал или не дипломатски пасош трендафиле сигурно ќе се сложиш дека не му е се едно исто за разлика од пред некој период.А зошто е така тоа?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Пон Окт 05, 2015 9:29 am

Mozhe da bega, no nema da se skrie...

Странците му испратиле порака на Мијалков: Не ѝ се доближувај на Катица!

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Katica

Претставници на една западна амбасада во Скопје, преку посредници, му испратиле порака на поранешниот шеф на македонската тајна полиција Сашо Мијалков, да не помислува веќе да ѝ се доближи на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на растојание помало од 200 метри, дознава Плусинфо. Немаме потврда дали Мијалков ја примил пораката.

Неговата „случајна“ средба со Јанева, пред два дена, после полноќ, во еден ресторан во Скопје, странците го протолкувале како форма на притисок. Според Либертас, очевидци кои седеле на соседната маса за Либертас велат дека Јанева била во друштво со уште две колешки обвинителки и си правеле муабет, откако претходно биле на коктел. Додека муабетеле во ресторанот, влегол Мијалков и бидејќи имало слободно столче до специјалната обвинителка, пришол за да се запознаат.

-Тој ѝ се претстави на Катица, а таа се насмевна и му се претстави и таа – тврди изворот на Либертас.

Сепак, оваа кратка средба ги вознемирила странците и тие решиле преку посредник да го опоменат Мијалков да ја избегнува Јанева по секоја цена, тврди нашиот извор.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Пон Окт 05, 2015 9:32 am

A ostanatite poleka se distanciraat...

ЃОРЃИ СПАСОВ Груевски масовно го напуштаат и неговите

Никола Груевски го напуштаат масовно и неговите коалициски партнери и неговите поранешни пратеници и соработници, како и основачи на неговата партија, вели професорот Ѓорѓи Спасов во интерву за „Слободен печат“, што го пренесува и Плусинфо.
- Може да му се случи, во определен момент, да биде исклучен од неговата партија како тоа што му се случи на Јанукович во Украина – вели Спасов.

Професорот додава дека се зборува дека владата плаќа некоја „Патлиџан продукција“ која ги режира и снима сите негови средби со граѓаните за време на кои тој телефонира и ги решава проблемите како „супермен“, а потоа снимениот материјал од продукциската куќа им се праќа на провладините телевизии да го емитуваат без право да сменат ниту еден збор во тие прилози.

- Но, Груевски веќе не може да ја скрие својата нечиста совест, својот унезверен поглед и стравот што го чувствува од последиците со кои ќе мора да се соочи. Наскоро од затвор ќе излезат многу невини луѓе на кои тој им го уништи животот и тие ќе проговорат. Тие на сон ќе го прогонуваат него и оние што ги оркестрирале неговите политички хајки и прогони – вели Спасов.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by reiter Пон Окт 05, 2015 9:40 am

Wink ..криминалците секогаш прават погрешен чекор..

Дипломатскиот пасош не нуди заштита од одговорност! напиша:
Неосновани се стравувањата дека дипломатски пасош може да обезбеди заштита од кривична одговорност, велат дипломати, повикувајќи се на одредбите од Виенската конвенција. напиша:
SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO 0,,18271388_303,00

http://www.dw.com/mk/%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BE%D1%88-%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82/a-18761104?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05, 2015 6:44 pm

Ne smeat ni da puvnat a kamoli da prdnt, a da ne se doznae! Sekoj cekor i postapka im se sledat i nabljuduvaat. Neka trola Trendolakis kolku saka na melnicava, ama sega da mu ponudat da gi smenat kozhite so pastirot - ne bi prifatil ni pod razno! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Гостин Пон Окт 05, 2015 7:09 pm

Нема заштита за фамилијата и нивните соработници. Тоа е веќе решена работа. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO Empty Re: SE SPREMAAT LI ZA BEGSTVO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот