DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 63580

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 35735

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 52517

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 29870

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:24 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 45707

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:24 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 44482

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:24 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 9443

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:24 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 20196

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:24 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 48375

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:25 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 83157

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:26 pm

ДОВЕРБА ВО ДОМАШНИТЕ МИЛЕНИЦИ

Децата кои се соочуваат со животни проблеми во тешките моменти бараат поддршка од миленичињата, дури почесто отколку од браќата или сестрите, покажа едно истражување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:26 pm

Десетгодишното истражување, на кои работеше цел тим заедно со психијатарот, Мет Кеселс опфати стотици семејства во Велика Британија. Мет смета дека многу малку внимание се посветува на значењето на улогата на домашните миленичиња врз емоците на младите луѓе.
Истражувањето, кое го пренесе Би-Би-Си, покажа дека постои голема веројатност дека децата на разведени родители ќе живеат со домашни миленичиња, отколку со сопствениот татко. Резултатите докажаа дека две третини од децата живеат со татковците, додека четири од пет семејства со училишни деца имат домашни миленичиња.
Кеселс посебено нагласува дека луѓето не го доживуваат дружењето на домашните миленичиња и децата како длабок емотивен однос, туку како детска игра.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:26 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 6DEBB66337A96D43BCCCBC9F5F6392EE

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Чет Дек 17, 2015 10:27 pm

Спротивно на тоа децата кои се соочуваат со емотивни проблеми, како болест или развод на родители, се потпираат на домашните миленичиња, кои им претставува поддршка во тешките моменти.
- Тие деца не само што бараат поддршка од миленичињата кога се соочуваат со проблеми, туку тоа го прават и почесто отколку да побараат помош од браќата или сестрите. Тоа се случува иако знаат дека нивните домашни миленичиња не разбираат што им зборуваат, изјави психијатарот.
Ова истражување докажа дека децата развиваат поцврсти и подлабоки врски со домашните миленичиња отколку со врсниците. Посебно карактеристичен е односот на девојчињата и кучиња, кој може да поттикне посоцијално и похумано однесување кај децата, како помагање, делење и соработка.
- Миленичиња имаат и терапетски ефект, затоа што играат улога на слушател и се посочувствителни во однос на запишување на проблемите во дневник, вели Мет Кеселс.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 5:22 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 9fotografi-od-celiot-svet-i-nivnite-chud-kafepauza

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 5:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 21fotografi-od-celiot-svet-i-nivnite-chud-kafepauza

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 5:23 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Fotografi-od-celiot-svet-i-nivnite-chudesni-fotografii-od-druzhbata-pomegju-decata-i-zhivotnite-kafepauza.mk_

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:04 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Cat-baby11

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:04 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Baby-with-black-cat

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:04 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Baby-and-cat-19

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:06 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Hqdefault

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:08 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Baby-and-cat-in-swing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Вто Дек 29, 2015 11:10 pm

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Cap-nap-baby

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Гостин on Сре Дек 30, 2015 1:01 am


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Kalinda on Саб Јан 09, 2016 1:23 pm

Знаеш дека имаш право !
Многу подобро се развиваат
децата на психички план
доколку живеат со
домашни миленици .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

DECATA I DOMASHNITE MILENICI - Page 2 Empty Re: DECATA I DOMASHNITE MILENICI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот