Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:19

АМАРАНТ-ИДЕАЛНО РАСТЕНИЕ НА 21-ОТ ВЕК

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Amarant

Го нарекуваат уште совршено растение на 21-от век. Амарантот е древна житна култура, се јадат сите нејзини делови, а денес се одгледува и како украсно растение.

Денешните ботаничари разликуваат 65 вида на амарант. Многу луѓе ова растение го знаат како штир. Но малку луѓе знаат дека тоа има многу лековити својства.

Во антиката го нарекувале "златното жито на Бога".

Летописите раскажуваат дека древните руси живееле до длабока старост и во добра здравствена состојба благодарение на амарантот. Денес е отворен документот, според кој Петар Први забранил на Русите да одгледуваат амарант и да употребуваат арамантов леб, кој бил главна храна на народот.

Морфолошките анализи на зборот амарант значат: Мара - е божица на смртта кај древните руси и арии; префиксотзначи негација - пример морален и а-морален. Па зборот амарант значи „ја негира смртта“, односно дава бесмртност.

Воините носеле амарант со себе за време на тешките походи, бидејќи тој им давал сила, ги зајакнувал телата и нивниот дух; го користеле семето и листовите на растението. Амарантот е едногодишно растение од семејството амарантови, високо 20-80 см, со издолжени елипсести листови кои се жолтеникави или сивкасто со зелени нијанси, но можат да бидат и црвеникави.

Тоа цвета од почетокот на јуни до крајот на есента. Амарантот е пренесен во Европа од Северна Америка во трговските канали. Денес тој е распространет во европскиот дел на поранешниот Советски Сојуз, го има во Западен и Источен Сибир, Кавказ и Средна Азија.

Во Античка Индија со амарант ја лекувале кралската аристократија и го нарекувале "Рамазан", што значи "надарен од Бога".

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:22

RAMONDA NATHALIAE PANCIC & PETROVIC (1882)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Florea

Опис: Повеќегодишно зимзелено зелјасто растение со силен ризом и листови собрани во приземна розета. Листовите се ситни и правилно назубени; горната страна на листовите со разредени кафеави влакненца.

Цветното стебленце избива од центарот на розетата, високо до 10 см со 1-3 (4-5) цветови. Круната темно виолетова, ретко бела, чиниеста со портокалова основа, составена најчесто од 4, поретко 5-6 ливчиња. Плод чаура со голем број ситни семки.

Распространетост: Терцијален реликт, ендемит на централниот дел на Балканскиот полуостров распространет во Македонија, Србија и северна Грција. Во Македонија релативно чест во клисурите на десните притоки на Вардар (Треска, Бабуна, Тополка, Црна река, итн.) околните планини (Јакупица, Козјак, Ниџе, Кожуф) и во скоро сите зони на заштитеното повеќенаменско подрачје Јасен.

Станиште: Пукотините на северно експонирани кречнички стени во дијапазон на надморска висина од 350-1800м (во Македонија до 2150м). Населува експонирани стени, но често се сретнува и на стени во рамки на соодветна реликтна шумска вегетација. Рамонди, инаку, постојат три видови, од кои две растат на Балканот, и една на Пиринејскиот полуостров. Прво била откриена на Пиринеите, во 1831 година, благодарение на францускиот истражувач Ramond, по што целата врста беше именувана. Вториот тип ја најде Јосиф Панчиќ, 1874, прво на Ртањ, а потоа во Сиќевачка клисура и ја нарече (Сербика). Една деценија подоцна, во 1884 година, д-р Сава Петровиќ, судски лекар на кралот Милан Обреновиќ, со Јосиф Панчиќ ја најде кај нас и ја опиша како нов вид за науката под името на Наталија, во чест на српската кралицата Наталија.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Florea

Останато: Собирањето за хербариумски збирки и ботанички бавчи представува еден од најзначајните фактори на загрозување. Ставена е во списокот на ретки, загрозени ендемични растенија во Европа, и со закон е заштитена како природна реткост. Како терцијарен реликт и ендемит е една од неколкуте врсти на тропско-суптропска фамилија на тлото на Европа. Често се зема како пример на жив фосил на балканска и европска флора. Флорогенетски укажува на тропска, веројатно афричка врста на балканската флора за време терцијерот.
Легенда: За неа е поврзана една необична и ретка појава, дури и ако се исуши поптполно, може да оживее, повторно кога ќе има доволно влага. Веројатно благодарение на оваа особина, рамондите го преживеале дури и последното ледено доба. Симбол е на Денот на примирјето - 11ти ноември на војниците од Првата светска војна на балканот како цвеќе феникс. На падините на Солунска глава регистрирана е рамонда со бел цвет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:23

ПАСИФЛОРА - ЦВЕТ НА СТРАСТА

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Pasiflora2

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава пасифлората е сонот на секој градинар. Што е карактеристиката на цветот на страста и може ли да се одгледува кај нас?

Пасифлората е позната уште како часовниче, страстниче, страстен цвет или цвет на страста. Доаѓа од топлите тропски области и цвета од средината на пролетта до средината на есента со исклучок на видовите кои остануваат отворени не повеќе од едно деноноќие.

Постојат повеќе од 400 видови пасифлора од кои секој се одликува со уникатна декорација. Некои од нив се катерливи, други се погодни за одгледување во саксија, трети даваат плод. Цветот на страста е крстен на тој начин поради верските здруженија кои ги раѓа.

Пасифлората е наречена така во чест на страстите Христови. Се смета дека елементите имаат христијанска симболика. На пример, венчеливчињата ги симболизираат верните апостоли, белите нејзините цветови - рајот и чистотата.

Пасифлората цвета во жолти, сини, црвени, розови, виолетови и бели бои. Ги сака сонцето и топлината, но гледајте да остане почвата нејзина влажна. Држете ја на свеж воздух. За да расте цвеќето на страста здраво, добро е да го ѓубрите често.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Pasiflora1

Бидејќи пасифлората доаѓа од тропска клима, убаво е да ги пулверизирате лисјата од време на време. Не заборавајте да ги тргнете мртвите и изгниени делови на растението, бидејќи тие се потенцијални непријатели.

На цветот на страста може да му се радувате и во зима. Во текот на студените месеци држете ја пасифлората на светло и ладно, и намалете со наводнување. Пасифлората може да се купи во саксија или да си ја засадите сами.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Pasiflora2

Сепак, треба да знаете дека одгледувањето на растението од семе може да бара повеќе трпение, бидејќи одзема повеќе време (до неколку месеци). Ако сепак сте се одлучиле, претходно накиснете го семето во топла вода за ден-два.

Денес цветот на страста се среќава во Калифорнија и Флорида, на територијата на Јужна Америка и Австралија, на медитеранските делови на Еропа, а исто така во Кина и Индија. Кај нас може да се одгледува, се додека не добиете соодветни услови за раст. Најпогодни се југозападните и источните делови на земјата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:24

ВО СВЕТОТ СЕ ПРОДАВААТ НАД 30 МИЛИОНИ РАСТЕНИЈА ОД КАЛУНАТА

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА 702px-callunavulgaris1

Зголемената побарувачка покажува дека интересот за Калуната расте. Во светот се продаваат над 30 милиони растенија од двата главни рода за градината и терасата, Calluna и Erica.

Calluna vulgaris, која во август ја краси ливадата на Лунебург со заситена розова боја, додека пак е ползечко минијатурен грмушка со зимзелени листови распоредени еден врз друг.

Таа е појдовна форма за бројни сорти со најголеми различно обоени листови и цветови.

Заедно со формите со зелени листови се нудат и такви со златна или ссребрена боја. Цветовите се бели, розови до темновиолетови. Постојат сорти со едноставни и кичести бои. Периодот на цветање започнува на крајот на јуни и завршува на крајот на ноември. Сортите на Calluna vulgaris при долгогодишно одгледување достигнуваат височина од 80-90см, но се продаваат со височина 15-20см. Тие доаѓаат најчесто како сезонски растенија (главно од сорти "Спаркс", " Црвена ѕвезда "и" Х. Е Бијл ") за садење во есен, но може да се култивираат во корита или специјално подготвени балкони со години.

Период на цветање: Различен во зависност од видот: • Јуни - "Керкетон бел" (бела) • Јули - "Тиб" (розововиоле-тов), "Алпоритпрекокс" (бордо црвена), "Декумбенс Албанија" (бела) • Август - "Кинлокруел" (бела), "Дж.Х. Хамилтон" (бледорозов) • Септември до октомври - "Лонг Вајт" (бела) • Септември до ноември - "Анемари" (темнорозова), "Даркнес" (бордо црвена) • Септември до декември - "Марлијн" (розоволилава)

Потекло: Излез форми - Европа, Сибир, Мала Азија, северно Мароко.

Место на растење: Сончево до полусенчесто.

Супстрат: Прст за рододендрони со 1/3 песок.

Садење: купете готови или само одгледани (-> Размножување), младите растенија се садат на растојание од 25-40 см, еден од друг.

Наводнување, оплодување: Во периодот на раст се одржуваат изедначено влажни. При повеќегодишно одгледување се хранат со органски ѓубрива, по еден пат во текот на пролетта и во почетокот на летото.

Презимување: На отворено без зимска заштита. Во потоплите денови се изложува на отворено, но да не се дозволува сушење.

Штетници, болести: Ретко.

Долните листови се отстрануваат и се ставаат на длабочина од 1см. Саксиите се ставаат во кеси од фолија.

Совети за распоред: одговара со други растенија, како голтерија, лаванда, рододендрон и азалија со тревки, минијатурни четинари грмушки и ниски сорти јавор.

Мој совет: Необичните сорти може да се најдат само во ботанички и специјални градини. Ако сакате да ја задржите својата Калуна за повеќе од една сезона, наводнувајте ја редовно со вода. Цветните гранчиња содржат флавонолови гликозиди, катехинови танини, фумарова, хлорогенова и неохлорогенова киселина, сапонини, слуз материи, минерални соли и др. Билката има способност да го зголемува излачувањето на урината и да предизвикува потење. Има и инфламаторен ефект. Гранките со лисјата и боите се користат за песок и камења во бубрезите и мочниот меур. Помагаат и при воспаление на уринарниот тракт, при дијареа, ревматизам, гихт и др. Подготвување: 3 чајни лажички оситнена билка на 1/2 л. се вари во вода, и се пие за еден ден.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:30

АСПИДИСТРА (БРАЧНА СРЕЌА)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА 800px-aspidistra_elatior12

Ова многу популарно растение потекнува од Источна Азија (Јапонија), каде што расте во шумски предели.

Аспидистрата е исклучително непретенциозно и лесно за одгледување собно растение. Листовите се месести и во должина достигнуваат и до 70 см, цветаат ретко со ситни виолетови и кафеникави цветови, без особена декоративна вредност. Особено убава е сортата Aspidistra variegata, чиј лисја се со бели и жолтеникави ленти.

Место: Аспидистрата не сака на директни сончеви зраци. Идеално место за неа е под сенка или на полусенчесто место.

Температурата треба се движи во опсег од 12-13 до 20 степени. Генерално, без проблем ќе поднесе и повисоки и пониски температури.

Нега: Најдобро е да се одгледува наумерено во зиме и лето. Не сака високата воздушна влажност. Почвата е добро да биде варовник. Сепак, обезбедете порозна почва со добра дренажа за истекување на вишокот вода. Во лето можете еднаш - два пати да се наѓубри со ѓубриво за листови на декоративни растенија.

Размножување: Најлесно Аспидистрата се размножува со делење на мајчиното растение. Правете го ова многу внимателно, бидејќи еден од начините да ја загубите Аспидистрата е неправилно пресадување. Одделно гранката е добро да има најмалку 2-3 листови.

Совет за градинари: Да се бришат редовно листовите со влажна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:31

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО РАСТЕНИЕТО КОЕ СЕ СРАМИ И ГИ СОБИРА ЛИСТОВИТЕ

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Mimosa%20pudica

Срамежливата мимоза (Mimosa pudica) е растение од родот Мимоза, семејство на Мешунките.

Неговата татковина е Бразил, но е натурализирано речиси низ целиот свет.

Во својата природна средина во субтрописките шуми на Јужна Америка достигнува над 1 м височина, но се одгледува и во саксија кој не надминува 40 см.

Карактеристично за него, и на другите претставници на родот Мимоза, е тоа што ги собира листовите кога ќе ја допрете и само за неколку минути подоцна целосно се обновува. Штом ја допрете, нејзините листови се свиткуваат навнатре, како да се срами.

Во домашни услови се одгледува релативно лесно. Бара висока влажност на воздухот и оптимална температура помеѓу 16 и 24 ° C, во зима е добро да се прибира на топло, бидејќи тешко може да издржи температури под 10 ° С.

Се наводнува обилно во лето и поретко во зима. Се користи и за лековити цели при нервни растројства и несоница.

Според некои тврдења таа е отровна ако се проголта и силата на отровот е како кај кобрата.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:32

АКОРУС (ACORUS GRAMINEUS)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Akorus

Акорус (Acorus gramineus) e декоративнолистно растение кое потекнува од семејството „Araceae“.

Ова растение потекнува и најдобро вирее во мочуришните делови, каде има постојана влажност.

Расте до 1,50 метри. Соцветието е цилиндрично на врвот малку заострено и се наоѓа странично на стеблото. Има силна и пријатна миризба и цвета од јуни до август.

За негово одгледување е потребно сонце во комбинација со полусенка, без директно изложување во топлите периоди.

Минималната температура за негово одгледување е до 5 степени, а максималната околу 25 степени. Има потреба од многу вода, па доколку редовно не се полева, врвовите на листовите стануваат кафени. Се размножува преку делба на растенијата во секое време од годината. Коренот има лековито својство и се собира во есен.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Akorus%20moc

Во него има околу 4% етерично масло и има антифламатроно дејство. Екстрактите имаат способност да го намалат крвниот притисок и делува смирувачко. Се користи и против кашлица, анемија, дијареа, а интересно е и тоа дека доколку го џвакате коренот поради гадливост може да се откажете од пушењето.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:33

БЕГОНИЈА – ЕДЕН ОД НАЈАТРАКТИВНИТЕ ЦВЕТОВИ

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Begonia%202

Меѓу какви видови цвеќиња и спектар од бои и мириси ќе уживате во топлите летни вечери, зависи од тоа какви растенија сте решиле да посадите уште во пролетта. За постигнување брз и евтин огномет од бои во градинарскиот простор се користат едногодишни и повеќегодишни растенија.

Меѓутоа, да се ограничи нивното користење само на бои би значело дека се занемарува широката разновидност на листови, мириси и облици што ги нудат овие растенија.

Иако со краток век на траење, едногодишните растенија со обилни цветови со недели, па и месеци ги украсуваат нашите градини и дворови. Нивното обилно цутење овозможува обликување на многубројни цветни облици кои подолго време ќе ја красат градината. Сите цветници или леи со едногодишни растенија даваат богатство на бои. Тие може да се групираат по бои или во групи по видови на цвеќе. Интересен изглед може да постигнеме така што ќе искористиме растенија што цутат во непрекината низа едни по други, а за одржување на определена комбинација на бои треба да бидеме сигурни дека избраните растенија цутат во исто време. Токму во ваквите комбинации може да уживате, доколку во вашата цветна градина се посадени разнобојните бегонии. Најубава и најатрактивна меѓу многубројните видови цвеќе во нашите градини е BEGONIA TUBERHYBRIDA (слика 2).

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Begonia

Таа настанала со вкрстување на повеќе видови кои потекнуваат од Боливија и Перу. Се одгледува најчесто поради крупните и многу убави дупли цветови во повеќе бои: бели, црвени, розови, жолти, портокалови, како и разни нијанси на овие бои. Инаку, во зависност од видот, цветовите се со различни големини и облици, а листовите се големи, со неправилен облик и светлозелена до темнозелена боја. За ниски бегонии се сметаат оние кои достигнуваат висина од 20 до 30 см, а пречникот на цветовите е помеѓу 4 и 6 см. Средната бегонија е со висина од 25 до 30 см и пречник на цветови од 6 до 8 см, додека големата, begonia tuberhybrida grandiflora, достигнува висина од 40 до 60 см, па и повеќе, а цветовите имаат пречник од 8 до 16 см. Освен овој вид, се одгледува и begonia forma pendula (висечка бегонија) која е со поситни, но побројни цветови.

На бегонијата најмногу и одговара место заштитено од директно влијание на сонцето, но со многу светлина. Таа сака обилно полевање, но водата не смее да се задржува во садот. Раскошно цвета во текот на целото лето, па дури и во есен, ако се полева на секои 14 дена со минерално ѓубриво. Ако бегонијата се одгледува во затворен простор, се случува да и паѓаат листовите и цветовите. Причина за ваквата појава е недостаток на свеж воздух или недоволно светлина. Ова растение не сака преместување од едно на друго место. Не треба да се чува на јужната страна на балкон или прозорец – повеќе и одговара источната страна. При крајот на есента треба постепено да се намали полевањето на бегонијата така што храната од листовите преминува во луковицата.

Кога ќе почнат да жолтеат листовите треба да се отсече горниот дел, а луковиците да се стават во картонска кутија наполнета со тресет и да се чуваат на темен простор на температура не пониска од 8oC. На почетокот на февруари може да се посадат во саксии и да се одгледуваат во затворен простор до крајот на април, а потоа да се извадат на балкон, тераса или во двор. Бегонијата е само едно од многубројните видови растенија кои ни ги разубавуваат градините и терасите, а за да ја задржиме нејзината убавина и долготрајност, треба добро да се грижиме за неа, посебно во жешките летни денови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:36

КАКТУС - CORYPHANTHA ECHINOIDEA

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Kaktus

„Coryphantha echinoidea“ припаѓа на фамилија Кактусови, а води потекло од Мексико (Гуанахуато, Нуево Леон, Дуранго). Овие кактуси имаат јајцевидна форма со темно-сиво-зелена боја.

Достигнува до 6 cm во височина. Имаат до 5 сиви или црвени жлезди кои испуштаат нектар што ги привлекува мравките. Ареолите се овални или округли, прекриени со филц, кој паѓаат со текот на времето.

Имаат 1-3 централни боцки, до 2 см долги. Радијалните боцки се 20-25 и се распоредени на два реда по работ на ареолата, прави, жолто-кафени кои достигнуваат и до 1.5 см во должина. За одгледување се прилично лесни, а најдобро е да се користат стандардни супстрати за кактуси при пресадување.

Потребно е да има добра дренажа на дното на саксијата. Бараат светло, а се чувствуваат добро и на делумна сенка, но местото да биде добро проветрено. Се наводнуваат редовно и умерено во летната сезона. Бараат температури не пониски од 10 ° C. Се размножуваат со помош на семе.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:37

PLATYCERIUM

Platycerium потекнува од фамилијата „Polypodiaceae“. Се нарекува уште и „Staghorn“ и претставува папрат.

Да се ​​погледне во ова растение е исто што и да се погледне во времето милиони години наназад.

Тие се наоѓаат на неколку континенти, Јужна Америка, Африка, Азија, како и Австралија и очекувано напредува во тропските и умерените климатските области.

Во нивните возрасни фаза тие се познати како спорофити и како и сите други членови на семејството папрати тие произведуваат спори за производство на следната генерација.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Platycerium%201

Тие произведуваат краток ризом и ова е точката од која растението ги расте своите зелени делови т.е треви. Постојат два вида треви кои ги созадава овој папрат: Првиот тип на треви што го произведува се познати како плодни треви и овие ќе создадат спори за продолжување на видот.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Platycerium%202

Вториот тип познат како базален дел и овој е неплоден, но има многу важна функција, а тоа е штитењето и облиувањето вертикално како крошна. Многу градинари се радуваат на „platycerium“ и предноста на овие колонијални видови прекрасни папрати, а тоа е дека тие можат да се пропагираат преку процесот на поделба.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Platycerium%203

Тие се уште спектакуларни во дивината. Кога созреваат целосно тие се големи и често достигнуваат повеќе од еден метар во ширина.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Platycerium%204

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Platycerium%205

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:38

РОЗИТЕ ВИНОЖИТО

Овие не се вештачки рози! Розата таканаречена „Виножито“ сега е достапнa во Велика Британија за прв пат. Сигурно ќе помислите дека овие чудни и прекрасни цветови се насликани или се вештачки.

Но не е така - тие се сто проценти природни. Тие се создадени со помош на растителни екстракти кои се инјектираат во нивните матични, така што екстрактите патуваат и дејствуваат како еден вид на боја.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Roza%20vinozito%201

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Roza%20vinozito%202

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Roza%20vinozito%203

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:39

ВАЛОТА (VALLOTA)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Valota

Валота (Vallota) или валонија потекнува од Јужна Африка, и како род вклучува 3 видови. Валотата многу личи на амарилисите и често се меша со нив, па затоа често ја нарекуваат уште "летен амарилис".

Разликата со амарилисите се многу малите луковички. Растат со височина која достигнува до 50 - 60см. Листовите се со темно зелена боја и долги околу 30 см.

Цветовите се составени од по 6 црвени венче ливчиња и цветовите достигнуваат до 10. Трајноста на бојата е околу една недела, а истовремено се отвораат по 2 - 3 цвета.

На овој начин се добива едно релативно подолго цветање. При правилно одгледување, Валонијата може да цвета два пати - во пролет и во есен. Кога цветањето е предизвикано во лето, тоа е еднократно за годината.

Во однос на светлината, Валотата се чувствува најдобро на директната сончева светлина, но поднесува и полусенка. На местото каде што ќе ја чувате Валотата во зима, температурата не смее да биде пониска 10 степени. Во текот на летото е добро саксијата да биде на балконот или во градината на добро осветлено место.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Valtoa%202

Во жешките летни денови се полива обилно, а пожелно е наводнувањето да се прави откако почвата малку ќе исуши. Во зима, кога е пожелно да се обезбеди зимскиот одмор, наводнувањето се прекинува постепено. Како и кај повеќето луковични цвеќиња, Валотата исто така го сака воздухот и водопропустливата почва. На овој начин вишокот вода истекува, и се спречува гниењето на коренот. Исто така одлично е доколку да се обезбеди добра дренажа на саксијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:42

ПОИНСЕТИЈА (EUPHORBIA PULCHERRIMA)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Poinsetia

Поинсетијата (Euphorbia pulcherrima) се смета како едно од напопуларните цвеќиња, особено за време околу божиќните и новогодишните празници.

Интересно е што со помош на хибридизацијата се прошири палетата на бои, од препознатливата црвена па се до пастелно жолтата. Едно од најчестите прашања после Божик би било “како да направам мојата Поинсетија да цвета и следниот божик”. Тоа е сосема возможно, но процесот би бил многу комплициран и пренатрупан.Со оглед на тоа што цената на ова цвеќе е ниска, најдобар потег би бил да се засади ново следната година.

За оние најхрабрите, процесот на зачувување на поинсетија повторно да цвета зависи и започнува од грижата која сте му ја дале уште од почеток.

Препораки кога прв пат се носи Поинсетија дома:

Светлина

Најдобро е да се постави блиску до прозорец низ кој продира сонце. Така на пример, подобро би било цвеќето да се постави на јужните или западните, одколку на северните прозорци од куќата или станот. Поинсетијата е тропско растение на кое му е потребна многу сончева светлина.

Топлина

За да се зачува цветот на Poinsettias колку што е можно повеќе, препорачливо е преку ден да се чува на топлина од 18 – 25 степени. Доколку температурата преку ноќ падне под 15 степени не значи дека ќе го повреди растението. Како и да е, доколку се дозволи лисјата од цвеќето да го допираат ладниот прозорец, може лесно да дојде до нивно оштетување и да се предизвика нивно предвремено паѓање.
Доколку сте виделе расцветана Поинсетија со неколку овенати ливчиња, значи дека цвеќето е изложено на премногу ниски температури или екстремни промени на температурата.

Вода

Цвеќето мора да се полева со вода секогаш кога со допир на површината ќе осетите дека е премногу сува. Овенувањето (пресушувањето) е уште една причина за пад на лисјата на цвеќето. Пресушеното цвеќе може да се оживее, но до целосно опоравување ќе мора да почекате до следната сезона.

Влажност

Недостатокот на влажност во воздухот за време на суви временски периоди, може да биде голем проблем за домажните цвеќиња. Ако просторијата во вашиот дом е премногу сува и цвеќето е изложено на директно светло, препорачливо е да го наводнувате често, а не е лошо и секој ден.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:42

ГЛАДИОЛА (GLADIOLUS)

Гладиолата (Gladiolus) претставува декоративно растение кое цвета. Потекнува од семејството „Ирисови“, (Iridaceae).

Во природата се сретнува во тропските или субтропските реони на Африка, јужно од пустината Сахара, некои делови на медитеранот и средна Азија.

Ова луковично растение има исправени листови и отворени цветови со неправилна форма. Познати се повеќе видови, кои цветаат во една или различни бои. Височината на цветот е од 6 до 15 см. Едни од најраспространетите видови се White City“ и „Flower Song“. Почнуваат со цветање околу крајот на пролетта, почетокот на летото. Бара редовно полевање особено во летниот период и во текот на цветањето. Има потреба од сончева светлина како и од добра почва. Се размножуваат со помош на луковици и тоа со садење на длабочина од околу 10 см.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Gladiola

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:43

ГИНУРА (GINURA)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Ginura%20sarmentoza

Гунурата е украсно растение, погодно за висечките кошници или саксии. Потекнува од Југоисточна Азија.

Стеблата и листовите на гинурата се цврсто покриени со кратки јарко-лилави листови. Цвета со жолти цветови кои имаат непријатна миризба, затоа најпогодно е да се одгледува надвор доколку има услови.

Бара доста сонце и доколку го одгледувате во градината, тогаш најдобро е во жешките денови во лето, да го преместите на сенка.

За гинурата потребно е да обезбедите силна светлина и постојана влажност на почвата. Во текот на зимата наводнувањето сведете го на минимум. Минималната температура за опстанок е од 10 - 15 степени. Додека е младо растението редовно кастрете го, за да биде добро разгрането. Токму тогаш убавината доаѓа до израз.

Не се препорачува мокрење на листовите. Се размножува преку резници и тоа во пролет или 1) есен. Резниците најдобро е да бидат посадени со мешавина на тресет и песок. Најпопуларни видови се Гинура сарментоза (Ginura sarmentoza) (слика 1) и Гинура ауратниака (Ginura auratniaka).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:43

АГЛАОМОРФА (AGLAOMORPHA)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Aglaomorpha%20meyeniana

Аглаоморфата (Aglaomorpha) потекнува од семејството „Adiantaceae“. Има тесни и широки листови.

Се препорачува да се одгледува на сончеви позиции во комбинација со сенка. Во текот на летото му прилега оптимална температура од околу 25 степени, а во зимата не смее да се изложува на пониско од 10 степени.

Исто така ова растение има потреба од висока воздушна влажност и во текот на летото може почесто да се оросува.

Се пресадува во текот на пролетта, а најдобро е кога се прихранува во текот на летните периоди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:44

БРУНФЕЛЗИЈА (BRUNFELSIA)

Брунфелзијата (Brunfelsia) е декоративно растение кое потекнува од семејството „Solanaceae“. Овој род опфаќа околу 40 видови вечнозелени грмушки и мали дрвца кои претежно потекнуваат од Централна и Јужна Америка. Достигнува височина од 50 до 60см и ширина околу 40см.

Ова растение има спосоност да ја менува бојата на цветот од пурпурно во лилаво и бело. Цвета од март до јули. Може да достигне височина од околу 3 метра.

Бара редовно полевање во текот на потоплите периоди, а во зима поретко.

Во текот на летото бара редовно оросување, бидејќи ова растение има потреба од висока воздушна влажност. Температурата во летото треба да биде околу 25 степени, а во зимата не пониска од 10 степени. Во текот на летото не поднесува многу силно сонце.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Brunfelsia_pauciflora

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:45

ДАРЛИНГТОНИЈА

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Darlingtonia_flower

Дарлингтонијата е растение, повеќе познато како Кобра Лили. Тоа е единствен вид од родот Дарлингтонија и е од семеството Sarraceniaceae.

Растението било откриено во 1841г. на планината Шаста, која се наоѓа во северна Калифорнија, државата Орегон.

Во 1853г. растението било опишано од Џон Торе, кој го крстил Дарлингтонија по името на Филаделфискиот ботаничар Вилијам Дарлингтон.

Ова е месојадно растение и како и кај повеќето месојадни растенија, Дарлингтонијата се прилагодила кон испораката на потребните хранливи материи преку неговите лисја, за да го компензира недостатокот на хранливи материи во местата каде што расте.

Дарлингтонијата е уникатна меѓу трите видови американски растенија - Сараценија и Дионеја на два начина:

1. Таа не собира дождовница во своите листови како Сараценијата, а наместо тоа го регулира нивото на водата преку внатрешните механизми и впива вода со транспорт преку корените.

2. За разлика од другите месојадни растенија, листовите на Дарлингтонијата не произведуваат распаѓање ензими. Наместо со ензими растението го раствора пленот преку симбиотична бактерија. Со додатокот на секрет кој го произведуваат лисјата, овој вид внимателно го крие својот излез - отвор во кој пленот останува внатре.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Darlingtonia3_lg

Украсите на горниот дел од листот се доволна мамка за инсектите. Растението достигнува височина од 25 - 30 см.

За полевање се користи ладна дождовна или дестилирана вода. Сака директно сонце, но само ако е на влажно и топло место. Ако местото е со ниска влажност Дарлингтонијата може да успее на полусенка. Се размножува со семе. Процесот е многу бавен и тешко се одржува растението, кое се добива. Дарлингтонијата може да биде доста тешка за одгледување во зависност од областа во која се одгледува. Повеќе сака ладни до топли температури во текот на денот и ладни и студени температури во ноќта. Најмногу добро се чувствува, кога корените се ладни отколку остатокот од растението.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:46

ВИСТЕРИЈА

Татковината на ова раскошно дрво познато и по иметo Глиценија се Јапонија и Кина.

Глицин или Вистерија - „Wisteria“ е од семејството на гравовите (Fabaceae-поранешното Leguminoseae) растение.

Наречена е во чест на професорот по анатомија на Пенсилванскиот Американски Универзитет Каспар Вистер - „Caspar Wistar“ (1761-1818).

Стеблата му достигнуваат должина од 10 метри.

Цвета во мај - јуни, во форма на грозје со најчесто бела или виолетова боја.

Достигнува должина до 30 см. Издржува високи температури во текот на летото, како и заладување и суши. Не преполeваjте! Добро е лисјата да се прскаат во текот на летото и да се храни во периодот на цветање, еднаш во неделата.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Wisteria2

Пресадувањето може да се одвива на неколку години, доколку ја чуваме во саксија. Вистеријата се развива најмногу - добро на сонце или полусенка. Бара богата, добро отцедена се почва.
Во текот на зимата температурата во просторијата во која го чуваме, не треба да паѓа под 6 степени. Во пролетта се изнезува надвор.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Wisteriaj%203

Се размножува со семе или стеблени резници, на почетокот на пролетта. Одлична е за уредување на летниковци, огради, балкони.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:47

ОЛЕАНДЕР (NERIUM OLEANDER)

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Oleander

Олеандер (Nerium oleander), е зимзелено растение од семејството „Apocynaceae“ која расте од Средоземјето, па се до Јунана во Кини.

Постојат околу 400 видови и содадени се повеќе хибриди. За буен раст, Олеандерот сака многу Сонце, па можете да го поставите директно изложено на него.

Во лето му одговара балконот или јужниот ѕид. Оптимална температура му е 20-35 степени Целзиусови.

Обично расте околи сувите подрачја, но често се одлгедува како украсно и декоративно растение, поради преубавите цветови.

Расте во висина од 2-6 метри, листовите во парови или во тројки. Имаат темнозелена боја, долги се и шилести, околу 5-21cm и широки од 1-3.5cm.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Oleanderr

Цветовите растат на крајот од гранките и бојата може да биде бела, ружеста, црвена или жолта. Олеандерот добро расте во сутропските подрачја во кои често се одгледува во дворовите, градините, парковите и слично.

Ја подндесува одлично сушата, но треба да се внимава на мразовите, бидејќи ова растение поднесува до -10°C. Наоѓа широка примена покрај патиштата како заштита од бучава. Ова растение е доста отровно, па затоа треба да бидеме внимателно при неговото одгледување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:52

ФОТИНИЈА „PHOTINIA"

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Red%20robin

Фотинијата „Photinia“ е популарна зимзелена грмушка со светли зелени лисја, а додека се млади пуштаат црвени ливчиња. Најпознат е "Црвениот Робин" (слика 1), кој често се сади како грмушка или во вид на украсно дрво.

Таа може да расте во повеќето почви, дури и глина, меѓутоа на добро изгниена компос или ѓубриво. Повеќето видови може да толерираат кисели или алкална услови, но „Ph.beauverdiana“ и „Ph.villosa“ не се снаоѓаат добро во варовита почва.

Фотиниите не бараат многу големо градинарско одгледување, но затоа во текот на пролетта и есента бара кастрење за да се задржи формата на растенијата. Доколку се сади за жива ограда, може да се кастри и до три пати во годината. Така се повеќе се згусува и ќе испушта црвени пупки и ливчиња.

Бројни хибриди и сорти се достапни денес, но сепак се користат неколку сорти за неверојатните светло црвени млади листови во пролет и лето. Најмногу се садат „Ph. fraseri“, „Red Robin“, "Ph. Kasini", „Photinia Redstart“

Некои сорти на Фотинијата се токсични и се должи на присуството на цијаногени гликозиди.Тие го блокираат клеточното дишење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:52

ХОРТЕНЗИЈА

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Hortenzija

Хортенизајата (Hydrangea macrophylla) потекнува од семејството Каменоломкови (Saxifragaceae). Матичната земја зе смета дека е Јапонија.

Може да се одгледува во голем сад. Нејзините огромни бели, розеви, црвени или сини соцветија се состојат од преубави одделни бои.

Периодот на цветање е во јуни и јули. Има и такви кои цветаат од март до мај, но тие се претходно одгледани од специјалисти од оваа област.За растење најногу успева на полесенка со то што треба да се ѓубри од март до крајот на август и да се полива обилно, а потоа помалку. Хортензијата не поднесува многу калциум.

Прецутените цветови е потребно да се отстрануваат и по желба да се кастри. Презимува на светло или темно при 4-8 ° С. Во пролет може да се пресади и да се стави на посветло место.

Може да се калеми во мај месец.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:53

КАЛА ЛИЛИ

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Calla_lily1

Калата е симбол на свадбата и го означува сјајот и убавината. Тие се едни од најубавите цвеќиња со уникатна форма на цвет.

Ги има во широк спектар на бои. Се сретнуваат во нијанси на зелена, розова, виолетова, жолта и портокалова боја.

Потекнуваат од Јужна Африка. Тие лесно растат од крушка или ризом.

Кала лилјаните се одлични растенија за домот, за огради, букети и цветни аранжмани.

Растат во просек помеѓу 1 и 3 метри височина. Има дваесет и осув видови и најчесто растат во мочурливите области во Африка.

Се одгледуваат од луковични корени со прст како израстоци. Овие се познати како грутки. Цветаат во доцна пролет.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Calla-lily-flower-assorted

Зборот CALLA доаѓа од грчкиот термин за убава. Коренот на ова растение е отровно. Меѓутоа треба да се внимава при одгледувањето на ова растение, бидејќи содржат отровна состојка наречена оксална киселина која може да биде смртоносна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:55

ЛИЛЈАНИ - КРИНОВИ

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Lilies-redalert-m-m

Лилјаните - Кринови се едни од најпопуларните цвеќиња во Велика Британија, веднаш после розите.

На глобално ниво, лилјаните по ранг се на четвртото место помеѓу цвеќињата во популарност.

Криновите се распространети низ целиот свет. Доаѓаат во различни форми, големини и бои. Тие се навистина одлични растенија за огради.

Лилјани се погодни доколку сакаме да создадеме грмушка ограда, формално или натурализирани во базен садење.

Дури и некои од мали видови се вклопуваат како градина во која се среќаваат каменести делови.

Кралство Plantae

Дивизија Magnoliophyta

Класа Liliopsida

Ред Liliales

Семејство Liliaceae

Род Роза

Цветот Лили симболизира чистота и убавина. Врз основа на бојата или типот, цветот Лили има различни симболични значења:

Белиот крин - скромност и невиност
Портокаловиот крин - страст
Жолтиот крин - веселост
Лили на долината - сладост и чистотата на срцето
Велигденскиот крин - симбол на Богородица.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Lilies_0011

Поради својата кралска убавина и различноста во боја и тип лилјаните се исто така популарни и најбараните цветни букети. Еве некои интересни факти за лилјаните

• лилјани се еден од најубавите цутачи на цвет во летните периоди.

• лилјани припаѓаат на родот Роза која се состои од помалку од 100 познати видови, кои ги среќаваме во сите делови на северната хемисфера.

• лилиум, родот, потекнува од грчкиот збор "Lerion" а името е посветено на Мадона Лили.

• црвениот крин првпат бил опишан од страна на познатиот шведски ботаничар Карл Фон Linne (Linnaeus) во 1753.

• лилјаните се верува дека се одгледувале повеќе од било кој други украсни цветови,и тоа уште пред 3.000 години. Најголем популаризам добиле во 18 династија на Египет.

• Мадона Лили (Лилиум Кандидум) е архетипски цвет кој ја симболизира чистотата.

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Lilies-yellow

Здружението на Мадона Лили со Богородица датираат од почетокот на христијанската легенда, во која нејзиниот гроб бил исполнет со лилјани. Што се вистинити лилјани? Постојат многу видови на цвеќиња, кои се нарекуваат "лилјани", но многу од овие т.н. кринови како што ден-крин, вода крин, и arum-крин, всушност припаѓаат на други групи на цветни растенија.

Растенијата растат од светилки или луковици, од кои и двете ја чуваат храната во текот на зимата или за време на сувата сезона.Точно лилјани се составени од месести лушпи без заштитна надворешна обвивка. Лилјаните не се хибернација. Сорти на Лили Постојат бројни сорти Лили. Азијатичните и ориенталците се најпопуларните цвеќиња и широко растат.

• азиски лилјани - мали цвеќиња, помалку мирисаат, широк бои

• труба / Аврелијски лилјани

• ориентални лилјани - имаат силни мириси, неколку бои, и се поголеми

• Диви лилјани

• Кандидум хибрид на лилјани

• Американски хибриди на лилјани

• Лонгифлорум (големо инкасти)• Хибрид лилјани - силни, сладок мирис, големо инкасти цвеќиња, обично бела боја

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Гостин Вто Дек 29 2015, 23:59

ЈУКА

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Yuccacolorguardcenter

Јуката или Yucca е род на повеќегодишни грмушки и дрва во семејството „Asparagaceae“, со подфамилија „Agavoideae“. Постојат 49 видови и 24 подвидови со листови во облик на меч.

Потекнуваат од топли и суви делови од Северна Америка, Централна Америка, Јужна Америка и на Карибите.

Во Средниот Запад, САД е позната како "духови на гробишта", бидејќи обично расте во руралните гробишта и кога цутат цветовите приличува како да лебдат. Yuccas се адаптирани на подеднакво широк спектар на климатските и еколошки услови.

Тие можат да се најдат во карпести пустини и неплодородни области, во прерии и пасишта, во планински региони, во крајбрежниот песок (Yucca filamentosa), па дури и во суптропските и полу-умерените зони.

Денес овие типови ги среќаваме како украсни растенија во градините. Коренот има високо ниво на сапонини и се користеле како шампон од страна на Индијанците. Сушеното растение наоѓало примена при палењето на огнови, бидејќи имаат ниска температура на палење. Некои од овие растенија се заштитени со закон денес, а во Њу Мексико претставуваат симбол на државата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА Empty Re: ЕГЗОТИЧНИ РАСТЕНИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот