Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 42 of 44 Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43, 44  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 04, 2021 9:38 pm

Гледам сме се искачиле на 4 место на светот по починати на 100 илјади жители.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 05, 2021 7:27 pm

Дај Боже тенденцијата на опаѓање да продолжо. Денес 21 починат, 459 нови случаи. Вкупниот број на новозаразени се искачо на 6.065, а на активни случаи на 15.171.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Сеп 06, 2021 8:08 pm

Гледам упорно како муда за бубрези ни се продава дека власта е за вакцинација, а опозицијата против. А реалноста говори дека ваксерската Струмица има вакцинирано 26% од населението, а антиваксерско Кавадарци 61%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Сеп 06, 2021 8:25 pm

Денес добра вест е дека бројот на новозаразени е намален на 199, но и понатаму има многу починати. 32, Бог да ги прости од кои најмладиот е на 35 години од Скопје. Бројот на активни случаи е 14.781, а вкупниот број на починати 6.097.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Сеп 07, 2021 9:10 pm

Втор ден по ред 32 починати, најмладиот на 33 години. 682 нови случаи. Активни се 14.394, а вкупно имаме 6.129 починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08, 2021 9:22 pm

24 починати, 702 новозаразени. 13.952 активни случаи. Вкупно 6.153 починати и 12.952 активни случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08, 2021 9:50 pm

Пожар во модуларната болница во Тетово. Господ да ги чува пациентите и здравствените работници.

Курир on Twitter: "Пожар во ковид центарот во Тетово https://t.co/CuliNpBiYw" / Twitter

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08, 2021 10:18 pm


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08, 2021 11:09 pm

За жал бројот на жртви не е мал. На местото на настанот се владетелите Заев и Ахмети, министерот Филипче и други министри што собираат политички поени. Да не заборавиме дека при изградбата на болницата имаше проблеми.

Проблеми со модуларната болница во Tетово имало и при изградбата, како е пуштена во употреба? – Kurir.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 09, 2021 9:44 am

Според првиот званичен извештај 14 починати од катастрофата во ковид центарот во Тетово се пренесени на обдукција (индентификација) во Скопје. Бог да ги прости.
Во текот на денот очекувам морална одговорност на повеќе нивоа, од одговорните во болницата до централната власт, а доколку не дојде до тоа политичка одговорност, односно разрешувања. Во најскоро време да се утврдат виновниците и да одговараат. Во моментов не се знаат точните причини за несреќата, па со самото тоа и каде треба да се бара кривичната одговорност.
За крај уште едно потсетување. Пред две недели на објектот беа пресечени две цевки на доводот на кислород и до денес сторителите не се пронајдени.
Изгледа дека модуларната болница немала употребна дозвола.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 09, 2021 9:16 pm

Чудно, во Тетово имало и посетители. Замислете доаѓале и влегувале немедицински лица кај болни од заразна болест. Меѓу починатите слушам еден требало да си замине дома денес, што значи дека бил излекуван. Филипче и понатаму е министер за здравство. 
Денешниот биланс со короната е 31 починат, Бог да ги прости. Тројца се од Тетово, а најмладиот, 18 годишен, од Гевгелија. Бројот на новозаразени е 256. Вкупниот број на активни случаи се намалува и сега е 13.631, но вкупниот број на починати е висок и сега е 6.184, па полека се доближуваме до третото место во светот по починати на милион жители.
За 14 починати во пожарот има тродневна жалост. За 31 починат од ковид не се жали званично. Не се жалеше ни на 7 април кога имаше 51 починат. За Заев и Филипче изгледа дека е нормално масовно да се умира од корона.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11, 2021 12:16 pm

Билансот за вчера, 10 септември е 30 починати, 575 новозаразени. Од почетокот на пандемијата починати се 6.214 наши сограѓани, а вкупниот број на активни случаи е намален на 13.166. Филипче е уште министер за здравство иако има понудено оставка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11, 2021 4:22 pm

Гледам директорите на здравствените установи го бранат Филипче (не и нивните колеги од Тетово) и велат дека донел достоинство во здравството. Тоа достоинство е, да напишам само за пандемијата, немање на маски, ракавици и друга заштитна опрема на почетокот, немање респиратори, тестови, чекање на милостина наместо истите да се купат, затворање на болнички оддели и цели болници за пациенти што не се болни од корона, ненабавување на вакцини, изградба на модуларни болници без основна противпожарна и друга заштита, нивно пуштање во работа без технички прием. Не знам дали несреќата во Тетово беше дел од кампањата за вакцинирање, односно пораката е вакцинирај се затоа што тогаш се помали шансите да се најдеш во модуларна болница и да изгориш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11, 2021 5:47 pm

Денес 22 починати, 609 новозаразени. Бкупно 6,326 починати. 2.993 на милион жители. Бројот на активни случаи во пораст - 13.406.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 12, 2021 12:48 pm

Чудно е што луѓето што со денови протестираа за смртта на малата Наташа која почина од родителска негрижа (првпат ја прегледал лекар откако добила воспаление на белите дробови кога констатирал смрт) ни на крај на умот не им е да организираат протест за повеќе од 6 илјади починати од кои добар дел дома затоа што на почетокот на кризата немаше место по болниците, ниту за 14 изгорени пациенти во болница. Веројатно сметаат дека е нормално да се умира кога Заев е на власт. Ни во концентрационите логори на Хитлер не гореле живи луѓе.
Да потсетам дека лекарите од Тетово бараа заострани мерки на локално ниво поради огромниот број на пациенти, но дека предлогот беше отфрлен од министерството за здравство и владата. Чудно е кога директорката на инфективна во Скопје изјавува дека модуларните болници се безбедни. Такво нешто нема изјавено ниту еден експерт за градба, материјали, пожари или нешто слично. А колку се безбедни објектите видовме во Тетово.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 12, 2021 4:43 pm

23 починати, 464 новозаразени. Активни се 12.412 случаи, а вкупниот број на починати 6.259. Пробивме уште еден праг. 3.004 починати на милион жители. Венко Филипче е и понатаму министер, а брат му на Вице премиер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Сеп 13, 2021 6:07 pm

Нови 18 починати на душа на Филипче. До сега 6.277. 183 новозаразени, традиционално малку во понеделник поради тоа што јавното здравство скоро и да не тестира во недела.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Сеп 14, 2021 9:35 pm

30 починати, најмладиот на 25 години. 10% се починати дома. 572 заразени. Активни се 12.893 случаи, а вкупниот број на починати 6.307. Филипче е уште министер. Може да си замине само ако странски експерти го посочат како виновен, Ние постарите знаеме дека и во истрагата по атентатот на Претседателот Глигоров учествуваа странски експерти. Резултат од нивната работа уште нема.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 15, 2021 7:45 pm

32 починати, 617 новозаразени. Вкупниот број на активни случаи е 13.027, а вкупниот број на починати 6.339. Братот на Вице и братучед на Трајче Заеви уште ја држи во фиока оставката на Венко Филипче и не го почитува неговото право на норална одговорност. Го принудува на неморал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 16, 2021 6:44 pm

28 починати, 557 новозаразени. Бројот на активни случаи е 12.984, а на вкупно починати 6.367. Братот на Вице Заев и понатаму ги крши човековите права на Филипче и ја крие во фиока неговата оставка од морални причини. На сила го прави неморален. Доколку не се неморални (не напишав ненормални да напоменам да не прочита некој погрешно) и едниот и другиот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Сеп 17, 2021 7:33 pm

Има ли министер за здравство. Денес повторно висок број на починати, 29. Новозаболени се 561. Вкупниот број на почонати се искачи на 6.396, сите во мандатот на незаменливиот министер за кого братот на Вице Заев не верува дека има морал, па не го разрешува од морални причини. Имаме и 13.008 активни случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 18, 2021 2:07 pm

Здравството во Македонија - Page 42 242044337_591899462004104_6857534028241240886_n

И во последните две недели катастрофа со смртноста од ковид во Македонија. Никој не чувствува морална одговорност поради тоа. Во билансот за Македонија се впишани само директно починатите од корона. Изгорените во крематориумот на братот на Вице Заев и Филипче во Тетово не се евидентирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 19, 2021 10:10 am

Според вчерашниот биланс резултатот за кој Заев и Филипче немаат морална одговорност е 41 починат, со што уште повеќе се зацврстуваме на првото место во Европа на црната ранг листа за последните две недели. Новозаразени се 539. Вкупниот број на починати се изкачи на 6.437, а активни се 13.261. 
Ние за жал на почеток на кризата во минатата година имавме преостри мерки што ја доведоа во опасност економијата, а по изборите имаме преблаги мерки што го загрозуваат здравјето и животите. Сите земји имаат црна статистика во еден бран, ја научуваат лекцијата и во другите бранови имаат пристоен, намален број на починати. Само Македонија, по заминувањето на техничката влада и Наќе Чулев во секој шпиц сме во врвот. И ништо не се менува. Ни луѓе ни во протоколите за третман на заболените.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 19, 2021 3:50 pm

Денеска од Министерството за здравство дојде соопштение дека вчера починале 24 пациенти, а дека другите 17 евидентирани во тој ден, а починати претходно. Наводно во приватни болници и домашни услови. Ова „оправдување“ значи дека бројката за претходните две недели е уште поголема и дека смртноста кај нас не била за 37 % во однос на следната земја во Европа, туку уште поголема. Што би требало да значи уште поголема лекарска и морална одговорност за Филипче и тој што го држи на позицијата, братот на Вице Заев. Значи и хаос во здравството. Нема казнето болница за ненавремена пријава, а од друга страна сите знаеме дека никој не може да биде погребан без лекарски документ во кој е напишана причината за смртта.
Чудно е и соопштението за модуларната болница во Прилеп каде насилно е отворена главната табла за струја, но наводно немало опасност за пациентите затоа што објектот не се напојува преку главната табла. Значи ли тоа дека постои друг приклучок, несоодведно обезбеден со осигурувачи и можност во случај на инцидент од едно место да се исклучи струјата и дека болницата краде струја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 19, 2021 7:39 pm

23 починати, 365 новозаразени. Вкупно 6.460 починати. Активни се 13.052 случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 42 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 42 of 44 Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43, 44  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот