Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

+23
Flora
misterija
Albatros
Nebula
Bosonoga
EVITA
nino
Dino
PRVOBOREC
трендафил
SHARENI
Teo
OPOZICIONER
TRAJCHE
Delta
Luxor
Kalinda
reiter
Hamad bim Khalifa
IVA
хан Ацо
defo
osa
27 posters

Страна 10 of 29 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Next

Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пон Мај 02 2016, 21:59

Samo protestirajte. Peti juni e blizu. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA Пон Мај 02 2016, 23:06

pa i ja isto im vikam ovie tenk ne gi buta kakvi protesti oni se spremat na teren idat po sela od coek na coek a ovoj pa im protestira i posle pa ke cvika namesto da sobere ekipa i isto da prai shto oni toa i on nemora novo da izmisla
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA Пет Мај 06 2016, 11:56

ete zasto se smeam jas gleam najnovi vesti a toa ja sto sum pisala na 2 maj i vaka li ke go butkate ovoj ke mu se fatite neli vi pee nikoj nisto ne ti moze n....a i toa u cela makedonija so toa apasistata trosi vasi pari abe odi begaj
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA Пет Мај 06 2016, 11:56

cek da vidam ima li nesto najnovo pa da postiram
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA Пет Мај 06 2016, 12:05

СЈО бара замрзнување на имотот на битолскиот градоначалник
Специјалното јавно обвинителство побарало замрзнување на имотот на битолскиот градоначалник Владимир Талевски и на други лица во случајот Транспортер, објави Алсат М, повикувајќи се на информација од Кривичниот суд, каде предметот е распределен кај судија во претходна постапка.

Од СЈО за Алсат М изјавиле дека против шест лица е поднесен предлог за обезбедување на имот. Меѓу нив и осомничени во случајот, но и лица кои беа помилуивани од кривичен прогон и дека вкупната вредност за која е уврдено дека е настаната штета е 22 милиони 24 илјади и 891 денар.

За овој случај две лица се во домашен притвор, а на уште девет други им е ограничено движењето со одземање на пасошто или пак не смеат да ја напуштат општината во која живеат. Во случајот Транспортер за злоупотреба осомничени се 22 лица, кои за своја корист, а на штета на буџетот правеле малверзации со парите за транспорт на учениците во Битола.
НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Sjo-trans
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA Пет Мај 06 2016, 12:06

ete taka sega lici ubo ova se najnovi denesni vesti ane od pred 4 dena
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пет Мај 06 2016, 12:46

Eve ova se vesti. Koga vie komunjari ste imale vakvi rezultati?


Македонија меѓу најдобрите инвестициски дестинации во светот

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Tocka-195276


Реномираниот магазин Сајт Селекшн ги соопшти надборите инвестициски дестинации во светот, а Македонија повторно се најде на високите позиции. По бројот на гринфилд проекти по глава на жител пред Македонија се само Чешка и Унгарија.
Како што истакна денес директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо, според магазинот, за Источна Европа Македонија е рангирана на високото место 3 место според ројот на гринфил проекти по глава на жител и на 7 место според бројот на гринфилд проекти.

Тоа значи дека сите наши напори и активности кои ги презедовме во изминатиот период резултираат и со позитивни рангирана на уште еден глобален и реномиран магазин, кој ги валоризира нашите активности, што значи дека дополнително ќе влијае на нови компании кои ќе ги разгледуваат можностите за инвестирање во земјите на ИСточна Европа и Македонија се повисоко да ја стават на нивната инвестициска мапа, рече Мизо.

Исто така извозот во првите 4 месеци на оваа година бележи раст од над 30,4% споредено со 2015 година, а извозот надмина 565 милини евра што значи дека разликата межу извозот и увозот е над 130 милиони евра.

Дополнително имаме индикации дека извозот на компаниите не само на оние кои што работат во зоните туку и на оние кои што во блиска иднина ќе започнат со активна работа, како што е Гентерм кој воедно е во завршна ваза на завршување на нивниот производствен капацитет во Прилеп. О Де Ве електрик кој исто така летово треба да го заврши својот погон во зоната во Струга на и Кеј Сејфти Системс кој активно зпочна со работ ана почетокот на март годинава, кој до крајот на годинава ќе има дополнителни вработувања и зголемувања во производството, вели Мизо.

Во моментов во ТИРЗ во Скопје се градат три производствени капацитети: Хајтек, компанијата Гес која е германско египетска компанија како и втората фаза на Ван Хол. Во блиска иднина се очекува почеток на градба на новиот производствен капацитет на Џонсон во Струмица, додека пак Кондево го завршува својот производствен погон во Штипкој со активна работа треба да започне кон средината на летото.

http://tocka.com.mk/1/195276/makedonija-megju-najdobrite-investiciski-destinacii-vo-svetot

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пет Мај 06 2016, 20:36

najdobri sme be, za robovladetelskite korporacii.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Пет Мај 06 2016, 21:08

една плата на комунални трошоци, една плата на храна....а каде се пример: театар, патување, кафе со пријателите...нигде.......многу јаки инвестиции бе.......

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Пет Мај 06 2016, 22:05

defo напиша:една плата на комунални трошоци, една плата на храна....а каде се пример: театар, патување, кафе со пријателите...нигде.......многу јаки инвестиции бе.......

i zamisli gi broish "zadovolstvata" ,pa da recheme eve ke se otkazesh od niv ...no jas gi brojam REALNITE POTREBI SHTO SE NADVOR OD KOMUNALNI TROSHOCI I HRANA ,a toa se :lekovi shto ne se na pozitivna lista (modernite bolesti so alergii,a site tie lekovi ne se na pozitivna lista i se nabavuvaat privatno so pari ) ,participacija za sekoj pregled ( nema besplatno zdravstvo ) ..eve ti se odlepile patikite ,za popravka nemaat lugeto ...knigi i ostanat uchilishen pribor za decata ,......abe ova e ludnica ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Пет Мај 06 2016, 22:53

ОСА, де факто и де јуре парите кои ги даваат „странските“ инвеститори се мали...Дел во таа кривица има и државата и нејзиниот начин на рекламирање, преку „заднинските“ пропаганди. Друго, во државава има многу луѓе кои би биле задоволни со фактот што ето имаат леб да јадат...Јас јебига не сум во нив......А театар, патување на 2-3 дена, 3-4 пати во годината, кафе со пријателите, интернет, возило, за мене не е лукзус, за мене е нормален живот......Е проблемот е што ние немаме ни за кучешки живот, или не имаат натерано да мислиме дека кучешкиот живот (работа, дома, работа) е ок...Битно струја, вода и леб да имаш......Е тоа умре уште одамна.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Пет Мај 06 2016, 23:23

дефо не ти ја факам поентата со рекламирањето .....ако гледаме индивидуално ...но јас зборувам за широки народни маси

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Саб Мај 07 2016, 14:24

osa напиша:дефо не ти ја факам поентата со рекламирањето .....ако гледаме индивидуално ...но јас зборувам за широки  народни маси
Рекламирањето, оди вака, пластично објаснето, дојдете кај нас ако плаќате работник во Германија 3000 евра, кај нас ќе го плаќате 300 евра, и ќе ве ослободиме од пензинско и здравствено 3 години. Е така отприлика оди рекламирањето. Или вие дојдете, и за ништо не се секирајте ќе ви изградиме и пат и објект ќе ви дадеме вие само дојдете. А ние како граѓани сето тоа ќе го платиме и здравственото и пензинското за субвенцинираните вработувања, и објектитите, и пристапните патишта и се.....А некој ќе го однесе само кајмакот.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Саб Мај 07 2016, 21:11

defo напиша:
osa напиша:дефо не ти ја факам поентата со рекламирањето .....ако гледаме индивидуално ...но јас зборувам за широки  народни маси
Рекламирањето, оди вака, пластично објаснето, дојдете кај нас ако плаќате работник во Германија 3000 евра, кај нас ќе го плаќате 300 евра, и ќе ве ослободиме од пензинско и здравствено 3 години. Е така отприлика оди рекламирањето. Или вие дојдете, и за ништо не се секирајте ќе ви изградиме и пат и објект ќе ви дадеме вие само дојдете. А ние како граѓани сето тоа ќе го платиме и здравственото и пензинското за субвенцинираните вработувања, и објектитите, и пристапните патишта и се.....А некој ќе го однесе само кајмакот.

potpolno si vo pravo defo ...zarem nemashe koj da gi napravi najubavite avtobusi vo FAS "11 Oktomvri "za tie pari shto gi dadovme na kinezite da ni gi shitnat detskite avtobusi za gradski prevoz shto veke se raspadnaa ...ima ushte milijarda primeri vakvi ,no shto vredi parite gi nema gi lapnaa tie shto se abolicirani ....e koga bi im se zaplenil imotot ONIE PET MILIJARDI EVRA (ako tochno sum pishala so brojkite sum slaba)vo toj sluchaj mnogu neshta bi se smenile i bi imalo togash restartiranje na proizvodstvo i restartiranje na nekoi kapaciteti so realni vrabotuvanja .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Нед Мај 08 2016, 11:05

Перверзијата оди дотаму што 11 Октомври пропадната, а во Македонија го носат мислам се викаше Ван Хол, зошто некому не му текна порано да се потпише спогодба со некоја фирма а кооперација, и да осптане Фас. Пример мерцедес има за товарни возила и автобуси преку 100 кооперанти во светот.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Нед Мај 08 2016, 11:31

Stopanstvenicite od Makedonija odamna baraat da bidat izednacheni so stranskite investitori...No togash familijata bi gi izgubila proviziite od strancite...A za nashite e lesno...Sekogash mozhat da bidat izreketirani...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Нед Мај 08 2016, 19:49

So be izednaceni.site mu se pikaat u gz na pastirot.pa sega neka gi molze.ko sto oni gi molzat rabotnicite.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Нед Мај 08 2016, 22:12

defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Вто Мај 10 2016, 11:01

Одложено судењето на Савески и Куновски за учеството во протестите


Повторно е одложен судскиот процес против членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски за кривично дело – учество во толпа, во врска со граѓанските протести и демолирањето на Народната канцеларија на Претседателот на 13 април.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Вто Мај 10 2016, 11:03

Минхен: Едно убиен, неколкумина повредени при напад со нож врз патници на железничка станица

Едно лице е убиено, а најмалку четворица се повредени откако рано изутринава осомничен исламист, наводно извикувајќи „Алах Акбар“ (Господ е голем) со кујнски нож нападнал патници на железничка станица во близина на Минхен, јави Би-Би-Си.

Нападот се случил утрово во 04.50, во гратчето Графинг, а напаѓачот веднаш е уапсен.

Портпаролката на германската полиција Михаела Гроб нагласи дека мажот е уапсен и дека властите работат на утврдување на неговиот идентитет.

Градоначалникот на Графинг Ангелика Обејмаер за „Зидојче Цајтунг“ изјави дека осомничениот е од германска националност.

- Помислата дека луѓе кога се качуваат на С-Бан воз на прекрасно утро или ги извршуваат своите обврски и потоа да станат жртво на манијак е ужасна, изјави таа.

Пожарникар за весникот „Меркур“ изјави дека од грб бил нападнат возачот кој доставува весници.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Вто Мај 10 2016, 11:52

spored Dojche Wele

Аболицијата ги закочи и политичките преговори

Дел од преговарачите сметале дека евентуалното поништување на аболицијата би требало да важи само за оние што го одбија помилувањето од шефот на државата, а не за сите
Нема никаков напредок ни по синоќешните разговори на претставници на амбасадите на САД и ЕУ со тимовите на лидерската четворка, за излез од сегашната криза. Поништувањето на аболицијата и можностите за повторно заседавање на Собранието, се двете клучни прашања, за кои, според учесници во разговорите, најверојатно, тешко ќе се најде решение до крајот на неделата.
Најголемиот отпор кај една од партиите и натаму е по прашањето за повлекување на општата аболиција. Според дел од предлозите кои се ставени на преговарачката маса, Уставниот суд треба да се изјасни за одлуката за аболиција донесена врз основа на претходно укинат и непостоечки член од Законот за помилување (член 11), преку автентично толкување за неа да се изјасни Законодавно-правната комисија во Собранието и да се поведе управна постапка. Застој во разговорите предизвикува и ставот на дел од преговарачите кои сметале дека евентуалното поништување на аболицијата би требало да важи само за оние што со посебно барање го одбија помилувањето од шефот на државата, а не за сите.
ДИК ќе го свика Собранието?
Вториот камен на сопнување е механизмот за повторно свикување на Собранието, на чија седница би требало да се смени одлуката донесена на 23-ти февруари годинава, со која беше изгласано распуштање на парламентот на 7-ми април, за изборите да се одржат на 5-ти јуни. Откако ДУИ и ДПА минатата недела не предложија членови за Избирачките одбори, што беше првиот сигнал дека нема да учествуваат на избори, финалната порака ќе ја испорачаат вечерва до полноќ, кога истекува рокот за доставување на кандидатските листи за пратеници. Тогаш дефинитивно ќе се знае дали тие се откажуваат од избори на 5-ти јуни и дали ВМРО-ДПМНЕ и некои помали партии планираат сами да се натпреваруваат во изборен процес, кој ризикува да не биде признаен од меѓународната заедница.
Но, без оглед што роковите течат и се ближи датумот кога треба да почне изборната кампања, според преговарачите, одржување на собраниска седница на која ќе се одложат изборите може да се одржи и во „подоцна фаза“ со договор меѓу четворката, бидејќи мандатот на пратениците трае до изборот на нов собраниски состав. Собранието ќе мора да заседава и ако мнозинството членови на ДИК поднесат оставки, бидејќи со тоа ќе биде нарушена работата и легитимитетот на Комисијата што е единствено надлежна за организирање и спроведување на изборниот процес

Дали ДИК ќе го свикува Собранието?

Повлекувањето на аболицијата и одложувањето на изборите се двата предуслови кои треба да овозможат враќање на дијалогот и на спроведувањето на Договорот од Пржино. Но, без оглед дали партиите сами ќе постигнат договор или ќе чекаат помош од новоименуваниот германски специјален пратеник, Јоханес Хајндл, извесно е дека треба да биде договорен „мини-пакет“ кој ќе ги даде насоките и за елиминирање на други можни опструкции врз Договорот. Еден од предлозите бил Уставниот суд во дефиниран рок да се изјасни за иницијативата за оценување на уставноста на Законот за специјалното јавно обвинителство, и зависно од оценката, би биле преземени или не соодветни активности, со единствена цел - СЈО непречено да ги извршува обврските заради кои беше формирано.
Во тој пакет треба да биде договорено и дали одложувањето на изборите ќе биде врзано со нов датум или единствено со исполнувањето на условите за фер избори. Доколку се договорат за втората варијанта, треба да одредат колкав би бил рокот за исполнување на обврските. Иако се уште е „во сила“ 5-ти јуни, на преговарачката маса се вртат повеќе изборни датуми: 25 септември, почетокот или средината на октомври, како и парламентарни избори во пакет со локалните - наредната пролет. Отворено е и прашањето кој ќе ги спроведува договорените обврски до следните избори - влада на широка коалиција или експертска влада договорена и поддржана од „четворката“? Ќе биде неопходен нов договор околу форматот на извршната власт, бидејќи повлекувањето на премиерот од функцијата се реализираше „сто дена пред избори“, на оние што беа закажани за 24 -ти април и потоа одложени, како и договор околу мандатот на министрите од СДСМ што беше регулиран со Законот за влада, а поврзан со спроведување на изборите.

Што понатаму?

Пошироката јавност воопшто не е информирана за темите и деталите за кои деновиве се разговара зад затворени врати. Главното прашање не е само дали ќе се одложат изборите на 5-ти јуни, туку - како и што понатаму?
„Без оглед на тоа дали ќе се помести датумот на изборите или не, најголем дел од партиите на опозицијата најавија бојкот на изборите. Кои се импликациите од оваа одлука? Дали ова ќе придонесе кон решавање на кризата или ќе ја продлабочи? Дали, ако се помести датумот на изборите, треба да има нов датум за избори или мора да се инсистира прво да се создадат услови за слободни избори, а потоа да се утврди датум за нив? Дали се гледа излезот од политичката криза во Македонија? Како понатаму?“
Ова се прашањата што невладината организација „Цивил - Центар за слобода“ ќе им ги постави на поканетите претставници од сите парламентарни и вонпараламентарни партии на денешната дебата. ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА не се одзвале на поканата. Се очекува останатите да дадат оценки и придонес во градењето мерки за излезе од кризата, што досега главно беше ексклузивно право на „четворката“.
Денеска ќе се одржи и седница на ДИК, која вчера без образложение беше одложена. На дневен ред е Извештајот за обработени пријави за гласање на државјани на Република Македонија со привремена работа или престој во странство за гласање во ДКП на РМ, како и Извештај од јавниот увид во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори за пратеници во Собранието на РМ, заклучно со 08.05.2016 година.
Ноќеска на полноќ истече рокот за пријавување на гласачи од дијаспората. Според бројките пристигнати до вчера, извесно е дека таму нема да има избори, бидејќи не се пријавиле доволен број гласачи.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Сре Мај 11 2016, 11:26

Не е поднесена ниту една кандидатска листа – рокот истекува на полноќ

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници за Собранието на Република Македонија.

Откако ќе ги добие листите, ДИК има 48 часа за да утврди дали листата на кандидати е поднесена во утврдениот рок и дали е составена во согласност со одредбите на Изборниот законик. Евентуалните недостатоци, подносителите на листите ќе треба да ги отстранат исто така во рок од 48 часа.

До синоќа не пристигнала ниту една листа за кандидати за пратеници.

ДИК вчера одржа седница на која го разгледа Извештајот од регистарот на државјани доставен од Министерството за внатрешни работи, кој покажува дека е зголемен бројот на лица со право на глас односно полнолетните жители на Македонија на 1.958.844. Малолетни се 505.422 или вкупно МВР има регистрирано 2.464.266 државјани на Република Македонија.

Во однос на дијаспората, до ДИК се пристигнати 6.686 пријави за гласање на македонски државјани кои престојуваат во странство. Поради сомнеѓ дека е можно некој повеќе пати да се пријавил, во следните три дена ќе трае нивната обработка. Досега се проверени 3.190 пријави.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Сре Мај 11 2016, 11:31

glej molimte ....ushte malku ke ne napravat i tri milioni ziteli Evil or Very Mad pa taka e koga i na onie milijarderine subrata i familijata mu i dadovme drzavjanstvo Razz Razz Razz ...pa na toa ako gi dodadesh pustec i bliskata okolina ...pa i "migrantite "koi ne uspeale da prodolzat ponatamu ....op, ete tri milioni affraid affraid affraid

abre zemjo ЖМРОВСКА .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Сре Мај 11 2016, 11:38

ЛДП: Рајски паркови за ЕЛЕМ, изгор сметки за граѓаните

Расипничка е намерата на власта во заминување да гради рајски парк во општина Аеродром со парите на државната компанија ЕЛЕМ, за неверојатни 15 милиони евра. Во услови кога државата е во тешка политичка, економска и општествена криза, само и единствено по вина на криминогената врхушка на власт, неприфатливо е да се трошат милионски суми на паркови, вештачки езера, на мајмуни и пауни, велат од ЛДП.

Дали ЕЛЕМ ги прашал граѓаните што им треба или едноставно, мора да ги почитува директивите на режимот и фамилијата за продолжување на проектот „Скопје 2014“?

Со чии пари се расфрлаат ЕЛЕМ кога пелагонискиот регион, каде се лоцирани термоелектарните, се соочува со поразителни статистики за најзагаден воздух во државата и за енормен пораст на заболени од малигни болести на сите возрасти.

Со години наназад, од кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт, Електарани на Македонија само ја замајуваат јавноста дека ќе градат топловод за граѓаните на Пелагонија и ништо од тоа.

Во исто време, оваа крајно забегана идеја на власта го отвора и најчувствителното прашање, дали ВМРО-ДПМНЕ и Никола Греувски сакаат да ја обезвредната ЕЛЕМ и потоа за „џабл’к“ да ја купат и повторно да профитираат на грбот на граѓаните, кои секој месец плаќаат се поскапа струја? Ваквото сценарио на граѓаните им е веќе познато по раскрчмувањето на „Топлификација АД Скопје“.

Апелираме да запре потрагата по изведувач на паркот, а проектот да се стопира. Ако ЕЛЕМ има пари за расфрлање и ако сака вистински да придонесе, тогаш компанијата да вложи во обновливите извори на енергија и да инвестира намалувањето на загадувањето од оџаците на трите термоелектрани во Битола.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 10 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 29 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот