Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 44 of 44 Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44

Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 09, 2021 5:27 pm

Денешниот извештај само потврдува дека владее лудило во министерството за здравство. Починати се 9 лица (се надевам дека нема и други што ќе ни ги соопштат по некое време) и денес се евидентирани уште толку починати порано. Вкупно 18, Бог да ги прости. Заразени се 344 лица од 4.926 тестирања, пристојни 6,98%. Бројот на оздеавени е лудило. 339 се сега, а фантастични 3.645 пред некој месец, но до сега не се евидентирани, Така е барем според извештајот на Филипче ако може да му се верува. Изгледа дека долго време извештаите се лажни, а кој лаже тој и краде, вели една народна поговорка. Дали лагата е од неспособност, ненамерна. или намерна?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Окт 10, 2021 3:52 pm

316 новозаболени од 3.486 теста, 9,065%. 240 оздравени. 14 починати (10+4), па вкупниот број се искачи на 6.831.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 11, 2021 4:11 pm

111 заболени од 1.529 тестирања, 7,26%. 165 оздравени. 18 починати, 15+3. Вкупниот број на починати се искачи на 6.849. На чело на Министерството за здравство цело време е Венко Филипче.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 13, 2021 6:13 am

6 починати, 130 новозаразени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 13, 2021 7:54 pm

20 починати, 12 + 8. Лесна им земја македонска. Вкупно 6.875 од почетокот на пандемијата. Никој не чувствува морална одговорност што сме во светскиот врв по починати по број на жотели. 412 нови заболени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16, 2021 10:52 am

9 починати, 413 новозаразене во вчерашниот извештај. 6.693 активни случаи, 6.091 вкупно почонати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16, 2021 6:25 pm

Еве приказ на 20те земји со најголема смртност од корона по датуми. Македонија во времето на Наќе Чулев ја немаше.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16, 2021 7:27 pm

Денешен извештај. 21 починат, 14 сега и 7 во првата половина на септември. 395 новозаразени. Вкупниот број на починати е 6.922, а на активни случаи 6.813.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Окт 17, 2021 4:13 pm

18 починати (13+5). 329 нови случаи, 200 оздравени. Вкупно 6.940 починати и 6.924 активни случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 18, 2021 9:49 pm

24 починати, 19+5. Вкупно 6.964. 107 новозаразени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Вто Окт 19, 2021 12:31 am

Абе уште гледаш во статистикиве, демек сега со победава, готово било со овие светски завери.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Flora Вто Окт 19, 2021 7:11 pm

VAZNO!!!

СИТЕ ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД СО „СИНОФАРМ“ И „СИНОВАК“ ТРЕТА ДОЗА ДА ПРИМАТ 3 МЕСЕЦИ ПО РЕВАКЦИНАЦИЈАТА, ОДЛУЧИ НАЦИОНАЛНИОТ КОМИТЕТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА

19 октомври 2021Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)

https://sdk.mk/index.php/makedonija/site-vaktsinirani-protiv-kovid-so-sinofarm-i-sinovak-treta-doza-da-primat-3-mesetsi-po-revaktsinatsijata-odluchi-natsionalniot-komitet-za-imunizatsija/

Flora

Број на мислења : 405
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 19, 2021 8:22 pm

Значи јас сум требало да примам вакцина во август. Така се правеше во земји што омаат нормален премиер и министер за здравство. Ќе примам бустер доза и за мое здравје и да не се фрлаат бадијала вакцините.Денес регистрирани 14 починати, 8+6. 472 новозаболени од 3.451 тестирања. 13,68%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 19, 2021 8:51 pm

Затворена е модуларната болница во Скопје затоа што прокиснува. Не поради кабел, туку затоа што водата дошла до каблите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 23, 2021 5:13 pm

Во вчерашниот извештај 411 новозаболени. 7 починати (4+3). Очигледно е дека сме ма крај на последниот бран на пандемијата, но и на почеток на нов кој за жал веќе го има во соседството и е полош од претходните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 23, 2021 9:15 pm

Денес 17 починати (12+5). 482 нови случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 30, 2021 6:07 pm

Денеска 13 починати, релативно стандардна бројка за последните денови. За жал бројот на новозаразени се зголемува. Во последниот извештај 495 од 4.145 теста (12%) Бројот на активни случаи се зголеми на 6.750. За жал изгледа почнува нов бран.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 02, 2021 7:11 pm

Денес 14 починати, 10+4. 593 новозаразени од 3.391 тестирање, односно 17,49%. Висок процент.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 09, 2021 8:00 pm

Денес 677 новозаболени од 3.517 тестирани. Високи 19,25%. Починати се 13 пациенти, Бог да ги прости. Комисијата за заразни болести и владата во заминување изгледа се однесува како фашистичките окупатори воповлекување, кога уништувале пруги, мостови, кај нас сакале да ја минираат браната на Матка, па не превземаат никакви заштитни мерки. Како да не се влада на Македонија, туку непријател на нашата земја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 18, 2021 7:29 pm

По релативно затишје Филипче повторно се враќа на за него стандардниот број на починати. Денес 23 (17+6). Новозаболени се 493 пациенти, 16,94% од тестираните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 20, 2021 7:04 pm

Состојбата со корона кај нас е средно тажма, па нема да ја коментирам моменталната ситуација. 
Малку општа дискусија. Очигледно е дека Кина исклучитечно добро се справува со кризата. Имаше само еден бран, почетниот. Во оваа година починати се 2 (двојца) заболени од корона, а од 17 април до крајот на минатата година уште двојца. За повеќе од една и пол година 4. Ние 4 починати секој ден би го сметале за успех на Заев и Филипче. За потсетување, Кина е 70 пати побројна од Македонија.
Нешто и за вакцините. Дискутабилно е дали ова што го добиваме може воопшто да се нарече вакцина затоа што скоро и да не спречува заболување, се тестира во живо. Не сум антиваксер, веќе имам добиено две дози Синофарм и една Фајзер. Последната пред повеќе од две недели и очигледно не сум чипиран затоа што и понатаму не ја поддржувам политичката тортура на евроатлантската меѓународна банда (наводно либералите) и домашните предавници (заевистите, односно домашните либерали иако човек можеби не би погрешил ако употреби израз неофашисти). Деновиве насекаде низ Европа има целосно затворање (lockdown за лижачите на евроатлантски газови) и протести на граѓаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 21, 2021 5:55 pm

Интересно прашање. Дали со новите мерки на Филипче на вработените по Рамковен ќе им биде забрането да седат дома ако не се вакцинирани од корона?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 44 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 44 of 44 Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот